Starity

Seth MacFarlane

Seth MacFarlane Seth MacFarlane nemzetisége 2887. 126rajongó 16vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 96%
  • stílus: 95%
  • szimpátia: 93%
  • Születési név
  • Seth Woodbury MacFarlane
  • Születési idő
  • 1973. október 26.
  • Születési hely
  • Kent, Connecticut, USA
  • Foglalkozás
  • színész, szinkronszínész, forgatókönyvíró, producer, rendező, énekes
  • Családi állapot
  • nőtlen
  • Magasság
  • 178 cm
  • Eredeti hajszín
  • Barna
  • Szemszín
  • Barna
  • Csillagjegy
  • Skorpió
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Twitter-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Charlize Theron Mila Kunis Liam Neeson Mark Wahlberg Seth Green Amanda Seyfried Adrianne Palicki Neil Patrick Harris Scott Grimes Emilia Clarke Halston Sage Penny Johnson Jerald

Seth MacFarlane életrajza

Korai élete

 

1973. október 26-án Seth Woodbury MacFarlane néven született a connecticuti Kentben, s itt is nőtt fel. Szülei, Ronald Milton MacFarlane és Ann Perry (született Sager) a massachusettsi Newburyportban születtek. Van egy húga, Rachael, aki szintén szinkronszínésznő. New England-i gyökerei egészen az 1600-as évekig nyúlnak vissza, a Mayflower egyik utasának, William Brewster-nek a leszármazottja. Szülei 1970-ben találkoztak, amikor a Massachusetts állambeli Boston-ban éltek és dolgoztak, és még abban az évben összeházasodtak. 1972-ben Kent-be költöztek, ahol Ann a South Kent School felvételi irodájában kezdett dolgozni. Később a Kent School, egy szelektív főiskolai előkészítő iskola, főiskolai tanácsadó és felvételi irodájában dolgozott, ahol Ronald tanár volt. 

Gyermekként MacFarlane nagy érdeklődést mutatott az illusztráció iránt, és már kétéves korában rajzfilmfigurákat kezdett el rajzolni, például Fred Flintstone-t és Woody Woodpecker-t. Ötéves korában már tudta, hogy animáció világában szeretne elhelyezkedni, és elkezdett flipbookok-at készíteni, miután szülei találtak neki egy könyvet a témában. Négy évvel később, kilencévesen Walter Crouton címmel hetente kezdett el képregényt publikálni a helyi újság, a The Kent Good Times Dispatch számára; heti öt dollárt kapott érte. 

A középiskolában folytatta az animációval való kísérletezést, szüleitől pedig kapott egy 8 mm-es kamerát. 1991-ben érettségizett a Kent School-ban, majd a Rhode Island School of Design (RISD) film, videó és animáció szakára ment, ahol Bachelor of Fine Arts diplomát szerzett. Diákként a Disney-nek akart dolgozni, de a diploma megszerzése után meggondolta magát. A RISD-n MacFarlane egy sor független filmet készített, emellett itt ismerkedett meg a Family Guy későbbi szinkronszínészével, Mike Henryvel, akinek a testvére, Patrick MacFarlane osztálytársa volt. A RISD-n töltött ideje alatt stand-up comedy-t adott elő. Végzős évében elkészítette diplomafilmjét, a The Life of Larry-t, amely a Family Guy ihletője lett. Egy professzor benyújtotta filmjét a Hanna-Barbera animációs stúdiónak, ahova később fel is vették. 

 

Karrier

 

Televízió

 

A Hanna-Barbera évek

MacFarlane-t még a senior filmfesztivál alatt szerződtette Ellen Cockrill fejlesztési vezető és Fred Seibert elnök. Egyike volt azon keveseknek, akiket a cég kizárólag az írói tehetség alapján vett fel. Animátorként és íróként dolgozott a Cartoon Network Cartoon Cartoons című sorozatán. Larry & Steve címmel megalkotta a The Life of Larry folytatását, amelyben egy középkorú karakter, Larry és egy értelmiségi kutya, Steve szerepel. A rövidfilmet a Cartoon Network World Premiere Toons részeként sugározták. 

A Hanna-Barbera légkörét úgy jellemezte, hogy az a "régimódi hollywoodi struktúrára hasonlít, ahol az ember egyik sorozatból a másikba kerül, vagy az egyik sorozat írói munkájáról a másik sorozat forgatókönyvírói munkájára ugrik". Három tévésorozaton dolgozott a stúdióban töltött ideje alatt: Dexter laboratóriuma (Dexter's Laboratory)Boci és Pipi (Cow and Chicken), illetve a Johnny Bravo. MacFarlane íróként és storyboard alkotóként a legtöbb időt a Johnny Bravo-nál töltötte, itt könnyebbnek találta saját stílusának kialakítását a sorozat forgatókönyvírási folyamatán keresztül, amit a Dexter laboratóriuma, illetve a Boci és Pipi nem alkalmazott. A Johnny Bravo stábjának tagjaként olyan színészekkel és szinkronszínészekkel találkozott, mint Adam West és Jack Sheldon, ezek a találkozások később meghatározóak lettek a Family Guy gyártásában és sikerében. 

Szabadúszóként dolgozott a Walt Disney Television Animation-nek is, ahol a Dzsungel könyvéhez (Jungle Cubs)  írt; valamint a Nelvana-nak, ahol az Ace Ventura: Pet Detective írói folyamatában vett részt. Az olyan írói elemek szigorú megfigyelésével, mint a történet előrehaladása, a karakterek tétje és a cselekménypontok, MacFarlane úgy találta, hogy a Disney-nek végzett munka írói szempontból nagyon értékes volt a karrierjére való felkészülésben (különösen az Ace Ventura esetében). Ő készítette és írta a Zoomates című rövidfilmet is, a Frederator Studios számára. 

A Fox Broadcasting Company vezetői látták mindkét Larry rövidfilmet, és hamarosan tárgyalások kezdődtek egy főműsoridős animációs sorozatról. 

 

Family Guy

Bár élvezte a munkát a Hanna-Barberánál, úgy érezte, hogy az igazi hivatása a főműsoridős animáció volt, ami lehetővé tette volna egy sokkal élesebb humorstílust. A Family Guy-t először a Hanna-Barberánál töltött ideje alatt ajánlotta fel a Foxnak. Egy ottani fejlesztési vezető, aki megpróbált visszatérni a főműsoridős üzletbe, bemutatta MacFarlane-t Leslie Kolins-nak és Mike Darnell-nek, a Fox alternatív komédiaosztályának vezetőinek. 

Az 1997-es Texas királyai sikere után MacFarlane még egyszer felhívta Kolins-t, hogy újra a Family Guy-jal kapcsolatban érdeklődjön. A Fox furcsa ajánlatot tett a fiatal írónak: 50 000 dolláros költségvetést adtak neki, hogy készítsen egy pilotot, amiből sorozat készülhet (a főműsoridős animációs produkciók legtöbb epizódja legalább 1 millió dollárba kerül). MacFarlane a The New York Times-nak adott interjújában így emlékezett vissza az élményre: "Körülbelül hat hónapot töltöttem alvás és élet nélkül, csak rajzoltam, mint az őrült a konyhámban, és csináltam ezt a pilotot". Hat hónap múlva MacFarlane visszatért a Foxhoz egy "nagyon, nagyon egyszerűen, durván animált filmmel - épp csak annyival, amennyi a sorozat hangvételéhez kell", hogy bemutassa a vezetőknek, akiknek tetszett a pilot, és azonnal berendelték a sorozatot. 

1998 júliusában bejelentették a sorozat megvásárlását, amely 1999 januárjában debütált volna. 1998-ban a Family Guy-t eredetileg rövidfilmsorozatnak szánták a MADtv-n, hasonlóan ahhoz, ahogy egy évtizeddel korábban a Simpson család kezdte a The Tracey Ullman Show-ban. A sorozat MADtv-hez való kapcsolódásáról szóló tárgyalások korán meghiúsultak a költségvetési aggályok miatt. 24 évesen MacFarlane volt a televízió legfiatalabb vezető producere. 

A Family Guy 1999. január 31-én került először adásba. MacFarlane munkájára a Family Guy animálásában Jackie Gleason és Hanna-Barbera volt hatással, valamint a Simpson család és az All in the Family példái. Amellett, hogy három epizódot írt, MacFarlane a hangja a Family Guy férfi főszereplőinek, Peter Griffin-nek, Stewie Griffin-nek, Brian Griffin-nek és Glenn Quagmire-nek, valamint Tom Tucker-nek, fiának, Jake Tucker-nek és rengeteg más karakternek. 

A Family Guy a magas DVD-eladásoknak és a rajongók hűségének köszönhetően 1 milliárd dolláros franchise-zá nőtte ki magát. 2008. május 4-én, körülbelül két és fél évig tartó tárgyalások után MacFarlane 100 millió dolláros megállapodást kötött a Fox-szal, hogy 2012-ig megtartja a Family Guy és az Amerikai fater sorozatokat. Ezzel ő lett a világ legjobban fizetett televíziós írója. 

MacFarlane sikere a Family Guy-jal megnyitotta az ajtókat a sorozathoz kapcsolódó egyéb vállalkozások előtt. 2005. április 26-án Walter Murphy zeneszerzővel közösen létrehozták a Family Guy-t: Live in Vegas. A soundtrack egy Broadway show témát tartalmaz, és MacFarlane adta Stewie hangját a "Stewie's Sexy Party" című számban. 

A Family Guy videójáték 2006-ban jelent meg. Két évvel később, 2007 augusztusában MacFarlane digitális tartalomgyártási szerződést kötött az AdSense-szel. A Family Guy Live lehetőséget biztosít a rajongóknak, hogy meghallgassák a jövőbeli forgatókönyveket. 

2007. július 22-én a The Hollywood Reporter-nek adott interjújában MacFarlane bejelentette, hogy talán elkezd dolgozni egy játékfilmen, bár "semmi sem hivatalos". 2007 szeptemberében Ricky Blitt a TV.com-nak adott interjút, amelyben megerősítette, hogy már elkezdett dolgozni a forgatókönyvön. 2008. július 18-án a TV Week-ben megerősítette, hogy egy valamikor "a következő évben" mozikba kerülő Family Guy játékfilmet tervez. A történethez egy olyan ötletet talált ki, "amit a sorozatban nem lehetett megvalósítani, ami [szerinte] az egyetlen ok arra, hogy filmet készítsenek". Később azt mondta, hogy a filmet "egy régi stílusú musicalnek képzeli el párbeszédekkel", hasonlóan A muzsika hangjához, mondván, hogy "zeneileg tényleg megpróbálná megragadni azt az érzést".  

2011. október 13-án MacFarlane megerősítette, hogy egy Family Guy-filmről szóló megállapodás született, és hogy a sorozat társproducerével, Ricky Blitt-tel együtt írja majd a filmet. 2012. november 30-án megerősítette a projekt terveit, majd 2012. november 30-án a projektet felfüggesztették, amíg MacFarlane a Ted 2-n dolgozott. 2018-ban a Fox bejelentette, hogy a sorozat alapján élőszereplős/animációs film készül. MacFarlane 2011-ben kiszállt a sorozatból, hogy a Ted-en és más projekteken dolgozzon, és azóta csak szinkronszínészként kapcsolódik a Family Guy-hoz.

Népszerűsége ellenére a Family Guy-t gyakran érte kritika; többek között a Szülők Televíziós Tanácsa (The Parents Television Council) is gyakran bírálta. Levélíró kampányt szerveztek, hogy távolítsák el a Fox műsoráról, és panaszt nyújtottak be a Szövetségi Kommunikációs Bizottsághoz (Federal Communications Commission), azt állítva, hogy egyes epizódjai illetlen tartalmakat tartalmaznak. MacFarlane a PTC kritikájára többek között így reagált: "Ez olyan, mintha Hitlertől kapnánk gyűlöletlevelet. Szó szerint szörnyű emberek". 

A Family Guy-t kétszer is törölték, bár a rajongók erős támogatása és a DVD-eladások miatt a Fox újra átgondolta a dolgot. MacFarlane szerint "a Family Guy folyamatos leállításának egyik pozitívuma az volt, hogy mindig új írókat kellett felvennünk". 

A hatodik évadban a Family Guy és az Amerikai fater (American Dad!) epizódjai a 2007-2008-as Amerikai Írók Céhe (Writers Guild of America) sztrájkja miatt elmaradtak a rendszeres sugárzástól. MacFarlane részt vett a sztrájkban, hogy támogassa az írókat, a Fox pedig három Family Guy epizódot az engedélye nélkül sugárzott. A sztrájk 2008. február 12-én ért véget, és a sorozat a "Vissza az erdőbe" című résszel kezdődően ismét rendszeresen adásba került. 

 

Amerikai fater

MacFarlane-nek van egy másik hosszú ideje futó, sikeres felnőtt animációs sorozata is, az Amerikai fater (American Dad!), amely 2005 eleje óta látható a képernyőkön. A mai napig ez az egyetlen animációs sorozata, amelyet még soha nem töröltek, bár 2014. október 20-án, a 11. évad után a Fox-ról a TBS-re költözött.  A hálózatáthelyezés célja eredetileg az volt, hogy helyet csináljanak az új animációs adásoknak, mint például a Mulaney és Seth MacFarlane egy másik animációs sorozata, a Mexifornia (Bordertown). 

Míg MacFarlane kiterjedt szinkronszínészi munkát végez az Amerikai fater számára, a kreatív irányítás nagy részét Matt Weitzman-ra és Mike Barker-re bízta, mivel úgy érezte, ez segít a sorozatnak saját hangot és identitást adni. 2013. november 4-én, a TBS-en elkezdődött 11. évad forgatásakor jelentették be, hogy Barker 10 évad után távozik a sorozat produceri és társvezetői posztjáról, kreatív nézeteltérések miatt.

Az Amerikai fater először a Super Bowl XXXIX után került bemutatásra, a "Pilot" című epizóddal debütált, amelynek MacFarlane volt a társírója. Ez a 2005. február 6-i sorozatpremier némileg egy korai előzetes volt, mivel a műsor csak 2005. május 1-jén kezdett el rendszeresen adásba kerülni. A 2013-as San Diego-i Comic-Conon Barker utalt arra, hogy egy Amerikai fater film - amelynek középpontjában Roger karaktere áll, és a szülőbolygóján játszódik - már készül és részben meg is íródott. A 2022-es San Diego-i Comic-Conon azonban Weitzman elárulta, hogy a film terveit elvetették. 

MacFarlane úgy jellemezte az Amerikai fater első évadait, mintha az All in the Family-re hasonlított volna, a címszereplő Stan Smith eredetileg bigott személyiségét Archie Bunker-hez hasonlította. MacFarlane azt is kijelentette, hogy a sorozat megalkotásához az inspirációját az adta, hogy ő és Weitzman elkeseredett George W. Bush politikáján, mint az Egyesült Államok korábbi elnöke. A korai néhány évad után azonban a sorozat felhagyott a politikai szatíra ezen elemeinek felhasználásával és a saját szórakoztató és humoros stílusát kezdte el tálalni. MacFarlane-t úgy jellemezték, hogy nehezen értette meg a sorozatot a kezdetekben; azonban a korai évadok után erősen felmelegedett a sorozat iránt, amint úgy érezte, hogy a sorozat valóban a saját útjára lépett. Alkotótársai ezt abból érzékelték, hogy MacFarlane a korai évadok után jelentősen megnövekedett figyelmet fordított a sorozatra.  

MacFarlane adja Stan és Roger hangját, Roger hangját Paul Lynde-ről (aki Arthur bácsit játszotta a Bewitched-ben) mintázta. Húga, Rachael MacFarlane adja Hayley hangját. 

 

A Cleveland-show 

MacFarlane elkészítette a Family Guy spin-offját, A Cleveland Show-t (The Cleveland Show), amely Cleveland Brown karakterére és családjára összpontosít. A műsor ötlete a Family Guy írójának és Cleveland hangjának, Mike Henry-nek a javaslatára született. A Fox 22 epizódot rendelt, és a sorozat 2009. szeptember 27-én került először adásba.  

A sorozat 2013. május 19-én ért véget, összesen 4 évaddal és 88 epizóddal. Cleveland és családja a Family Guy-ban tért vissza a "He's Bla-ack!" című epizódban. Ez az egyetlen MacFarlane által készített animációs sorozat, amelyben nem ő adja a főszereplő hangját, azonban a 3. évad 10. epizódjáig játszotta Tim, a medve karakterét.  

 

Orville

2016-ban MacFarlane elkezdte az Orville (The Orville) című sci-fi vígjáték-dráma sorozat gyártását, amelyben ő alakítja Edward "Ed" Mercer kapitányt. 2016 májusában a Fox 13 epizódra beredendelte a sorozatot így ez lett az első élőszereplős televíziós sorozat, amelyet MacFarlane készített. 2017. szeptember 10-én volt a sorozat premierje, s annak ellenére, hogy az első évad negatív kritikákat kapott, berendelték a második évadot. A második évad premierje 2018. december 30-án volt, és jobb kritikákat kapott.   

A sorozatot a Fox megújította a harmadik évaddal, azonban ezt már a Hulu-n vetítették. Az évad premierjét eredetileg 2020-ra tervezték, de a COVID-19 világjárvány miatt elhalasztották. A harmadik évad címe The Orville: New Horizons, s 2022. június 2-án volt a premierje. A világjárvány miatt a harmadik évad egyik epizódját törölték, amit MacFarlane regénnyé alakított, The Orville: Sympathy for the Devil címmel.

 

Televíziós produceri munkásság

MacFarlane volt a Rob Corddry főszereplésével készült The Winner című élőszereplős sitcom executive producere. A cselekményben egy Glen nevű férfi arról beszélget, hogy 32 évesen érett meg, és egyetlen szerelmét üldözi, miután a lány a szomszédba költözik. Glen megismerkedik a nő fiával, és mindketten jó barátok lesznek. 2007 tavaszán hat epizódon keresztül futott a sorozat a Fox-on. 

2011 augusztusában a Fox berendelte a Kozmosz: Történetek a világegyetemről (Cosmos: A Spacetime Odyssey) című 13 részes sorozatot. MacFarlane Ann Druyannal és Steven Soterrel közösen gyártotta a sorozatot. Az új sorozat házigazdája Neil deGrasse Tyson, és 2014 márciusában kezdték el vetíteni a csatornán, az ismétléseket pedig a National Geographic Channel-en sugározták másnap este. Amellett, hogy MacFarlane volt az egyik executive producer, a sorozat animációs részei alatt MacFarlane adta a karakterek hangját. 

2013-ban és 2014-ben MacFarlane egy évadot készített az Így neveld a faterod (Dads) című élőszereplős szitkomból, melynek középpontjában a Seth Green által alakított Eli és a Giovanni Ribisi által játszott Warner áll, két harmincas éveiben járó sikeres srác, akiknek a világa a feje tetejére áll, amikor az apjuk beköltözik hozzájuk. MacFarlane, Alec Sulkin és Wellesley Wild a sorozat executive producerei, Sulkin és Wild pedig az írók.

2014-ben MacFarlane executive producere volt a Starz számára egy két évados, 20 epizódos sorozatnak, a Blunt Talk-nak. A sorozat egy angol híradós műsorvezetőt követett, aki Los Angelesbe költözik alkoholista inasával és több sikertelen házassága terhével, hogy egy szenteskedő talk show-t vezessen. 

2009-ben MacFarlane elkezdett dolgozni a Mexifornia  (Bordertown) című animációs sorozaton. A sorozat Texasban játszódik, és egy határőrügynököt és egy mexikói bevándorlót követ, szatirizálva Amerika változó kulturális tájképét. A sorozat 13 epizódon keresztül futott 2016 első felében a Fox csatornán. 

2022-ben bejelentették, hogy MacFarlane Akiva Schaffer-rel együtt 'hivatalosan is megkörnyékezte Liam Neeson-t, hogy elkészítsék a Csupasz pisztoly remake-jét a Paramount számára'. Macfarlane a Fuzzy Door-on keresztül producerkedne. 

 

Mint televíziós műsorvezető

MacFarlane gyakran részt vesz a Comedy Central évente megrendezett "roastereinek" egyikeként. 2010-ben ő töltötte be a 'roastmester' szerepét a The Comedy Central Roast of David Hasselhoff című műsorában. A következő évben ő volt Donald Trump és Charlie Sheen roastmestere. 

2012. október 1-jén jelentették be, hogy 2013. február 24-én MacFarlane lesz a 85. Oscar-díjátadó házigazdája. 2013. január 10-én Emma Stone színésznővel együtt mutatta be a jelölteket. A műsorvezetés mellett MacFarlane-t jelölték a legjobb eredeti dal kategóriában az Oscar-díjra is, mivel Walter Murphy-vel közösen írta a Ted című film főcímdalát, az Everybody Needs a Best Friend-t. MacFarlane előadásának kritikai visszhangja vegyes volt. Owen Gleiberman, az Entertainment Weekly kolumnistája megjegyezte: "Azzal, hogy folyamatosan felhívta a figyelmet a pajzánságra", MacFarlane "a felháborodás visszhangkamráját hozta létre, kicsit túl keményen dolgozott, hogy felülmúlja önmagát a faji hovatartozásról, a zsidókról Hollywood-ban és Abraham Lincoln megöléséről szóló ál-skandalumos gegekkel." Tim Goodman a The Hollywood Reporter-től dicsérte MacFarlane teljesítményét, mondván, hogy "lenyűgözően jobban teljesített, mint ahogyan arra fogadni mertek volna"

2014. október 29-én bejelentették, hogy MacFarlane lesz a Breakthrough-díj ünnepélyes átadásának házigazdája. Az eseményt a Szilícium-völgyben tartották, és 2014. november 15-én a Discovery Channel és a Science televízióban, 2014. november 22-én pedig világszerte a BBC World News-ban közvetítették. A következő évben újra ő volt a házigazda.  

 

Film

 

Ted 

MacFarlane a Ted című filmmel debütált élőszereplős filmrendezőként 2012-ben. A rendezést a Conan 2011. február 10-én sugárzott epizódjában jelentette be. A film rendezése mellett a forgatókönyvet is ő írta, producerként működött közre, és ő adta a címszereplő hangját is. 

A Ted John Bennett és beszélő plüssmackója történetét meséli el, aki megakadályozza, hogy John és barátnője, Lori Collins továbblépjenek az életükben. A film általánosságban kedvező kritikákat kapott mind a kritikusoktól, mind a közönségtől, és kasszasiker lett, minden idők legmagasabb hétvégi bevételével nyitott egy eredeti R-besorolású vígjáték esetében. Nemzetközi szinten a film jelenleg minden idők legtöbb bevételt hozó eredeti R-besorolású vígjátéka, megelőzve a Másnaposokat. A folytatás, a Ted 2 2015. június 26-án került a mozikba. 

2021 júniusában jelentették be, hogy a Peacock berendelt egy előzménysorozatot. MacFarlane amellett, hogy a sorozat executive producere, újra hangját adja Ted-nek. A sorozat prequel jellegéből adódóan a filmsztárok, Mark Wahlberg és Mila Kunis várhatóan nem térnek vissza a szerepükbe. 

 

Hogyan rohanj a veszTEDbe

MacFarlane társírója és főszereplője volt második filmjének, melynek címe Hogyan rohanj a veszTEDbe (A Million Ways to Die in the West). Alec Sulkin és Wellesley Wild szintén társszerzők voltak a filmben.

A film egy gyáva birkatenyésztőt követ, aki elveszít egy lövöldözést, és látja, hogy barátnője elhagyja őt egy másik férfiért. Amikor egy titokzatos nő lovagol be a városba, segít neki megtalálni a bátorságát. De amikor a nő törvényen kívüli férje bosszút állva megérkezik, a farmernek próbára kell tennie újonnan megtalált bátorságát. A filmet a kritikusok vegyes, illetve negatív kritikával fogadták.

2014. január 27-én MacFarlane bejelentette, hogy a film forgatókönyve alapján írt egy kísérő regényt, amely 2014. március 4-én jelent meg. Egy hangoskönyv változat is elérhetővé vált, amelyet Jonathan Frakes narrált. MacFarlane a könyvet a film forgatása alatt, részben unaloműzésből írta hétvégenként. 

 

Zene

 

Lemezszerződés és albumok 

2010-ben MacFarlane lemezszerződést írt alá a Universal Republic Records-szal. 2011-ben jelent meg debütáló albuma Music Is Better Than Words címmel. Az albumot jelölték az 54. Grammy-díjátadón a Legjobb hagyományos popénekes album és a Legjobb hangszerelt album, nem klasszikus kategóriában. A Metacritic zenekritikusok értékeléseit tartalmazó összeállításában a 100-ból 52 pontot kapott. 

Közreműködött Calabria Foti 2013-as "Let's Fall in Love" című kislemezén. 2014-ben jelent meg második stúdióalbuma, a Holiday for Swing, egy karácsonyi album, amely Norah Jones-szal és Sara Bareilles-szel való együttműködéseket is tartalmazott. Többnyire pozitív kritikákat kapott.  

2015-ben harmadik stúdióalbumát, a No One Ever Tells You-t Grammy-díjra jelölték a legjobb hagyományos popénekes album kategóriában. 2016-ban Barbara Sinatra kitüntette a 28. Frank Sinatra Celebrity Invitational elnevezésű rendezvényen és felvették a "Pure Imagination" című dalt duettként Barbra Streisand-dal, utóbbi Encore: Movie Partners Sing Broadway című albumára. 

2017-ben jelent meg negyedik stúdióalbuma, az In Full Swing, amelyen ismét Joel McNeely által komponált dalok szerepelnek, három kislemez jelent meg róla: "That Face", "Almost Like Being in Love", és "Have You Met Miss Jones?". Az albumot két Grammy-díjra jelölték a legjobb hagyományos popénekes album és a legjobb hangszerelés, hangszerelés és ének kategóriában.

2019-ben, a Once in a While című ötödik stúdióalbumán MacFarlane Andrew Cottee zeneszerzővel dolgozott együtt. 

2020-ban MacFarlane kiadta hatodik stúdióalbumát, a Great Songs From Stage & Screen-t. Az album zeneszerzője Bruce Broughton, akivel az Orville című sorozatban is együtt dolgozik. Az előző négy albumához hasonlóan a dalok többségét az Abbey Road stúdióban rögzítette. Az album utómunkálatainak nagy részét azonban a COVID-19 járvány miatt otthon végezte. 

2022-ben jelent meg hetedik stúdióalbuma, a Blue Skies.

2023. szeptember 28-án jelentették be, hogy MacFarlane és Elizabeth Gillies összeálltak egy közös karácsonyi albumra, a We Wish You the Merriest címűre, amely november 3-án jelenik meg. Az azonos című kislemezt a bejelentés napján dobták piacra. 

 

Aktivizmus 

 

Politikai nézetek 

MacFarlane a Demokrata Párt támogatója. Több mint 200.000 dollárt adományozott különböző demokrata kongresszusi bizottságoknak és Barack Obama akkori szenátor 2008-as elnökválasztási kampányának. Kijelentette, hogy támogatja a kannabisz legalizálását. 

2015-ben MacFarlane elmondta, hogy támogatja Bernie Sanders-t a 2016-os amerikai elnökválasztáson, és egy Los Angeles-i gyűlésen bemutatta Sanders-t a színpadon. Az előválasztások után az általános választásokon Hillary Clinton-t támogatta az elnökválasztáson. 2019-ben Pete Buttigieg-et támogatta a 2020-as amerikai elnökválasztáson. Az előválasztások után Joe Biden-t támogatta az általános választásokon. 

 

LMBTQ+ érdekképviselet 

MacFarlane nyíltan kiállt a melegek jogai mellett. 2008-ban, még az amerikai Legfelsőbb Bíróság Obergefell v. Hodges ügyben hozott döntése előtt MacFarlane "dühítőnek és idiótának" nevezte, hogy két meleg párnak "át kell esnie ezen a kibaszott kutyaszorítós mutatványon, amikor megállnak egy szállodánál, és a pult mögött álló fickó megkérdezi: "Egy szobát akarnak vagy kettőt?"". Majd így folytatta: "Hihetetlenül szenvedélyesen támogatom a meleg közösséget, és azt, amivel mostanában küzdenek". 

"A humanista értékek melletti aktív, szenvedélyes elkötelezettségéért, valamint az egyenlő házassági jogok és más társadalmi igazságossági kérdések félelem nélküli támogatásáért" MacFarlane-t 2011-ben az év humanistájának választották a Harvardon. 

MacFarlane-t kritizálták a transzszexualizmus ábrázolása miatt a Family Guy "Quagmire's Dad" című epizódjában. Brent Hartinger meleg író "megdöbbentően érzéketlennek" találta, hogy az epizódban Peter és Lois Griffin transzfób megjegyzéseket tett - valamint egy jelenetet, amelyben Brian bőszen hányt, amikor felfedezte, hogy új barátnője Glenn Quagmire apja. Hartinger így folytatta: "Őszintén szólva számomra szó szerint lehetetlen összeegyeztetni a tegnap esti epizódot MacFarlane szavaival, hacsak nem jutok arra a következtetésre, hogy az ember eléggé komplett idióta." A Meleg és Leszbikus Szövetség a Rágalmazás Ellen (The Gay and Lesbian Alliance Against Defamation), egy LMBT médiafelügyeleti szervezet megosztotta a közösség tagjainak "komoly aggodalmait" az epizóddal kapcsolatban. 

MacFarlane elmondta, hogy "meglepte"  a "Quagmire's Dad" negatív reakciója, mondván, hogy "úgy tűnt, hogy [a meleg kommentátorok] nem vették észre, hogy ez egy transzszexuális karakter nagyon szimpatikus ábrázolása".  Hozzátette továbbá: "Nézd, Brian történetesen heteroszexuális karakter, ahogy én is az vagyok. Ha rájönnék, hogy lefeküdtem egy transzszexuálissal, lehet, hogy ugyanúgy elhánynám magam, mint ahogy egy meleg srác ránéz egy vaginára, és azt mondja: 'Ó, Istenem, ez undorító.'" 

 

2007-08 Az Amerikai Írószövetség sztrájkja 

A 2007-08-as Writers Guild of America sztrájk idején MacFarlane nyilvánosan az Írószövetség mellé állt, és teljes mértékben részt vett a sztrájkban. 2007 decemberének nagy részében és az azt követő különböző időszakokban leállt a Family Guy hivatalos gyártása. A Fox folytatta az epizódok gyártását MacFarlane végső jóváhagyása nélkül, és bár a sztrájk alatt nem volt hajlandó dolgozni a sorozaton, a Fox-szal kötött szerződése megkövetelte tőle, hogy közreműködjön minden olyan epizódban, amelyet később gyártottak. A Family Guy gyártásának folytatásáról szóló pletykák hatására MacFarlane azt nyilatkozta, hogy "...... ez egy kolosszális f*szság lenne, ha ezt tennék." 

A sztrájk alatt MacFarlane egy belső viccet írt a Family Guy egyik epizódjába Jon Stewart döntéséről, hogy visszatér a műsorba és aláássa a The Daily Show íróit, amire Stewart dühös telefonhívással válaszolt, zaklatta MacFarlane-t és érvelt az álláspontja mellett. A sztrájk 2008. február 12-én ért véget. 

 

The Carl Sagan and Ann Druyan Archive 

MacFarlane pénzt adományozott a The Seth MacFarlane Collection of the Carl Sagan and Ann Druyan Archive létrehozására a Kongresszusi Könyvtárban. MacFarlane azt mondta: "Carl Sagan munkássága mély hatást gyakorolt az életemre, és minden olyan ember életére, aki felismeri az emberiség folyamatos elkötelezettségének fontosságát az univerzumunk felfedezése iránt [...] Az űrutazásunk folytatásának mindig is kollektív figyelmünk egy részét kell kitennie, függetlenül attól, hogy Snooki mit csinált a múlt héten". 

 

Díjak és jelölések

 

MacFarlane-t huszonnégy Primetime Emmy-díjra jelölték a Family Guy-ban végzett munkájáért, és ötször nyert, 2000-ben, 2002-ben, 2016-ban, 2017-ben és 2019-ben. Öt Grammy-díjra jelölték a Family Guy-ban végzett munkájáért: Live in Vegas, Music Is Better Than Words, Family Guy, No One Ever Tells You és In Full Swing. Oscar-díjra jelölték a legjobb eredeti dal kategóriában a Ted című film nyitódalának, az "Everybody Needs a Best Friend"-nek társszerzőjeként Walter Murphyvel, a film zeneszerzőjével. 

Számos díjat kapott más szervezetektől is, többek között az Annie-díjat a Legjobb Animációs Televíziós Produkcióban Nyújtott Legjobb Szinkronszínészi Alakításért és a Szaturnusz-díjat a Legjobb Televíziós Előadásért a Family Guy "Blue Harvest" című epizódjáért, az MTV Movie Award-ot a Legjobb Képernyőn Látható Duóért és az Empire-díjat a Legjobb Vígjátékért a Ted-ért. 2019-ben MacFarlane csillagot kapott a Hollywood Walk of Fame-en a Hollywood Blvd. 6259. szám alatt.

2020-ban beiktatták a Television Hall of Fame-be. 

2022-ben találtak egy új Hyloscirtus békafajt (Hyloscirtus sethmacfarlanei) Ecuador-ban, és MacFarlane-ről nevezték el.

 

Magánélete 

 

Jelenleg a kaliforniai Beverly Hills-ben él. MacFarlane nyíltan ateista, és számos művén keresztül, leginkább a Family Guy révén utal a valláskritikájára.

2001. szeptember 11-én reggel MacFarlane-nek az American Airlines 11-es járatával kellett volna visszatérnie Los Angeles-be Boston-ból. Másnaposságtól szenvedett az előző esti ünneplés után, amely az alma materében, a Rhode Island School of Design-ban tartott beszédét követte, és az utazási ügynökétől kapott téves indulási idő (reggel 8:15; 7:45 helyett) miatt körülbelül tíz perc késéssel érkezett meg a Logan nemzetközi repülőtérre, mivel a kapuk zárva voltak. Tizenöt perccel az indulás után az American Airlines 11-es járatát eltérítették, és 8:46-kor a World Trade Center északi tornyába repült, megölve mindenkit a fedélzeten.

MacFarlane azt mondta: "Az egyetlen ok, amiért nem volt rám olyan hatással, mint amilyen hatással lehetett volna, az az, hogy nem tudtam, hogy veszélyben vagyok, amíg nem volt vége, így nem volt pánik pillanatom. Utólag kijózanító volt, de az embereknek sokszor van közelharcuk; átmész az úton, és majdnem elüt egy autó... Ez az eset csak úgy alakult, hogy valami hatalmas dologhoz kapcsolódott. Tényleg nem hagyhatom, hogy ez hatással legyen rám, mert komédiaíró vagyok. Ezt háttérbe kell szorítanom a fejemben."

A The Daily Princetonian című napilapnak adott 2004-es interjújában megjegyezte, hogy hasonlít a Family Guy-beli Brian Griffin-re: "Időnként vannak Brian-típusú problémáim - keresem az igazit -, de ugyanannyit randizom, mint bárki más". 2012 és 2013 között Emilia Clarke színésznővel randevúzott.

2010. július 16-án MacFarlane édesanyja, Ann Perry Sager rákban elhunyt. Haláláról Larry King számolt be a Larry King Live című műsorában.   

 

Írta és fordította: Lil98

Színész, szinkronszínész

 

1987 - Untitled Star Trek Fan Film with Seth MacFarlane 

 

1995 - The Life of Larry - több karakter (hang)

1997 - The What a Cartoon Show - több karakter (1 epizód, hang)  

1997 - Larry & Steve - több karakter (hang) 

 

2003 - Will és GraceWill & Grace - Pencil Sharpener (~Ceruzahegyező) (1 epizód, hang)

2003 - The Pitts - Rádióhang / Apa és fia a filmben (2 epizód, hang)

2003 - Aqua Teen Hunger Force - Wayne the Brain (1 epizód, hang)

2002-2003 - Szívek szállodája Gilmore Girls - Folk énekes / Bob Merriam / Zach (3 epizód)

2003 - 3-South - Max (1 epizód, hang)

2004 - Johnny Bravo - Scott / Bird Foreman / Mr. Magician (1 epizód, hang)

2004-2005 - Star Trek: Enterprise - Rivers zászlós / mérnök (2 epizód)

2005 - American Dad: The New CIA - Stan Smith / Roger (hang)

2005 - Stewie Griffin: The Untold Story - több karakter (hang)

2003-2005 - Crank Yankers - Dick Rogers / Arthur Johnson (4 epizód, hang)

2006 - Life Is Short - Dr. Ned 

2006 - Family Guy - több karakter (videójáték, hang)

2006 - Házi háború / The War at Home - Hillary randevúpartnere (1 epizód)

2007 - Bagoly mondja / Help Me Help You - Seth (1 epizód)

2007 - Family Guy: Up Late with Stewie & Brian - Stewie Griffin (hang)

2007 - Robot Chicken: Star Wars - Palpatine császár (hang)

2006-2007 - MADtv - Seth MacFarlane / Peter Griffin (2 epizód)

2008 - The Negotiating Table - Alan Richdale (hang)

2008 - Hellboy 2. - Az Aranyhadsereg / Hellboy II: The Golden Army - Johann (hang)

2008 - Robot Chicken: Star Wars Episode II - Palpatine császár / Dr. Ball / Figrin D'an (hang)

2008 - Yin! Yang! Yo! - The Manotaur (2 epizód, hang)

2009 - Futurama: Into the Wild Green Yonder - Mars Vegas énekes (énekhang)

2009 - Dr. Csont / Bones - Stewie Griffin (1 epizód, hang)

2006-2009 - David Letterman-show / Late Show with David Letterman - Peter Griffin / Stewie Griffin (2 epizód, hang)

 

2010 - Fogtündér / Tooth Fairy - Ziggy 

2010 - The Drawn Together Movie: The Movie! - Intelligens okos robotikus animált radírozó hölgy (hang)

2009-2010 - FlashForward - A jövő emlékei / Flashforward - Jake Curdy ügynök / FBI ügynök (2 epizód)

2008-2010 - Seth MacFarlane's Cavalcade of Cartoon Comedy - több karakter (30 epizód, hang)

2010 - Phineas és Ferb / Phineas and Ferb - Jeff McGarland (1 epizód, hang)

2010 - Robot Chicken: Star Wars III - Palpatine császár (hang)

2012 - Ted - Ted (hang)

2012 - Lovin' Lakin - Seth MacFarlane (1 epizód)

2012 - Family Guy: Back to the Multiverse - több karakter (hang)

2009-2012 - A Cleveland-show / The Cleveland Show - több karakter (65 epizód, hang)

2013 - Movie 43: Botrányfilm / Movie 43 - Seth MacFarlane 

2013 - A Simpson család / The Simpsons - Ben (1 epizód, hang)

2013 - Futurama - Seymour (1 epizód, hang)

2014 - Kozmosz: Történetek a világegyetemről / Cosmos: A Spacetime Odyssey - Giordano Bruno (1 epizód, hang)

2014 - Family Guy: The Quest for Stuff - több karakter (hang, videójáték)

2014 - Hogyan rohanj a veszTEDbe / A Million Ways to Die in the West - Albert 

2015 - Ted 2 - Ted (hang)

2016 - Mexifornia / Bordertown - Peter Griffin (1 epizód, hang)

2016 - Énekelj! / Sing - Mike (hang)

2017 - Logan Lucky - A tuti balhé / Logan Lucky - Max Chilblain 

2012-2018 - Jimmy Kimmel Live! - Peter Griffin / Stewie Griffin / Ted (2 epizód, hang)

2019 - A legharsányabb hang / The Loudest Voice - Brian Lewis (7 epizód)

 

2001-2021 - Robot Chicken - több karakter (27 epizód, hang)

2021 - Family Guy COVID-19 Vaccine Awareness PSA - több karakter (hang)

2017-2022 - Orville / The Orville - Ed Mercer kapitány (36 epizód)

2022 - The End Is Nye - több karakter (6 epizód)

2021-2022 - Stoner Cats - Reginald / Dave / Davis (6 epizód, hang)

2005-2023 - Amerikai fater / American Dad! - több karakter (366 epizód, hang)

1999-2023 - Family Guy - több karakter (418 epizód, hang)

2023 - Ted - Ted (5 epizód, hang)

 

202? - Star Wars: Detours - Palpatine császár (hang)

 

Rendező

 

1995 - The Life of Larry 

1997 - The What a Cartoon Show - 1 epizód

1997 - Larry & Steve 

2005 - American Dad: The New CIA 

2009-2010 - Seth MacFarlane's Cavalcade of Cartoon Comedy - 6 epizód

2012 - Ted 

2014 - Hogyan rohanj a veszTEDbe / A Million Ways to Die in the West 

2015 - Ted 2 

2018-2022 - Orville / The Orville - 7 epizód

2023 - Ted - 1 epizód

 

Producer, ügyvezető producer

 

1995 - The Life of Larry

2003 - The Pitts - 7 epizód

2005 - American Dad: The New CIA 

2005 - Stewie Griffin: The Untold Story 

2007 - The Winner - 6 epizód

2007 - Family Guy 100th Episode Special 

2009 - Seth & Alex's Almost Live Comedy Show 

2011 - Seth MacFarlane's Cavalcade of Cartoon Comedy - 50 epizód

2011 - Seth MacFarlane: Swingin' in Concert 

2012 - Ted 

2009-2013 - A Cleveland-show / The Cleveland Show - 88 epizód

2014 - Hogyan rohanj a veszTEDbe / A Million Ways to Die in the West 

2014 - Kozmosz: Történetek a világegyetemről / Cosmos: A Spacetime Odyssey - 13 epizód

2013-2014 - Így neveld a faterod / Dads - 19 epizód

2015 - Ted 2 

2015- Ez mindent megváltoztat / This Changes Everything 

2016 - Mexifornia / Bordertown 

2015-2016 - Blunt Talk - 20 epizód

2020 - Kozmosz: Lehetséges világok / Cosmos: Possible Worlds - 13 epizód

2020 - The At-Home Variety Show - 15 epizód

2020 - aTypical Wednesday

2020 - Books of Blood 

2021 - Family Guy COVID-19 Vaccine Awareness PSA 

2017-2022 - Orville / The Orville - 36 epizód

2022 - The End Is Nye - 6 epizód

1999-2022 - Family Guy - 397 epizód

2005-2022 - Amerikai fater / American Dad! - 344 epizód

2023 - Ted - 1 epizód

202? - Good Times 

202? - The Naked Gun 

 

Forgatókönyvíró

 

1995 - The Life of Larry

1996 - Dzsungel könyve / Jungle Cubs - 2 epizód

1997 - The What a Cartoon Show - 1 epizód

1997 - Larry & Steve 

1997 - Boci és Pipi / Cow and Chicken - 3 epizód

1997 - Johnny Bravo - 7 epizód

1998 - Dexter laboratóriuma / Dexter's Laboratory - 4 epizód

1998 - Zoomates 

1998 - Oh Yeah! Cartoons - 1 epizód

1996-1999 - Ace Ventura: Pet Detective - 4 epizód

2005 - American Dad: The New CIA 

2005 - Stewie Griffin: The Untold Story 

2005 - Amerikai fater / American Dad! - 1 epizód

1999-2005 - Family Guy - 3 epizód

2006 - Family Guy (videójáték)

2007 - Family Guy 100th Episode Special 

2008 - The Negotiating Table 

2009 - Seth & Alex's Almost Live Comedy Show

2009 - A Cleveland-show / The Cleveland Show - 1 epizód

2008-2010 - Seth MacFarlane's Cavalcade of Cartoon Comedy - 35 epizód

2011 - Seth MacFarlane: Swingin' in Concert 

2012 - Ted 

2013 - The Oscars - házigazda, saját beszéd

2014 - Hogyan rohanj a veszTEDbe / A Million Ways to Die in the West 

2014 - Breakthrough Prize 2014 - házigazda, saját beszéd

2015 - Ted 2 

2015 - 2016 Breakthrough Prize Ceremony - házigazda, saját beszéd

2020 - The At-Home Variety Show - 15 epizód

2021 - Family Guy COVID-19 Vaccine Awareness PSA 

2017-2022 - Orville / The Orville - 18 epizód

2023 - Ted - 1 epizód

Stúdióalbumok

 

2011 - Music Is Better Than Words 

2014 - Holiday for Swing 

2015 - No One Ever Tells You 

2017 - In Full Swing 

2019 - Once in a While 

2020 - Great Songs from Stage & Screen 

2022 - Blue Skies 

 

Filmzenei albumok

 

2005 - Family Guy: Live in Vegas 

Utolsó frissítés: 2023.12.22. 14:02 Astelia által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace