Starity

George Harrison

George Harrison George Harrison nemzetisége 1910. 247rajongó 12vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 100%
  • stílus: 99%
  • szimpátia: 99%
  • Becenév
  • Georgie
  • Élt
  • 1943.02.25 – 2001.11.29.
  • Születési hely
  • Liverpool, Nagy-Britannia
  • Foglalkozás
  • énekes, zeneszerző, producer
  • Családi állapot
  • nős, 1 gyermek
  • Partner
  • Olivia Harrison
  • Magasság
  • 178 cm
  • Eredeti hajszín
  • barna
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Halak
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • John Lennon Paul McCartney Ringo Starr

George Harrison életrajza

Élete


George Harrison 1943. február 25-én született Liverpoolban, az Egyesült Királyságban. A Harrison család feje, Harold Hargreaves Harrison iskolai buszsofőrként kereste a család kenyerét, a családanya, Louise pedig háztartásbeli volt. George a család negyedik, legkisebb gyermekeként nevelkedett.
Kisiskolásként a Dovedale Primary School tanulója volt, középskolát 1954-’59 között a Liverpool Institute for Boys-ban végzett, amely intézmény buszsofőre George édesapja volt, illetve ahol egy másik Beatles-tag, Paul McCartney is tanult. Paul úgy emlékezett társáról, hogy a tanulás nem volt az erőssége, és mikor megismerkedett a zenével, még azt a csekély érdeklődését is elvesztette az iskola iránt, ami addig megvolt. George igazi pálfordulásként élte meg azt, mikor állítása szerint 12-13 évesen lakókörnyékén biciklizés közben az egyik házból kihallatszott Elvis Presley Heartbreak Hotel című dala. Ez indította el a zenésszé válás útján, amelynek kezdetét az jelentette, mikor tizennégy évesen megvette az első gitárját.
Bár George mérnök tanonc akart lenni a középiskola elvégzése után, mégsem hagyta nyugodni zene iránti szenvedélye, így több csapatot kísért gitárjátékával az ötvenes évek végén. 1959-ben alapította meg skiffle zenekarát, a The Rebels-t testvérével, Peterrel és egy barátjával, Arthur Kelly-vel.
Még 1958-ban meghívást kapott barátjától, McCartney-tól a Quarrymen egyik fellépésére. Az együttesnek ekkor Paul is tagja volt, illetve John Lennon, akik három évvel idősebbek voltak a mindössze tizennégy éves George-nál. Mikor a formáció gitárosa, Eric Griffiths nem tudott fellépni, Harrison állt be helyette, ugyanakkor teljes értékű taggá nem válhatott még ekkor, mert Lennon nem támogatta. Úgy érezte, George túl fiatal a csapathoz való csatlakozáshoz, de gitárjátéka meggyőzte a banda alapítóját arról, hogy a gitáros pozíció betöltésére nagyon is megfelel. Lennon így emlékezett vissza Harrison csatlakozására: „Az elején nem zavartattam magam. Úgy követett engem, mint egy kölyök, mindig ott lógott. Egy gitározó srác volt, és Paul barátja, ami könnyített a szituáción. Évekbe telt, mire elfogadtam őt és egyenlő félként tekintettem rá.”


Karrierje


A Beatles tagjaként
Az együttes a Quarrymen név után Johnny and the Moondogs-ként futott, később pedig Silver Beetles-nek hívták a formációt. Az 1960-as, hamburgi koncertjük nem úgy zárult, ahogyan tervezték, ugyanis egy alvilági klubban való fellépésük után hazaszállíttatták őket, amiért kiskorúként dolgoztak. Lennonék ekkor tizenhét, Harrison pedig tizennégy éves volt. Ekkor rövid időre zenei munkásságuk is fel lett függesztve.
Később, mikor 1961-ben visszatértek immáron The Beatles néven, és előadták első dalukat, a My Bonnie-t, mégpedig Tony Sheridant kísérve.
A csapat legelső felvételekor az EMI stúdió producere, George Martin mondta a fiataloknak, hogy ha van valami, ami nem tetszik nekik, nyugodtan szóljanak, így igyekezett a fiatalok hangulatát oldani. Erre George válasza azt volt, hogy nem tetszik neki a férfi nyakkendője. Ezzel megtört a jég, és kezdetét vette a jó hangulatban zajló munka.
John Lennon elmondása szerint volt egy időszak a Beatlemánia elterjedésekor, amikor George dalszövegei nem voltak elég jók a Beatles-nek. Ez szerinte nem Harrison hibája, egyszerűen nem volt még gyakorlata ilyesfélében. A legelső dala az együttesnek, melyet George írt a Don’t Bother Me volt, ami a banda második albumán (With The Beatles) jelent meg. A férfi később így emlékezett vissza: „Elég gagyi volt. Teljesen elfeledkeztem róla mikor felkerült az albumra… Legalább arra jó volt, hogy megmutassa, folytatnom kell az írást és egyszer talán valami jó is kisülhet belőle.”
1965 eseményei nagy hatással voltak életére és zenéjére egyaránt. A világhírű együttes Help! című filmének forgatása során egy hindu hívő az összes tagnak adott egy könyvet a reinkarnációról. Ennek hatására George-ot elkezdte érdekelni a keleti kultúra, filozófia és vallás. Ugyanebben az évben ismerkedett meg a szitárral, egy pengetős hangszerrel is Ravi Shankaron keresztül, aki később tanította is. Harrison lett az első nyugati zenész, aki megszólaltatta a szitárt egy pop slágerben, nevezetesen a Norwegian Wood (This Bird Has Flown) címűben. A következő két évben egyre jobban érdeklődött a különleges pengetős iránt, sőt, nem is gyakran játszott gitáron.
Az 1966-os évben vette feleségül Patti Boydot, akivel korábban az A Hard Day’s Night videoklipjének forgatásán ismerkedett meg. Házasságkötésük után Indiába zarándokoltak egy időre. 1968-ban visszatértek a dél-ázsiai országba, ezúttal viszont a The Beatles többi tagja és feleségük is elkísérte őket. Az utazás hosszútávon csak George-ra gyakorolt hatást, aki a Hare Krishna közösség tagjává vált.
A hatvanas évek végén már sokat fejlődött a dalszerzés terén. Ebből az időszakból számos  Beatles-sláger maradt meg, mely az ő nevéhez fűződik, így a Long, Long, Long vagy éppen a While My Guitar Gently Weeps. A Here Comes The Sun a csapat 1969-ben megjelent albumán, az Abbey Roadon szerepelt. Az utoljára említett melódiát Eric Clapton otthonában írta meg, aki maga is a XX. század egyik legelismertebb zenésze.
Még 1969 októberében közölte az együttes a nagyközönséggel George Harrison Something című szerzeményét, melyet Lennon és McCartney is barátjuk legjobb alkotásának tartottak. Rajtuk kívül a zenei világot is lenyűgözte a dal, amiért Ivor Novello díjjal is jutalmazták. A slágert olyan nagy nevek dolgozták fel, mint Elvis Presley vagy Ray Charles. Frank Sinatra szerint ez a „legszebb szerelmes dal, amit valaha megírtak”.
Hiába a világszerte elért siker és egy évtizednyi zeneszerzés, az együttes 1970-ben, Paul McCartney kezdeményezésére feloszlott. Az ehhez vezető események ezen a linken megismerhetők.


Karrierjének további állomásai

George felszabadulásként élte meg a The Beatles felbomlását, ami állítása szerint már évekkel korábban meg kellett volna történjen. Ezt követően számos korábban megírt zenéjét vette elő új dalok gyártásához, melyek első szólóalbumán, az All Thing Must Pass címűn megjelentek. A lemezen szereplő melódiák közül a legnagyobb sikert a My Sweet Lord és az Isn’t It A Pity érte el.
1971-ben megrendezte az első igazán nagyszabású jótékonysági rockkoncertet, mely a The Concert for Bangladesh nevet viselte. A szervezésben korábbi szitároktatója, Ravi Shankar is részt vett. A rendezvényen Ringo Starr, Eric Clapton, Bob Dylan és Leon Russel is a fellépők között voltak.
A későbbiekben korábbi Beatles-tagokkal dolgozott együtt, így segített Ringo két dalának előállításában is – ezek a Photograph és az It Don’t Come Easy –, illetve John Lennon Imagine című albumának előkészületeiben is részt vett.
1974-ben megalapította saját lemezkiadóját Dark Horse Records néven. Így ismerkedett meg Olivia Trinidad Arias-szal, akivel 1978-ban, mindössze egy évvel Pattie Boydtól való válása után George már közös gyermekét várta. Fiuk ’78 szeptemberében született, Dhani Harrison néven.
A nyolcvanas évek elején kiadta életrajzi könyvét, az I Me Mine-t. Ezév decemberében gyilkolták meg John Lennont, ez George-ot rendkívül megviselte. Ennek hatására változtatott egy dalon, amit eredetileg Ringo Starr számára írt, és megalkotta belőle az All Those Years Ago-t, amely felvételében a három Beatle részt vett. A következő év májusában vált elérhetővé a nagyközönség számára a három, még élő tag előtt tisztelgő szerzemény, mely nagy sikert aratott.
Hat év kihagyás után, 1987-ben tért vissza a zeneiparba, amikor is kiadta Cloud Nine című albumát. A legsikeresebb alkotás a lemezről az I Got My Mind Set On You.
1988-ban megalapított egy új együttest Roy Orbison, Bob Dylan, Jeff Lynne és Tom Petty társaságában Traveling Wilburys néven. A zene mellett érdekelt volt a filmiparban is, ugyanis az 1979-ben létrehozott stúdiója, a Handmade Films, még ekkoriban is működött. A cégével anyagilag támogatta a Brian Élete című filmet, melynek egy jelenetében fel is tűnt. A Beatlest parodizáló The Rutles-ben is feltűnt riporterként, illetve a The Simpson Család egy epizódjában is szerepelt.
1994 és ’96 között ismét közös projektbe kezdett a két Beatle-lel az Anthology megalkotásában, mely három dokumentumfilmet és egy könyvet foglalt magában.


Életének késői szakasza, betegsége


George Harrisont 1997 augusztusában gégerákkal diagnosztizálták. Kezeléseken és műtéten is átesett a gyógyulás érdekében. A kilencvenes évek végén már tüdejéről is távolítottak el tumort.
1999 december harmincadikán egy férfi betört George és felesége otthonába, majd többször is megszúrta késsel Oliviát, és George-ot, akinek a tüdejét érte a támadás. A házaspár próbálta megvédeni magát és a helyszínen tartani a betörőt, amíg a rendőrség megérkezett. A férfit bíróság elé állították a gyilkossági kísérlet miatt, ám később felmentették arra hivatkozva, hogy nem volt beszámítható állapotban az eset elkövetésekor.
Az említett éjjelt Harrison traumaként élte meg, bár később próbálta elviccelni azzal, hogy „valószínűleg nem a Traveling Wilburys-be jelentkezett.” Visszavonult a nyilvánosságtól, utoljára pedig 2001-ben adott ki dalt, mely a Horse To The Water címet viselte és Jools Holland albumán (Small World, Big Band) szerepelt.
Ugyanebben az évben daganata kiújult, ezúttal pedig áttétek is keletkeztek. Betegsége a végső stádiumban volt, a kezelésekre sem reagált szervezete. Életének utolsó hónapjait a családja és barátai társaságában töltötte, fiával, Dhanival pedig dalokat írt, melyek a posztumusz albumán jelentek meg 2002-ben – a lemez címe Brainwashed.
George Harrison 2001 november 29-én hunyt el, 58 évet élt. Halála után hamvait a Gangeszbe szórták. Fia édesapja haláláról ezt mondta: „Úgy távozott az élők világából, ahogyan belépett: Istenhívőként, haláltól nem félve, békében, körülvéve a családja és barátai által.”
  

Stúdió albumok:

• Wonderwall Music – 1968. november 1.
• Electronic Sound – 1969. május 9.
• All Things Must Pass – 1970. november 27.
• Living in the Material World – 1973. június 21.
• Dark Horse – 1974. december 20.
• Extra Texture (Read All About It) – 1975. szeptember 9.
• Thirty Three & 1/3 – 1976. november 19.
• George Harrison – 1979. február 14.
• Somewhere in England – 1981. június 5.
• Gone Troppo – 1982. november 5.
• Cloud Nine – 1987. november 2.
• Brainwashed (posztumusz) – 2002. november 18.

• All Things Must Pass 50th Anniversary Edition - 2021.

The Beatles:

• Please Please Me - 1963. március 22.
• With The Beatles - 1963. november 22.
• A Hard Day’s Night - 1964. július 10.
• Beatles For Sale - 1964. december 4.
• Help! - 1965. július 29.
• Rubber Soul - 1965. december 3. 
• Revolver - 1966. augusztus 5.
• Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band - 1967. május 26.
• The Beatles (White Album) - 1968. november 22. 
• Yellow Submarine - 1969. január 13. 
• Abbey Road - 1969. szeptember 26. 
• Let It Be - 1970. május 8. 

 

Koncert albumok:
• The Concert for Bangladesh – 1971. december 20. (USA); 1972. január 7. (Nagy-Britannia)
• Live in Japan – 1992. július 13.

Válogatások:
• The Best of George Harrison – 1976. november 19.
• Best of Dark Horse 1976-1989 – 1989. október 23.
• The Dark Horse Years 1976-1992 – 2004. február 24.

Traveling Wilburys:
• Traveling Wilburys Vol. 1 – 1988. október 25.
• Traveling Wilburys Vol. 3 – 1990. október 29.

Emlékkoncert:
• Concert for George – 2003. november 17.

Kislemezek:
• "My Sweet Lord"/"What is Life" – 1970. (USA); 1971. január 15. (Nagy-Britannia)
• "What is Life" – 1971. (csak az USA-ban)
• "Bangla-Desh"/"Deep Blue" – 1971. július 30.
• "Give Me Love (Give Me Peace on Earth)"/"Miss O'Dell" – 1973. május 25.
• "Ding Dong"/"I Don't Care Anymore" – 1974. december 6.
• "Dark Horse"/"Hari's on Tour Express" – 1975. február 28.
• "You"/"World of Stone" – 1975. szeptember 12.
• "This Guitar (Can't Keep From Crying)"/"Maya Love" – 1976. február 6.
• "This Song"/"Learning How to Love You" – 1976. november 19.
• "Crackerbox Palace" – 1977. (csak az USA-ban)
• "True Love"/"Pure Smokey" – 1977. február 11.
• "It's What You Value"/"Woman Don't You Cry for Me" – 1977. május 31.
• "Blow Away"/"Soft Touch" – 1979. február 16.
• "Love Comes to Everyone"/"Soft-hearted Hana" – 1979. július 20.
• "Faster"/"Your Love is Forever" – 1979. július 30.
• "All Those Years Ago"/"Writing's on the Wall" – 1981. május 15.
• "Teardrops"/"Save the World" – 1981. július 31.
• "Wake Up My Love"/"Greece" – 1982. november 8.
• "Got My Mind Set on You"/"Lay His Head" – 1987. október 12.
• "When We Was Fab"/"Zig Zag" – 1988. január 25.
• "This is Love"/"Breath Away from Heaven" – 1988. június 13.
• "Handle with Care"/"Margarita" – 1988. október (Traveling Wilburys)
• "End of the Line"/"Congratulations" – 1989. február (Traveling Wilburys)
• "Cheer Down"/"Poor Little Girl" – 1989. november 27.
• "Nobody's Child" – 1990. június (Traveling Wilburys)
• "She's My Baby"/"New Blue Moon" – 1990. (Traveling Wilburys)
• "Wilbury Twist"/"New Blue Moon" – 1991. március (Traveling Wilburys)
• "My Sweet Lord" (új kiadás) – 2002. január 14.
• "Any Road"/"Marwa Blues" – 2003. május 12.  

Utolsó frissítés: 2022.07.15. 20:08 eszti136 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace