Starity

Cikkek írása

9 oldal 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Lezárt téma, már nem lehet hozzászólni Nem indíthatsz új témát!
2010. március 16. 20:47 #1
Freeze
Freeze
**********
    Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 04.10.06.
Hozzászólás: 6470
Csatolások: 2512
Azonosító: 1
Offline offline
Néhány beküldött hír átolvasgatása után, gondoltam érdemes lenne egy ilyen topik, ahol tanácsokat, ötleteket adhatunk egymásnak az "újságírás" témakörben.

Néhány általam fontosnak vélt szempont:

Minőség
Nem az a lényeg, hogy érdektelen információkkal áraszd el az oldalt! Inkább kevesebb cikket írj, de azok tartalmilag legyenek érdekes, jól megfogalmazott, mindenki számára érdekes olvasmányok. Tehát, nem a mennyiség, hanem a minőség számít.

Forrás
A copy-paste módszernek nincs értelme. Azzal, hogy átmásolsz egy cikket szó szerint, tulajdonképpen nem alkottál semmit, csak lenyúltad valakinek a munkáját. Az ő cikkét az ő oldalán is el tudjuk olvasni. Tehát a másolás szigorúan tilos!
Ezért, ha egy másik oldalon találsz valami jó hírt, amit szeretnél publikálni, mindig saját szavaiddal, saját gondolataiddal kiegészítve írd meg!
Ilyen hírek esetében a forrást meg kell jelölni. De csak az oldal nevét kell megadni. pl People.com

Ezen kívül bármiről lehet cikket írni, amit máshol még nem olvashattunk és sztárokkal kapcsolatos. Egy filmkritikától kezdve a kedvenc sztároddal kapcsolatos érdekességekig. Lényeg, hogy a többieknek tetszen.

Kinézet
A hírekben nem kell bonyolult szövegformázásokat végrehajtani, de néhány alapvető dologra érdemes figyelni:
- egybefüggő szöveg helyett jól tagolt bekezdések legyenek
- idézet esetén lehet dőlt a szöveg
- ha korábbi témákra hivatkozol, linkeld is be
- a sztárok neveit is be lehet linkelni pl a saját lexikonunkból

Tagek
A tagek alapján kapcsolódnak egymással a hírek, így ezeket fontos megadni. Cikkenként legalább 4-5 darabot.

Kép
A designból adódóan fekvő orientáltságú a főoldali vezércikk képe, ezért pl egy egészalakos képet kár feltölteni, mert csak az illető dereka fog látszani. Válasszatok olyan képet, ami szép színes és méretve vágva is jól néz ki.

Az újságíráshoz már nem értek, ha vannak ötleteitek, megoszthatjátok egymással. beer.gif
26 felhasználónak tetszik: EszterLondon, Ency112, Zsanett.Zsüliett, zsofeeh, Cheryl Cole fan, bláámi_, xBlondie, xxangi20xx, Fashion, El Mexicano, Sourire, Csinibaba, Nesquik, Alizgirl98, Ditty, Alyson 1992, Brigitte, akyelia, Dorchyka98, Dodo88, Twilight6, pillecukor3, dóóra, TheDanush, Seherezade1050, moonloverbby
2010. március 16. 20:50 #2
bestiak
bestiak
Sweet and Sticky
    Csoport: Kiemelt tag
Csatlakozott: 07.03.11.
Hozzászólás: 6373
Csatolások: 68391
Azonosító: 25642
Offline offline
Értem és köszi az instrukciókat! beer.gif
2010. március 18. 18:15 #3
Freeze
Freeze
**********
    Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 04.10.06.
Hozzászólás: 6470
Csatolások: 2512
Azonosító: 1
Offline offline
Felhozom a témát, mert nagyon kevesen olvassák el sajnos.
2010. március 20. 12:53 #4
- törölt felhasználó -    
Én azt javasolnám, hogy akik cikket írnak, illetve a cikkeket jóváhagyó moderátorok egy kicsit jobban ügyeljenek a helyesírásra. Az, hogy a fórumon ki mit hogy ír, nem érdekes, annyira nem is gáz, de azért a cikkeknél szerintem érdemes erre adni.

Semmiből nem áll elővenni egy helyesírási szótárat vagy szabályzatot, és megnézni azokat az apróságokat, hogy mikor írunk valamit egybe, mikor külön, mikor kötőjellel, a "hogy" elé mindig vessző kell, ha kötőszóként funkcionál, stb. Igazán nem munka, és jelentősen emelné az oldal színvonalát, ha nem lehetne olyanokat olvasni, hogy *twitter-en (Twitteren helyett), *fotó sorozatok (fotósorozatok helyett) stb.

Én akár örömmel vállalnám is a cikkek lektorálását (nem tudom, hogy ehhez milyen jogok kellenek), ha ez segítene. Elnézést, hogy mindezt szóvá tettem, de ha valaminek a tökéletesítéséért lehet tenni valamit, akkor tegyünk érte. beer.gif
16 felhasználónak tetszik: ventura, Lexy, szeri thalía, Dancsy, zsofeeh, Lyssi, mano2, Cheryl Cole fan, Fashion, Sourire, Csinibaba, Ditty, Zsanett.Zsüliett, Sally Sparrow, Twilight6, vida.veronika
2010. március 20. 12:58 #5
audrey
audrey
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 10.02.24.
Hozzászólás: 1762
Csatolások: 26526
Azonosító: 121080
Offline offline
szerintem jó ötlet lenne smileeee.gif és köszi a tanácsokat smileeee.gif
2010. március 20. 13:01 #6
Freeze
Freeze
**********
    Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 04.10.06.
Hozzászólás: 6470
Csatolások: 2512
Azonosító: 1
Offline offline
Nyitottam ennek már egy topikot. Egyébként pedig jogos. Pl most is lett olyan cikk törölve, amiben 2-3 komolyabb helyesírási hiba volt már a bevezető szövegben is. sad.gif
2010. március 20. 13:12 #7
- törölt felhasználó -    
Idézet (audrey @ 2010.03.20. 12:58)
szerintem jó ötlet lenne smileeee.gif és köszi a tanácsokat smileeee.gif


Tényleg nem kötözködni akarok, és ez nem minősít senkit, a helyesírás (főleg a magyarban) külön tudomány lassan, még sokszor nekem is meg kell néznem a szótárat. laugh.gif

Az egyik leggyakoribb hiba, hogy különírják azokat az a szóösszetételeket, amelyek második tagja azt fejezi ki, hogy az elsővel kapcsolatos. Ezeket mindig egybe kell írni, ha pedig az első tag tulajdonnév, akkor kötőjellel. Példák:

stúdiófotózások (= 'stúdióban készült [tehát azzal kapcsolatos] fotózások, nem pedig 'stúdió elnevezésű fotozások', amit különírva jelentene)

Twitter-üzenetek (= itt a Twitter tulajdonnév, ezért kell a kötőjel).

Aztán, a tagmondatokat elválasztó kötőszó (de, és, hogy stb.) vagy vonatkozó névmás (aki, amely, ami, amikor, ahol, ahogy, amíg stb.) előtt mindig vessző kell.

Nyilván gyorsan írunk, mert sürget az idő, amit meg is értek, ezért is mondom, hogy legalább a cikkeket olvassuk és nézzük át alaposan.
2010. március 20. 13:18 #8
- törölt felhasználó -    
Idézet (Freeze @ 2010.03.20. 13:01)
Nyitottam ennek már egy topikot. Egyébként pedig jogos. Pl most is lett olyan cikk törölve, amiben 2-3 komolyabb helyesírási hiba volt már a bevezető szövegben is. sad.gif


Akkor elnézést érte, nem kerestem meg. Esetleg összevonhatnád vele, ha itt van valami érdekes, ami a másikban nincs leírva. Szerintem az sem megoldás, ha csak helyesírási hibák miatt kell törölni egy cikket, mert attól még lehet értékes információ, ha valaki lektorálja és kijavítja. Persze én ebbe nem akarok beleszólni, te mint ötletgazda és webmaster bizonyára sokkal jobban tisztában vagy az oldal profiljával.
2010. március 20. 13:27 #9
Freeze
Freeze
**********
    Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 04.10.06.
Hozzászólás: 6470
Csatolások: 2512
Azonosító: 1
Offline offline
Idézet (El Mexicano @ 2010.03.20. 13:18)
..Szerintem az sem megoldás, ha csak helyesírási hibák miatt kell törölni egy cikket, mert attól még lehet értékes információ, ha valaki lektorálja és kijavítja. ...

Nem csak az miatt lett törölve. Olyan mondatok is voltak benne, mint: "Lapunknak azt nyilatkozta". Nincs is lapunk.... smileeee.gif
6 felhasználónak tetszik: Bessie, mano2, itsmilan, Sourire, Ditty, Adrianna
2010. március 20. 13:28 #10
Necros
Necros
Cara is my Mistress
 
StátuszCaptivated by Tabrett.
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 06.01.16.
Hozzászólás: 8558
Csatolások: 17675
Azonosító: 12106
Offline offline
Lol... A lusta "cikkírók" így járnak. smileeee.gif
2010. március 20. 13:36 #11
Freeze
Freeze
**********
    Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 04.10.06.
Hozzászólás: 6470
Csatolások: 2512
Azonosító: 1
Offline offline
Idézet (El Mexicano @ 2010.03.20. 13:18)
Persze én ebbe nem akarok beleszólni, te mint ötletgazda és webmaster bizonyára sokkal jobban tisztában vagy az oldal profiljával.

A cikkírás problémákra egyelőre keresem a megoldást. Gyakorlatilag a felhasználói tartalom az olyan, amilyen. Az egésznek ugye pont az a lényege, hogy nincs szerkesztő gárda, de pont ez miatt meg számolni kell a fenti problémákkal.
Jó ötletnek tartom, hogy valaki kikozmetikázza a cikkeket, de ez extra fejlesztést igényel, így csak később kerülhet bevezetésre.
2010. március 20. 13:40 #12
joe_r
joe_r
Tündérke™ Addict
 
StátuszRest in peace Nicky "The Kentucky Kid" Hayden
  Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 04.10.09.
Hozzászólás: 15117
Csatolások: 6682
Azonosító: 44
Offline offline
A szöveg helyesírási részével teljes mértékben egyet kell, hogy értsek. Amikor a szövegben a név kisbetűvel van írva, vagy a szöveg semmilyen tagolást nem követ, ott kezdődnek a problémák.

Teszem azt, amire már több példa is volt, hogy az sztár adatlapján a biográfia úgy lett megírva, hogy sem vessző, sem pont, sem egyéb írásjel után nem volt szünet beiktatva, részemről én azt visszaküldtem a szerkesztőnek javításra. Nyilvánvaló, hogy minden helyesírási hibát nem lehet egyből kiszűrni, de vannak, amik nagyon szembetűnőek.

Viszont azzal nem értek egyet, és itt most nem a magyar helyesírás szabályait kiritizálom, csupán a rugalmatlanság az amit nem értek: ugyebár úgy lenne helyes, hogy a példában említett Twitter után a kötőszót hozzá kellene írni, nem kötőjellel. Ettől nekem azért vacog a fogam, ha már adva van egy nem magyar eredetű szó, akkor magát a toldalékot minden további nélkül lehetne kötőjellel írni, mert a tartalma, vagy a jelentése nem változik akkor sem, ha azt írom, hogy Twitteren, és akkor sem, ha úgy írom, hogy Twitter-en.
Ha viszont a szó magyar eredetű, vagy van magyar megfelelője, ami még ráadásul kifejezőbb is, akkor lehet azt is használni, és akkor lehet egybeírni. Részemről ezt tarom a legkevésbé nyelvtani hibának.

Sokkal inkább az olyan szavak helyesírása a fontos, mint a "mindig", "esély". Az új és állítólag nagyon trendi írástól meg egyenesen a falnak megyek, mint a "vok", "vmi", "vki", "köszcsi", stb, stb, stb.
5 felhasználónak tetszik: Bessie, szeri thalía, Ditty, Zsanett.Zsüliett, Nana.B
2010. március 20. 14:49 #13
- törölt felhasználó -    
Idézet (joe_r @ 2010.03.20. 13:40)
Viszont azzal nem értek egyet, és itt most nem a magyar helyesírás szabályait kiritizálom, csupán a rugalmatlanság az amit nem értek: ugyebár úgy lenne helyes, hogy a példában említett Twitter után a kötőszót hozzá kellene írni, nem kötőjellel.


Gondolom a "kötőszót" alatt "toldalékot" értettél. wink.gif Nos, itt egy félreértésről van szó, és nagyon sokan beleesnek a csapdába. Kötőjellel akkor és azért kell a toldalékokat írni, amikor az idegen szó végződése írásban nem egyezik a magyar kiejtéssel (pl. leírva magánhangzó a vége, de azt nem ejtik ki), így a kötőjel csak arra szolgál, hogy kiejtés szerint tudd olvasni a szót. Na most a Twitter szónak a végét úgy ejted, ahogy írod, tehát nincs értelme kötőjellel kapcsolni a toldalékot. Ellenben azt, hogy Joe-val (a neved pont jó példa biggrin.gif), azért írod kötőjellel, mert a szóvégi e-t nem ejted. Hasonlóképpen, pl. "Lindsay Lohant" (és nem *Lohan-t, hiszen nem néma a szóvégi n).

A magyar helyesírás amúgy valóban tele van teljesen ésszerűtlen szabályokkal, főleg az idegen szavak átírása tekintetében (na ilyen pl. a "konkvisztádor", amikor a spanyolok soha életükben nem ejtettek még a conquistador szóban v-t, de már elődeik sem!), viszont ez a toldalékolási szabály szerintem eléggé logikus.
3 felhasználónak tetszik: ventura, Dancsy, Levente1991
2010. március 20. 14:52 #14
- törölt felhasználó -    
Idézet (Freeze @ 2010.03.20. 13:36)
A cikkírás problémákra egyelőre keresem a megoldást. Gyakorlatilag a felhasználói tartalom az olyan, amilyen. Az egésznek ugye pont az a lényege, hogy nincs szerkesztő gárda, de pont ez miatt meg számolni kell a fenti problémákkal.
Jó ötletnek tartom, hogy valaki kikozmetikázza a cikkeket, de ez extra fejlesztést igényel, így csak később kerülhet bevezetésre.


Ha jól értem, akkor a moderátor nem tudja szerkeszteni a cikket, mielőtt jóváhagyja? Persze én sem azt mondtam, hogy teljesen át kell írni/fogalmazni a cikket, hanem csak és kizárólag a helyesírási hibákat javítani a jóváhagyó lektornak. Ez nem jelent semmiféle felhasználói vagy szerzői jogcsorbítást.
2010. március 20. 15:03 #15
- törölt felhasználó -    
szerintem az egészhez - (cikkírókhoz szólok) - csak egy kis odafigyelés kellene, semmi más! laugh.gif
2010. március 20. 16:52 #16
Freeze
Freeze
**********
    Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 04.10.06.
Hozzászólás: 6470
Csatolások: 2512
Azonosító: 1
Offline offline
Idézet (El Mexicano @ 2010.03.20. 14:52)
Ha jól értem, akkor a moderátor nem tudja szerkeszteni a cikket, mielőtt jóváhagyja? Persze én sem azt mondtam, hogy teljesen át kell írni/fogalmazni a cikket, hanem csak és kizárólag a helyesírási hibákat javítani a jóváhagyó lektornak. Ez nem jelent semmiféle felhasználói vagy szerzői jogcsorbítást.

De tudja. Akkor úgy fogalmazok, hogy nem tudok adni _csak_ javításra jogot pl neked. Igyekszem egyébként korrigálni a cikkeket, amennyire tudom és van időm.

Ez a cikk pl nagyon szépen meg van szerkesztve, linkekkel, videókkal. meghajolo.gif meghajolo.gif
2010. március 20. 17:08 #17
- törölt felhasználó -    
Idézet (Freeze @ 2010.03.20. 16:52)
De tudja. Akkor úgy fogalmazok, hogy nem tudok adni _csak_ javításra jogot pl neked. Igyekszem egyébként korrigálni a cikkeket, amennyire tudom és van időm. 
Ez a cikk pl nagyon szépen meg van szerkesztve, linkekkel, videókkal.  meghajolo.gif  meghajolo.gif


Ja, értem. Tényleg szép az a cikk, hibát sem találtam benne.

Egyébként a Wikipédiában is keményen megkövetelik a tökéletes helyesírást, emlékszem, hogy mekkora viták voltak abból, hogy a szerző/alkotó által helytelenül írt címeknél az eredeti, vagy a helyes forma legyen a róla szóló cikk címe (pl. a "Jóban Rosszban", ami helyesírásilag egy állatorvosi ló). laugh.gif
2010. március 20. 17:13 #18
prézli
prézli
Pókasszony
 
StátuszI could do anything to show how much you mean, but I won't.
  Csoport: Kitiltott
Csatlakozott: 09.09.12.
Hozzászólás: 8040
Csatolások: 25801
Azonosító: 107627
Offline offline
Idézet (Freeze @ 2010.03.20. 16:52)
Ez a cikk pl nagyon szépen meg van szerkesztve, linkekkel, videókkal.  meghajolo.gif  meghajolo.gif


Köszönöm szépen Freeze biggrin.gif meghajolo.gif Ennél nagyobb elismerést nem is kívánhatok magamnak smileeee.gif
1 felhasználónak tetszik: Ditty
2010. március 20. 17:34 #19
prézli
prézli
Pókasszony
 
StátuszI could do anything to show how much you mean, but I won't.
  Csoport: Kitiltott
Csatlakozott: 09.09.12.
Hozzászólás: 8040
Csatolások: 25801
Azonosító: 107627
Offline offline
De én is támogatoma kezdeményezést. És nekem is pont a "twitter" szúrta kicsit a szememet...
2010. március 20. 17:45 #20
_ToTo_
_ToTo_
Cinikus kritikus
 
StátuszMár több, mint 19 éve...
  Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 05.03.01.
Hozzászólás: 12508
Csatolások: 11645
Azonosító: 4133
Offline offline
Szerintem nem kell ezt ennyire túlreagálni, én pl nem fogok cikket írni és sokan mások sem, lesz egy réteg aki igen.
Mindenkinek a gépén megtalálható a word és excell, azokon belül a helyesírást is le lehet ellenőriztetni.
Aki ennek ellenére súlyos hibákkal jelenteti meg a cikkét, az 5. alkalom után megvonni tőle a cikkírás jogát.
Egyszerübb, mint külön embereket ráállítani, hogy bogarazza végig őket... és Freeznek sem lenne külön munka vele.
Egyszerűen alapból lenne mindenkinek egy cikkíró joga, ami megvonható, ha nem felel meg a kritériumoknak.
beer.gif
2 felhasználónak tetszik: Dancsy, Ditty
9 oldal 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Lezárt téma, már nem lehet hozzászólni Nem indíthatsz új témát!