Starity

Tilda Swinton

Tilda Swinton Tilda Swinton nemzetisége 2082. 240rajongó 16vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 97%
  • stílus: 90%
  • szimpátia: 92%
  • Születési név
  • Katherine Matilda Swinton
  • Becenév
  • Swilda
  • Születési idő
  • 1960. november 05.
  • Születési hely
  • London, Anglia, Egyesült Királyság
  • Foglalkozás
  • Színésznõ
  • Családi állapot
  • hajadon, 2 gyermek
  • Partner
  • John Byrne, Sandro Kopp
  • Magasság
  • 179 cm
  • Eredeti hajszín
  • szőke
  • Szemszín
  • zöld
  • Csillagjegy
  • Skorpió
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Anna Popplewell Brad Pitt George Clooney John Malkovich Keanu Reeves Leonardo DiCaprio Liam Neeson Georgie Henley William Moseley Tom Wilkinson Tom Hiddleston

Tilda Swinton életrajza

Korai élete

 

Katherine Matilda Swinton 1960. november 5-én született Londonban, Judith Balfour (született Killen; 1929-2012) és Sir John Swinton (1925-2018), a Kimmerghame-ház földesurának lányaként. Három testvére van. Édesapja a brit hadsereg nyugalmazott vezérőrnagya volt, 1989 és 2000 között Berwickshire lordhadnagya. Édesanyja ausztrál származású volt. Apai dédapja George Swinton skót politikus és herold volt, anyai ükapja pedig John Hutton Balfour skót botanikus. A Swinton család egy ősi angol-skót család, amely a középkorig vezethető vissza. Elsősorban skótnak tartja magát. 

Swinton három független iskolába járt: a londoni Queen's Gate School-ba, a West Heath Girls' School-ba és egy rövid ideig a Fettes College-ba. A West Heath bentlakásos iskola volt az, ahol osztálytársa és barátja volt Lady Diana Spencer-nek, a későbbi walesi hercegnénak. Felnőttként Swinton felszólalt az internátusok ellen, kijelentve, hogy a West Heath "nagyon magányos és elszigetelő környezet" volt, és hogy szerinte az internátusok "nagyon kegyetlen környezetet jelentenek a felnőtté váláshoz, és nem hiszem, hogy a gyerekek hasznát veszik az ilyen típusú nevelésnek. A gyerekeknek szükségük van a szüleikre és a szülők által nyújtott szeretetre." Swinton két évet töltött önkéntesként Dél-Afrikában és Kenyában az egyetem előtt.

1983-ban Swinton a Cambridge-i Egyetem New Hall nevű egyetemén szerzett diplomát Társadalom- és politikatudományokból. Cambridge-i tanulmányai alatt belépett a Kommunista Pártba; majd később csatlakozott a Skót Szocialista Párthoz. Swinton még az egyetemen kezdett színpadon fellépni. 

 

Karrier

 

Swinton 1984-ben csatlakozott a Royal Shakespeare Company-hoz, ahol a Szeget szeggel (Measure for Measure) című darabban lépett fel. Az edinburgh-i Traverse Theatre-rel is dolgozott, 1987-ben Manfred Karge Egy fő az egy fő (Mann ist Mann) című darabjában játszott. A televízióban Julia szerepében tűnt fel az 1986-os Zastrozzi: A Romance című minisorozatban, amely Percy Bysshe Shelley gótikus regénye alapján készült. Első filmje a Caravaggio volt 1986-ban Derek Jarman rendezésében. 1987-ben Swinton Bill Paterson mellett szerepelt Peter Wollen Friendship's Death című filmjében, egy női földönkívüli robotot alakított, aki békeküldetésben van a Földön. 1988-ban Swinton a 38. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál zsűrijének tagja volt. 

Swinton ezután több Jarman-filmben is szerepelt, köztük az Anglia alkonyában (The Last of England, 1987), a Háborús rekviemben (War Requiem, 1989) Laurence Olivier oldalán, és a II. Edward (Edward II, 1991), amelyért elnyerte a legjobb színésznőnek járó Volpi-kupát az 1991-es Velencei Filmfesztiválon. 1989-ben Joan Jonas Volcano Saga című performanszművében játszott. A 28 perces videóművészeti darab a 13. századi izlandi Laxdæla Saga alapján készült, és egy fiatal nő mitológiai történetét meséli el, akinek álmai a jövőről árulkodnak. 

Swinton játszotta a címszerepet az Orlando-ban (1992), Sally Potter Virginia Woolf regényének filmváltozatában. A szerep lehetővé tette Swinton számára, hogy a nemi megjelenítés kérdéseit vizsgálja a filmvásznon, ami az androgün stílus iránti egész életre szóló érdeklődését tükrözte. Swinton később egy interjúban reflektált a szerepre, amelyet egy feltűnő fotózás kísért. "Az emberek mindenféle unalmas módon beszélnek az androgünségről" - mondta Swinton, megjegyezve, hogy az Orlando nemrégiben történt újbóli bemutatása ismét elgondolkodtatta a hajlékonyságáról. Az 1920-as évek játékos, androgün francia művészére, Claude Cahunra utalt: "Cahun az androgün gesztus határtalanságát vizsgálta, ami engem mindig is érdekelt". 

1993-ban a 18. Moszkvai Nemzetközi Filmfesztivál zsűrijének tagja volt. 1995-ben Joanna Scanlan producerrel Swinton egy performansz/installációs élőművészeti alkotást dolgozott ki a londoni Serpentine Gallery-ben, ahol egy hétig volt látható a közönség számára, aludt vagy látszólag aludt, egy üvegvitrinben, mint performanszművészeti alkotás. A darabot néha tévesen Cornelia Parker-nek tulajdonítják, akit Swinton felkért, hogy működjön közre a londoni installációban. A The Maybe című performanszot 1996-ban megismételték a római Museo Barracco-ban, 2013-ban pedig a New York-i Museum of Modern Art-ban. 1996-ban szerepelt az Orbital "The Box" című dalának klipjében is. 

A 2000-es évek elején Swinton a mainstream projektek felé mozdult el, többek között főszerepet játszott a Mélyvíz (The Deep End, 2001) című amerikai filmben, amelyben egy meleg fiú anyját alakította, akit barátja meggyilkolásával gyanúsít. Ezért az alakításért Golden Globe-díjra jelölték. Mellékszereplőként szerepelt a Leonardo DiCaprio főszereplésével készült A part (The Beach, 2000), a Vanília égbolt (Vanilla Sky, 2001) és Gábriel arkangyal szerepében a Constantine - A démonvadász (Constantine) című filmekben. Emellett látható Az ítélet (The Statement, 2003) és a Young Adam (2003) című brit filmekben. Az utóbbi filmben nyújtott alakításáért megkapta a BAFTA Scotland Award Legjobb színésznőnek járó díját. 

Swinton együttműködött a Viktor & Rolf divattervezővel; ő volt a középpontjában a 2003-as One Woman Show-juknak, amelyben az összes modellt Swinton másolatává tették, és felolvasott egy (saját) verset, amelyben a következő sor szerepelt: "Csak egy te vagy. Csak egy". 2005-ben Swinton a Narnia krónikái: Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe) című adaptációban Jadis, a fehér boszorkány szerepében volt látható. Swinton később cameo szerepeket kapott a film folytatásaiban: a Narnia Krónikái: Caspian Herceg (The Chronicles of Narnia: Prince Caspian) 2008-ban, a Narnia krónikái: A Hajnalvándor útja (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) pedig 2010-ben került a mozikba. 2006 augusztusában ő nyitotta meg az új Screen Academy Scotland produkciós központot Edinburgh-ban. 2007-ben Swinton a Michael Clayton-ban Karen Crowder szerepében nyújtott alakításáért megkapta a Brit Filmakadémia Legjobb női mellékszereplőnek járó díját, valamint a 2008-as 80. Oscar-díjátadón a Legjobb női mellékszereplőnek járó Oscar-díjat is, amely a film egyetlen győzelme volt az utóbbi szövetségtől. 

2008 júliusában Swinton megalapította a Ballerina Ballroom Cinema of Dreams nevű filmfesztivált, amelyet augusztusban a skóciai Moray Firth partján fekvő Nairn-ben, egy bálteremben rendeztek meg. Swinton legközelebb a 2008-as Coen-fivérek Égető bizonyíték (Burn After Reading) című filmjében szerepelt. A Benjamin Button különös élete (The Curious Case of Benjamin Button) című filmben Elizabeth Abbott szerepét kapta meg Cate Blanchett és Brad Pitt mellett. Együttműködött Patrick Wolf művésszel a 2009-es The Bachelor című albumán, négy spoken word-darabbal. 2009-ben Mark Cousins-szal egy olyan projektbe kezdett, amelyben egy 33,5 tonnás hordozható mozit szereltek egy nagy teherautóra, és kézzel vontatták végig a skót felföldön, létrehozva egy utazó független filmfesztivált. A projektet a Cinema Is Everywhere című dokumentumfilmben kiemelt helyen mutatták be. A fesztivált 2011-ben megismételték. 

Főszerepet játszott Erick Zonca Julia című filmjének címszerepében, amelyet a 2008-as Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon mutattak be, és 2009 májusában került az Egyesült Államokban bemutatásra. Főszerepet játszott a Beszélnünk kell Kevinről (We Need to Talk About Kevin) című regény filmadaptációjában, amelyet 2011 októberében mutattak be. Ő alakította a címszereplő tinédzser fiú édesanyját, aki egy középiskolai mészárlást követ el. 2012-ben szerepet kapott Jim Jarmusch Halhatatlan szeretők (Only Lovers Left Alive) című filmjében Tom Hiddleston mellett. A filmet a Cannes-i Filmfesztiválon mutatták be 2013. május 23-án, majd 2014 első felében került az Egyesült Államokban a mozikba. A 2014-es Snowpiercer - Túlélők viadala (Snowpiercer) című sci-fi filmben Mason-t alakította. Szintén 2012-ben Swinton szerepelt Doug Aitken SONG 1 című filmjében, egy kültéri videoinstallációban, amelyet a washington-i Hirshhorn Múzeum és Szoborkert számára készített. 2012 novemberében Sandro Kopp-al együtt cameo-szerepelt a BBC Getting On című vígjátékának 6. epizódjában. 

2013 februárjában David Bowie feleségét alakította a "The Stars (Are Out Tonight)" című dalának promóciós videójában, amelyet Floria Sigismondi rendezett. 2013-ban a The Guardian beválasztotta az 50 legjobban öltözött 50 év feletti nő közé. 2015-ben Luca Guadagnino Vakító napfényben (A Bigger Splash) című thrillerében játszott, Dakota Johnson, Matthias Schoenaerts és Ralph Fiennes oldalán. Szintén 2015-ben a Kész katasztrófa (Trainwreck) című filmben játszotta Dianna-t, Amy Schumer karakterének szerkesztőjét a S'Nuff Magazine-ban.

Swinton a Marvel Moziverzumban az Ősvarázslót (Ancient One) alakította, aki a 2016-os Doctor Strange és a 2019-es Bosszúállók: Végjáték (Avengers: Endgame) című filmekben is feltűnt, majd 2021-ben egy epizód erejéig hallható volt Mi lenne, ha...? (What If...?) című sorozatban. Swinton szerepelt Luca Guadagnino 2018-as Sóhajok (Suspiria) című horrorfilmjének remake-jében. Több szerepben is játszott, és Lutz Ebersdorf-ként látható a stáblistán. A Net-a-Porter divatportál 2018-ban a legjobban öltözött nők közé sorolta.

2021-ben Swinton játszotta J.K.L. Berensen újságíró szerepét Wes Anderson A Francia Kiadás (The French Dispatch) című antológiafilmjében, valamint Jessica Holland szerepét Apichatpong Weerasethakul első angol nyelvű filmjében, a Memoria-ban. 2022-ben szerepelt George Miller Háromezer év vágyakozás (Three Thousand Years of Longing) című fantasyfilmjében, valamint ő adta a Wood Sprite és a Halál hangját Guillermo del Toro Pinokkió (Guillermo del Toro's Pinocchio) című animációs filmjében. Szintén ebben az évben Joanna Hogg Az örök lány (The Eternal Daughter) című gótikus drámájában az anya és a lány kettős szerepét játszotta. Richard Brody a The New Yorker-től méltatta Swinton alakítását, "tour de force"-nak nevezve a színészi teljesítményt. A következő évben újra összeállt Wes Anderson-nal az Asteroid City (2023) című filmben. Szintén 2023-ban főszerepet játszik Julio Torres szürrealista Problemista című vígjátékában és David Fincher A gyilkos (The Killer) című akcióthrillerében. 

 

Magánélete

 

Bár London-ban született, és Angliában járt különböző iskolákba, Swinton skót nemzetiségűnek vallja magát, gyermekkorára, skóciai felnövekedésére és skót arisztokrata családi hátterére hivatkozva. 2018-ban Swinton kijelentette, hogy támogatja a skót függetlenséget. 

Későbbi párjával, John Bryne skót művésszel és drámaíróval, 1985 decemberében találkoztak először, de hivatalosan csak 1995-től alkotnak egy párt. 1997-ben Swinton ikreknek adott életet, Honor és Xavier Swinton Byrne-nek. Swinton és Bryne nyitott kapcsolatban élnek, Swinton 2004 óta Sandro Kopp német festőművésszel is párkapcsolatban él.

Jelenleg a skóciai Highland régióban, a Moray Firth-re néző Nairn-ben él gyermekeivel, illetve a két férfival.  

2013-ban Ian Sutherland McCook-kal együtt megalapította a Drumduan Upper School-t a skóciai Findhorn-ban. Swinton és McCook gyermekei is a Moray Steiner School-ba jártak, amelynek diákjai 14 évesen érettségiznek. A Drumduan-t részben azért alapították, hogy gyermekeiknek lehetővé tegyék, hogy a Steiner oktatásukat osztályozás és tesztek nélkül folytassák. 2019 áprilisában Swinton lemondott a Drumduan igazgatói posztjáról. 

A Vogue-nak adott 2021-es interjújában Swinton megemlítette, hogy queer-nek vallja magát. Idézték, amikor azt mondta: "Világosan látom, hogy a queer valójában - számomra mindenképpen - az érzékenységhez kapcsolódik. Mindig is éreztem, hogy queer vagyok - csak kerestem a queer cirkuszomat, és megtaláltam. És miután megtaláltam, ez az én világom". Elmondása szerint több kreatív látnokkal való együttműködése segített neki abban, hogy megtalálja a családias összetartozás érzését. 2022-ben a The Guardian profiljában így nyilatkozott: "Történetesen én is queer gyerek voltam - nem a szexuális életemet tekintve, csak furcsa". 

2022 januárjában Swinton elárulta, hogy hosszú COVID-betegségből lábadozik, a tünetek között szerepel, hogy nehezen kel ki az ágyból, erősen köhög, szédül és memóriavesztés; azt is fontolgatja, hogy abbahagyja a színészkedést, hogy "átképezze magát palliatív ápolóvá", amit egyrészt az Egyesült Királyságban átélt AIDS-járvány traumája - Swinton megemlíti, hogy hasonlóságot érez saját és Russell T Davies 2021-es, It's a Sin című tévéjáték-minisorozatának szereplői tapasztalatai között -, másrészt "tanúja volt annak, hogy szülei életük végén milyen szeretetteljes támogatást kaptak a hivatásos ápolóktól, és ez milyen hatással volt rá"

 

Írta és fordította: Lil98

1986 - Caravaggio - Lena 

1986 - Zastrozzi: A Romance - Julia (4 epizód)

1986 - Egomania - Insel ohne Hoffnung - Sally 

1986 - Caprice - Lucky

1987 - Ária / Aria - fiatal lány

1987 - Friendship's Death  - Friendship 

1987 - Anglia alkonya / The Last of England - A szobalány 

1988 - Das andere Ende der Welt - ?

1988 - Degrees of Blindness - ?

1988 - L'ispirazione - ?

1989 - Háborús rekviem / War Requiem - A nővér 

1989 - Play Me Something - Fodrász 

1989 - Volcano Saga - Gudrun 

 

1990 - A kert / The Garden - Madonna 

1990 - Das offene Universum - Carla 

1990 - Your Cheatin' Heart - Cissie Crouch (6 epizód)

1991 - The Party: Nature Morte - Queenie 

1991 - II. Edward / Edward II - Isabella 

1992 - Screenplay - Ella, Max Gericke (1 epizód)

1992 - Man to Man - Ella, Max Gerike 

1992 - Orlando - Orlando 

1992 - Shakespeare: The Animated Tales - Ophelia (hang, 1 epizód)

1993 - Wittgenstein - Ottoline Morrell 

1993 - Blue - narrátor

1994 - A gyorsuló idő nyomában / Remembrance of Things Fast: True Stories Visual Lies 

1996 - Női romlottság / Female Perversions - Eve Stephens 

1997 - Conceiving Ada - Ada Byron King 

1998 - Orbital: The Box - Utazó 

1998 - Ördögi szerelem / Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon - Muriel Belcher 

1999 - Hadszíntér / The War Zone - Anya

1999 - The Protagonists - színésznő

 

2000 - A part / The Beach - Sal 

2000 - Lehetséges világok / Possible Worlds - Joyce 

2001 - Mélyvíz / The Deep End - Margaret Hall 

2001 - Vanília égbolt / Vanilla Sky - Rebecca Dearborn 

2002 - Teknolust - több karakter

2002 - Adaptáció / Adaptation. - Valerie Thomas 

2003 - Young Adam - Ella Gault 

2003 - Az ítélet / The Statement - Annemarie Livi 

2005 - Ujj-függő / Thumbsucker - Audrey Cobb 

2005 - Constantine - A démonvadász / Constantine - Gabriel 

2005 - Constantine - Gabriel (videójáték, hang)

2005 - Hervadó virágok / Broken Flowers - Penny 

2005 - Absent Presence - operátor

2005 - The Somme - narrátor

2005 - Narnia krónikái: Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény / The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe  - a Fehér Boszorkány

2006 - Stephanie Daley - Lydie Crane 

2006 - Galápagos - narrátor (3 epizód)

2007 - Sleepwalkers - hegedűművész, aki másolóként dolgozik 

2007 - Strange Culture - Hope Kurtz 

2007 - Faceless 

2007 - A londoni férfi - Camélia, Maloin felesége 

2007 - Michael Clayton - Karen Crowder 

2008 - Julia - Julia 

2008 - Narnia Krónikái: Caspian Herceg / The Chronicles of Narnia: Prince Caspian - a Fehér Boszorkány 

2008 - Égető bizonyíték / Burn After Reading - Katie Cox 

2008 - Benjamin Button különös élete / The Curious Case of Benjamin Button - Elizabeth Abbott 

2009 - Az irányítás határai / The Limits of Control - Blonde 

2009 - Szerelmes lettem / Io sono l'amore - Emma Recchi 

 

2010 - Narnia krónikái: A Hajnalvándor útja / The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader - a Fehér Boszorkány  

2011 - Beszélnünk kell Kevinről / We Need to Talk About Kevin - Eva Khatchadourian 

2012 - Holdfény királyság / Moonrise Kingdom - Szociális szolgálat 

2012 - Getting On - Elke (1 epizód)

2013 - David Bowie: The Stars (Are Out Tonight) - önmaga

2013 - Halhatatlan szeretők / Only Lovers Left Alive - Eve 

2013 - Snowpiercer - Túlélők viadala / Snowpiercer - Mason 

2013 - A zéró elmélet / The Zero Theorem - Dr. Shrink-Rom 

2013 - Death for a Unicorn - narrátor (hang)

2014 - A Grand Budapest Hotel / The Grand Budapest Hotel - Madame D. 

2015 - Kész katasztrófa / Trainwreck - Dianna 

2015 - Vakító napfényben / A Bigger Splash - Marianne Lane 

2016 - Ave, Cézár! / Hail, Caesar! - Thora Thacker, Thessaly Thacker 

2016 - Letters from Baghdad - Gertrude Bell (hang)

2016 - Doctor Strange - Ősvarázsló (Ancient One) 

2017 - Okja - Lucy Mirando, Nancy Mirando 

2017 - War Machine - Német politikus 

2018 - Kutyák szigete /  Isle of Dogs - Orákulum 

2018 - Sóhajok / Suspiria - Dr. Klemperer, Madame Blanc, Helena Markos

2019 - Szuvenír / The Souvenir - Rosalind  

2019 - Bosszúállók: Végjáték / Avengers: Endgame - Ősvarázsló (Ancient One)  

2019 - Hétköznapi vámpírok - A sorozat / What We Do in the Shadows - Tilda (1 epizód)

2019 - A holtak nem halnak meg / The Dead Don't Die -Zelda Winston 

2019 - Csiszolatlan gyémánt / Uncut Gems - Anne, 'Adley aukciós menedzsere' 

2019 - David Copperfield rendkívüli élete / The Personal History of David Copperfield - Betsey Trotwood 

 

2020 - Az utolsó és az első emberek / Last and First Men - narrátor

2020 - La voz humana - nő

2020 - Story and the Writer - narrátor

2021 - The Souvenir: Part II - Rosalind 

2021 - A Francia Kiadás / The French Dispatch - J.K.L. Berensen 

2021 - Memoria - Jessica Holland 

2021 - Mi lenne, ha...? / What If...? - Ősvarázsló (Ancient One)  

2021 - The Dong with the Luminous Nose - narrátor

2022 - Háromezer év vágyakozás / Three Thousand Years of Longing - Alithea 

2022 - Az örök lány / The Eternal Daughter - Julie Hart, Rosalind Hart 

2022 - Pinokkió / Guillermo del Toro's Pinocchio - Wood Sprite, Halál (hang)

2023 - Problemista - Elizabeth 

2023 - Asteroid City - Dr. Hickenlooper 

2023 - A gyilkos / The Killer - Szakértő 

Utolsó frissítés: 2023.10.07. 21:09 Lil98 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace