Starity

Amy Adams

Amy Adams Amy Adams nemzetisége 869. 803rajongó 26vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 91%
  • stílus: 89%
  • szimpátia: 87%
  • Születési név
  • Amy Lou Adams
  • Születési idő
  • 1974. augusztus 20.
  • Születési hely
  • Vicenza, Olaszország
  • Foglalkozás
  • színésznő
  • Családi állapot
  • férjezett, 1 gyermek
  • Partner
  • Darren Le Gallo
  • Magasság
  • 163 cm
  • Eredeti hajszín
  • eperszőke
  • Szemszín
  • kék
  • Csillagjegy
  • Oroszlán
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Christian Bale James Marsden Emily Blunt Meryl Streep Patrick Dempsey Philip Seymour Hoffman Matthew Goode Henry Cavill Jennifer Lawrence

Amy Adams életrajza

KEZDETEK
Amy Lou Adams 1974. augusztus 20-án született az olasz Vicenzában, Veneto régióban, Richard Kent és Kathryn (sz. Hicken) amerikai szülők negyedik gyermekeként. Négy fiútestvére és két lánytestvére van, valamint rendelkezik brit felmenőkkel is. Édesapja amerikai katona volt, aki Amy születésekor a közeli Ederle táborban állomásozott, majd családját bázisról bázisra költöztette, míg végül letelepedtek a coloradói Castle Rock-ban. Ekkor Amy 8 éves volt. Ezután apja éttermekben énekelt, anyja pedig testépítőként dolgozott. Amy az LDS Church-ben nevelkedett, ám a család elhagyta a szervezetet, miután a szülők 1985-ben elváltak. Amy így beszélt vallásos neveltetéséről: „…olyan értékrendet neveltek belém, amit még mindig igaznak tartok. Alapja a »Tegyél másokért…«, ez az, amit belém neveltek. És a szeretet.”

A Douglas Megyei Középiskola tanulójaként énekelt az iskolai kórusban, valamint inasként dolgozott a helyi tánccsoportnál, miközben arról álmodozott, hogy egy napon balerina lesz. Szülei reménykedtek benne, hogy folytatja majd az atlétikai gyakorlatokat, amiket a tánc miatt abbahagyott, mivel az lehetőséget nyújtott volna egy egyetemi ösztöndíj megszerzésére. Amy így nyilatkozott arról a döntéséről, hogy nem ment egyetemre: „Nem voltam az a típusú ember, aki szeretett iskolában lenni. Habár megbántam, hogy nem részesültem oktatásban.” Miután leérettségizett, édesanyjával Atlantába költözött. Ráébredt arra, hogy nem elég tehetséges ahhoz, hogy profi balerina váljon belőle, így belépett egy zenei színházba, amit személyiségéhez sokkal inkább passzolónak ítélt meg. Azt mondta, hogy a balett „túl fegyelmezett és túl visszatartott és mindig leénekeltek a kórus soraiban” és hogy a teste “egyszerűen összetört ennyi év táncolás után.” Mikor betöltötte a 18. életévét, az egyik Gap boltban dolgozott, valamint a közösségi színházban lépett fel. A ballagás után néhány héttel megkapta első teljes munkaidős állását hostessként a Hootersnél, ami meghatározta egész sajtós karrierjét egy jó időre. Három héttel később otthagyta a munkát, mivel elég pénzt gyűjtött ahhoz, hogy megvásárolja első saját autóját. Később bevallotta: „Határozottan ártatlanság volt az elképzelésemben arról, amit a Hooters akart. Habár azt gyorsan megtanultam, hogy a rövid nadrág és a sör nem fér meg egymás mellett!”

KARRIER

►1995—2003: Korai évek
Amy táncosként kezdett dolgozni a Boulder's és a Country Vacsoraszínháznál, valamint a Heritage Square Koncertközpontban. 1995-ben itt vette észre őt egy minneapolisi vacsoraszínház rendezője, Micheal Brindisi. Ezután a minnesotai Chanhassenbe költözött és az elkövetkezendő három évben a chanhasseni vacsoraszínházakban dolgozott. Egy izomhúzódás miatt éppen szabadságon volt, amikor elment az 1999-es Szépségtépő verseny meghallgatására. Ezzel meg is kapta első filmes szerepét, a forgatásra pedig Minnesotában került sor. Kolléganője, Kirstie Alley rávette arra, hogy költözzön Los Angelesbe, amire végül 1999 januárjában került sor. Első ottani évét később „sötét és sivár” évként jellemezte, valamint azt is elmondta, hogy akkoriban sóvárgott Chanhassen után, mert szerette az ottani közbiztonságot és napirendjét. „Az emberek, akikkel dolgoztam, olyanok voltak számomra, mint egy család” — tette hozzá. Nem sokkal Los Angelesbe való megérkezése után beválasztották a Fox Network televízió egyik sorozatának spin-offjába, a Manchester Prepbe, melyben Kathryn Merteuil szerepét kapta. A sorozat nem ért fel a csatorna elvárásaihoz és számos forgatókönyv-átírás, valamint két leállás után törölték a projektet. A leforgatott epizódokat később átszerkesztették és Kegyetlen játékok 2. címmel kiadták VHS-en.

2000 és 2002 között egy sor kisebb filmben kapott szerepet, ilyen például a Tengerparti diliparti is. Mindezek mellett számos televíziós sorozatban vendégszerepelt, köztük az Azok a '70-es évek showban, a Bűbájos boszorkákban, a Buffy, a vámíprok rémében, a Smallville-ben és Az elnök embereiben. Ezután Steven Spielberg Kapj el, ha tudsz című filmjében tűnt fel mint Brenda Strong, egy ápolónő, akibe a főszereplő, ifj. Frank Abagnale (Leonardo DiCaprio) beleszeret. Spielberg szerint ez volt „az a rész, ahol meg kellett volna indulnia a karrierjének”, a film után egy évig munka nélkül maradt. Akárhogy is, Amy így nyilatkozott: „Ez volt az első alkalom, hogy tudtam: képes vagyok egy szinten színészkedni ezekkel az emberekkel. Hogy Steven Spielberg hitt bennem… ez nagy löketet jelentett a magabiztosságomnak.” 2004-ben szerepelt a The Lust Runban, valamint néhány karakter hangját kölcsönözte a Texas királyaiban. Állandó szereplőként beválasztották a Dr. Vegas - A szerencsedoki című sorozatba mint Alice Doherty, ám később szerződéssel kapcsolatos viták miatt kirúgták.

►2005—2007: Kritikai siker és áttörő színészi szerepek
A Dr. vegas elhagyása előtt még kézhez kapta egy alacsony költségvetésű, független film, a Junebug forgatókönyvét, majd jelentkezett Ashley Johnsten, a fiatal, vidám és beszédes terhes nő szerepére. Phil Morrison a következő szavakkal magyarázta meg, végül miért Amyre esett a választása: „Sok ember ránézett Ashleyre és azt kérdezte, hogy »Milyen bánatot próbál álcázni?« Számomra az a tény volt a kulcs, hogy Amy nem a »Mégis mit rejteget?« szemszögéből közelítette meg a dolgokat.” A filmet 21 nap alatt forgatták le az észak-karolinai Winston-Salemben. Ez idő alatt Amy betöltötte 30. életévét és aggódni kezdett karrierje miatt. „Arra gondoltam, hogy talán New Yorkba kéne költöznöm vagy talán valami mással kellene foglalkoznom. Nem arról volt szó, hogy kilépek vagy teszek egy drámai kinyilatkoztatást. Sokkal inkább arról, hogy talán nem ez való nekem.” A Junebug forgatása alatt szerzett tapasztalatokról így mesélt: „Nagyon felemelő volt. A nyár végén munkanélküli lettem, de boldog voltam és büszke. Olyan voltam, mint aki végzett azzal, hogy elnyomják.” A Junebug bemutatójára 2005-ben került sor a Sundance Filmfesztiválon és Amy alakításáért elnyerte a zsűri különdíját.

A Lagzi-randi mozibemutatója után — melyben Debra Messing és Dermot Mulroney oldalán tűnt fel — sor került a Junebug premierjére is, méghozzá a Sony Pictures Classics forgalmazásában. Amy kritikai elismerésben részesült; Carina Chocano a Los Angeles Times-nál azt írta, hogy „Adams alakítása egy szerepben, amit könnyen karikatúrává alakíthattak volna, komplex és árnyalt.” Joe Leydon, a Variety egyik szerkesztője szerint „részben karaktere nagylelkű szellemének, bár elsősorban saját karizmájának köszönhetően Adams vonzó ábrázolásával és optimista szakértelmével uralja a képet, és rávilágot a többiek hiányosságaira, miközben elég édes ahhoz, hogy ezzel bátorítást és ne elítélést közvetítsen.” Számos díjat elnyert legjobb mellékszereplő színésznőként, köztük a Filmkritikusok Nemzetközi Közösségének díját és az Independent Spirit-díjat is. Jelölték Screen Actors Guild- és Oscar-díjra is. 2006-ban az AMPAS felkérte, hogy legyen ő is az Akadémia tagja.

Habár a Junebug-nak viszonylag korlátolt közönsége volt, Amy kritikailag elismert alakítása a filmben segített neki növelni érdeklődését a színészi karrierje iránt. Ezután szerepelt két filmben, az Ásó, kapa, vadkalandban és a Taplógázban, valamint visszatérő vendégszereplő lett A hivatal című sorozatban, mint Katy. Miután Polly hangját kölcsönözte a Walt Disney Pictures Ultrakopójában, szerepet kapott a Disney 2007-es, nagy költségvetésű, animációs-élőszereplős filmjében, a Bűbájban. A film — melyben feltűnik még Patrick Dempsey, Idina Menzel, Susan Sarandon és James Marsden is — főszereplője Giselle, akit rajzolt mesevilágából kitaszítanak a való élet New York Cityjébe. Nagyjából 300 színésznő jelentkezett Giselle szerepére, köztük Amy is, aki Kevin Lima szemében kiemelkedett a többi közül, mert „a karakter iránti elkötelezettsége, a képessége, hogy ítélkezés nélkül belebújjon a karakter bőrébe, valami elképesztő volt.”

A Bűbáj kereskedelmi siker lett, bevételei világszerte meghaladták a 340 millió dollárt. Alakítását elismerték a kritikusok, Todd McCarthy (Variety) pedig úgy írta le a filmet, mint egy olyan sztár-csináló gépet Amy számára, amilyet a Mary Poppins jelentett Julie Andrews-nak. Roger Ebert a Chicago Sun-Times-nál úgy írta le Amyt, mint aki „friss és megnyerő”, miközben Wesley Morris a The Boston Globe-nál kijelentette, hogy Amy „bemutatja egy igazi előadóművész találékonyságát a komikus időzítéshez és a fizikai ékesszóláshoz.” Giselle szerepéért legjobb musical vagy vígjáték színésznőként jelölték az Arany Glóbuszra, legjobb színésznőként a Critics' Choice-díjra és a Saturn-díjra is. A film három dalát jelölték legjobb betétdalként a 80. Oscar-gálán. Az egyik dalt (Happy Working Song) Amy élőben előadta a műsor folyamán, egy másikat, melyet a filmben ő énekelt (That's How You Know) pedig Kristin Chenoweth adott elő. Egy interjúban megjegyezte, hogy a dal tökéletes volt Kristin számára, mivel a nő hatalmas inspiráció volt abban, ahogyan ő megközelítitte Giselle karakterét.

A Bűbáj sikere növelte az Amy körül kialakult felhajtást a médiában, ami a 2007-08-as filmdíjas szezonban alakult ki. Amellett, hogy szerepelt az Interview, az Elle és a Vanity Fair hollywoodi kiadásának címlapján, ami szerepeltette a "2008 10 legújabb arca" listáján, Amy vezette a Saturday Night Live 33. évadának 7. epizódját 2008 márciusában. Az epizód során több különböző karaktert is megformált, köztük Heidi Klumot is, valamint elénekelte a "What is this Feeling" című dalt a Wicked című musicalből egy álcsatában Kristen Wiiggel, a nyitó monológban.

Tom Hanks, Julia Roberts és Philip Seymour Hoffman oldalán szerepelt a Charlie Wilson háborúja című filmben, melyben Bonnie Bach, a címszereplő adminisztratív asszisztensének bőrébe bújt. A film készítése alatt szerzett tapasztalatokról így mesélt: „Nagyon mókás volt. Csak úgy ott lenni a forgatáson és tanulni ezektől az emberektől és figyelni Philip Seymour Hoffmant és Tom Hankset, ahogy fantasztikus jeleneteket csinálnak együtt, Mike Nichols által rendezve, ez olyan volt számomra, mint iskolába menni.”

Következő filmjében, a Tiszta napfényben szingli anyukát alakított, aki saját tetthely-eltakarítási üzletet alapít, hogy elég pénzt gyűjthessen fiának a magániskolára. A filmet a 2008-as Sundance Filmfesztiválon mutatták be és vegyes fogadtatásban részesült. Mikor 2009 márciusában limitált ideig mozikba került, általánosan jó elismerést kapott. Mick LaSalle a San Fransisco Chronicle-nél pozitív értékelést adott a filmnek: „Az érzelmek játéka Amy Adams arcán a fő oka annak, hogy megnézzük a Tiszta napfényt.”

►2008—2012: Vígjátékok és újabb Oscar-jelölések
Első színpadiasan bemutatott filmje a 2008-as Miss Pettigrew nagy napja, ami 1939-ben játszódik és Amy Delysia Lafosset, egy Londonban élő amerikai színésznőt alakít, akinek megváltozik az élete, miután találkozik a Miss Pettigew (Frances McDormand) nevű nevelőnővel. Bár a film kedvező kritikai fogadtatásban részesült, Amy szerepét hasonlónak találták korábbi naiv karaktereihez a Junebug-ban és a Bűbájban. Carina Chocano a Los Angeles Times-nál kijelentette, hogy „Adams fantasztikusin ügyes abban, hogy okosként játsszon ostobát.” Hozzá hasonlóan, Kirk Honeycutt (The Hollywood Reporter) azt írta, hogy „Adams többé-kevésbé megismétli hercegnőjét a Bűbájból, csak most a kelekótya engedetlenség csábító érintésével.” Mikor arról kérdezték, fenyegeti-e annak a veszélye, hogy ezentúl beskatulyázzák a hasonló szerepekbe, Amy így nyilatkozott: „Ezen a ponton nem… Jelenleg egyszerűen azt teszem, amit élvezek és már számos filmet csináltam, számos különböző típust játszottam el. Idén készítettem egy drámát, volt egy filmünk a Sundance-en [Tiszta napfény], de élvezem az optimista karakterek eljátszását, igazán, mert a karaktereidet hazaviszed magaddal, akár akarod, akár nem.” Egy másik interjúban azt mondta, hogy „Azt hiszem, én csak engedelmeskedem az ilyen karaktereknek… annyira összetettek, és szeretem a tényt, hogy őket ilyen vidám lehetőségnek teremtették… igazán azonosulni tudok a remény ilyesfajta felfogásával.” Azt is megjegyezte, hogy mielőtt természetesen szőke haját vörösre festette volna, legtöbbször rosszindulatú karakterek szerepét kapta.

2008 végén szerepelt a Kételyben, ami John Patrick Shanley azonos című színdarabjának adaptációja. Amy a fiatal és ártatlan James nővér bőrébe bújt, és olyan színészek oldalán játszott, mint Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman (immár másodszorra) és Viola Davis. Miután a projektről Tiszta napfény-beli kolléganője, Emily Blunt értesítette, Amy szerette volna megszerezni James nővér szerepét, ám azt mondták neki, hogy a szerepet egy másik színésznőnek ajánlották fel. Shanley végül Amyt választotta, döntéséről így nyilatkozott: „Van neki az az Ingrid Bermanhoz hasonló dolga, ez a fényesség. Látsz egy jó embert küzdeni ebben a bonyolult világban. Rendkívül intelligens, ugyanakkor van benne ez a különös ártatlanság. Gyönyörű fényarca van.” Arról, hogy milyen volt Meryllel és Philippel dolgozni, Amy elárulta, hogy „volt bennem némi bizonytalanság, némi kétség, és némi akarás, hogy ezeknek a fantasztikus színészeknek a kedvére tegyek.” A filmet a kritikusok jól fogadták, míg Amy szerepét a „legkevésbé mutatósnak” titulálták a négy főszereplő között. Habár játékát Manohla Dargis (New York Times) „bizonytalannak” nevezte, Todd McCarthy a Varietynél úgy kommentelte, hogy „Adams mindent megtett, amit az ember egy kedves fiatal apáca szerepéből kihozhat.” Mick LaSalle (San Fransisco Chronicle) azt írta: „Adams biztosítja a film egyik előnyét. Megkapja James nővér szerepét, ami a színpadon alig tűnt többnek, mint Aloysius nővér hallgatója, aztán a fiatal apácát valami egészen különlegessé és szerethetővé változtatja.” A szerepért legjobb mellékszereplő színésznőnek jelölték a 81. Oscar-gálán, a 66. Arany Glóbusz-gálán, a 15. SAG-díjátadón és a 62. BAFTA-gálán.

Következő szerepe Amelia Earhart volt az Éjszaka a múzeumban 2-ben, Ben Stiller oldalán. A film a 2009-es háborús hősök emléknapja miatti hosszúhétvégén került bemutatásra az USA-ban és rögtön az első napon elérte a 15,3 millió dolláros bevételt, amivel megelőzte a Terminátor - Megváltást. Habár a film vegyes vagy átlagos értékelést kapott, a legtöbb kritika dicsérte Amy alakítását. Azok közül, akik pozotív értékelést adtak, Michael Phillips (Chicago Tribune) emelkedik ki, aki szerint a filmet „radikálisan javítja, akármikor Amy Adams felbukkan Amelia Earhartként... ő fantasztikus — egy ragyogó képernyős jelenség.” Owen Gleiber (Entertainment Weekly) szerint „az Éjszaka a múzeumban 2-nek számos élete van. De Adams az, aki mindennek spirituszt ad.” Más kézről, Ty Burr (The Boston Globe) nem kedvelte a filmet, és Amy alakítását úgy jellemezte, mint „egy könnyed pirula, aki magára a nőre sem hasonlít.” Lael Loewenstein (Variety) szerint Amy „egy kicsit túl keményen próbálkozott”, Roger Ebert azonban úgy véli, hogy ő volt az egyetlen színész, aki meghaladja az elvárást. A film rendezője, Shawn Levy így nyilatkozott róla: „Nem tudom, hogy van-e jobb színésznő az ő generációjában… Mármint, vannak még más nagy színésznők is, de valaki, aki elkészíti a Kételyt, a Julie & Julia - Két nő, egy receptet és az Éjszaka a múzeumban 2-t, és mindezt ugyanabban az évben? A teljesítménye szinte példátlan. Nagy része van abban, amiért azt érezzük, hogy ez a film sokkal jobb, mint ez első.” Ugyanebben az évben Amy szerepelt a Julie & Julia - Két nő, egy recept című filmben, méghozzá Kétely-beli kolléganője, Meryl Streep oldalán. Meryl alakítja Julia Childot, Amy pedig Julie Powellt, aki el akarja készíteni a Julia által írt receptkönyv összes ételét.

2010-ben Amy két filmmel kezdte az új évtizedet: a Szökőhévvel és a The Fighter - A harcossal, amiben Charlene Fleming, Micky Ward agresszív és karakán barátnőjének bőrébe bújt. Az Oscar-gálán legjobb film díjáért induló produkció kritikai dicséretben részeszült, egekig magasztalva a színészeket — Amy mellett még Mark Wahlberg, Christian Bale és Melissa Leo játszottak komolyabb szerepben. Amy később azt mesélte a The Fighter - A harcos válogatásáról, hogy David O. Russel azt monda: „Ó, te annyira nem hercegnős típus vagy — valamit tennünk kell ez ügyben! El akarom felejtetni ezt az oldaladat, és megadni neked a lehetőséget, hogy polcra tehesd az egész hercegnő-dolgot, mert az nem az, ami te vagy — ez csak egy aszpektusa annak a munkának, amit eddig elvégeztél.” Amy elismerést kapott munkájáért. Joe Morgenstern a Wall Street Journal-nál azt írta, hogy „olyan kemény, puha, okos és vicces, mint amilyen könnyed és kellemes volt a Bűbájban. Micsoda színésznő, micsoda teljesítmény!” Jelölték BAFTA-díjra, BFCA-díjra, két SAG-díjra, Arany Glóbuszra és Oscar-díjra, mint legjobb mellékszereplő színésznő. Utóbbit végül kolléganője, Melissa Leo vihette el. 2011-ben ismét a Disney-vel dolgozott együtt, az elismert Muppetsben, méghozzá a muppetek és Jason Segel oldalán. Természetesen nem maradhatott el az éneklés sem.

2012 júliusában Amy játszotta a Pék feleségét Stephen Sondheim Into the Woods című darabjában a Joseph Papp Nyilvános Színházban, a Shakespeare a parkban nevű éves nyári fesztivál részeként. 13 év óta először debütált New York színpadán, korábban a Central Park Delacorte Színházában játszott. Ezután Paul Thomas Anderson filmje, a The Master következett, amiért karrierje talán legjobb értékeléseit kapta. A filmben Peggy Doddot, egy vallásos szervezet vezetőjének (Philip Seymour Hoffman) könyörtelen és manipulatív feleségét alakította. Peter Travers a Rolling Stone-nál azt írta, hogy „megérdemli a komoly díjas figyelmet azért a finom tekintélyért, amit ebbe az úgynevezett kötelességtudú feleségbe fektet.” A szerepért jelölték (immár negyedik alkalommal) Oscar-díjra, Arany Glóbuszra és BAFTA-díjra. Ugyanebben az évben Clint Eastwood karakterének lányát alakította Az utolsó csavar című baseball-drámában. Míg a film maga vegyes kritikát kapott, Amy alakítását dicsérték a kritikusok. Roger Ebert azt írta, hogy Amy „vesz egy átlagos szerepet és rávesz minket, hogy értékeljük.” Szintén 2012-ben szerepelt még Walter Salles filmjében, az Útonban is, Viggo Mortensen oldalán. A filmet Jack Kerouac azonos című regénye alapján készítették és Amy Jane Leet, a drogos beat-költőt alakítja benne. Jane karaktere alapjául Joan Vollmer szolgált. A filmet Cannes-ban mutatták be és vegyes fogadtatásban részesült.

►2013—2017: A kiforrott színésznő
2013-ban Lois Lanet alakította Henry Cavill oldalán, aki pedig Superman bőrébe bújt Az acélember című képregény-adaptációban. Zack Snyder rendező így jelentette be: „Izgatottan jelentjük be, hogy Amy Adams, korunk egyik legsokoldalúbb és leginkább tisztelt színésznője ma csatlakozott stábunkhoz. Amynek megvan a tehetsége ahhoz, hogy visszaadja mindazokat a tulajdonságokat, amiket szeretünk Loisban: okos, erős, vicces, melegszívű, ambíciózus, és persze gyönyörű.” Szintén 2013-ban Christian Bale, Bradley Cooper és Jennifer Lawrence oldalán játszott David O. Russel filmjében, az Amerikai botrányban. A filmben Sydney Prossert, az egykori sztriptíztáncosnőt és szélhámost formálta meg, aki a hamis Lady Edith Greensley nevű brit örökösnő személyisége mögé rejtőzik. Peter Travers a Rolling Stone-nál ezt írta: „És Adams, a hetvenes évek mellvillantós díszöltözetében, uralja a szerepet. Akár arról van szó, hogy brit akcentussal bolondítsa a népet, akár az érzelmek kimutatásáról saját maga bolondítására, Adams kiütéssel győz. Négy mellékszereplős Oscar-jelöléssel, Adams teljesen megérdemli a reflektorfényt, amiben itt lakik.” Elnyerte a legjobb színésznő musicalben vagy vígjátékban kategória Arany Glóbuszát, a legjobb vígjáték-színésznőnek járó BFCA-díjat, valamint Oscar- és BAFTA-díjra is jelölték. Ugyanebben az évben szerepelt Spike Jonze szintén Oscar-díjra jelölt filmjében, A nőben. A futurisztikus alkotásban Joaquin Phoenix oldalán láthatjuk viszont.

2014-ben szerepelt a Time magazin "100 legbefolyásosabb ember" nevű listáján. Ugyanebben az évben szerepelt Tim Burton Margaret Keane-ről szóló életrajzi drámájában, a Nagy szemekben. A filmben Christoph Waltz játszotta a férjét, és a szerepért elnyerte a legjobb vígjátékban vagy musicalben szereplő színésznőnek járó Arany Glóbuszt. 2014 júliusában a Max Mara kiegészítőihez készült kapmpányának egyik arca lett. 2015 októberében a Max Mara piacra dobta az "A" táskát, egy új kézitáska-kollekciót, amit Amy inspirált és neki is szentelték. Ismét Lois Lane bőrébe bújt Az acélember folytatásában, a Batman Superman ellen - Az igazság hajnalában, melyben Ben Affleck alakította Batmant.

Következő két filmjében - az Érkezésben és az Éjszakai ragadozókban - "érzelmileg megfontolt, kivételesen intelligens" nőket alakított, mindkét esetben pozitívan írtak róla akritikusok. A Tom Ford rendezésében készült Éjszakai ragadozók Austin Wright Tony and Susan című regényét veszi alapul, és egy boldogtalan házassában élő művészeti kereskedő, Susan (akit Amy játszik) történetét meséli el, aki igazi traumaként éli meg az exférjétől (akit Jake Gyllenhaal játszik) kapott és általa írt, erőszakos regény elolvasását. Amy kevés hasonlóságot érzett közte, valamint a "lebegő" és "tartózkodó" karakter között, így Susan személyiségét Fordéról mintázta. Stephanie Zacharek a Time magazinnál vizuálisan lebilincselőnek, ám tematikailag gyengének találta a filmet, azonban Amy és Jake alakítását megdicsérte, hozzátéve, hogy mindketten hitelesen adták át karaktereik fájdalmát.

Az Érkezés Ted Chiang "Story of Your Life" című rövid történetén alapul és Denis Villeneuve rendezésében készült el, Amy egyik legelismertebb filmjei között tartják számon. A főszereplője az Amy által megformált Louise Banks, egy nyelvész, aki különös látomásokat él át, mikor a kormány alkalmazásába veszi, hogy megfejtse a bolygónkra érkezett földönkívüliek nyelvét. Amyt vonzotta az ötlet, hogy egy intelligens nőt alakítson, és nagyon tetszett neki a film egységről és együttérzésről tanúskodó témája is. Nyelvészekről készült dokumentumfilmeket nézett, hogy felkészüljön a szerepre. A film hatalmas siker lett, 200 millió dollárt hozott a jegyirodáknál, szemben 47 millió dolláros költségvetéssel, a kritikusok pedig egekig magasztalták Amy alakítását. Ezzel kiérdemelte hatodik BAFTA-, valamint hetedik Arany Glóbusz-jelölését, mindkettőt a legjobb színésznő kategóriájában. Számos újságíró csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy a szerepért nem jelölték Oscar-díjra.

2017. január 11-én megkapta csillagát a hollywoodi Hírességek Sétányán, a mozgókép iparhoz való hozzájárulásának elismeréseként. A csillag a 6280 Hollywood Boulevard címen található, a W Hollywood Hotel mellett. 2017. április 11-én bejelentették, hogy neki adják át a 2017-es American Cinematheque Awardot a Beverly Hilton Hotelben. A díjat korábban olyan neves művészek vehették át, mint Robin Williams, Steven Spielberg vagy Reese Witherspoon. Ugyanebben az évben harmadszor is Lois Lane bőrébe bújt, hogy a DC szuperhőseinek egy kis csapatát bemutató Az Igazság Ligájában tűnjön fel - egy kritikus szerint nem is merítették ki a karakterében rejlő lehetőségeket, től kevés képernyőidőt kapott.

►2018—napjainkig: Éles tárgyak és azon túl
2016 februárjában bejelentésre került, hogy ő alakítja Camille Preakert Gillian Flynn Éles tárgyak című regényének adaptációjában, illetve egyben társproducere is lesz a produkciónak. Ezzel 2006 óta először tért vissza a televíziózás világába. A sorozatot az HBO karolta fel, és egy nyolcrészes, egyévados minisorozatban mutatja be egy önmagát bántalmazó riporter életének eseményeit, amikor visszatér szülővárosába, hogy hírt adjon két fiatal lány meggyilkolásáról. A szerep kedvéért felszedett pár kilót, karakterének sebhelyekkel tarkított testéhez pedig három órát kellett ülnie a sminkben. A diszfunkcionális szerep kihívást jelentett számára, nehezen tudta magát elhatárolni tőle, ezért álmatlanságban szenvedett. Elolvasta az öncsonkításról szóló A Bright Red Scream című könyvet, valamint a Münchausen-szindróma pszichológiai állapotát vizsgálta. A sorozatot 2018. július 8-án mutatták be, Amy alakítása pedig pozitív kritikai fogadtatásban részesült. James Poniewozik dicsérte Preaker komplex megszemélyesítését, Amy alakítását "letaglózónak" nevezte. Daniel D'Addario a Varietynél úgy találta, hogy Amy "képességeinek csúcsán operál" és hozzátette, hogy "egy oktávval mélyebb hangon, belassulva, bizalmatlanságba húzódva, egyszerűen elképesztő".

Christian Bale és Amy immáron harmadik alkalommal dolgoztak együtt Adam McKay politikai szatírájában, az Alelnökben (2018), amiben Christian az USA egykori alelnökét, Dick Cheney-t alakította, Amy pedig a feleségét, Lynne-t. Amy elolvasta Lynne könyveit, hogy felkészüljön a szerepre. Annak ellenére, hogy politikai nézetei teljesen eltérnek Lynnétől, Amy empátiával közelítette meg a szerepet, és kapcsolódni tudott a karakter lelkierejével. A Vanity fair újságírója, Richard Lawson párhuzamot vont a The Master-beli szerepével, dicsérte "megszokott szigorát", de kritizálta, hogy a karakter "egy hatalom melletti nőről szóló férfi-elképzelés lusta lenyomata". Eric Kohn az IndieWire-nél sokkal elismerőbb volt, szerinte Amy "vad energiával testesít meg egy rosszul megírt Lady Macbethet". Amy az Éles tárgyakért, valamint az Alelnökért és Golden Globe-jelölésben részesült; előbbiért Emmy-díjra is jelölték, utóbbiért pedig megkapta hatodik Oscar-, és hetedik BAFTA-jelölését.

2020-ban szerepelt a Ron Howard által rendezett Hillbilly Elegyben, ami a Netflixen került bemutatásra. A filmet kedvezőtlen kritika fogadta, a Rolling Stones szerint például "Adams sosem volt még ennyire valamitől függő, attól függetlenül, hogy melyik idővonalon hangulat-ingadozza keresztül magát, végig úgy tűnik, mint aki egy olyan filmben ragadt, ahol arra kényszerítik, hogy egy olyan kulturális jelenség mellett kell kiállnia, aminek felfedezésében csak fél szívvel érdekelt." Számos más cikk azért kritizálta a filmet, mert nem adott Amynek elég jelenetet a fejlődéshez. Következő filmje egy gyilkosság agorafóbiás szemtanújáról szóló film, a Nő az ablakban, Joe Wright rendezésében, ami az azonos című regényen alapul. A Covid-19 pandémia miatt a film eredeti mozibemutatóját a Fox eladta a Netflixnek, így 2021. május 14-én került bemutatásra a szolgáltató platformján. Ezután a gyászoló anyuka mellékszerepében tűnt fel a Dear Evan Hansen című filmben, ami az azonos nevű Broadway-musical adaptációja. Mindkét film gyengén teljesített a kritikusoknál.

2022-ben sor került első West End színházi szereplésére, a The Glass Menagerie című darab újjáélesztésében a Duke of York's Theatre-ben. Amandát, a gyermekei felneveléséért küzdő matriarchát alakította, amihez saját édesanyja heves és határozott személyiségéből merített ihletett. Az alkotás vegyes fogadtatásban részesült. Dominic Cavendish a The Daily Telegraphtól azt írta, hogy Amy alakítása "tiszta, egyszerű, hihető, és meglejetősen szívszaggató a folytonos sebezhetőségében", de a Nick Curtis az Evening Standardtól úgy gondolta, hogy "tompa és nem meggyőző".

Amy visszatér Giselle szerepéhez a Bűbáj folytatásban, ami a Disenchanted címet kapta, és a Disney+ streaming szolgáltatón került majd bemutatásra. Ismét Adam McKay-jel dolgozik majd együtt, ezúttal a Kings of America című filmen. 2019 márciusában útjára indította saját produkció cégét menedzseével, Stacy O'Neillel közösen. A cég a Bond Group Entertainment nevet kapta. Számos könyvadaptációt szeretnének készíteni, amelyből az egyik a Nightbitch lesz, Amy főszereplésével. 

MAGÁNÉLET
2001-ben kezdett el randizgatni Darren Le Gallo színésszel, akit egy színészeti órán ismert meg. 2008 júliusában eljegyezték egymást. 2010 májusában megszületett kislányuk, Aviana Olea Le Gallo. 2015 májusában, közel hét év jegyesség után Kalifornában házasodtak össze.

Filmek
202? King of America
202? Nightbitch
2022 Bűbj 2. / Disenchanted .... Giselle
2021 Kedves Evan Hansen / Dear Evan Hansen .... Cynthia Murphy 
2021 Nő az ablakban / The Woman in the Window.... Anna Fox
2021 Zack Snyder: Az Igazság Ligája / Zack Snyder's Justice League .... Lois Lane
2020 Vidéki ballada az amerikai áloról / Hillbilly Elegy .... Bev
2018 Alelnök / Vice .... Lynne Cheney 
2017 Az Igazság Ligája / The Justice League (utómunkálatok) .... Lois Lane
2016 Éjszakai ragadozók / Nocturnal Animals .... Susan Morrow
2016 Érkezés .... Dr. Louise Banks
2016 Batman Superman ellen - Az igazság hajnala / Batman v Superman: Down of Justice .... Lois Lane
2014 Nagy szemek / Big Eyes .... Margaret Keane
2013 Lullaby .... Emily
2013 Amerikai botrány / American Hustle .... Sydney Prosser
2013 A nő / Her .... Amy
2013 Az acélember / Man of Steel .... Lois Lane
2012 Az utolsó csavar / Trouble with the Curve .... Mickey
2012 The Master .... Peggy Dodd
2012 Úton / On the Road .... Jane / Joan Vollmer
2011 Muppets / The Muppets .... Mary
2010 The Fighter - A harcos / The Fighter .... Charlene Fleming
2010 Szerelem és bizalmatlanság / Love & Distrust .... Charlotte Brown
2010 Szökőhév / Leap Year .... Anna
2009 Moonlight Serenade .... Chloe
2009 Julie & Julia - Két nő, egy recept / Julie & Julia .... Julie Powell
2009 Éjszaka a múzeumban 2. / Night at the Museum: Battle of the Smithsonian .... Amelia Earhart
2008 Kétely / Doubt .... Sister James
2008 Miss Pettigrew nagy napja / Miss Pettigrew Lives for a Day .... Delysia
2008 Tiszta napfény / Sunshine Cleaning .... Rose
2007 Charlie Wilson háborúja / Charlie Wilson's War .... Bonnie Bach
2007 Bűbáj / Enchanted .... Giselle
2007 Ultrakopó / Underdog .... Polly (hang)
2006 Csapd le Chipet! / Fast Track .... Abby March
2006 Tenacious D, avagy a kerek rockerek / Tenacious D in The Pick of Destiny .... Gorgeous Woman
2006 Pennies (rövidfilm) .... Charlotte Brown
2006 Taplógáz / Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby .... Susan
2005 Ásó, kapa, vadkaland / Standing Still .... Elise
2005 Lagzi-randi /The Wedding Date .... Amy
2005 Junebug .... Ashley
2004 The Last Run .... Alexis
2002 Kapj el, ha tudsz / Catch Me If You Can .... Brenda Strong
2002 Pereld a nőt! / Serving Sara .... Kate
2002 Tökfej / Pumpkin .... Alex
2002 The Slaughter Rule .... Doreen
2000 Kegyetlen játékok 2. / Cruel Intentions 2 .... Kathryn Merteuil
2000 The Chromium Hook (rövidfilm) .... Jill Royaltuber
2000 Tengerparti diliparti / Psycho Beach Party .... Marvel Ann
2000 The Peter Principle .... Susan
1999 Szépségtépő verseny / Drop Dead Gorgeous .... Leslie Miller

Sorozatok
202? Kings of America
2018 Éles tárgyak / Sharp Objects .... Camille Preaker (8 rész)
2005-2006 A hivatal / The Office .... Katy (3 rész)
2004 Dr. Vegas - A szerencsedoki / Dr. Vegas .... Alice Doherty (5 rész)
2004 Texas királyai / King of the Hill .... Merilynn / Misty / Sunshine (hang, 3 rész)
2002 Az elnök emberei / The West Wing .... Cathy (1 rész)
2001 Smallville .... Jodi Melville (1 rész)
2000 Buffy, a vámpírok réme / Buffy the Vampire Slayer .... Cousin Beth (1 rész)
2000 Providence .... Rebecca 'Becka' Taylor (1 rész)
2000 Zoe, Duncan, Jack & Jane .... Dinah (1 rész)
2000 Bűbájos boszorkák / Charmed .... Maggie Murphy (1 rész)
2000 Azok a 70-es évek show / That '70s Show .... Kat Peterson (1 rész)

Filmzenék
2011 Muppets / The Muppets (előadó: "Life's a Happy Song", "Me Party", "Life's a Happy Song (Finale)")
2009 Moonlight Serenade (előadó: "In the Wee Small Hours", "Love Walked Right In", "You Go To My Head", "Fool That I Am", "Things You Do", "Taking a Chance on Love", "You Brought a New Kind of Love to Me")
2008 Miss Pettigrew nagy napja / Miss Pettigrew Lives for a Day (előadó: "If I Didn't Care")
2007 Bűbáj / Enchanted (előadó: "True Love's Kiss", "Happy Working Song", "That's How You Know")

Utolsó frissítés: 2022.09.30. 23:11 Lindsay019 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace