Starity

Magyar alter

Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!
2016. november 07. 21:34 #1
Pocok2001
Pocok2001
freestyler
 
Státusznemigen járok fel az oldalra, max a NW tagokat szerkeszteni, a többit vigyétek
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 12.11.03.
Hozzászólás: 3503
Csatolások: 483
Azonosító: 189007
Offline offline
Megpróbáltam cikket is írni, de gondolom csak a one directiont és a harmadrangú, más oldalról fordított top5-ös listákat publikálják, de én azért kíváncsi vagyok, hogy van-e itt, aki hallgat efféle muzsikát, amit én most itt egy kis cikkben elétek tárok, ami egyébként remélem tetszeni fog, még ha esetenként pontatlanok is az információk, a hossz miatt sarkítottam a dolgokat, de pl. javallom az LGT történek utánanézését, mert nagyon érdekes, és helyenként vicces (okay, nem vicces, de mi az, hogy egy tag nem játszik már többé, mert disszidált az országból).
Szóval ez egy topik a magyar alternatív zenének, mint ezek itten:

1. Albert Einstein Bizottság
Az egyszerűen csak Bizottságként emlegetett zenekar '79-ben alakult, és '85-ben oszlottak fel. Tagjai: Lugossy László (ének), Wahorn András (orgona, szaxofon, ének), Zámbó István (basszusgitár, ének), Kukta „Kokó” Erzsébet (ének), Szulovszky „Joni” István (gitár), Bán Mária (dob), Bernáth Sándor (gitár). Megalakulásukkor egy barát javaslatára a Karthago tehetségkutatóműsorában indultak, hogy bejuthassanak a döntőbe közönségbarát számokkal, majd sokkolják a nézőket az igazi stílusukkal, a punkzenével. A terv végül dugába dőlt, mert nem jutottak tovább az első fordulónál, de Nagy Feró és a közönség felfigyelt rájuk.

2. URH
Az eredetileg Orgazmus nevet viselő, később Ultra Rock (őket nem kedvelők szerint Radikális) Hírügynökségre váltó együttes mindössze egy évig volt aktív, de számtalan ígéretes fiatal kezdte vele a pályafutását. Somoskői Lajos és Menyhárt Jenő (gitár, ének) alapította, és ők hívták Kiss Lászlót (basszus, ének) és Müller Péter „Sziámi” Ivánt (ének), aki Salamon András dobost is magával hozta. 1981-ben be is fejezték az együtt zenélést, mert Müller és Menyhárt elképzelései túlságosan különböztek egymástól.

3. Európa Kiadó
Az URH egyik utódegyüttese az előbbi feloszlása után egészen napjainkig kisebb-nagyobb megszakításokkal zenélt. Frontembere Menyhárt Jenő, további tagjai Kiss László, Másik János (billentyű), Salamon András. A nevét Müller Pétertől kapta, aki még az URH-ban akarta kamatoztatni az ötletet, ami az Európa Könyvkiadó cégéréről jutott eszébe: kitakarni a „könyv” szót a tábláról, és így plakátolni az együttesről - Európa kiadó, vagyis Európa bérbeadás, árusítás alatt áll.

4. Kontroll Csoport
Az URH-val párhuzamosan alakult, de Müller Péter csatlakozása után lett igazán híres. Müller, Bárdos-Deák Ágnes és Kistamás László énekeltek, és alt-, illetve tenorszaxofonos is játszott a zenekarban. Szövegeik kifejezetten rendszerellenesek voltak, zenéjük változatos és az egyik legnyitottabb volt. Miután ők is külön folytatták, újabb együttesek születtek a tagokból.

5. Sziámi
Müller Péter és Bárdos-Deák Ágnes a Kontroll Csoport után megalapították a Sziámit. Müller, hogy megkülönböztesse magát az ugyanerre a névre keresztelt nevelőapjától, a Sziámit kezdte el használni beceneveként. A rendszerváltás előtt csak kalózkazettákon tudták terjeszteni a zenét, mert egy kiadó sem akarta publikálni a szomorú, gyakran depresszív számaikat. Később Bárdos-Deák Ágnes kilépett, és az Ági és a Fiúkban folytatta. Őutána Gasner János (gitár) lett a másik meghatározó alakja az együttesnek, vele tucatnyi lemezt adtak ki, és szerte az országban koncerteztek, ám 2009-ben elhunyt.

6. Ági és a Fiúk
A ’86-ban létrehozott együttes egyetlen állandó taggal rendelkezett, Bárdos-Deák Ágnessel, aki megegyezik a névben szereplő Ágival. A Fiúk pedig arra utal, hogy a különböző zenészek folyamatosan cserélődtek mellette. (Például korábbi Bizottság, Kontroll Csoport tagok.)

7. Pál Utcai Fiúk
Leskovics Gábor (ének, gitár), Vereckei Csaba (ének) és Plausin György (gitár) alapították 1983-ban, de utóbbi ketten hamarosan el is hagyták a zenekart, csatlakozott viszont hozzájuk Zelenák Tibor (dob) és Turjánszki György (basszus), egy évvel később pedig Rács Erika, Potondi Anikó és Bárány Tamás is. A nevük véletlen szüleménye: eredetileg minden koncertre mást akartak kitalálni, de mikor kaptak egy hirtelen felkérést, nem volt idejük változtatni, és ez maradt. Jelenleg is aktívak, és új albummal készülnek.

8. Alvin és a Mókusok
Mintegy 10 évvel a PUF után állt össze az együttes, a legelső felállásból azonban csak Pásztor István „Alvin” (ének, gitár) frontember maradt meg. ’98-ban csatlakozott Csoma Viki (basszus), jelenlegi dobosuk, Szirota Márió pedig 2011-ben. Pörgős, punk dallamokat játszanak, keményebb zenét, mint az előzőleg bemutatottak. Jelenleg is koncerteznek.

9. Hobo Blues Band
A HBB mindegyik eddig felsorolt formációnál hamarabb indult: ’78-ban kezdte el Földes László „Hobo”, akiről a banda a nevét kapta. Eredetileg Doors és Rolling Stones feldolgozásokat játszottak, és később is ebben a stílusban maradtak. Őket sem kerülhette el a tagcsere, de többé-kevésbé állandó volt Deák Bill Gyula énekes és Póka Egon basszusgitáros is, rajtuk kívül pedig még csaknem harmincan megfordultak felvételeken, koncerteken, például Presser Gábor és Solti János (LGT). 2011-ben tartották a búcsúkoncertjüket, de egy-egy előadás erejére még összeállnak.

10. LGT
A Locomotiv Gran Turismo nyolc évvel a Hobo Blues Band előtt alapult ’71-ben az Ifjúsági Magazin közönségszavazatai alapján. Az Omegából ismert Presser Gábor és Laux József, illetve Frenreisz Károly a Metróból és Barta Tamás a Hungáriából alkották az első felállást. Magyarul és angolul is énekeltek, többször kiutaztak Angliába, hogy ott rögzítsék a lemezeket. Mikor megzenésítették a Képzelt riport egy amerikai filmvesztiválon c. regényt, Frenreisz kilépett, és megalapította saját zenekarát, a Skorpiót. Harmadik albumukat Barta disszidálása miatt betiltották, a ’76-os lemezüket szintúgy, ami után Laux József az Egyesült Államokba emigrált. Helyükre Karácsony János és Solti János jött. Az NDK-ban, a ’80-as években pedig Bulgáriában és a Szovjetunióban is koncerteztek. ’84-ben megjelentettek egy búcsúlemezt, majd hét évvel később búcsúkoncertsorozatot tartottak. ’97-ben újabb albummal jelentkeztek, és nagy sikerrel léptek fel fesztiválokon, de előbb Barta, utána Somló is meghalt. Idén szeptemberben bejelentették, hogy az LGT végleg befejezte.

+1 Cseh Tamás
1967-től kezdve hét évig rajzot tanított, utána kezdett el énekelni. Dalszövegeit (többnyire) Bereményi Géza írta. A Levél nővéremnek lemezen Másik János is közreműködött. A Huszonötödik Színház tagja volt, az Egyetemi Színpadon is tartott önálló esteket. Alapítótagja a Katona József Színháznak, és a Bárka Színházban is játszott. 2001-ben Kossuth-díjat kapott. 2006-ban tüdőrákot diagnosztizáltak nála, és három évvel később meghalt. Nagyon különleges előadóművész volt.

Nektek ki a kedvencetek? Tudom, sokakat kihagytam, alább kommentben jöhetnek a kedvenc számok, nekem is óriási kihívás volt kiválasztani csupán egyet-egyet, amit linkelek :3
1 felhasználónak tetszik: Bátor Ventillátor
2016. november 10. 16:13 #2
Bátor Ventillátor
Bátor Ventillátor
level 90-es procrastinator
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 14.09.22.
Hozzászólás: 2771
Csatolások: 6
Azonosító: 233680
Offline offline
Úú, a Bizottság, őket szoktam hallgatni biggrin.gif (Többit csak névről ismerem xd)
2016. november 10. 16:18 #3
Bátor Ventillátor
Bátor Ventillátor
level 90-es procrastinator
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 14.09.22.
Hozzászólás: 2771
Csatolások: 6
Azonosító: 233680
Offline offline
Btw, a Tudósok is megérdemeltek volna egy említést biggrin.gif (Albert Einstein Bizottság punk? Huh. Nekem inkább tűnt valami elvont, more-or-less pszichedelikus stuffnak.)
2016. november 10. 20:29 #4
Pocok2001
Pocok2001
freestyler
 
Státusznemigen járok fel az oldalra, max a NW tagokat szerkeszteni, a többit vigyétek
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 12.11.03.
Hozzászólás: 3503
Csatolások: 483
Azonosító: 189007
Offline offline
A Tudósokat nem ismertem, de adom *w* Eredetileg voltak punk (Bizottság), aztán váltottak, gondolom, és mi már csak a béta verziót ismerjük biggrin.gif
Én azon gondolkoztam, hogy a Pokolgép, Ossian et cetera kell-e ebbe a listába, de aztán úhy éreztem, hogy nem teljesen ugyanazt játsszák, mármint ők egy fokkal magyarabbak, és inkább rock, mint alter, ha érted, mire gondolok biggrin.gif
1 felhasználónak tetszik: Bátor Ventillátor
2016. november 10. 21:55 #5
Bátor Ventillátor
Bátor Ventillátor
level 90-es procrastinator
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 14.09.22.
Hozzászólás: 2771
Csatolások: 6
Azonosító: 233680
Offline offline
Idézet (Pocok2001 @ 2016.11.10. 20:29)
A Tudósokat nem ismertem, de adom *w* Eredetileg voltak punk (Bizottság), aztán váltottak, gondolom, és mi már csak a béta verziót ismerjük biggrin.gif 
Én azon gondolkoztam, hogy a Pokolgép, Ossian et cetera kell-e ebbe a listába, de aztán úhy éreztem, hogy nem teljesen ugyanazt játsszák, mármint ők egy fokkal magyarabbak, és inkább rock, mint alter, ha érted, mire gondolok biggrin.gif

Ah, akkor még jó, hogy linkeltem őket. Az Apa kocsit hajt művük a magyar kulturális örökség megkerülhetetlen része biggrin.gif A többi számuk is hasonlóan pihent. rohog.gif

Ossian és társai szerintem sem kell ide, őket amúgy is már mindenki ismeri.

Edit: Ha már Tudósok, meg elborultság: X) rohog.gif
Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!