Starity

Gary Oldman

Gary Oldman Gary Oldman nemzetisége 533. 931rajongó 59vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 98%
  • stílus: 95%
  • szimpátia: 97%
  • Születési név
  • Leonard Gary Oldman
  • Becenév
  • Gaz, Gazza
  • Születési idő
  • 1958. március 21.
  • Születési hely
  • New Cross, London, Anglia, UK
  • Foglalkozás
  • színész, rendezõ, fotós, író, zenész
  • Családi állapot
  • nős, 3 gyermek
  • Partner
  • Gisele Schmidt
  • Magasság
  • 178 cm
  • Eredeti hajszín
  • barna
  • Szemszín
  • kék
  • Csillagjegy
  • Kos
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Uma Thurman Christian Bale Christian Slater David Bowie Harrison Ford Kevin Bacon Kevin Costner Tim Roth Daniel Radcliffe Isabella Rossellini Criss Angel Michael Wincott Jack White Malcolm McDowell Luc Besson Dennis Hopper Juliet Landau Julie Walters Tom Hardy Christopher Nolan John Hurt Joe Wright Ray Winstone Paddy Considine Joel Kinnaman Jason Clarke Charlie Oldman Lesley Manville

Gary Oldman életrajza

A kaméleon színészként ismertté vált brit úriember generációjának egyik legmeghatározóbb, legsokoldalúbb tehetsége. Bárkit és bármit képes hitelesen eljátszani; azon kevés színészek táborát erõsíti, akik tökéletes átalakulással keltenek életre egy-egy karaktert, a különbözõ akcentusokat pedig kiválóan utánozza. A legtöbb mûfajban kipróbálhatta már magát a drámától a vígjátékig, akciófilmtõl a sci-fiig, több életrajzi jellegû filmet is maga mögött tudhat, mégis inkább negatív szerepei ismertebbek a szélesebb közönség számára.

Dél-London egy lepukkant munkásnegyedében, New Crossban látta meg a napvilágot két nõvére mellett harmadik gyerekként. Hétéves korában apja elhagyta a családot, emiatt sokáig magát hibáztatta, és hiánya további életére is rányomta bélyegét. Mivel idõsebb testvérei hamar férjhez mentek, jóformán egyedüli gyerekként nõtt fel. Sokat rajzolt, fantáziált, kitalált karaktereket, képes volt órákig is lekötni magát. Kamaszként nagy Beatles rajongó lett (mai napig az), késõbb felfedezte a komolyzenét, zongorázni kezdett. Az ökölvívást is kipróbálta, és mivel tehetséges focista volt, javasolták neki, hogy ûzze professzionálisan. De, saját bevallása szerint, bármit is csinált, mindenben magát a "játékot" élvezte. Mintegy tizenhét volt, mikor megnézte a The Raging Moon (Tombol a Hold) címû filmet, melyben Malcolm McDowell erõteljes alakítása annyira lenyûgözte, hogy attól kezdve tudta, színész akar lenni.

Nagy álma volt, hogy a Royal Academy of Dramatic Art hallgatója lehessen, de a felvételin azt javasolták neki, válasszon más pályát. Hogy nem került be, akkoriban nagy csalódás volt számára, de nem adta fel: sikeresen végzett a Rose Bruford College (dráma fõiskola) ösztöndíjasaként, és diplomát szerzett színháztörténetbõl. Majd' tíz évig játszott a szigetország számos színházában, Glasgowtól Manchesteren át egészen Londonig, a Royal Shakespeare Company tagjaként is évekig fellépett, otthon érezte magát színpadon. A pápa lakodalma címû elõadásban nyújtott kiváló játékáért 1985-ben megkapta az év színésze kitüntetést, megosztva nagy példaképével, Anthony Hopkinsszal. Elsõ házasságát is a színháznak köszönheti, több darabban is együtt játszott Lesley Manville színésznõvel, 1988-ban megszületett közös fiúk, Alfie is.

Már a színházi évek alatt belekóstolt a televízió, és a film világába, több sorozatban, tévéfilmben is szerepelt, ezek közül meghatározó volt Mike Leigh-tõl a Meantime (Idõközben). A nagy fordulópontot azonban Sid Vicious, a punklegenda karaktere jelentette számára a Sid és Nancy címû, elsõ nagy mozifilmjében (1986). Elhivatott színészként készült a szerepre: tanult basszusgitározni, tökéletesen "leutánozta" Vicious mozgását, beszédét, és drasztikus fogyókúrába kezdett (emiatt kórházba is került). A befektetett energia azonban megtérült, hiszen fantasztikus alakítást nyújtott, és "a legígéretesebb színész" díját is megkapta. Következõ jelentõs szerepét Joe Orton homoszexuális brit színpadi szerzõ életrajzi filmjében, a Hegyezd a füled!-ben játszotta Stephen Frears rendezõ irányítása alatt. A BAFTA legjobb színész díjára jelölték.

A '80-as évek végén, mivel hazájában kevés filmet forgattak, elkezdett a tengerentúlon próbálkozni, több kisebb-nagyobb filmben játszott fõszerepeket. Akkoriban már nem mûködött a házasságuk, el is váltak, közben megismerkedett a nála tizenkét évvel fiatalabb Uma Thurman színésznõvel, akit 1990-ben feleségül vett. Gary folyamatosan ingázott Amerika és Anglia között, hogy fiát minél gyakrabban láthassa, és egyre több ajánlatot is kapott; eljátszotta pl. Lee Harvey Oswaldot a JFK-ben, vagy éppen ír gengsztert alakított A pokol konyhájában, de továbbra is felbukkant brit filmekben is. Világhírnévre azonban csak a Coppola-féle Drakula címszereplõjeként tett szert. A forgatás nehézkes volt, feszültségekkel teli, több hónapig tartott, Gary egyre többször szembesült alkoholproblémáival, és mivel Umával is kevés idõt töltöttek együtt, 1992-ben elváltak útjaik. A film a megpróbáltatások ellenére nagy siker lett, Garyt pedig szexszimbólumként kezdték emlegetni.

A Drakulával jött népszerûség azonban nem szállt a fejébe, továbbra is kerülte az ezzel járó hollywood-i csillogást, és kényelmesen válogatott a szerepek között - csak olyat vállalt, amit izgalmasnak talált: korrupt, de romantikus zsaru (Rómeó vérzik), raszta hajú strici (Tiszta románc). Talán egyik legemlékezetesebb karaktere Stansfield, a ma már kultikussá vált, Luc Besson rendezésében készült Leon, a profi címû filmben, de lenyûgözõen alakította Beethovent is a Halhatatlan kedvesben, amiben jól jött zongoratudása is. Ekkor szerettek egymásba filmbéli partnernõjével, Isabella Rossellinivel, majd hosszabb ideig együtt éltek New Yorkban a 90-es évek közepén. De egyszer ennek a románcnak is vége szakadt, Gary kétségbeesett küzdelmet vívott az alkohollal, majd többek között Demi Moore nyomására (A skarlát betû forgatásakor), komoly elhatározásra jutott: bevonult egy elvonóra, és végleg letette a poharat.

Gary életében új fejezet kezdõdött, Los Angelesben: az elvonón megismerkedett a kábítószerfüggõséggel kezelt Donya Fiorentino-val (modell, fotós), akivel nem sokkal késõbb összeházasodtak (1997). Két gyermekük született: Gulliver Flynn (1997) és Charlie John (1999). Gary idõközben megírta, és megrendezte elsõ filmjét, a meglehetõsen realista Éhkoppont (Nil By Mouth), mely egy dél-londoni munkáscsalád küzdelmét mutatja be alkohollal és kábítószerrel "fûszerezve". Több nagyköltségvetésû filmben vállalt negatív szerepeket, hogy a gázsiból (és Besson produceri tevékenységének köszönhetõen) finanszírozni tudja filmjét. Az Éhkoppon hatalmas sikert aratott mind Cannes-ban, mind Nagy-Britannia több filmfesztiválján, ezzel Gary bebizonyította, hogy nem csak színésznek, de rendezõnek is tehetséges. A filmet apja emlékének ajánlotta, akit még a 80-as években az alkohol vitt el.

Sajnálatos módon Donyával kötött házassága se mûködött sokáig. Felesége visszaszokott a kábítószerre, és egy igencsak viharos per keretében elváltak (2001). A bíróság a két kisfiú feletti teljes felügyeleti jogot Garynek ítélte. Ekkoriban teljesen átrendezte életét; egyedülálló apaként a gyerekek nevelését helyezte elõtérbe, így karrierjét is háttérbe szorította. Szinte teljesen kerülte a nyilvánosságot, alig járt premierekre, és csak kevés filmet forgatott kis szerepeket vállalva. A néhány évnyi kihagyást és stagnálást követõen jól jött a felkérés a Harry Potter filmfolyam alkotóitól Sirius Black szerepére, ami nemcsak hogy testhezálló karakter volt számára, de egyfajta fordulópontot is jelentett a karrierjében a rosszfiú alakításai után, és meghozta számára a népszerûséget és a nagyobb ismertséget. Innen már csak egy lépés választotta el attól, hogy Christopher Nolan, az új Batman-széria rendezõje az elsõ beszélgetés alkalmával merészen úgy döntsön, hogy a Batman Beginsben mégsem egy újabb negatív figura szerepét ossza rá, hanem a sötét lovagot támogató, minden szempontból erkölcsös és becsületes James Gordon rendõrhadnagyét. A jófiú szerepek új irányt vettek karrierjében és örömmel vette a lehetõségeket, mégis kapott az alkalmon, mikor visszatérhetett egy kicsit a rossz oldalra; a Hughes testvérpár 2010-es filmjében, az Eli könyvében (The Book of Eli) Denzel Washington ellenfeleként zsarnokoskodik a poszt-apokaliptikus Amerikában.

Magánélete soha nem mondható eseménytelennek. A 2000-es évek elsõ felében ugyan együtt járt a modell-színésznõ Ailsa Marshall-lal, később azonban az énekesnőként is próbálkozó, nála tizenkilenc évvel fiatalabb, szintén angol Alexandra Edenborough-val több, mint egy év ismeretség után, 2008-ban összeházasodtak. Néhány éven belül karrierjében is emelkedés következett be, ugyanis 2012-ben, mintegy három évtizedes filmes karrierjében először, Oscar-díjra jelölték az ikonikus brit karakter, George Smiley megformálásáért a Suszter, szabó, baka, kém című filmben (a népszerű kémregényíró, John le Carré azonos című könyvéből). A díjat ugyan akkor nem nyerte el, de sok filmrajongó fellélegzett, hogy végre lekerült a "még soha nem jelölték" listákról. A következő években több kisebb filmben is szerepelt, 2014-ben azonban két nagy stúdiófilmben is megmutatta magát, a kultikus Robotzsaru újrájában, valamint a filmtörténeti jelentőségű Majmok bolygója sorozat egyik előzményfilmjében. Míg filmes karrierje szépen haladt, ugyanebben az évben feleségével különköltöztek, 2015-ben pedig hivatalosan is elváltak.

Örök optimistaként és romantikusként, ahogy önmagát is nevezi, nem maradt sokáig egyedül. A 2010-es évek közepén megismerkedett egy neves los angelesi fotógaléria kurátorával, Gisele Schmidt-tel, aki azóta több filmjében is együtt dolgozott vele személyi asszisztensként, illetve fotósként. Gary színészként nagy fába vágta fejszéjét 2016-ban: elvállalta Winston Churchill szerepét a róla szóló, II. világháborús drámában, A legsötétebb órában. Ez nem csak átalakulás szempontjából volt nagy kihívás (maszkmesterek segítségével), olvasással, kutatással is rengetegett kellett készülnie a szerepre, melyben barátnője is nagy segítségére volt, és ami majd egy évet vett igénybe, mire a kamerák elé állhatott. De minden idő- és energiabefektetést megért, hiszen 2018-ban végigtarolta a díjszezont, amire a legjobb férfi alakításért járó Oscar-díj tette fel a koronát. Még a forgatáson kérte meg párja kezét, akivel 2017 augusztusában össze is házasodtak, valamint legnagyobb fia, Alfie révén unokája is született Ozzy Winston (2017 december). Feleségének is van egy gyermeke előző házasságából, akivel szintén nagyon jó az "apa-fia" kapcsolata. Mindhárom fiával, édesanyjával és nővéreivel is kiváló a viszonya, így az élete most teljesnek mondható. Feleségével Palm Springsben telepedtek le.

Mint kreatív, sokoldalú személyiség, Gary a forgatások között sem tétlenkedik, nagy zenerajongóként ezen a területen is gyakran kipróbálja magát. Bár már korábban is részt vett kisebb zenei irányú munkákban, baráti körébe tartozó zenészek albumain vesz részt énekesként, gitárosként, valamint videoklipeket rendez. Egyik ilyen rendezõi munkáját Juliet Landau meg is örökítette egy dokumentum-rövidfilm formájában Take Flight címmel. Jack White-tal is jó barátságba került, mikor egyik koncertjének élő sugárzását ő rendezte. A szintén londoni születésű David Bowie-val pedig mindig is egy hullámhosszon voltak, szoros barátság azonban csak a 2010-es évek első felében alakult ki közöttük. Marion Cotillarddal együtt szerepelt a The Next Day klipjében is. Bowie halála a világot is megrengette, ebből jó barátként Gary sem maradt ki. Bowie barátai és zenésztársai közös emlékturnét szerveztek, ebben pár alkalommal Gary is aktívan részt vett énekesként.
A zenén kívül azonban igazi nagy szenvedélye a fotózás, ezen belül is egy 19. századi eljárás, valamint a panoráma filmfotózás. Előbbihez tehetségét fiatal mestere, Ian Ruhter szárnyai alatt bontakoztatta ki, utóbbiból már több kiállítása is nyílt. Mindezek mellett folyamatosan írja forgatókönyveit abban a reményben, hogy az Éhkoppont követõ eltelt hosszú idõ után egyszer újra a direktori székbe ülhet egy nagyfilm erejéig. A mozgókép atyjaként ismert, az 1800-as években élt és tevékenykedett fotográfus, Eadweard Muybridge életét szeretné filmre vinni.

Mozifilmek (movies)

2023 - Oppenheimer
2021 - The Woman in the Window (Nő az ablakban)
2021 - Crisis
2020 - Mank
2019 - The Courier (A futár)
2019 - The Laundromat (Pénzmosó)
2019 - Mary
2019 - Killers Anonymous
2018 - Hunter Killer (A Hunter Killer küldetés)
2018 - Tau - szinkronhang
2017 - Darkest Hour (A legsötétebb óra)
2017 - The Hitman's Bodyguard (Sokkal több mint testőr)
2016 - The Space Between Us (Közöttünk az űr)
2016 - Criminal (Beépített tudat)
2015 - Man Down (Egy katona élete)
2015 - Child 44 (A 44. gyermek)
2014 - Dawn of the Planet of the Apes (A majmok bolygója - Forradalom)
2014 - RoboCop (Robotzsaru)
2013 - Paranoia
2012 - The Dark Knight Rises (A sötét lovag - Felemelkedés)
2012 - Lawless (Fékezhetetlen)
2011 - Tinker, Tailor, Soldier, Spy (Suszter, szabó, baka, kém)
2011 - Guns, Girls and Gambling (Csajok, puskák és a Király)
2011 - Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (Harry Potter és a Halál Ereklyéi, 2. rész)
2011 - Kung Fu Panda 2 - szinkronhang
2011 - Red Riding Hood (A lány és a farkas)
2010 - The Book of Eli (Éli könyve)
2009 - Planet 51 (51-es bolygó) - szinkronhang
2009 - A Christmas Carol (Karácsonyi ének)
2009 - Rain Fall
2009 - The Unborn (A túlvilág szülötte)
2008 - The Dark Knight (A sötét lovag)
2007 - Harry Potter and the Order of the Phoenix (Harry Potter és a Fõnix Rendje)
2006 - Bosque de sombras / The Backwoods
2005 - Harry Potter and the Goblet of Fire (Harry Potter és a Tûz Serlege)
2005 - Batman Begins (Batman: Kezdõdik!)
2004 - Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Harry Potter és az azkabani fogoly)
2004 - Dead Fish (Döglött hal)
2003 - Sin (Bûn)
2003 - Tiptoes (Kisördögök)
2002 - Interstate 60 (Úttalan út)
2001 - Hannibal (Hannibál)
2001 - Nobody's Baby + producer
2000 - The Contender (A manipulátor) + producer
1998 - Quest for Camelot (A bûvös kard - Camelot nyomában) - szinkronhang
1998 - Lost in Space (Lost in Space - Elveszve az ûrben)
1997 - Air Force One (Az elnök különgépe)
1997 - The Fifth Element (Az ötödik elem)
1996 - Basquiat (A graffiti királya)
1995 - The Scarlet Letter (A skarlát betû)
1995 - Murder in the First (Gyilkosság elsõfokon)
1994 - Immortal Beloved (Halhatatlan kedves)
1994 - Léon (Leon, a profi)
1993 - Romeo Is Bleeding (Rómeó vérzik)
1993 - True Romance (Tiszta románc)
1992 - Bram Stoker's Dracula (Drakula)
1991 - JFK (JFK - A nyitott dosszié)
1990 - Henry and June (Henry és June) - Maurice Escargot néven
1990 - State of Grace (A pokol konyhája)
1990 - Rosencrantz and Guildenstern Are Dead (Rosencrantz és Guildenstern halott)
1989 - Chattahoochee (A téboly börtöne)
1988 - We Think the World of You (Nagyra becsülünk)
1988 - Criminal Law (Gyilkos törvény)
1988 - Track 29 (29-es vágány)
1987 - Prick Up Your Ears (Hegyezd a füled!)
1986 - Sid and Nancy (Sid és Nancy)
1982 - Remembrance

1999 - Plunkett & Macleane (Doktor zsiványok) - producer
1997 - Nil By Mouth (Éhkoppon) - rendezõ, forgatókönyvíró, producer


Dokumentumfilmek (documentaries)

2016 - The Carnival of Dreams - Gary Oldman & Ian Ruhter
2016 - A Place Among the Undead - interjú, fotós
2014 - I Am Steve McQueen - interjú
2010 - One Night in Turin (Egy este Torinóban) - narrátor
2010 - Countdown to Zero - narrátor (bevezető)
2001 - Great Books: Poe's Tales of Terror (televíziós) - narrátor


Tévéfilmek (TV films)

1999 - Jesus (Jézus)
1991 - Heading Home
1988 - The Firm
1987 - Rat in the Skull
1985 - Honest, Decent and True
1984 - Meantime (Idõközben)


Sorozat epizódok (series)

2022 - Slow Horses (Utolsó befutók)
2002 - Greg the Bunny - Piddler on the Roof / 1.9.
2001 - Friends / 7.23. - 7.24. (Jóbarátok - Monica és Chandler esküvõje 1-2.)
1999 - Tracey Takes On... - Hair / 4.4.
1993 - Fallen Angels - Dead End for Delia / 1.1. (Bukott angyalok)
1993 - Frontline - Who was Lee Harvey Oswald? - szinkronhang
1989 - Knots Landing - Close Call / 11.4.
1984 - Morgan's Boy (4 epizód)
1984 - Dramarama - On Your Tod / 2.10.


Rövidfilmek (short films)

2012 - La Petite Mort - narrátor
2012 - Touch of Evil
2010 - Take Flight: Gary Oldman Directs Chutzpah
2009 - Do Not Go See 'The Perfect Sleep'
2004 - Who's Kyle? - Gary von Oldman néven
2002 - The Hire: Beat the Devil


Videoklipek (music videos)

2015 - Kid Bloom: Annalise - rendező
2013 - David Bowie: The Next Day - színész
2012 - Jack White: Unstaged (koncertközvetítés) - rendező
2011 - Alexandra Edenborough: Kiss Me Like The Woman You Loved - rendezõ
2010 - Jonathan Clark: I'll Be There - rendezõ
2007 - Chutzpah: Red Rover - rendezõ, Lary Goldman néven
2004 - Deborah Harry and Perry Farrell: The Patience Bossa - rendezõ
1994 - Guns N' Roses: Since I Don't Have You - színész
1986 - Joe Strummer: Love Kills - színész

2010 - Jonathan Clark: I'm Just Sayin'
A folk-rock-country zenész albumán Gary vokálozik, basszusgitározik.

2008 - Chutzpah: Hip Hop Fantasy
Mint vendégrésztvevõ szerepel több hírességgel együtt az albumon.

2004 - A World of Happiness
Az elsõsorban jótékonysági céllal készült album egy gyerekeknek szóló zenei összeállítás, melyen olyan hírességek szerepelnek, mint pl. Deborah Harry, Rosanna Arquette, Michael Wincott, Samuel L. Jackson. Garytõl két számot hallhatunk, Just Ask (Illeana Douglas duett), Syd and Lou Lullaby (Gretchen Parlato közremûködésével).

1998 - Quest for Camelot - (eredeti filmzene, rajzfilm)
Gary a Ruber címû számot énekli, mely az általa játszott karakter neve is. A dal a filmben is elhangzik. Az albumon olyan hírességek énekelnek, mint pl. a The Corrs, Celine Dion, Andrea Bocelli.

1996 - The Silver Lining
Ez egy összeállítás, melyen 23 elismert színész kedvenc versét hallhatjuk az õ elõadásaikban, Gary az Újszövetség Korintusiaknak írt levelébõl (New Testament, Corinthians 13) olvas fel egy részletet.

1995 - Reeves Gabrels: The Sacred Squall of Now
Az albumon Gary egy jól ismert duettet énekel David Bowie-val, ez a You've Been Around, valamint a The King Of Stamford Hill címû számban is hallható.

1995 - Julian Schnabel: Every Silver Lining Has a Cloud
A festõmûvész-rendezõ zenei albumán több ismert színész szerepel, köztük Gary is mint énekes, és zongorista: Every Silver Lining Has a Cloud, When I Was Young

1986 - Sid and Nancy (eredeti filmzene)
Gary két olyan számot ad elõ, melyeket eredetileg Sid Vicious énekelt, ezek a filmben is elhangzanak: My Way, I Wanna Be Your Dog. A filmben még énekli a Something Else címû dalt is, de ez az albumon nincs rajta.

Utolsó frissítés: 2023.08.13. 00:12 susurrus által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace