Starity

Magyar helyesírás - A leggyakoribb téveszmék

3 oldal 1 2 3
Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!
2010. augusztus 21. 12:40 #1
- törölt felhasználó -    
A beküldött cikkekből, na meg a fórumtémákból levont eddigi tapasztalatok alapján néhány javaslat a helyesírásunk javítására.

I. Toldalékok kapcsolása

1. Eléggé elterjedt tévhit, hogy „az idegen nevekhez kötőjellel kell kapcsolni a toldalékokat”. Ezt felejtsétek el, baromság. Nem az a lényeg, hogy idegen név, hanem a végződésének a kiejtése. Az alábbi két esetben igaz ez:

1. Ha az idegen szó vagy név néma betűre végződik: Mariah-val (mert nem *[mariahhal], hanem [mörájával]), Ashley Tisdale-lel (mert nem *[tisdaléval], hanem [tiszdéjllel]) stb.

2. Ha az idegen szó utolsó magánhangzóját írásban kettőshangzó jelöli: Miley-nak (mert nem *[milejnak], hanem [májlinak]), Carey-t (mert nem *[karejt], hanem [kerit]) stb.

II. Az -i és az -es/-os/-ös melléknévképző

Itt szintén gondok vannak. Szabály a következő (szintén nagyon egyszerű): a kéttagú tulajdonnevekből képzett melléknevek esetén a név mindkét tagja nagy kezdőbetűs marad, és az -i/-es/-os/-ös képzőt kötőjellel kapcsoljuk: Petőfi Sándor-i, Los Angeles-i, New York-i; miley-s, de: Miley Cyrus-os.

III. Vesszők

Minden vonatkozó névmás elé vesszőt kell tenni, és a kötőszók elé is, ha tagmondatokat kapcsolnak össze (szintén tévhit, hogy „az és elé nem kell vessző”; valóban, ha csak egy felsorolás utolsó tagját kapcsolja).

Ezek a vonatkozó névmások: ahol, aki, amely, ami, amíg, amikor stb.; kötőszók: és, hogy, mert, mint stb.

FIGYELEM: a mint elé csak összehasonlító szerkezetben kell vesszőt tenni; nem kell elé vesszőt tenni, ha jelentése '-ként', illetve a több mint, kevesebb mint azaz 'megközelítőleg' jelentésű kifejezésekben.

– Három több, mint kettő. Kettő kevesebb, mint három.
– DE: Több mint 10 ember volt jelen. Kevesebb mint 50-en jöttek el. X.Y. mint listavezető.

IV. Szavak

– videoklip (nem *videóklipp, sem *videóklip)
– klip, klipet, klippel (nem *klipp, *klippet, *klip-el)
– autogram (nem *autógramm, sem *autogramm)
– egyelőre (nem *egyenlőre, hacsak nem arról van szó, hogy egyenlő szeletekre vágod a tortát)
– utána (nem *utánna)
– muszáj, vajon, hajó (nem *muszály, *valyon, *halyó)

Egyelőre ennyi, ha még eszembe jut valami, folytatom.
25 felhasználónak tetszik: Amy4, zsuzsi518, szeri thalía, audrey, Strawberry03, dave095, LaDySmIth, amira17, Zsüdi, Viktoriiaa, ReBecca, RachelWillows, zsofeeh, wannascream, .KT., dóóra, Horgi, Sally Sparrow, Emilia, QueenB, Csinibaba, Adrianna, dreamscometrue, BritneyVivi, Sourire
2010. augusztus 21. 12:42 #2
Mrs. Frankenstein
Mrs. Frankenstein
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 10.05.09.
Hozzászólás: 4451
Csatolások: 2054
Azonosító: 126723
Offline offline
Idézet (El Mexicano @ 2010.08.21. 12:40)
A beküldött cikkekből, na meg a fórumtémákból levont eddigi tapasztalatok alapján néhány javaslat a helyesírásunk javítására.
I. Toldalékok kapcsolása
1. Eléggé elterjedt tévhit, hogy „az idegen nevekhez kötőjellel kell kapcsolni a toldalékokat”. Ezt felejtsétek el, baromság. Nem az a lényeg, hogy idegen név, hanem a végződésének a kiejtése. Az alábbi két esetben igaz ez:
1. Ha az idegen szó vagy név néma betűre végződik: Mariah-val (mert nem *[mariahhal], hanem [mörájával]), Ashley Tisdale-lel (mert nem *[tisdaléval], hanem [tiszdéjllel]) stb.
2. Ha az idegen szó utolsó magánhangzóját írásban kettőshangzó jelöli: Miley-nak (mert nem *[milejnak], hanem [májlinak]), Carey-t (mert nem *[karejt], hanem [kerit]) stb.
II. Az -i és az -es/-os/-ös melléknévképző
Itt szintén gondok vannak. Szabály a következő (szintén nagyon egyszerű): a kéttagú tulajdonnevekből képzett melléknevek esetén a név mindkét tagja nagy kezdőbetűs marad, és az -i/-es/-os/-ös képzőt kötőjellel kapcsoljuk: Petőfi Sándor-i, Los Angeles-i, New York-i; miley-s, de: Miley Cyrus-os.
III. Vesszők
Minden vonatkozó névmás elé vesszőt kell tenni, és a kötőszók elé is, ha tagmondatokat kapcsolnak össze (szintén tévhit, hogy „az és elé nem kell vessző”; valóban, ha csak egy felsorolás utolsó tagját kapcsolja).
Ezek a vonatkozó névmások: ahol, aki, amely, ami, amíg, amikor stb.; kötőszók: és, hogy, mert, mint stb.
FIGYELEM: a mint elé csak összehasonlító szerkezetben kell vesszőt tenni; nem kell elé vesszőt tenni, ha jelentése '-ként', illetve a több mint, kevesebb mint azaz 'megközelítőleg' jelentésű kifejezésekben.
– Három több, mint kettő. Kettő kevesebb, mint három.
– DE: Több mint 10 ember volt jelen. Kevesebb mint 50-en jöttek el. X.Y. mint listavezető.
IV. Szavak
– videoklip (nem *videóklipp, sem *videóklip)
– klip, klipet, klippel (nem *klipp, *klippet, *klip-el)
– autogram (nem *autógramm, sem *autogramm)
– egyelőre (nem *egyenlőre, hacsak nem arról van szó, hogy egyenlő szeletekre vágod a tortát)
– utána (nem *utánna)
– muszáj, vajon, hajó (nem *muszály, *valyon, *halyó)
Egyelőre ennyi, ha még eszembe jut valami, folytatom.

Nagyon köszi a topikot! Igazán ráfér az oldalra és az emberekre! smileeee.gif
Az én cikkeimben sok hiba szokott lenni?
2 felhasználónak tetszik: Zsüdi, Strawberry03
2010. augusztus 21. 12:46 #3
dijja
dijja
night elf™
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 08.04.20.
Hozzászólás: 2384
Csatolások: 5685
Azonosító: 58643
Offline offline
Hmm nem rossz...lehet, hogy majd egyszer jól jön nyelvtan órára is rohog.gif rohog.gif Majd bemagolom laugh.gif laugh.gif
2010. augusztus 21. 12:46 #4
Strawberry03
Strawberry03
visszatérő vendég
 
Státusz♥Twlight-saga 4ever♥ RPattz&KStew♥ Ja és az örök: Team Edward!!♥
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 10.07.29.
Hozzászólás: 358
Csatolások: 4
Azonosító: 132191
Offline offline
És még sorolhatnád az ilyeneket is, mint az ahhoz két bd "h"-val, a -tól,-tőlben mindig hosszú a magánhangzó! A legkiborítóbb mikor a ragot külön írják a szótól blink.gif A rosz helyett rossz, higye helyet higgye. Stb. stb. és ezek a hibák általában azoktól származnak akik nagyon nagyot akarnak mondani!!! De azok nem olvassák ezt a topikot akiknek szükségük lenne rá!!! mad.gif
1 felhasználónak tetszik: EszterLondon
2010. augusztus 21. 13:08 #5
dijja
dijja
night elf™
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 08.04.20.
Hozzászólás: 2384
Csatolások: 5685
Azonosító: 58643
Offline offline
Idézet (Strawberry03 @ 2010.08.21. 12:46)
...higye helyet higyje.



Akarod mondani higgye laugh.gif
2 felhasználónak tetszik: Strawberry03, EszterLondon
2010. augusztus 21. 13:13 #6
Strawberry03
Strawberry03
visszatérő vendég
 
Státusz♥Twlight-saga 4ever♥ RPattz&KStew♥ Ja és az örök: Team Edward!!♥
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 10.07.29.
Hozzászólás: 358
Csatolások: 4
Azonosító: 132191
Offline offline
Idézet (dijja @ 2010.08.21. 13:08)
Akarod mondani higgye laugh.gif

jaja, akarom mondani laugh.gif
2010. augusztus 21. 13:17 #7
- törölt felhasználó -    
Jöhet még az ahhoz, ehhez és nem ahoz, ehez.
Ezt, azt és nem eszt, aszt
légy szíves és nem légyszíves
stb. stb.
3 felhasználónak tetszik: Strawberry03, EszterLondon, Adrianna
2010. augusztus 21. 13:18 #8
Zsüdi
Zsüdi
 
StátuszBeYoutiful
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 10.04.11.
Hozzászólás: 5217
Csatolások: 231
Azonosító: 124795
Offline offline
mongyuk --> mondjuk
oszt --> aztán, és (hacsak nem a kártyát osztja)
lécci, légyszi --> légyszí', légy szíves

/több most nem jut az eszembe.../
1 felhasználónak tetszik: Adrianna
2010. augusztus 21. 13:30 #9
dijja
dijja
night elf™
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 08.04.20.
Hozzászólás: 2384
Csatolások: 5685
Azonosító: 58643
Offline offline
Idézet (Zsüdi @ 2010.08.21. 13:18)
mongyuk --> mondjuk
oszt --> aztán, és (hacsak nem a kártyát osztja)
lécci, légyszi --> légyszí', légy szíves
/több most nem jut az eszembe.../



Én szoktam néha az "oszt" formát használni, de csak a vicc kedvéért laugh.gif laugh.gif meg szerintem mindenki azért, hát ennyire buták nem lehetnek unsure.gif blink.gif
1 felhasználónak tetszik: dóóra
2010. augusztus 21. 13:34 #10
- törölt felhasználó -    
Idézet (Zsüdi @ 2010.08.21. 13:18)
mongyuk --> mondjuk
oszt --> aztán, és (hacsak nem a kártyát osztja)
lécci, légyszi --> légyszí', légy szíves
/több most nem jut az eszembe.../


Hát most te is írtál egy-két borzalmat: "mutassa be" az felszólító mód, helyesen "mutatja be"; "többen állítsák" szintén, helyesen "többen állítják". Elhiszem, hogy a tájszólásodban így van, de ilyet nem írunk le. wink.gif
2010. augusztus 21. 13:35 #11
szeri thalía
szeri thalía
Roxitha
 
StátuszKérlek, mondd utoljára, hogy hagyjam abba, és megteszem érted...
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 10.04.27.
Hozzászólás: 1277
Csatolások: 23
Azonosító: 125933
Offline offline
haggyá = hagyjál
teccik = tetszik
menyi = mennyi
most csak ennyi jutott eszembe. laugh.gif
2010. augusztus 21. 13:37 #12
- törölt felhasználó -    
Idézet (Strawberry03 @ 2010.08.21. 12:46)
És még sorolhatnád az ilyeneket is, mint az ahhoz két bd "h"-val, a -tól,-tőlben mindig hosszú a magánhangzó! A legkiborítóbb mikor a ragot külön írják a szótól blink.gif  A rosz helyett rossz, higye helyet higgye. Stb. stb. és ezek a hibák általában azoktól származnak akik nagyon nagyot akarnak mondani!!! De azok nem olvassák ezt a topikot akiknek szükségük lenne rá!!! mad.gif


VIGYÁZZ!

hagy, hagyja, hagyja! hadd = hagyd (< *hagyjd)
DE: hidd, higgye, higgyétek (nem *higyje, higyjétek).
3 felhasználónak tetszik: Strawberry03, EszterLondon, dóóra
2010. augusztus 21. 13:41 #13
- törölt felhasználó -    
Idézet (dijja @ 2010.08.21. 12:46)
Hmm nem rossz...lehet, hogy majd egyszer jól jön nyelvtan órára is rohog.gif rohog.gif Majd bemagolom laugh.gif laugh.gif


Hát az meg másik, amikor az ige számban és személyben nem stimmel össze az alannyal és hasonlók... meg amikor emberekről lévén szó beírja, hogy "ami"...
2010. augusztus 21. 13:54 #14
Gajcsi
Gajcsi
 
StátuszFinland <3
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 07.09.18.
Hozzászólás: 5271
Csatolások: 74226
Azonosító: 39575
Offline offline
Sajnos nagyon sokan úgy írnak, ahogy beszélnek. mellow.gif Van aki úgy ír, ahogy épp egy adott helyen beszélnek. Mármint tájszólással. unsure.gif
Például én meg tudok őrülni, ha valaki föl, oszt és ha hasonló finomságokat írja le, de ha beszédben is nagyon irritál. w00t.gif

El Mexicano! Nekem általánosban a magyartanárjaim előszerettel beszélték 'makóiasan' vagyis az e helyett ö szinte mindenhová. Valahogy én úgy érzem, hogy egy magyartanár beszéljen irodalmi magyart - ha ilyen létezik - és ne tájszólással! Vagy csak bennem van a hiba? unsure.gif
2 felhasználónak tetszik: dóóra, Adrianna
2010. augusztus 21. 14:03 #15
lolagirl5
lolagirl5
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 07.01.04.
Hozzászólás: 2472
Csatolások: 47941
Azonosító: 22645
Offline offline
Én még a dátumokat is leírnám. Mert sokszor ez is rosszul van írva.

Itt a pont a lényeg:
2010. 08. 21.
2010. augusztus 21.

Itt pedig a rag:
1-jén
2-án
3-án
4-én
stb.

Olyan nincs, hogy 1-én, 2.-án, 3.-án, 4.-én.
2010. augusztus 21. 14:10 #16
- törölt felhasználó -    
Idézet (Gajcsi @ 2010.08.21. 13:54)
Sajnos nagyon sokan úgy írnak, ahogy beszélnek. mellow.gif Van aki úgy ír, ahogy épp egy adott helyen beszélnek. Mármint tájszólással. unsure.gif 
Például én meg tudok őrülni, ha valaki föl, oszt és ha hasonló finomságokat írja le, de ha beszédben is nagyon irritál. w00t.gif 
El Mexicano! Nekem általánosban a magyartanárjaim előszerettel beszélték 'makóiasan' vagyis az e helyett ö szinte mindenhová. Valahogy én úgy érzem, hogy egy magyartanár beszéljen irodalmi magyart - ha ilyen létezik - és ne tájszólással! Vagy csak bennem van a hiba? unsure.gif


Más a kiejtés és az írás. Beszélni mindenki úgy beszél, ahogy a szüleitől hallotta, vagy amilyen közegben felnőtt, nincs semmi baj és elítélnivaló abban, ha valaki tájszólásban beszél. Viszont írásban a sztenderd nyelvet kellene használni. Nekem is tájszólásban beszélt a magyartanárnőm, és mégis egy művelt nő volt, sőt, több finnugor nyelven is tudott. Szóval ha valaki úgy beszél, hogy "vót", attól még azt úgy kellene leírni, hogy "volt". A műveletlenség ott kezdődik, amikor leírni sem tudja.

Tájszólások egyébként is minden nyelvben vannak, ha pl. a spanyolt úgy írnák le, ahogy Andalúziában vagy "Puelto Hikó"-ban beszélik (direkt írtam úgy), akkor egy szót sem lehetne megérteni belőle. laugh.gif
2010. augusztus 21. 14:15 #17
- törölt felhasználó -    
Érdekesek biggrin.gif én nem nagyon szoktam ilyen hibákat véteni
2010. augusztus 21. 14:16 #18
Gajcsi
Gajcsi
 
StátuszFinland <3
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 07.09.18.
Hozzászólás: 5271
Csatolások: 74226
Azonosító: 39575
Offline offline
Idézet (El Mexicano @ 2010.08.21. 14:10)
Más a kiejtés és az írás.

Az egy dolog, de sajnos sokan azt hiszik, az menő, ha úgy írunk, ahogy beszélünk. No meg az új szavak kreálása. w00t.gif Kazinczy Ferenc csak úgy foroghat a sírjában.. blink.gif
2010. augusztus 21. 14:47 #19
- törölt felhasználó -    
S ha már itt tartunk, megkérek mindenkit, hogy NE MÁSOLJON híreket máshonnan. Fogalmazza át a saját szavaival, nem elég a bevezetőben megcserélni két szót és a többit meg úgy hagyni, ahogy volt. Minden szöveget ellenőrzünk a keresővel, és ha megtaláljuk ugyanazt egy másik oldalon, automatikusan megy a kukába a hír. Nem érdekel, ki írta, milyen régi tag, miről szól, mennyire érdekes. Ha lopott, akkor törölve lesz.
3 felhasználónak tetszik: EszterLondon, xBlondie, kateblock
2010. augusztus 21. 14:56 #20
Zsüdi
Zsüdi
 
StátuszBeYoutiful
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 10.04.11.
Hozzászólás: 5217
Csatolások: 231
Azonosító: 124795
Offline offline
Idézet (El Mexicano @ 2010.08.21. 13:34)
Hát most te is írtál egy-két borzalmat: "mutassa be" az felszólító mód, helyesen "mutatja be"; "többen állítsák" szintén, helyesen "többen állítják". Elhiszem, hogy a tájszólásodban így van, de ilyet nem írunk le.  wink.gif


Sajnos én olyan helyzetben vagyok, hogy iskolában négy nyelvet tanulunk, és majd kicsit később fel kell vennünk egy ötödiket is (ami vélhetőleg vagy francia, orosz, vagy pedig spanyol lesz), úgyhogy az ilyen alapvető magyar helyesírás néha eléggé betesz...
3 oldal 1 2 3
Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!