Starity

Tuomas Holopainen

Tuomas Holopainen Tuomas Holopainen nemzetisége 1633. 240rajongó 32vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 98%
  • stílus: 98%
  • szimpátia: 96%

Tuomas Holopainen életrajza

1976. december 25-én született, jelenleg a finnországi Kitee-ben él. Zenész, a finn Nightwish szimfonikus metál együttes billentyűse, zeneszerzője és dalszövegírója. Billentyűsként játszik még a For My Pain és Timo Rautiainen zenekarában is.

 

Család, magánélet, kezdetek

Szülei Pentti Holopainen vállalkozó és Kristi Nortia-Holopainen zene- és énektanár, aki fiát is tanította. Egy 2010-es interjúban azt mondta, hogy mivel egyenlően akart bánni az összes tanítványával, Tuomast néha kicsit keményebben büntette, de szerencsére semmi gond nem lett belőle, nagyon közel állnak egymáshoz. Van egy nővére, Susanna, aki sebész-urológus, és egy bátyja, Petri, aki boncolási asszisztens. Nagy a korkülönbség közte és testvérei közt.

Barátnője Johanna Kurkela, finn énekesnő, aki közreműködött az Imaginaerumon és Tuomas szólóalbumán is. 2015. júliusában, majd 2016. elején is felröppentek a hírek, hogy eljegyezték egymást, illetve összeházasodtak. Végül 2017. elején nyilvánossá tették, hogy 2015. október 28-án házasságot kötöttek, öt év udvarlás és egy év eljegyzés után.

Hét éves volt, amikor zongorázni kezdett, kilenc éves korától tenor klarinét-, szaxofon és zeneelmélet órákat vett abban a zenei szakközépiskolában, ahol késõbb a diplomát is szerzett. Egy jazz együttesben szaxofonozott, egy rézfúvós zenekarban pedig klarinétozott, de 16 éves kora óta a szintetizátor az igazi hangszere.

16 évesen kiment Kansasba egy cserediákprogra keretei közt - elmondása szerint ekkor fordult a metálzene felé, ugyanis a család, akinél megszállt, elvitte őt egy Metallica / Guns and Roses koncertre, ami óriási hatással volt rá. Amikor visszatért az Államokból, csatlakozott egy Dismal Silence nevű zenekarhoz, majd nem sokára a Nattvindens Gråt-hoz és a Darkwoods My Betrothed-hez. 

 

Nightwish

1996. júliusában egy saját együttes ötletével állt elõ, amit eredetileg egy akusztikus bandának szánt. Felkérte régi  jobbraátját, Tarja Turunen operaénekesnőt vokalistának és Emppu Vuorinent gitárosnak. Jukka Nevalainen dobost régi iskolatársa, Emppu invitálta a bandába. Ez a formáció alkotta meg az első albumot (Angels Fall First) 1997-ben.
Elsősorban végül Tarja energikus hangja változtatta meg elképzelését a banda zenei világáról, és Tuomas átkormányozta együttesét a szimfonikus power metal irányába.

A második albumot, az Oceanborn-t, 1998-ban jelentették meg, immár basszusgitárossal kiegészülve Sami Vänskä személyében. Ez a lemez sokak által még ma is A Nightwish Album-nak hívott, közreműködik rajta többek között Tapio Wilska (Finntroll, Sethian) is. A harmadik korongot rá két évre adták ki Wishmaster néven, majd megjelentettek egy koncert DVDt: a From Wishes to Eternity-t. Indultak az Euróvízión is, és, bár csak másodikok lettek, megnyerték a közönség díjat. Ezután azonban Sami távozott a bandából, összeveszve a csapattal. Tuomas ekkor véget akart vetni az egész Nightwishnak, ám Sami helyét végül Marco Hietala [Tarot, ex-Sinergy] vette át és vele folytatták.

A negyedik lemez, a 2002-es Century Child, épp ezért különleges, Marco ugyanis nem csak basszusgitározott, hanem énekelt is, kibővítve ezzel a Nightwish amúgy is növekvő hangzásvilágát. Sokak szerint azonban az együttes a Once idején élte fénykorát, amivel az angolszász területeket is sikeresen meghódították, ugyanis az újabb turné és koncert DVD után, amit End of an Erának, vagyis 'egy korszak végének' kereszteltek el, a többi tag nyílt levélban felszólította Tarját, az banda énekesét és arcát, hogy távozzon a Nightwishból. Ezt azzal indokolták, hogy Tarját megváltoztatta a férje, és túl anyagias lett. 

A követező énekesnőnek (Anette Olzon) nehéz dolga volt, a legtöbb rajongó nehezen, vagy egyáltalán nem tudta elfogadni a váltást, ennek ellenére a hatodik album (Dark Passion Play) kifejezetten sikeres lett. Ha már az énekes, a stílus is megváltozott - Anette-nek sokkal popposabb, népiesebb hangja volt, a zenében pedig nagyobb szerepet kapott a folkos irányzat.
Ezen az lemezen szerepel egy Tarjának írt szám (Bye Bye Beautiful), illetve egy (Master Passion Greed), amit Tarja férjének Marcelónak íródott. Nem csak e két számban, hanem az egész albumban érezhető, hogy hogy érzett a csapat, és főleg Tuomas ezzel kapcsolatban - egy sötét, komor album lett. "Mint egész, a Dark Passion Play eléggé a lélek gyilkossága volt. " - mondta róla később Tuomas.

Anette a hetedik, 2012-es Imaginaerum korongot és hasonló nevű Nightwish-filmet követő turné közben tisztázatlan körülmények között távozott (valószínűleg őt is felszólították a távozásra), helyét először nem megerősítetten, majd hivatalosan is Floor Jansen [ReVamp, ex-After Forever] vette át 2013-ban. Ugyanebben az évben csatlakozott Troy Donockley, dudás is a csapathoz, aki már a Dark Passion Playen is közreműködött.

A nyolcadik album előtt azonban még egy tagcsere történt: az őstag Jukka Nevalainen, dobos egészségügyi okok miatt visszavonult és Kai Hahto-t [Wintersun] ajánlotta maga helyett, így az Endless Forms Most Beautiful három új taggal készült el 2015-ben. A stílus ismét változott a váltás miatt, ugyan nem olyan drasztikusan, mint tíz évvel ezelőtt, de most már világosan elválik az egykori operametál a mostani folk-pop power movie metáltól.

2017-ben elindultak a pletykák, hogy jövőre újabb albummal készül az együttes. 2018. január ötödikén előrendelhetővé vált az új válogatásalbumuk, ami két CD-n összesen 22 dalt tartalmaz az előző nyolc lemezről (még a legelsőről is!). Hivatalosan 9-én jelent meg, Decades néven, majd útjára indult a Decades World Tour.

2020-ban megjelent a Nightwish kilencedik albuma, a Human. :||: Nature. Ez egy újabb ambiciózus vállalkozás: egy duplalemez. A második oldalán egy több fejezetre tagolt szimfonikus mű kap helyet. Tematikájában az EFMB-t követi; a természetről, a világról, a helyünkről szól a világban, alapvetően pozitív hangvétellel. Üzenetéhez hűen az egész album elérhető Youtube-on.

Dalszövegek, zene

A bandában minden dalszöveget Tuomas ír, és a zseniálisan felépített, gyakran egész szimfonikus zenekarral kísért metaldallamokat is nagyrészben õ szerzi. Inspirációit a fantasy világából, - nagy rajongója J. R. R. Tolkeinnek és Walt Disney-nek - és a filmzenébõl - azon belül is Danny Elfman és Hans Zimmer munkásságából - meríti. Ezenkívül természetesen ő is kedvelõje a jó öreg Black Sabbath-nak, és még olyan bandáknak, mint a Pantera, a My Dying Bride, a Children of Bodom vagy a Metallica.

A dalszövegek témái színes skálát ölelnek fel - volt már dal a 'Szépség és a Szörnyetegről', Tutankhamenről, a Gecsemáné kertről, a Kinslayert a Columbine High School tömeggyilkosság "ihlette", hallottunk a szirénekről és Szahara varázsáról is. A 7 Days to the Wolves Stephen King Setét Tornya nyomán íródott.
Az Imaginaerum album ebből a szempontból különleges: a dalok egy történetet mesélnek el, melyet a Nightwish meg is filmesített. Az EFMB-on inkább elvontabb, természettudományos témákkal találkozhatunk.
Az első album Tuomas számára kicsit kellemetlen, nem is játsszák a dalait a koncerteken. Úgy érzi, a szövegek nagyon kezdőek és kínosak, például: "The scent of a woman was not mine... "(Nightwish - Nyimphomaniac Fantasia), "Told me to keep the sauna warm for him " (Nightwish - Elvenpath)

Visszatérő elem a víz, a tenger, az óceán, a rajongók által nevetve emlegetett "lonely soul, ocean soul". (Ha a Nightwish nem lenne, Tuomas tengerbiológus lenne.) Az utóbbi két albumon érezhetően átformálódtak az addig visszatérő motívumok (az előbb említett példa mellett pl. a gyermekség, "meadows of heaven", egyedüllét, a szerelmes dalok egyáltalában), és újak jelentek meg elsősorban Richard Dawkins és munkássága hatására. A személyes szenvedésről áthelyeződött a hangsúly az egyén önmaga megélésére a világban, illetve a természetre és természetiségre. A Procession egy nagyon érzelmes dal a természet és az ember múlandóságáról. 

 

Zeneszerzés, hatás másokra

Tuomas sok filmzenét szerez, jó példa erre a Marco Hietala által énekelt 'While Your Lips Are Still Red', ami a 2007-ben debütáló, finn 'Lieksa!' című filmhez készült.
Általában reggel tud a legaktívabb lenni. Felkel, megiszik egy kávét és leül a zongora elé.

Tuomas zenéje főleg szimfonikus, gótius és powermetál zenekarokat inspirál. Simone Simons, az Epica énekesnője azt állította, hogy a Nightwish miatt kezdett el énekelni. 
Sander Gommans az After Foreverből (a harmadik énekesnő, Floor másik zenekara) azt mondta "A Nightwish zenéje minden bizonnyal hatni fog elkövetkezendő albumainkra". 
Tony Kakko, a Sonata Arctica énekese, Tuomas jobbraátja, többször kifejtette, hogy el sem tudja mondani mekkora hatással volt rá a Nightwish. Tony egyébként sokszor közreműködött már velük. 
Lemmy Kilmister a Motörheadből, Ozzy Osbourne és Tony Iommi a Black Sabbathból is gyakran hallgat Nightwisht. 

 

Szóló munkássága

2014-ben adta ki első szólóalbumát, amelynek címe Music Inspired by the Life and Times of Scrooge és a The Life and Times of Scrooge McDuck, vagyis Dagobert bácsi (aki a kedvenc mesehőse) történetét dolgozza föl zenei formában. Az albumon közreműködik párja, Johanna Kurkela, valamint Troy Donockley és a londoni zenekar, ami a Nightwish albumokon is játszik. 

Három évvel később újabb lemezt harangozott be, szintén a feleségével és Troy-jal, ami ezúttal az Alice Csodaországban köré épül, 11 dallal. A trió el is nevezte magát Aurinak, és ugyanezt a nevet adták az első lemezüknek. A formáció ötlete 2011-ig nyúlik vissza (az Aphrodite Rising című dallal, ami helyet is kapott a kiadványon), de csak 2018-ban debütáltak. Előfutárként a Night 13 jelent meg kislemezként, majd a teljes album is, március 23-án.

 

Érdekességek

♦ Szörnyen szégyelli, de a '91-től '93-ig tartó katonai zenekar óta nem nyúlt sem klarinéthoz, sem szaxofonhoz

♦ A Nightwish első koncertje 1997-ben, újév napján volt, mintegy 300 ember előtt, Kiteeben

♦ Bár gyakran lóg a nyakában kereszt, nem nevezi magát kifejezetten vallásosnak, csak nyitottnak. Szerinte a vallást sokan rosszul értelmezik, ő egy nagyon személyes dolognak fogja föl

♦ Legnagyobb rémálma, hogy nyilvánosan énekeljen, bár az első albumon az ő hangját hallhatjuk. A gitáros, Emppu rémálma is ez: duettet énekelni Tuomasszal. Ezenkívül utálja a pókokat

♦ Kedvenc fagyija a vaníliás

♦ Már két évesen ismerte az összes betűt és tudott olvasni

♦ 13 éves kora óta ismeri Tarja Turunent (a NW első énekesnőjét), akivel fiatalkorában egy jazz-zenekarban játszott

♦ 2018. nyarán kiderült, hogy újra emaileznek Tarjával (bár valószínűleg nagyon formálisan)

♦ A Silentiumnak és az Indicának is volt producere

♦ Van hivatalos Facebook- és Twitter oldala is, de nem ő maga kezeli, hanem a stáb

 ♦ Az első három dalt (Nightwish, The Forever Moments, Etiäinen) a hadseregben írta

♦ Szeret keresztrejtvényeket fejteni

♦ Káros szenvedélyének a '80-as, '90-es évek diszkózenéjét vallja

♦ Dohányzik

♦ Szereti a bűvészrükköket és bűvészkedni is szeret

♦ Középiskolában volt egy beceneve "A Magányos Farkas"

♦ Ekkortájban kezdte el Too-nak hívatni magát - a becenév még mindig forgalomban van, így írja alá az SMS-eit

♦ Hobbi: zene, természet, szabadban 'levés' (kirándulás), könyvek, filmek, NHL jéghoki

♦ Imádja a klasszikus Disney-meséket, főleg a Donald kacsát (illetve főleg Dagobert bácsi történetét). A szobája tele van Disneys cuccokkal és, ha teheti, minden évben elmegy a Disneylandbe. Állítása szerint volt már olyan, hogy egy édes lányka megkérdezte, hogy fiú-e vagy lány, és Marco dupla rasztaszakálla is nagy sikernek örvend.
Kérdés egy interjúban:
"Egészen a Disney megszállottja vagy, igaz?

Aww, fanatikus vagyok. Ez lesz a hetedik alkalmam Disney Worldben. Sort kell kerítenem rá minden évben, imádom ezt a világot, és professzionális gyűjtője vagyok a Disney emléktárgyaknak is. Vannak filmszalagjaim, rengeteg könyvem, képregényem, egyéb műveim, meg mindenféle vackom. Van egy teljes szoba a házamban, ami a Disney-nek van szentelve, szóval Disney-cuccokon kívül semmi nincs benne.

♦ Nagyon szeretné, hogy Walt Disney rendezzen nekik egy klippet

♦ Imádja Finnországot, de ha valami miatt máshol kéne élnie, Kanadát vagy Ausztráliát választaná

♦ Van egy Micimackós alsógatyája

♦ Régen elég sokat teniszezett, és kisebb díjakat is nyert

♦ Két évesen eltörte a lábát

♦ Van két macskája, Nauskis és Kurnaus, de inkább az anyukájáé 

♦ Könnyebb számára angolul írni. Szerinte a finn nyelv nagyon furcsa és komikussá válik, ha nem fejezed ki magad pontosan

 ♦ Felszerelése: Különböző Korg modellek (Korg N364 [Imaginaeum Tour], Korg KARMA [Imaginaeum Tour], Korg TRINITY, Korg OASYS [csak studióban], Korg Triton, Korg TR [Dark Passion Play Tou], Korg Kronos [Imaginaeum Tour])

 

Kedvencek

Zene: Hans Zimmer, Danny Elfman, Sonata Arctica, Vangelis, Rhapsody, Pantera, Children Of Bodom

Rendező: James Cameron

Tévéműsor: MacGyver

Színész/nő: Morgan Freeman

Évszak: Tél

Szín: Sötétlila

A legjobb saját koncert: Sao Paulo, 2000 július

A legjobb koncert nézőként: Metallica/Guns'n Roses Kansas City-ben 1992 õszén

Hely, ahová szívesen ellátogatna: Afrika

Életfilozófiája, mottója: "Az Útnak vége nincs soha" (Tolkien: A Gyűrűk Ura), "A világ érzelmekből épült"

 

TOP 5

Album
♦ 1492: Conquest of Paradise Soundtrack – Vangelis 
♦ Tears Laid In Earth – The 3rd And The Mortal 
♦ Black Album – Metallica 
♦ The Village Soundtrack – James Newton Howard 
♦ The Gladiator Soundtrack – Hans Zimmer & Lisa Gerrard 

Dal
♦ Walking In The Air - Howard Blake 
♦ Fields Of Coral – Vangelis 
♦ Wonderful Life – Black 
 High Hopes – Pink Floyd 
♦ Five Variants Of Dives And Lazarus – Ralph Vaughan Williams 

Film
♦ The Village 
♦ Dead Poets' Society 
♦ Dances With Wolves 
♦ The Shawshank Redemption 
♦ Raiders Of The Lost Ark 

Könyv
♦ The Lord Of The Rings – Tolkien 
♦ The Talisman – King / Straub 
♦ The Name Of The Wind / Wise Man's Fear – Rothfuss 
♦ Song Of Myself – Whitman 
♦ The Ancestor's Tale – Dawkins 
♦ Moominland Midwinter – Jansson 

Ital
♦ Kávé
♦ Vörösbor
♦ Citromos víz
♦ Single Malt (whisky)
♦ Dr. Pepper

Étel
♦ Curry
♦ Sushi
♦ Olasz ételek
♦ 'Apám hamis kucsmagomba levese'
♦ Minden az OLO nevű helsinkibeli étteremből

A legfurább aláírt helyek

♦ Egy Biblia borítója
♦ Bőr azzal a kommentárral, hogy ’szépen csináld, mert tetováltatni fogom.’
♦ Útlevelek, mellek, telefonok, iPodok és autók 

A legijesztőbb turnéélmények

♦ "A Panama Air repülőgépe, utazás Panamából Kolumbiába. Két óra egy zivatarban. A gép himbálódzott, billegett, és durrogott. Egyáltalán nem volt vicces.
♦ Az USA-turné. A buszvezetőnk a határon vezetett. Például enyhén súroltunk egy kamiont 120km/h-val az autópályán. Amikor vége volt az útnak, azt vettük észre, hogy remegünk. Azt kellett mondanunk a sofőrnek, hogy köszi, de nélküled folytatjuk.
♦ Ecuador, Quito. Komoly és valószerű életveszélyes fenyegetéseket kaptunk a show előtt. A levél azt írta ’Ez egy sámánista ország, mi nem akarunk rockbandákat látni itt. Ha színpadra léptek, lelövünk titeket.’ Ijesztő és fájó volt."

A Nightwish legjobb feldolgozásai:

♦ Walking in the Air
♦ High Hopes
♦ Phantom of the Opera 
 

Üzenet a rajongóknak: Őszinte köszönet a szenvedélyes támogatásért, hűségért és minden kalandért, ami jönni fog! 

Érdekesség: Mivel Finnországban minden százezer lakosra 54 metálbanda jut, ők egyetlen olyan ország, ahol a műfaj nem csupán rétegzene. Ennek örömére a finn posta 2015. őszén különleges bélyegsorozattal emlékszik meg a finn zene történetének fontos állomásairól, és a metál népszerűségére való tekintettel a 35 új bélyeg közül hat világszerte elismert finn rock- és metálbandákat fog ábrázolni, melyek közt természetesen a Nightwish is helyet kap.

 

Írta és fordította: Pocok2001
Minden jog fenttartva 2021© 

 Imaginaerum - A film (2012)

Nightwish albumok:

Angels Fall First (1996)
Oceanborn (1998)
Wishmaster (2000)
Over The Hills And Far Away [EP] (2001)
Century Child (2002)
Once (2005)
Dark Passion Play (2007)
Imaginaerum (2011)
Endless Forms Most Beautiful (2015)
Human :||: Nature (2020)


Nightwish kislemezek:

The Carpenter (1997)
Sacrament Of Wilderness (1998)
Walking In The Air (1999)
Sleeping Sun (1999)
Deep Silent Complete (2000)
Ever Dream (2002)
Bless The Child (2002)
Nemo (2004)
Wish I Had An Angel (2004)
Kuolema Tekee Taiteilijan (2004)
The Siren (2005)
Sleeping Sun 2005 (2005)
Eva (2007)
Amaranth (2007)
Erämaan Viimeinen (2007)
Bye Bye Beautiful (2008)
The Islander (2008)
Storytime (2011)
The Crow, The Owl and the Dove (2012)
Élan (2015)
Shudder Before the Beautiful (2015)
Endless Forms Most Beautiful (2015)
Noise (2020)
Harvest (2020)

DVD-k:

From Wishes to Eternity (2001)
End of Innocence (2003)
End of an Era (2006)
Dark Passion Play (Bonus DVD) (2008)
Made In Hong-Kong (2009)
Showtime, Storytime (2013)

Szólóalbumok:

Music Inspired by the Life and Times of Scrooge (2014)

Auri:

Auri (2018)

Timo Rautiainen-nel:

Sarvivuori (2006)

For My Pain

Fallen (2003)

Killing Romance (single) (2004)

Utolsó frissítés: 2021.02.09. 00:12 Pocok2001 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace