Starity

Bruce Springsteen

Bruce Springsteen Bruce Springsteen nemzetisége 4850. 64rajongó 5vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 100%
  • stílus: 100%
  • szimpátia: 100%
  • Születési név
  • Bruce Frederick Joseph Springsteen
  • Becenév
  • The Boss
  • Születési idő
  • 1949. szeptember 23.
  • Születési hely
  • Long Branch, New Jersey, USA
  • Foglalkozás
  • énekes, zeneszerzõ
  • Családi állapot
  • nős, 3 gyermek
  • Partner
  • Patti Scialfa
  • Magasság
  • 178 cm
  • Eredeti hajszín
  • barna
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Szűz
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Twitter-oldal
  • Starity RSS-csatorna

Bruce Springsteen életrajza

KEZDETI ÉVEK

Bruce Frederick Joseph Springsteen 1949. szeptember 23-án született Long Branchben, New Jerseyben. Édesanyja, Adele Ann Springsteen (született Zerilli) olasz származású titkárnő. Édesapja, Douglas Frederick Springsteen ír és holland felmenők leszármazottja, dolgozott buszsofőrként, börtönőrként és kertészként is, de többnyire leginkább munkanélküli volt. Két húga van, Virginia és Pamela. A család Freehold Boroughban élt, és Springsteen itt is járt iskolába. Először egy római katolikus iskola tanulója volt, de nem jött ki jól az apácákkal, és nehezen tűrte a kritikát. 9. osztályban átíratták a Freeholdi Regionális Középiskolába, ahol szintén képtelen volt jól beilleszkedni. Leérettségizett ugyan, de nem ment el a saját érettségi ünnepségére sem. Rövid ideig járt főiskolára is, de végül onnan kirúgták. Gyermek és kamasz éveiről azt úgy nyilatkozott később, hogy semmiben sem volt jó, kivéve a zenélést, és hogy a családja két dolgot nem látott szívesen, őt, meg a gitárját. 


KARRIER

Springsteen hét esztendős korában döntötte el, hogy zenélni szeretne, mert látta Elvis Presleyt fellépni egy tévé showban. 13 éves korában kapta az első gitárját az édesanyjától, aki három évvel később még kölcsönt is vett fel, hogy fiának egy jobb, drágább gitárt vehessen. Karrierje 1965-ben indult, amikor felkereste a városban a fiatal tehetségek támogatásával foglalkozó Tex és Marion Vinyardot. Felkarolták és először gitárosként lett tagja a The Castiles együttesnek, hamarosan pedig már ő volt az énekesük is. Marion Vinyard később azt nyilatkozta, hogy már az első időkben hitt Springsteen tehetségében és kitartásában.

18 évesen behívót kapott, de mivel 17 éves korában súlyos agyrázkódást szenvedett el egy motorbaleset következtében, és ráadásul őrültnek is tettette magát, így megbukott a vizsgálatokon és végül nem szolgálhatott Vieátnámban. Saját bevallása szerint akkor csak arra tudott gondolni, hogy nem akar háborúba menni és ezért meg is tett mindent. 

Az 1960-as évek végén egy Earth nevű bandában játszott, New Jersey klubjaiban léptek fel rendszeresen. A mára már védjegyévé vált "The Boss", vagyis a "A Főnök" becenevet ekkor ragasztották rá a társai, mert ő szedte össze az együttes gázsiját, majd osztotta szét a tagok között. Nem szereti, ha így szólítják, mert ösztönösen idegenkedik a főnököktől, de az utóbbi időkben már elfogadta, hogy ez a név haláláig rajta ragad, mivel rajongói, barátai tiszteletük jeléül nevezik így.

Mindeközben több helyen is fellépett, többek között Richton, Canton, Massachusetts bárjait is bejárta. 1969-től 1971-ig számos alkalommal lépett fel a Steel Mill nevű együttes tagjaként. Tehetségét igazából ekkor fedezte fel a szakma, egyszer egy híres zenekritikus, miután hallotta őt zenélni, azt mondta róla, hogy még soha az életben nem bűvölte el ennyire egy totálisan ismeretlen zenész. 

Bár a Steel Mill a maga módján sikeres volt, igazi előrelépés híján 1971-ben a zenekar végül feloszlott. Az elkövetkező két évben Springsteen háromszor is próbálkozott, hogy létrehozza saját zenekarát, hiszen szerette volna saját egyéni zenei stílusát, és dalszövegeit előtérbe helyezni.

Mikor 1972 tavaszán az utolsó formációja, a Bruce Springsteen Band is feloszlott, Springsteen úgy döntött, szólóban folytatja tovább és önálló eseteket tartott New York kávézóiban és bárjaiban. Így találkozott első valódi menedzserével, Mike Appellel, aki 1972. májusában bejuttatta a fiatal zenészt a Columbia kiadóhoz, akikkel zeneszerzőként és előadóként szerződött le. Ekkoriban alakult meg az a zenekar is, mely a mai napig Springsteen állandó zenekara, az E Street Band. Első koncertjüket 1972. november 12-én adták.

Első lemezük, a Greetings From Asbury Park, N.J. 1973. január 5-én jelent meg. Egy nagyszabású turné keretein belül bejárták az Államokat és innentől kezdve szinte nem volt megállás. Második lemezük 1973. szeptemberében debütált, elég gyorsan követve az elsőt, és ezzel is szép sikereket értek el.  Egy híres zenekritikus, Jon Landau 1974. május 9-én írta le az azóta elhíresült mondatot, miszerint: "Láttam a rock'n'roll jövőjét, úgy hívják: Bruce Springsteen."

A nagy áttörést a Born to Run c. lemez hozta meg a zenekar, és maga Springsteen számára is. 1975-ben karrierjük legjelentősebb koncertsorozatát adták. Ezt követően 1983-ig három albumuk is megjelent, a Darkness of the Edge of Town, a The River és a Nebraska, és ez idő alat szinte folyamatosan túrnéztak. 1982. december 22-én jelent meg Springsteen első hivatalos videoklipje, melynek érdekessége, hogy maga Springsteen nem szerepelt benne.

A várva várt igazi nemzetközi siker 1984-ben érte utol a zenészt, amikor is megjelent első kislemeze, a mára már örökzöld sláger, a Dancing in The Dark, mellyel élete első Grammy díját nyerte a "legjobb pop/rock énekes" kategóriában.  Ugyanebben az évben megjelent a Born in the U.S.A. című lemez, mely máig a legnépszerűbb és legismertebb albuma ennek a nagyszerű zenésznek, a címadó dal pedig szinte Springsteen védjegyévé vált az évek során.

1985. május 13-án Springsteen megnősült, Julianne Phillips színésznőt vette feleségül, miközben immár nem csak az Államokat, de tulajdonképpen az egész világot bejárta és mindenütt óriási ovációval fogadták. Teltházas koncerteket adott, és a sajtó figyelemmel kísérte minden lépését. A Rolling Stone magazin minden szavazásán ő vezette a listákat, még az Év Művésze kinevezést is ő kapta. Egyszerűen tarolt és tulajdonképpen megállíthatatlan volt.

Következő lemeze az 1987-ben megjelent Tunnel of Love már csendesebb, melankólikusabb hangulatú lett. A rajta található dalok többnyire a szerelemről és a magányról szóltak. A lemezbemutató koncersorozat során Rómában Springsteent egy lesifotós rajtakapta háttérénekesnőjével, Patti Scialfiával. Ennek eredményeképpen 1988. március 1-jén hivatalosan is elvált feleségétől. Zűrösnek mondható magánélete azonban nem vethetett véget diadalmas szárnyalásának a zene világában. Ebben az időszakban olyan neves művészekkel dolgozott együtt, mint Sting, Peter Gabriel vagy maga Tracy Chapman.

A 40. születésnapja után nem sokkal azonban a sikerek ellenére feloszlatta az eredeti E Street Bandet és a következő lemezét már más zenészek közreműködésével vette fel. 1991-ben feleségül vette fia édesanyját, Patti Scalfiát, ám karrierje megfeneklett és Springsteen alkotói válságban volt. Ennek ellenére ekkortájt két albumon is dolgozott. A Human Touch és a Lucky Town egyazon napon jelentek meg. Újonnan alakult zenekarával túrnéra indult, ám az újítások nem hozták meg az elvárt sikert. A rajongók vegyes érzelmekkel fogadták Springsteen új stílusát, és inkább a régi dalokat szerették volna újrahallani. Új dalai nem voltak képesek versenye szállni korábbi slágereivel. Ennek ellenére 1994-ben a Streets of Philadelphia c. film azono című betétdaláért Oscar-díjjal jutalmazták.

1995-ben megjelent új stúdióalbuma The Ghost of Tom Joad. Eközben Oscar díjra jelölték a Dead Man Walking (Ments meg, Uram) c. film betétdaláért, elő is adta a dalt a gálán, ám a díjat végül nem ő nyerte el. Ugyan az új lemez egy új Grammy díjat is hozott, ráadásul a koncertjei hangulatai is sokat javultak, mégsem volt egészen pozitív ez az év Springsteen számára. Ekkor veszítette el ugyanis édesapját.

A hullámvölgyekkel teli időszak a karrierjében egészen 2002-ig tartott, amikor is megjelent a Rising c. lemez, mely rövid idő alatt az eladási listák élére került. Ez volt Springsteen első stúdió-rockalbuma és első igazi közös nagylemeze az új formációban létező E Street Banddel.

Springsteen leginkább szókimondó, szociális problémákkal is foglalkozó dalszövegeiről híres. A politikai hovatartozását sem rejti véka alá. 2008-ban aktívan segédkezett Barack Obama választási kampányában. Obama novemberi győzelme alkalmából Chicagóban fellépett és az elnök beszéde után előadta a "The Rising" c. dalát. 2016-ban pedig nyiltan támogatta Hilary Clintont az elnökválasztások idején.

2009-ben a The Wrestler c. film betétdaláért Golden Globe díjat kapott. Sikere azóta is töretlen. Legutóbbi, The Wrecking Ball c. albuma 2012-ben jelent meg és óriási sikereket ér el vele. Nagyszabású koncertsorozat keretei között folyamatosan járja az Államok városait és fellépései mindenhol teltházasak. Közben politikai nézeteinek is hangot ad, erősen kampányol Obama elnök mellett és rendszeresen fellép annak rendezvényein is, más támogatókkal egyetemben. Valamint lelkes támogatója a "The Four 2012" elnevezésű kampánynak, mely a melegek házasodási jogát hívatott kivívni az Államok teljes területén. 

A The Wrecking Ball című lemeze 2012 legjobb albuma lett, és a rajta található "We Take Care of Our Own" című dalért Grammy díjra jelölték, több kategóriában is. 

2014. januárjában megjelent 18. studióalbuma, a High Hopes, mellyel turnéra is indult. A turnéról DVD is készült. 

 

NAPJAINKBAN

2015. decemberében egy interjúban azt nyilatkozta, hogy szeretne szólóalbumot készíteni, ám ezt elhalasztotta, mert 2016 januárjában az E Street Banddel turnéra indult, hogy népszerűsítsék a  The Ties That Bind: The River Collection című válogatás albumot. Időközben megváltoztatták a terveket, és az ereditleg három hónaposra tervezett fellépéssoroat kibűvült. Ez alapján májusban Európa több országában is fellépnek, illetve augusztusban Észak-Amerikában fejezik be a turnét. A koncertsorozat végeztével szeptember elején bejelentette önéletrajzi könyve, a Born to Run megjelenését. A könyv még ugyanezen hónap végén a könyvesboltok polcaira került és szinte azonnal a bestseller listák élére is. Springsteen a könyvet népszerűsítendő, újabb körútra indult, mely 2017-ben folytatódik és Új Zélandot, illetve Ausztráliát is érinti.
 

MAGÁNÉLET

Bruce 1971 és 1974 között Diane Lozito párja volt. 1975-ben összejött Karin Darvin modellel és 1977-ig együtt voltak. 1978-ban ismerkedett meg Lynn Goldsmith sztárfotóssal, azonban a következő évben szakítottak. 1979-ben összejött Joyce Hyser színésznővel és öt évig egy párt alkottak. 1984. októberében találkozott Julianne Phillips színésznővel, és fél évvel később, 1985. május 13.-án összeházodtak. A házasságuk azonban nem bizonyult hosszú életűnek, három évvel később különköltöztek, és beadták a válási papírokat. A bíróság a válást 1989. március 1.-én mondta ki, de Bruce már 1988-ban randizni kezdett Patti Scialfa énekesnővel. Kapcsolatuk komolyra fordult, és három évvel a megismerkedésük után, 1991. június 8.-án összeházodtak és azóta is boldog házasságban élnek, három gyermekük született. Evan James (1990), Jessica Rae (1991) és Samuel Ryan (1994).

 

DÍJAK ÉS JELÖLÉSEK:

Academy Awards (1)

1996 - Best Music, Original Song - Dead Man Walking - Nominated
2004 - Best Music, Original Song - Streets of Philadelphia - Won

Golden Globes (2)

2009 - Best Original Song - Motion Picture - The Wrestler - Won
1994 - Best Original Song - Motion Picture - Streets of Philadelphia - Won

Grammy Awards (8)

2013 - Best Rock Performance - We Take Care of Our Own - Nominated
2013 - Best Rock Album - Wrecking Ball - Nominated
2013 - Best Rock Song - We Take Care of Our Own - Nominated
2010 - Best Solo Rock Vocal Performance - Working On A Dream - Won
2010 - Best Song Written for Motion Picture - The Wrestler - Nominated
2010 - Best Pop Collaboration with Vocals - Sea of Heartbreak - Nominated
2008 - Best Rock Song - Radio Nowhere - Won
2008 - Best Rock Album - Magic - Nominated
2007 - Best Long Form Music Video - Wings for Wheels: The Making of 'Born to Run' - Won
2006 - Best Long Form Music Video - Nominated
2006 - Song of the Year - Devils & Dust - Nominated
2003 - Song of the Year - The Rising - Nominated
1997 - Best Long Form Music Video - Blood Brothers: Bruce Springsteen & E Street Band - Nominated
1995 - Best Song Written for Motion Picture - Philadelphia - Won
1986 - Record of the Year - We Are the World - Won
1986 - Song of the Year - We Are the World - Won
1986 - Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocals - We Are the World - Won
1986 - Best Short Form Music Video - We Are The World - Won
1986 - Best Recording for Children - We Are The World - Nominated

Primetime Emmy Awards

2009 - Outstanding Short-Format Live-Action Entertainment Programs - Super Bowl XLIII - Nominated
2001 - Outstanding Music Special - Bruce Springsteen & E Street Band: Live in NYC - Nominated

MTV Movie Awards

2009 - Best Song from a Movie - The Wrestler - Nominated
2000 - Best Cameo in a Movie - High Fidelity - Nominated
1994 - Best Movie Song - Philadelphia - Nominated

Bruce Springsteen (1969-)

Nagylemezek

2014: High Hopes
2012: Wrecking Ball
2009: Working on a Dream
2007: Magic
2006: We Shall Overcome: The Seeger Sessions
2005: Devils & Dust
2002: The Rising
1995: The Ghost of Tom Joad
1992: Lucky Town
1992: Human Touch
1987: Tunnel of Love
1984: Born in the U.S.A.
1982: Nebraska
1980: The River
1978: Darkness on the Edge of Town
1975: Born to Run
1973: The Wild, The Innocent & the E Street Shuffle
1973: Greetings from Asbury Park, N.J.

Kislemezek

2013: High Hopes
2012: Death to My Hometown
2012: We Take Care of Our Own
2012: Rocky Ground
2010: Save My Love
2009: Wrecking Ball (Live)
2009: What Love Can Do
2008: The Wrestler
2008: My Lucky Day
2008: Working on a Dream
2008: Dream Baby Dream
2008: Girls in Their Summer Clothes
2007: Radio Nowhere
2005: All the Way Home
2005: Devils & Dust
2003: Waitin' on a Sunny Day
2002: Lonesome Day
2002: The Rising
1999: Sad Eyes
1998: I Wanna Be With You
1996: Missing
1996: Dead Man Walkin'
1995: Secret Garden
1995: The Ghost of Tom Joad
1995: Hungry Heart '95
1995: Murder Incorporated
1994: Streets of Philadelphia
1993: Lucky Town (Live)
1992: If I Should Fall Behind
1992: Lucky Town
1992: Leap of Faith
1992: 57 Channels (And Nothin' On)
1992: Better Days
1992: Human Touch
1988: Spare Parts
1988: Tougher Than the Rest
1988: One Step Up
1987: Tunnel of Love
1987: Brilliant Disguise
1987: Born to Run (Live)
1987: Fire
1986: War
1985: Santa Claus Is Comin' to Town
1985: My Hometown
1985: Glory Days
1985: I'm Goin' Down
1985: I'm on Fire
1984: Born in the USA
1984: Cover Me
1984: Dancing in the Dark
1982: Open All Night
1982: Atlantic City
1981: The Ties That Bind
1981: Point Blank
1981: Cadillac Ranch
1981: The River
1981: Sherry Darling
1981: I Wanna Marry You
1981: Fade Away
1980: Hungry Heart
1979: Rosalita (Come Out Tonight)
1978: The Promised Land
1978: Badlands
1978: Prove It All Night
1975: Tenth Avenue Freeze-Out
1975: 4th of July, Asbury Park (Sandy)
1975: Born to Run
1973: Spirit in the Night
1973: Blinded by the Light

Élő koncertfelvételek

2007: Live in Dublin
2006: Hammersmith Odeon London '75
2001: Live in New York City
1993: In Concert/MTV Plugged
1986: Live/1975–85

Válogatás albumok

2013: Collection: 1973–2012
2010: The Promise
2009: Greatest Hits
2003: The Essential Bruce Springsteen
1999: 18 Tracks
1998: Tracks
1995: Greatest Hits

Utolsó frissítés: 2017.01.05. 08:08 Ellie Andrews által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace