Starity

Luther Vandross

Luther Vandross Luther Vandross nemzetisége 18707. 2rajongó 0vélemény
  • Születési név
  • Luther Ronzoni Vandross
  • Becenév
  • Ronnie
  • Élt
  • 1951.04.20 – 2005.07.01.
  • Születési hely
  • New York. USA
  • Foglalkozás
  • énekes
  • Magasság
  • 191 cm
  • Eredeti hajszín
  • fekete
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Kos
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Starity RSS-csatorna

Luther Vandross életrajza


A sztáradatlapot jelenleg nem szerkeszti senki, ezért hiányos, helytelen információkat is tartalmazhat.

Luther Vandross Rnb és Soul énekes, dalszövegíró és producer volt.  Pályafutása alatt több mint 25 millió albumot adott el,  ezalatt 8 Grammy-díjjal jutalmazták. Négyszer kapta meg a Legjobb Rnb férfihangért járó díjat, valamint 2004-ben szintén négy Grammy-vel lett gazdagabb, ekkor kapta meg az Év daláért járó díjat is, a "Dance with my father" című daláért, melyet Richard Marx-al közösen írt.

Korai évek

New York-ban született, Manhattan keleti részén. Már három éves korában elkezdett zongorázni, de talán nem is oly meglepő, hogy ilyen korán elkezdett a zene iránt érdeklődni, mivel a családban szinte mindenki a zenével fogalkozott. Nővére, Patricia és a The Crests nevű csapata elérte a zenei lista második helyét a "Sixteen Candles" című dalával. 

Luther mindössze nyolc éves volt, mikor az édesapja meghalt cukorbetegségben. Később családjával együtt Bronx-ba költözött. A középiskolai években tagja volt a Shades of Jade nevű bandának, amivel fel is lépett a harlemi Apollo nevű színházában.Később, közel egy évig járt az egyik michigani egyetemre, de úgy döntött hogy kilép, és  folytatja zenei karrierjét.

Olyan sztárok háttérénekese is volt mint pl.:  Diana Ross, David Bowie vagy Barbra Streisand.

 

Sikerek

Luther számára végre eljött egy nagy áttörés, mikor is találkozott a Change nevű diszkó/rnb bandával. A banda  "A Lover's Holiday" és a "The Glow of Love" című dalai nagy lehetőséget adtak Luthernek, mert Ő maga is énekelte ezeket a dalokat. Egyik interjújában így nyilatkozott a "The Glow of Love" című dalról: "Ez a leggyönyörűbb  dal, amit valaha hallottam."

Luther szerződést kötött az Epic Records-al és elkezdte csinálni debütáló albumát. Olyan dalok jelentek meg először, mint pl.: a "A house is not a home" vagy az album címét viselő "Never too much" című dal. Utóbbit Ő maga írta és ezzel a dallal elérte a #1 helyezést az Rnb zenei listán.

Ebben az időben ismerkedett meg a basszusgitáros-dalszövegíró barátjával, Marcus Miller-el.

A 80-as években folyamatosan jelentek meg az albumai, és közben vállalt háttérvokálos felkéréseket is különböző bandáknak, mint pl 1982-ben a Charme-nak. Albumai sikert arattak ugyan, de az korai dalai sokkal sikeresebbek voltak és sokkal nagyobb sikereket értek el a zenei listákon.

A 80-as évek közepén Vandross két dala is elérte a Billboard Rnb Chart-on az első helyezést. Ez a két dal a "Stop to Love" és a Gregory Hines-al közösen előadott "There's Nothing Better Than Love" volt.

Később Luther lett Aretha Franklin díjnyertes albumának, a "Jump to it"-nek a  producere.

1989-ben megjelent a "The Best of Luther Vandross... The Best of Love " című albuma, melyről megjelent a "Here and Now" című dal, ami elérte a hatodik helyet szerezte meg a Billboard Pop Chart-on.

1991-ben aztán eljött a nagy pillanat, ugyanis ebben az évben elnyerte a Legjobb Rnb férfihangért járó Grammy-díjat.

1992-ben ismét elnyerte ezt a díjat, és még ebben az évben megkapta az Év Legjobb Rnb daláért járó díjat is, melyet a "Power of love"-ért kapott meg.

1994-ben ismért elérte a slágerlisták élét, a Mariah Carey-vel közösen előadott "Endless Love"-című dallal, melyet eredetileg Lionel Richie és Diana Ross közös duettje.

1997-ben ismét megkapta a Legjobb Rnb férfihangért járó díjat, a "Your Secret Love"  című daláért. Ebben az évben Luther elénekelte az amerikai himnuszt a louisianai stadionban, a 31. Super Bowl alkalmából.

2004-ben megjelent a nagysikerű "Dance with my father" című album. Az album névadó dala Luther gyerekkoráról szól, arról, hogy mennyire szeretne újból az édesapjával táncolni egyet. A dalhoz klipp is készült, melyben különböző hírességek szerepelnek a családjukkal együtt. A dal ebben az évben megkapta az Év daláért járó Grammy-díjat, és ismét elnyerte a Legjobb Rnb férfihang kategóriában járó negyedik, és egyben utolsó Grammy-díjat. Ezt a dalt egyébként Richard Marx-al közösen írta.

 

Betegsége és halála

Luther régóta küzdött a cukorbetegséggel és magas vérnyomással, melyek sajnos a család sok tagjainál előfordultak. 2003. április 16-án, születésnapja előtt 4 nappal agyvérzést kapott manhattani otthonában. Miután már kezdett jól lenni, folytatta munkáját barátjával Richard Marx-al, akivel 1989 óta jó barátok maradtak.

2005. július 1-én Luther Vandross a legnagyobb Rnb és Soul énekes, szívroham következtében örökre elhunyt. 

A George Washington Memorial Park-ban helyezték örök nyugalomra.

Stúdióalbumok

1981 Never Too Much
1982 Forever, For Always, For Love
1983 Busy Body
1985 The Night I Fell in Love
1986 Give Me the Reason
1988 Any Love
1991 Power of Love
1993 Never Let Me Go
1994 Songs
1996 Your Secret Love
1998 I Know
2001 Luther Vandross
2003 Dance with My Father  

 

Ünnepi és élő albumok

1989 The Best of Luther Vandross... The Best of Love
1995 This Is Christmas
1996 Greatest Hits 1981–1995
1997 One Night with You: The Best of Love, Volume
1998 Love Is on the Way
Always & Forever: The Classics
1999 Greatest Hits
2000 Super Hits
Smooth Love
2001 The Ultimate Luther Vandross (2001)
2002 Stop to Love
The Very Best of Love
2003 The Essential Luther Vandross
Live Radio City Music Hall 2003 2
2004 Artist Collection: Luther Vandross
2006 The Ultimate Luther Vandross (2006)
2007 Love, Luther
2009 Lovesongs  

Utolsó frissítés: 2010.10.03. 16:04 _ToTo_ által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace