Starity

Lassabb lesz a fájlcsere a chellón

Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!
2007. június 13. 21:39 #1
ViC
ViC
CAP-tain
    Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 04.10.07.
Hozzászólás: 5588
Csatolások: 96
Azonosító: 11
Offline offline
http://it.news.hu/hirek/2007-06-13/lassabb...re_chellon.html


Hazánkban elõször a UPC vezeti be az adatforgalom alkalmazásszintû menedzselését.

Hetek óta panaszkodnak internetes fórumokon a UPC chello elõfizetõi amiatt, hogy a fájlcserélõ alkalmazásokban le- és feltölteni a maximális sávszélességnek csak a törekedével tudnak, miközben böngészés és egyéb célú letöltés során hasonló lassulás nem tapasztalható. A szolgáltató eddig az ügyfeleket úgy tájékoztatta, hogy csak átmeneti szükségmegoldásról van szó, melynek az a célja, hogy a tervek szerint június végéig befejezõdõ sávszélesség-bõvítési munkálatok idején is biztosítani tudják minden elõfizetõ számára a megfelelõ hozzáférési sebességet. „Ennek érdekében szükség esetén, egyes adatforgalmi csúcsidõszakokban priorizáljuk az adatforgalmat, és elsõsorban a leggyakrabban, legszélesebb körben használt alkalmazásoknak (böngészés, levelezés) biztosítunk elsõbbséget” – állt az érdeklõdõ elõfizetõknek küldött válaszlevelekben. Mint megtudtuk: valójában csak a sávszélesség-menedzsment mikéntje átmeneti, a priorizálás – és ezzel a forgalmi csúcsidõben lassabb fájlcsere – marad.

Szûcs László, a UPC sajtókapcsolati igazgatója lapunk kérdésére elmondta: egyelõre a hálózatmenedzselõ rendszer próbaüzeme folyik, melynek tapasztalatai alapján fogják kialakítani a várhatóan júliussal élesben induló alkalmazásszintû sávszélesség-kezelés pontos módszereit. Azért a sávszélesség-növeléssel egy idõben került próbabevetésre a rendszer, hogy az egyenletes szolgáltatási minõséget a fejlesztés, kapacitásbõvítés idõszakában is biztosítani lehessen. „Ha az összes modem sebességét megnöveljük, de közben nincs még mögötte elégséges hálózati kapacitás, akkor könnyen torlódások alakulhatnak ki, és nemhogy a p2p-sek nem kapnak elegendõ sebességet, de a böngészõ nagy többség sem” – indokolta a lépést Szûcs. Az It.news úgy tudja, hogy a szolgáltató az egyébként igen drága, darabonként 25-50 ezer dolláros, a Cisco által szállított sávszélesség-menedzselõ eszközök telepítését már tavaly megkezdte, de a hálózatkezelésre vonatkozó passzusok csak a július 1-jétõl érvényes Általános Szerzõdési Feltételekbe (ÁSzF) kerültek bele.

A lapunk által megkérdezett távközlési szakértõ szerint a UPC a forgalom alkalmazásszintû priorizálásának bevezetésével a nemzetközi trendet követi. Az, hogy a forgalom java részét adó fájlcserélõ alkalmazások által csúcsidõben elérhetõ sávszélességet korlátozzák, külföldön már bevett gyakorlattá kezd válni, egyre több szolgáltató folyamodik ehhez a módszerhez azért, hogy az értéknövelt tartalmaknál – például streaming videó vagy audió, IPTV, IP-telefon stb. – ne legyen fennakadás. „Végül is a szolgáltató ugyanazt csinálja nagyban, mint a felhasználó kicsiben” – mondja szakember, aki szerint a tudatos netezõ is minimálisra állítja a p2p alkalmazások prioritását a saját gépén, hogy a sok száz szálas, akár a teljes sávszélességet elevõ alkalmazás mellett is megfelelõ sebességgel tudjon például weboldalakat nézni, webrádiót hallgatni, céges VPN-t használni.

Nem dinamikus a szûrés

Most úgy tûnik – magyarázza –, hogy a UPC fixen lassítja a p2p-t. Egy prioritásalapú menedzsment például úgy mûködhet, hogy a fájlcsere csúcsidõben a maximum felére vagy harmadára lassul a terhelés függvényében, csúcsidõn kívül pedig maximum közeli értéket hoz. „De most, úgy tûnik, csúcsidõn kívül is van egy fix limit a teljes p2p-forgalomra, és ezt 17 és 23 óra között még szigorúbb keretek közé szorítják, legalábbis a BIX adatforgalmi grafikonjuk is erõsen ezt sugallja, és a fórumokon elhangzó reakciók is erõsen ezt erõsítik” – teszi hozzá.

Szakértõnk gyanúját Szûcs László is megerõsítette. Mint elmondta: a kezdeti tapasztalatok alapján fogják finomítani a jelenleg alkalmazott adatforgalom-menedzselési módszert – ez tekinthetõ tehát átmenetinek. „Várhatóan körülbelül egy hónap múlva vezetjük be ennek végleges változatát, amely a csúcsidõn kívüli idõszakban biztosan nem fog már semmilyen limitet tartalmazni” – közölte.

A többiek egyelõre nem?

Arról nincs tudomásunk, hogy a priorizálás bevezetését más hazai szolgáltatónál is napirenden lenne. A T-Online kérdésünkre elmondta: jelenleg nem tervezik ilyen hálózatmenedzsment alkalmazását.

A lapunk által megkérdezett szakértõ szerint az alkalmazásszintû csomagkezelés egyre inkább terjedõ trend, a régi idõk portszintû megoldásai ma már nem mûködnek. Ma még a drága eszközárak miatt inkább csak gerinchálózati csomópontokon vannak ilyen eszközök, de idõvel ezek is közelebb kerülnek majd a fogyasztókhoz, az elérési hálózatok csomópontjaihoz. További fejlõdési fokozat lesz majd, amikor egészen a felhasználóoldali eszközbe kerül bele a sávszélesség-menedzselõ intelligencia. A trend az, hogy a buta modemek helyett egyre inkább a drágább – ám egyre olcsóbbá váló – residential gateway-ek fognak majd a felhasználókhoz kerülni. Az okosabb eszköz pedig olyan IP-végpontot ad majd a szolgáltatóknak, amellyel hatékonyabban tudják majd menedzselni a forgalmat, mint eddig.
2007. június 14. 15:17 #2
Leo
Leo
·٠•●•٠·
 
Státuszhö?
  Csoport: Kiemelt tag
Csatlakozott: 05.03.20.
Hozzászólás: 6474
Csatolások: 46883
Azonosító: 4729
Offline offline
hál' istennek, hogy nem vagyok Chellós smileeee.gif
Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!