Starity

Fontos-e elolvasni a kötelező olvasmányokat?

6 oldal 1 2 3 4 5 6
Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!
2010. május 25. 22:48 #21
dijja
dijja
night elf™
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 08.04.20.
Hozzászólás: 2384
Csatolások: 5685
Azonosító: 58643
Offline offline
Idézet (Gabor28 @ 2010.05.25. 22:46)
Nehogymár egy Harry Potter legyen a fejlődés iránya. ohmy.gif



Olyan szempontból, hogy szívesebben olvassák, jobban figyelnek igenis az... unsure.gif
2010. május 25. 22:49 #22
- törölt felhasználó -    
én alapjában véve szeretek olvasni de,ha kötelező, amit rám is erőltetnek... azt egyszerűen nem bírom. Nincs bennem akaraterő, hogy elolvassam úgy :/ bár a Légy jó mindhalálig! az kifejezetten kellemes csalódás volt de többet nem nagyon olvastam el, mert az órán nem nagyon volt egyéb hozzászólásom. smileeee.gif
2010. május 25. 22:49 #23
nozso13
nozso13
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 07.12.30.
Hozzászólás: 7208
Csatolások: 72041
Azonosító: 47795
Offline offline
Idézet (dijja @ 2010.05.25. 22:40)
Nálunk például az egyik gimiben a Harry Potter valamelyik része a kötelező w00t.gif  biggrin.gif

Nálam is. biggrin.gif
Egyébként érettségin lehet olyan tétel, hogy az irodalom peremterületei, ahol nem feltétlenül a klasszikus magasirodalommal foglalkozunk, hanem Agatha Chhristie, Isaac Asimov, Verne, Tolkien vagy épp Harry Potter.
Idén én az elsős évfolymnak bevittem Tim Burton verseskötetét és abból olvasgattunk, hogy valamivel érdesebbé tegyük az órát, jobb legyen a légkör, úgyhogy ilyen modernnek titulált szellemiségű tanárok vannak. smileeee.gif
1 felhasználónak tetszik: Bátor Ventillátor
2010. május 25. 22:49 #24
- törölt felhasználó -    
Idézet (nozso13 @ 2010.05.25. 22:44)
_nevet.gif  _nevet.gif 
Hogy elemzel egy Spiró regényt vagy drámát a szükséges háttértudás nélkül? Segítek. Sehogy.
Nem véletlenül van felépítve, úgy hogy elindulunk az eposzoktól és a végére elérsz James Joyce Ulysses című regényéig.
A dolgok nem értelmetlenek és nem a rendszer elavult, hanem a benne dolgozó emberek nagy része fásult, érdektelen, rosszul képzett, tanításra alkalmatlan. Illetve a mostani diákok egy részének neveltetése sem teszi lehetővé az érdemi oktatást.
A baj itt van és nem az olvasmányokban. Nyilván itt is megoszlanak az ízlések, de aki nem tudja megkülönböztetni Örkény Istvánt Shakespearetől az igenis műveletlen.


Alapból nem értek egyet azzal, hogy a mi a francnak kell a diákokra ráerőltetni ezeket az elemzéseket. Semmi haszna nincs az egésznek. Ezt tanítsák meg a bölcsészkaron azoknak, akik irodalmárok vagy filológusok lesznek. Mitől leszek én több, ha tudom elemezni az Odüsszeiát vagy a Tüskevárat? Soha senki az életben nem fogja megkérdezni ezt tőlem. Erre értettem a hasztalanságot. Olyan dolgokat visznek túlzásba a tanításban, amelyre az emberek többségének az életben nem lesz szüksége.
3 felhasználónak tetszik: szeri thalía, wannascream, Bátor Ventillátor
2010. május 25. 22:51 #25
Gabor28
Gabor28
Mr. Sunshine
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 07.06.24.
Hozzászólás: 2116
Csatolások: 18119
Azonosító: 33038
Offline offline
Idézet (dijja @ 2010.05.25. 22:48)
Olyan szempontból, hogy szívesebben olvassák, jobban figyelnek igenis az... unsure.gif


Én ezt értem, de nehogymár az legyen a kötelező. Nem tudom, de ez számomra elég fura.
Egyébként nekem is a Kőszívű ember fiai maradt ki.
2010. május 25. 22:51 #26
nozso13
nozso13
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 07.12.30.
Hozzászólás: 7208
Csatolások: 72041
Azonosító: 47795
Offline offline
Idézet (El Mexicano @ 2010.05.25. 22:49)
Alapból nem értek egyet azzal, hogy a mi a francnak kell a diákokra ráerőltetni ezeket az elemzéseket. Semmi haszna nincs az egésznek. Ezt tanítsák meg a bölcsészkaron azoknak, akik irodalmárok vagy filológusok lesznek. Mitől leszek én több, ha tudom elemezni az Odüsszeiát vagy a Tüskevárat? Soha senki az életben nem fogja megkérdezni ezt tőlem.

Műveltnek lenni nem kell, az egy lehetőség. Ahogy nem kell színházba, moziba sem járni.
Az önálló elemzés fejleszti a diákok kritikai érzékét, amire úgy vélem egyre inkább szükségük van.
1 felhasználónak tetszik: Pocok2001
2010. május 25. 22:52 #27
dijja
dijja
night elf™
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 08.04.20.
Hozzászólás: 2384
Csatolások: 5685
Azonosító: 58643
Offline offline
Idézet (El Mexicano @ 2010.05.25. 22:49)
Alapból nem értek egyet azzal, hogy a mi a francnak kell a diákokra ráerőltetni ezeket az elemzéseket. Semmi haszna nincs az egésznek. Ezt tanítsák meg a bölcsészkaron azoknak, akik irodalmárok vagy filológusok lesznek. Mitől leszek én több, ha tudom elemezni az Odüsszeiát vagy a Tüskevárat? Soha senki az életben nem fogja megkérdezni ezt tőlem.



Pedig nekem sajnos majd ezt meg kell tennem...most még csak verseket elemezgetünk, de én egyszerűen nem tudok olyan művészien, magasröptűen fogalmazni, meg minden metaforát, rejtett üzenetet észrevenni ahogy a tanár elvárná dry.gif (és mégis ötöst kaptam a múltkor ohmy.gif )
2010. május 25. 22:53 #28
joe_r
joe_r
Tündérke™ Addict
 
StátuszRest in peace Nicky "The Kentucky Kid" Hayden
  Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 04.10.09.
Hozzászólás: 15117
Csatolások: 6682
Azonosító: 44
Offline offline
Idézet (nozso13 @ 2010.05.25. 22:44)
_nevet.gif  _nevet.gif 
Hogy elemzel egy Spiró regényt vagy drámát a szükséges háttértudás nélkül? Segítek. Sehogy.
Nem véletlenül van felépítve, úgy hogy elindulunk az eposzoktól és a végére elérsz James Joyce Ulysses című regényéig.
A dolgok nem értelmetlenek és nem a rendszer elavult, hanem a benne dolgozó emberek nagy része fásult, érdektelen, rosszul képzett, tanításra alkalmatlan. Illetve a mostani diákok egy részének neveltetése sem teszi lehetővé az érdemi oktatást.
A baj itt van és nem az olvasmányokban. Nyilván itt is megoszlanak az ízlések, de aki nem tudja megkülönböztetni Örkény Istvánt Shakespearetől az igenis műveletlen.


Ez is igaz, mikor a média lépten-nyomon arról számol be, hogy a diák megütötte a tanárát...
... ha az én korosztályom, vagy akár az öt évvel fiatalabb tesóm korosztálya ezt meg merte volna tenni, hogy kezet emel egyik tanárára, estére biztos, hogy olyan szülői rendszabályozásban részesülünk, hogy míg élünk nem felejtjük el.

Viszont azt is el kell ismerni, hogy néhány ember egyszerűen nem való tanárnak. Nincs türelme, nincs kommunikációs képessége, stb., és amit mond, az annyira unalmas, és ezzel azt éri el, hogy a diák is belefásul az egészbe.

Az egész tantervet alaposan át kellene alakítani, a felesleges dolgokat kidobi, ésszerűsíteni.

Amit világ életemben gyűlöltem, azok a verselemzések. Attól hogy a tanár, vagy akár az osztálytársam mit gondol, mit lát egy adott versben, miért kellene nekem egyetértenem velük, ha én mást gondolok. Az pedig, hogy a költő mit gondolt, vagy érzett, mikor az adott művet írta, megint csak szubjektív dolog. Azért az érdekes lenne, hogy megkérdezed József Attilát, hogy Atilla, áruld már el, milyen érzések indíttattak arra, hogy megírd a Tiszta szívvel című versedet.
2010. május 25. 22:58 #29
- törölt felhasználó -    
Idézet (nozso13 @ 2010.05.25. 22:51)
Műveltnek lenni nem kell, az egy lehetőség. Ahogy nem kell színházba, moziba sem járni.
Az önálló elemzés fejleszti a diákok kritikai érzékét, amire úgy vélem egyre inkább szükségük van.


Hát nem tudom, én ezekből semmit nem tanultam meg (nem is tudtam soha megtanulni azt, aminek nem láttam értelmét), mégsem érzem magam egy műveletlen bunkónak. unsure.gif (Legfeljebb, ha valamire már nem emlékszem, csendben utánaolvasok.)
2 felhasználónak tetszik: szeri thalía, Bátor Ventillátor
2010. május 25. 23:06 #30
Christo
Christo
 
StátuszQuot libros, quam breve tempus.
  Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 08.11.23.
Hozzászólás: 7844
Csatolások: 21645
Azonosító: 77830
Offline offline
Idézet (El Mexicano @ 2010.05.25. 22:36)
Szerintem becsüld meg ezt a mániádat, nagyon kevesen vannak manapság, akik szeretnek olvasni.


(Azon én is nagyon meglepődtem, hogy valahol a Harry Potter kötelező olvasmány volt. ohmy.gif Nem azért mert negatívum lenne, csak megdöbbentő.)

Én imádok olvasni, főleg kaland-nyomozós/thriller regényeket. Meg persze a fantasy sem áll távol tőlem. thumbsup.gif
Egyébként egy National Geographic újsággal is el tudok szöszmötölni órákig, szerintem iszonyat érdekes dolgok vannak benne... tévében viszont már nem nézem...
1 felhasználónak tetszik: szeri thalía
2010. május 25. 23:10 #31
Hiro
Hiro
visszatérő vendég
 
StátuszPaintball fertőzött.
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 08.01.10.
Hozzászólás: 403
Csatolások: 40
Azonosító: 49037
Offline offline
Én annak idején nagyon kevés kötelező olvasmányt olvastam el.Ezek között volt a Kincskereső kis ködmön, és a Pál utcai fiúk.De az egri Csillagokat pl nem mert megnéztem moziba, és még is 5öst írtam mű elemzésből.A Timúr és csapatát sem olvastam el...Szal úgy vagyok a kötelező dolgokkal hogy ne testáljanak rám semmit amit én nem akarok...Ahogy kinőttem a kötelező olvasmányok időszakát, viszont utólag bepótoltam,és mindent elolvastam... _nevet.gif _nevet.gif wink.gif cool.gif
2010. május 25. 23:16 #32
- törölt felhasználó -    
Idézet (ventura @ 2010.05.25. 21:55)
Fontos, mert az alapvető műveltséghez tartozik az ismeretük. wink.gif

Én egyet sem olvastam, mégis oda-vissza vágom a Kincskereső Kisködmön kivételével mindet...Még a Tüskevárat is, bár abból 100 oldalt olvastam, de tovább nem ment. biggrin.gif
2010. május 25. 23:58 #33
Bessie
Bessie
funkcionális ♑
 
Státusz❤ YoonKook ❤
  Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 07.04.26.
Hozzászólás: 15792
Csatolások: 67783
Azonosító: 27941
Offline offline
Először én is úgy voltam vele, olvassa a fene, de nagy nehezen rászántam magam, és tetszett. Persze nem mindet olvastam el, de nagyon sok jó könyv közül lehet válogatni.
Egyébként olvasni jobb, mint DVD-n megnézni, vagy egyéb helyekről beszerezni. Egy jó könyv elindítja az ember fantáziáját, és bele is éli magát.
Én imádok olvasni. heart.gif
2010. május 26. 12:55 #34
- törölt felhasználó -    
Én az Egri Csillagokig jutottam, utána már semmit sem olvastam el, ja, meg volt valami 2 spiné, akik ikrek, és helyet cseréltek.. még alsóban mellow.gif
2010. május 26. 13:02 #35
Bessie
Bessie
funkcionális ♑
 
Státusz❤ YoonKook ❤
  Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 07.04.26.
Hozzászólás: 15792
Csatolások: 67783
Azonosító: 27941
Offline offline
Nekem tetszett Antigoné is, és szeretem Shakespeare műveit is. biggrin.gif
Egyébként mostanában inkább a krimit falom. smileeee.gif (Leslie L. Lawrence, Agatha Christie, Sir Arthur Connan Doyle, Dean R. Koontz) rolleyes.gif
2010. május 26. 13:06 #36
kosTa
kosTa
kosTa
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 07.07.17.
Hozzászólás: 2564
Csatolások: 10707
Azonosító: 34900
Offline offline
Ábel a rengetegben és a Tótékat olvastam csak végig na meg valahányszor belekezdtem a Egri csillagokba de nem olvastam végig.
Az előző kettő nagyon tetszett, és ma már bánom hogy mikor kellet volna - lett volna rá idő nem olvastam többet. Igen akkor okosabb voltam a tanárnál és csak azt hajtogattam "minek?" ma már máshogy látom, és biztos hogy jónéhány könyvnek nekilátnék.

Csak hogy elkerüljük a félreértést még mindig olvasok csak nem szépirodalmat. (a 4ik iskolámat készülök befejezni azzal hogy még 1 tervben van véve)
2010. május 26. 13:06 #37
xxNikixx
xxNikixx
*Nikita
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 07.06.30.
Hozzászólás: 3275
Csatolások: 7279
Azonosító: 33464
Offline offline
Ezeket nem olvastam el:
-Egri csillagokat
-Vörös és fekete
-A Noszty fiú esete Tóth Marival
Egyszerűen olvahatatlanok voltak számomra, meg unalmasak...

Amik tetszettek:
-Az ember tragédiája
-Örkény István Egyperces novellái thumbsup.gif

2010. május 26. 13:41 #38
- törölt felhasználó -    
Én a legtöbb kötelezőt nem olvastam el.Kivételt képez a Bambi,a Lessi és egy olyan aminek elfelejtettem a címétx D. De a legtöbbet nem olvastam mert egyszerűen unalmasak...főleg az Ábel a rengetegben...Szerintem semmi értelme olyat feladni ami nem érdekli a gyerekeket,mert akkor a fele ha elolvassa...
2010. május 26. 13:45 #39
dijja
dijja
night elf™
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 08.04.20.
Hozzászólás: 2384
Csatolások: 5685
Azonosító: 58643
Offline offline
Idézet (WhiteAngel @ 2010.05.26. 13:41)
Én a legtöbb kötelezőt nem olvastam el.Kivételt képez a Bambi,a Lessi és egy olyan aminek elfelejtettem a címétx D. De a legtöbbet nem olvastam mert egyszerűen unalmasak...főleg az Ábel a rengetegben...Szerintem semmi értelme olyat feladni ami nem érdekli a gyerekeket,mert akkor a fele ha elolvassa...



Az Ábel a rengetegben szerintem hülyeség...se füle se farka rohog.gif nem volt egy vastag könyv, de megszenvedtem az eolvasásával...
Egyébklént én vagyok itt az egyetlen rendes kislány, aki eddig minden kötelezőt elolvasott? blink.gif laugh.gif laugh.gif
2010. május 26. 13:56 #40
- törölt felhasználó -    
Idézet (dijja @ 2010.05.26. 13:45)
Az Ábel a rengetegben szerintem hülyeség...se füle se farka rohog.gif nem volt egy vastag könyv, de megszenvedtem az eolvasásával...
Egyébklént én vagyok itt az egyetlen rendes kislány, aki eddig minden kötelezőt elolvasott? blink.gif  laugh.gif  laugh.gif

Lehetséges laugh.gif
Én max filmen voltam hajlandó megnézni..máramelyiketx D.
Amúgy az Ábel a Rengetegben valóban borzalmas volt..semmi értelme nem volt a történetnek,konkrétan arra jó hogy elaludjak rajta.
6 oldal 1 2 3 4 5 6
Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!