Starity

Birdy

Birdy Birdy nemzetisége 1335. 330rajongó 63vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 98%
  • stílus: 94%
  • szimpátia: 96%
  • Születési név
  • Jasmine Lucilla Elizabeth Jennifer van den Bogaerde
  • Becenév
  • Birdy
  • Születési idő
  • 1996. május 15.
  • Születési hely
  • Lymington, Hampshire, Egyesült Királyság
  • Foglalkozás
  • énekesnő, dalszövegíró
  • Családi állapot
  • hajadon
  • Magasság
  • 165 cm
  • Eredeti hajszín
  • bara
  • Szemszín
  • kék
  • Csillagjegy
  • Bika
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Twitter-oldal
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna

Birdy életrajza

Jasmine Lucilla Elizabeth Jennifer van den Bogaerde néven látta meg a napvilágot 1996. május 15-én a Hampshire megyében elhelyezkedő Lymington városában, az Egyesült Királyságban a zongoraművész Sophie Patricia Roper-Curzon és az író Rupert Oliver Benjamin van den Bogaerde első, és egyben harmadik közös gyermekükként. Két vér szerinti testvérrel is rendelkezik – a nála egy évvel fiatalabb Jake-kel, ki Birdy szerint a legérdekesebb az egész családban, hisz a fiú gyönyörűen fest és rajzol, illetve az 1999-ben született Caitlinnel. Édesapja egy Jacqueline Bond nevezetű nővel kötött előző házasságából pedig két idősebb féltestvére van – Sam Bogaerde, illetve a szintén zenészként tevékenykedő Moses a Native Roses nevezetű brit zenekar dobosa, kikkel a lány már többször is közreműködött. A lány egyszer azt nyilatkozta egyik interjújában, hogy valójában Samnek is remek érzéke van a zenéhez, valamint Caitlin is remek énekhanggal rendelkezik. Édesapja, Rupert, a huszadik század egyik leghíresebb díjnyertes színész és író, Sir Dirk Bogaerde unokaöccse, aki 1999-ben hunyt el. Rupert elmondása szerint mindig kellemetlen emlékeket idéz fel nagybátyja gondolata, ugyanis gyakran jutnak eszébe korábbi évei, melyeket Jacqueline-nel töltött. 1993-ban a nő cukorbeteg lett, s elmenekült akkori családja nyaralóhelyéről egészen a francia Prieneusokra, ahol csupán hat évvel később bukkantak rá holttestére. Az apa Daybreak Into Darkness című könyvre a történteket dolgozza fel, Birdy elmondása szerint azonban még nem olvasta az irományt. Apja mindig azt felelte lányának, hogy: „Várj még vele egy kicsit. Úgy gondolta, olyan témákat is feldolgoz ez a könyv, amiket csak idősebb koromban érthetek meg” – mondta az énekesnő egyik interjújában. Ereiben egyaránt csörgedezik belga, holland és skót vér is.

A hétfős család nem messze élt Birdy szülővárosától anyai nagyapja, a brit főnemesség egyik bárója, John Christopher Ingram Roper-Curzon kapitány egyik nagybirtokán a Pylewell Parkban. Édesanyja kilenc testvérével éltek együtt apja ezerötszáz hektáros birtokán a New Forest mellett, a kapitány törvényes örökösének és egyben a lány nagybátyjának, David-nek XVII. századi malomházában. Birdy egyszer azt nyilatkozta, nagyon élvezte az ottani légkört, és szerette gyermekkorát sok-sok unokatestvérével. „Nagyon inspiráló hely volt számomra, anyám egész családja ezen a régi, lerobbant birtokon élt. A legtöbb testvérének velem egykorú gyerekei voltak, így mindig volt kivel játszanom. Rengeteg hely volt a futkározáshoz, és akadt hely az olyan tevékenységeknek is, mint az úszás a birtokot körülhatároló parton. Nagyon szerencsés vagyok” – mondta egyszer.

Szülei sosem szerették volna, hogy Birdy magántanuló legyen, ennek érdekében mindig odafigyeltek, hogy lányuk a karrierje mellett is megfelelően fel tudjon készülni a GCSE-re. A vizsgát sikeresen le is tette a Priestlands Iskolában, mely a Lymington-ban lévő otthonához a legközelebb helyezkedett el. A későbbiekben a lány folytatta emelt szintű tanulmányait a Brockenhurst Sixth Form Kollégiumban, azonban 2013-ban, az első vizsgáját megelőző néhány hónapban kénytele volt otthagyni az iskolát, ugyanis karrierje elérte azt a szintet, amikor másra már nem nagyon tudott koncentrálni. Szülei megértőek voltak ezzel kapcsolatban, azonban Birdy egyszer azt nyilatkozta, hogy nagyon élvezte a tanulást, és ha egyszer lesz rá lehetősége, mindenképp szeretne visszaülni az iskolapadba, hogy befejezhesse emelt szintű tanulmányait.

Az énekesnő emlékei igen halványak az első zenei élményével kapcsolatban. Sosem tudta pontosan megmondani, hogy anyja hány éves korában kezdte őt zenélni tanitani a család Bechstein zongoráján, az időszakot mégis hét éves korára tudta megtippelni. A zene iránti érdeklődését szintén édesanyjának köszönheti, ugyanis a lány mindig ámulattal figyelte a zongoraművészt, amint koncertjeire készül fel órákon át a hangszeren. Nyolc éves korában írta meg első dalszövegeit, azonban tíz esztendős korától kezdve foglalkozik ezzel komolyabban. Tinédzseréveiben a hegedülést is kipróbálta, azonban ez állítása szerint nem tetszett neki.

A lányra a Birdy becenév még csecsemő korában ragadt rá, amikor is etetésnél olyan nagyra nyitotta a száját, mint egy kismadár. A barátai és a családja is egyaránt ezen a néven szólítottak, ám kivételt képzett az egyik Priestlands-i tanárnője, aki Jasmine-nek hívta. Az énekesnőnek mindig ő jut eszébe, valahányszor valaki Jasmine-nek akarja őt szólítani.

2008-ban, mindössze 12 évesen jelentkezett a Live and Unsigned nevezetű tehetségkutató sorozat új spin-off műsorába, az Open Mic UK-ba, melyet fiatalkora ellenére meg is nyert. Ezzel egyetemben magáénak tudhatta a tizennyolc év alattiaknak szóló fődíjat is, ezzel több, mint tízezer további versenyzőt maga mögé utasítva. A versenyen egyik saját maga által szerzett dalát, a So Be Free-t adta elő több, mint kétezer ember jelenléte mellett.

A megmérettetést követően a fiatal üdvöskét legközelebb 2009-ben hallhatta a nagyközönség, amikor is fellépett a BBC Radio 3 Pianothon elnevezésű műsorában csupán egy szál zongora társaságában.

Ezután csak 2011-ben hallatott magáról újból a lány, amikor is év elején, egészen pontosan január 30-án feldolgozta Bon Iver egyik slágerét, a Skinny Love-ot, mindössze tizennégy évesen. A dal jóval nagyobb sikereknek örvendhet a mai napig, mint azt elsőre gondolták volna - az Egyesült Királyságban a tizenhetedik helyen végzett a szerzemény, Belgiumban és Ausztráliában a második helyet kaparintotta meg magának, Franciaországban dobogós helyezést ért el nem sokkal a megjelenése után, Hollandiában pedig meg sem állt addig, amíg fel nem került a slágerlisták első helyére. Az éves összegzések szerint 2011-ben Belgiumban a huszadik, Németországban pedig a huszonkettedik leghallgatottabb dalnak számított, 2012-ben Ausztráliában pedig a nyolcadik helyre került. Ha mindez nem lenne elég, Ausztráliában hatszoros platinalemez lett a feldolgozás, ezek mellett Belgiumban, Franciaországban, Olaszországban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban is egyaránt megkapta a platinalemez minősítést, Kanadában és Svájcban pedig egy-egy aranylemezzel gazdagodott a nagysikerű szerzemény, mely egyébként rekordot is döntött a megjelenését követő héten.

A szám felcsendül a nagysikerű The Vampire Diaries (Vámpírnaplók) című sorozat második évadának huszonegyedik, The Sun Also Rises (A nap is felragyog) című részében, illetve a Prisoners' Wives című műsor legelső epizódjában. Bella Ferraro az ausztráliai X-Faktorban, 2012 augusztusában a meghallgatáson Birdy feldolgozását hozta el a közönségnek, az újonnan felfedezett tehetség pedig meg sem állt egészen a verseny negyedik helyéig. Egy Jackie Thomas nevezetű énekes szintén a tehetségkutató Új-zélandi megfelelőjén, a meghallgatáson énekelte el, és meg is nyerte vele a híres a versenyt. Csak 2011-ben közel kétszázhatvanezer példányszámban kelt el Nagy-Britanniában, ezzel az év harmadik legtöbbet eladott lemezének számított. 2016 augusztusára az eladások átlépték a hétszáznegyvennégyezer másolatot is.

Összesen három videoklippel is rendelkezik a dal. Az elsőt, melyet Sophie Muller rendezett 2011. április 1-én töltötték fel a legnagyobb videómegosztó portálra, melyben Birdy kap főszerepet, miközben zongorázik egy és sötét házban sétál. A második videót ez év október 14-én töltötték fel - a kisfilmet egy felvételből áll, a középpontban pedig Birdy arca található. A harmadik, fekete-fehér videoklip pedig 2014. január 15-én került megosztásra.

A Skinny Love sikere után Birdy számos dalt feldolgozott különböző előadóktól - ilyen volt például Ed Sheeran The Team című szerzeménye és a The XX nevezetű londoni zenekar Shelter nevezetű alkotása is 2011. július 19-én a BBC Radio 1 Live Lounge nevezetű műsorában. Az utóbbihoz készített cover szintén felcsendül a Vámpírnaplók egyik részében - egészen pontosan a 2011. szeptember 29-én bemutatott harmadik évad harmadik epizódjában, melynek a címével kapcsolatos választások The End of the Affair-re (A kapcsolat vége) esett. A lány debütáló albumának második kislemeze tehát a Shelter lett, mely 2011. június 3-án jelent meg az Egyesült Királyságban országszerte digitális formában. A szerzemény szintén sikeresnek mondható, hiszen Írországban a harminckilencedik, Skóciában az ötvenkettedik, Angliában pedig az ötvenedik helyet kaparintotta meg magának a feldolgozás. A hozzá készült kisfilmet 2011. június 16-án töltötték fel Birdy hivatalos YouTube csatornájára. A koncepció részben hasonlít az előző videokliphez - szintén Birdy kerül főszerepbe a videóban, amint a szabadban és egy régi házban sétál és zongorázás mellett énekel.

Az album megjelenése előtti utolsó kislemez választása a People Help The People-ra esett, melynek eredeti szerzője a Cherry Ghost nevezetű brit indie rock zenekar. A feldolgozás 2011. október 28-án jelent meg Írországban, 30-án pedig Nagy-Britanniában országszerte az online felületeken. A dal nagyfigyelmet kapott, amikor az ausztrál Neighbours (Szomszédok) című szappanopera-sorozat egyik előzetesében felcsendült. Ennek köszönhetően az énekesnőnek egy újabb szerzeménye is felkerült a slágerlisták élére - Luxemburgban és Szlovéniában egyaránt megszerezte magának az első helyet, Svájcban és Belgiumban a második helyig tornázta fel magát, Németországban a harmadik, Hollandiában az ötödik, Franciaországban, Ausztriában és Spanyolországban pedig egyaránt megjelent a hetedik helyen is. Ha mindez nem lenne elég, Svájcban kétszeres platinalemez lett a cover, ezek mellett Ausztráliában, Belgiumban és Németországban is egyaránt szerzett magának egy-egy platinalemezt, Ausztriában, Olaszországban és Franciaországban pedig aranylemezzel jutalmazták a People Help The People-t. A hozzá készült fekete-fehér kisfilm 2011. október 6-án került feltöltésre az internetre, középpontjában pedig újból az énekesnő került, amint végigsétál London utcáin. 2017 júniusára a videó átlépte a százmilliós megtekintést a YouTube-on. A feldolgozáshoz készült egy második, Florent Déchard által rendezett francia változatú videoklip is, mely 2012. október 30-án debütált.

A kislemezek megjelenését már csak Birdy debütáló albumának kiadása követte, melyet saját magáról nevezett el s 2011. november 4-én került fel a boltok polcaira elsősorban Belgiumban és Írországban, három nappal később pedig hazájában is bátran megvásárolhatták már az énekesnő rajongói. A korongon összesen tizenegy dalt hallgathatnak meg az érdeklődők, azonban a deluxe változaton további három, az ausztrál kiadáson pedig plusz kettő dal is szerepet kapott. Az anyag elsősorban feldolgozásokat tartalmaz, azonban a lány egyik saját dala, a Without a Word is felkerült a számlistára.

A rajongók részéről igen pozitív, a kritikusok szemébe viszont megosztó fogadtatásba részesült a korong. A Metacritic összesen hatvanegy ponttal jutalmazta az anyagot. Jon O'Brien, az AllMusic egyik kritikusa véleményében külön kiemelte a lány fiatal és törékeny hangját, Nick Levine a BBC-től pedig az alábbi véleményt formálta meg a feltörekvő csillagról: "Okosan burkolja bele a mondanivalót az albumba ez a tizenöt éves lány, és arra utal, hogy bizony nagy jövő áll előtte." A The Guardian egyik írója megdicsérte az énekesnőt, mondván, hogy: "Birdy egy egyszerű zongora, gitár és az ő édes hangja társaságában", azonban az albumot "kellemesnek, de értelmetlennek" állította be. A musicOMH szintén pozitív véleménnyel fogadta a korongot: "Birdy megtalálta magát az albumon keresztül fiatalkora ellenére is, és kétség kívül az Egyesült Királyság egyik legnagyobb felfedezettjének számít." A The Observer magazin külön megdicsérte a Skinny Love-ot, valamint a Shelter-t, azonban a Fire and Rain című James Taylor-feldolgozást kevésbé tartotta erősnek, de megemlítette a korongon található egyetlen saját szerzeményt is, a Without a Word-öt, melyről azt állítja, a lány bebizonyította, hogy igen is sokra képes még a hangjával. A PopMatters az alábbiakat írta az anyagról: "Az album tele van indie rock-zenék feldolgozásával, és ez a tizenöt éves lány megmutatta, hogy igen is tud énekelni." Talán a híres Rolling Stone magazin volt a legkritikusabb a lemezzel kapcsolatban, ugyanis azt állította, hogy a legunalmasabb zenéket tartalmazza, amit valaha egy tinédzser énekelt, és nem kellene ilyen fiatalon ezeket a minőségi indie rock alkotásokat feldolgoznia.

Igazán jó helyezéseket ért el a Birdy, hisz számos országban, egészen pontosan Ausztráliában, Belgiumban és Németországban is megjelent az első helyen a kiadását követő néhány héten a különböző zenei listákon. Ezek mellett Svájcban a harmadik helyre is felkerült a korong, Új-Zélandon a negyedik helyet kaparintotta meg magának, illetve Franciaországban az ötödik helyen végzett a fiatal énekesnő bemutatkozó albuma. Az éves összegzések szerint 2011-ben Németországban a negyvenkettedik leghallgatottabb albumnak számított, 2012-ben, szintén ebben az országban és Belgiumban a harmadik legkedveltebb lemezének felelt meg, Svájcban pedig még 2013-ban is a tizennegyedik helyen végzett az év végi összefoglaló listákon. Ausztrália, Belgium, Németország, Hollandia és Svájc megajándékozta az anyagot egy-egy platinalemezzel, Franciaországban azonban hármat is tudott belőle szerezni a Birdy. Ezek mellett Ausztriában, Új-Zélandon, Lengyelországban és az Egyesült Királyságban egy-egy aranylemezzel tudták jutalmazni a nagysikerű lemezt.

Az album Egyesült Királyság-beli megjelenésével egy napon az énekesnő kiadott egy Live in London nevezetű középlemezt is, mely csak digitális formában érhető el. Összesen nyolc, élőben rögzített dal található rajta, köztük a The Team nevezetű Ed Sheeran-feldolgozása, illetve a saját maga ált szerzett Just a Game, mely a későbbiekben a The Hunger Games (Az éhezők viadala) című nagysikerű mozifilm egyik hivatalos betétdala lesz.

2012. március 9-én jelent meg a lemez utolsó kislemeze, a 1901, melynek eredeti szerzője a Phoneix nevezetű francia együttes. A feldolgozás Nagy-Britanniában jelent meg digitális elérhetőségi formában a Warner Kiadó gondozásában. A dal Belgiumban ismét nagy sikereknek örvendett, hisz a tizenegyedik helyen is megtalálhattuk a megjelenését követő hetekben. A hozzá készült videoklip 2012. február 10-én került megosztásra a YouTube-on, a két főszereplő pedig ezúttal Helen George és Ian Roe voltak.

2012. augusztus 29-én egy igazán nagy megtiszteltetés érte az akkor még csupán tizenhat éves énekesnőt, ugyanis lehetősége akadt a londoni paralimpiai játékok megnyitóján előadni egy dalt. A lány az Antony and the Johnsons nevezetű zenekar második stúdióalbumáról, az I Am a Bird Now-ról a Bird Gerhl című szerzeményt énekelte el egy teltházas stadionban. Birdy elmondása szerint nagyon izgult a fellépés előtt, azonban olyan sok látnivaló akadt abban a pillanatban az egész helyszínen, hogy úgy érezte, mintha teljes mértékben csak egymagában ülne a zongoránál és énekelne.

2013. július 10-én, a YouTube-on egy igazán izgalmas videó keretein belül jelentette be az énekesnő, hogy javában készül második stúdióalbuma, hisz a felvételek segítségével betekintést nyerhetünk a lemez rögzítésének pillanataiból. A videóban két, akkor még az emberek számára ismeretlen dal csendült fel, melyek a Wings és a No Angel kicsi részletei voltak, az albumon pedig mindkettő szám megjelenik.

Nem sokkal később, 2013. július 29-én elsősorban Új-Zélandon, szeptember 15-én pedig Nagy-Britanniában is megjelent a digitális formában elérhető első kislemez is a második korongról, mely a Wings választására esett. Igazán remekül indított a lemez körüli felhozatal, hisz a Wings lett a lány következő, igen nagy sikereknek örvendő kislemeze, mely Birdy hazájában egy platinalemezzel lett gazdagabb, Ausztráliában pedig kettő platinalemezt is bezsebelt, ezek mellett Belgiumban, Svájcban és Németországban is egyaránt gazdagodott egy-egy aranylemez minősitéssel. Írországban egy ideig uralta a slágerlistákat a maga első helyezésével, azonban Belgiumban, Ausztriában, Spanyolországban és Svájcban is megjelent a harmadik helyen az egyik héten, illetve az Egyesült Királyságban a nyolcadik helyet tudta megkaparintani magának. Érdekesség, hogy Németország év végi összegzése szerint a hetvenharmadik leghallgatottabb dalnak számított az országban.

- szerkesztés alatt -

STÚDIÓALBUMOK

Beautiful Lies

Kiadta: 2016. március 25.; Atlantic Records
Formátumok: digitális letöltés, CD, LP

Fire Within

Kiadta: 2013. szeptember 16.; Atlantic Records
Formátumok: digitális letöltés, CD, LP

Birdy

Kiadta: 2011. november 4.; Atlantic Records
Formátumok: digitális letöltés, CD, LP

 

KÖZÉPLEMEZEK

Breathe

Kiadta: 2013. július 24.; Warner Records
Formátumok: digitális letöltés

Birdy – Artist Lounge

Kiadta: 2013. május 9.; Atlatic Records
Formátumok: digitális letöltés

Live in Paris

Kiadta: 2012. október 8.; Atlantic Records
Formátumok: digitális letöltés

Live in London

Kiadta: 2011. november 7.; Atlantic Records
Formátumok: digitális letöltés

 

KISLEMEZEK

 Hear You Calling

Megjelenés: 2016
Album: Beautiful Lies

Words

Megjelenés: 2016
Album: Beautiful Lies

Wild Horses

Megjelenés: 2016
Album: Beautiful Lies

Keeping Your Head Up

Megjelenés: 2016
Album: Beautiful Lies

Let It All Go (with Rhodes)

Megjelenés: 2015
Album: Rhodes – Wishes

Words as Weapons

Megjelenés: 2014
Album: Fire Within

Light Me Up

Megjelenés: 2014
Album: Fire Within

No Angel

Megjelenés: 2013
Album: Fire Within

Wings

Megjelenés: 2013
Album: Fire Within

 1901

Megjelenés: 2012
Album: Birdy

People Help The People

Megjelenés: 2011
Album: Birdy

Shelter

Megjelenés: 2011
Album: Birdy

Skinny Love

Megjelenés: 2011
Album: Birdy

 

KÖZREMŰKÖDÉSEI

Sigma – Find Me

Megjelenés: 2016
Album: —

Utolsó frissítés: 2017.10.07. 02:02 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace