Starity

Andrew Lloyd Webber

Andrew Lloyd Webber Andrew Lloyd Webber nemzetisége 16433. 4rajongó 0vélemény

Andrew Lloyd Webber életrajza

GYERMEKKOR
Andrew Lloyd Webber 1948. március 22-én született Londonban. Már gyermekkorában is meghatározó tényező volt számára a zene, hiszen zenészcsaládba született: édesapja, William Lloyd Webber egyházi zeneszerző és templomi orgonista, édesanyja, Jean Johnstone Lloyd Webber zongoratanárnő volt. Öccse, Julian Lloyd Webber csellista.
A kis Andrew hamar megtanult hangszereken játszani: 3 évesen megtanult hegedülni, 5 évesen zongorázott, majd később megtanult trombitálni is. Zeneszerző képességei is hamar megmutatkoztak: első művét kilenc évesen írta. Három évvel később szüleitől kapott egy bábszínházat, amelynek bábjaival zenés darabokat adott elő, ezekhez is maga írta a zenét.
Tanulmányait a Westminster School-ban és a Royal College of Music-on végezte el.

KARRIER
Első közös musicale Tim Rice dalszövegíróval a The Likes of Us volt 1965-ben, amelyet azonban nem mutattak be Webber 2005-ös Sydmonton Festival-jáig. Az első nyilvános sikermusical a József és a színes, szélesvásznú álomkabát volt 1968-ban. 1969-ben belekóstolt az Eurovíziós Dalfesztivál hangulatába és megírta a "Try It and See" című dalt. A végső kiválasztás során ugyan nem győzedelemeskedett, de a szöveget átírta és ebből lett Heródes dala a Jézus Krisztus Szupersztárban. Következett a Jeeves, vagyis Két lökött inas, ami nem hozta meg a várva várt sikereket. Mindössze három hét után a színház le is levette repertoárjáról. Érdekesség, hogy ezt a musicalt nem Tim Rice-szal, hanem Alan Ayckbourn alkotta, mivel előbbi bizonytalan volt a darab sorsát illetően. Később újrahangszerelték és két dal kivételével újraírták az egész musicalt, ami így már sokkal sikeresebb lett.

1978-ban ismét Rice-szal dolgozott együtt, ezúttal az Evitán, ami Eva Perón életét meséli el. Hatalmas siker lett a musical, akárcsak a "Don't cry for me Argentina" című dal. Ez azonban nem volt elegendő, hogy Rice és Webber együtt folytassák a közös munkát, így ezután elváltak útjaik. Még ebben az évben megjelent testvérével, Julian Lloyd Webberrel elkészített albuma, Variations címmel, ami Paganini 24. capriccioján alapult. Az együttműködés gyümölcsözőnek bizonyult, az Egyesült Királyságban a 2. legnagyobb példányszámban eladott pop album lett.  Főtémáját felhasználták a 32 évadon át futó The South Bank Show-ban is.

1981-ben volt T.S. Eliot költeményén alapuló Macskák premierje, ami London leghosszabb ideig futó musicale lett a maga 21 évével. A Broadway-en ennél kicsit kevesebb időt tudhatott magának, 18 évet,  de ez is rekordmennyiségű előadást jelent. Webber nevéhez fűződik egy Requiem is, amelyet 1982-ben elhunyt édesapja emlékének szentelt. A művet egy újságcikk ihlette, amit Webber olvasott a kambodzsai árvákról és 1985-ben volt a premierje a St. Thomas templomban.

1986-ban még magasabbra tette a lécet, ugyanis ekkor mutatták be Az Operaház Fantomja című musicalt. A műhöz Gaston Leroux regényét vette alapul, Christine Daaé szerepét pedig egyenesen akkori feleségére, Sarah Brightmanre írta. A produkció hatalmas siker lett: 1986-ban Olivier Awards, 1988-ban pedig Tony Awards győzelmet hozott a konyhára a Legjobb Musical kategóriában. A Broadway történetének leghosszabb ideje futó musicalje (pont a Macskákat taszította le a trónról, 2012-ben a 10.000. előadást is megünnepelhették), a West Enden pedig második a Nyomorultak után. A musicalt a világ többi részén is hatalmas sikerrel játsszák, köztük Magyarországon is, ahol 10 éve töretlen a sikere.

1994-ben mutatták be a Sunset Boulevard-ot, ami a legnyereségesebb nyitóelőadás produkálta a Brodway-történelemben és hét Tony-díjat is kiérdemelt. A sikerek ellenére azonban 1997-ben levették a műsorról. Egy évvel később filmre vették a Macskákat, amiben az eredeti szereposztás számos tagja közreműködött, többek között a Grizabellát alakító Elaine Paige.  Ezt követte egy újabb mellényúlás, a Whistle Down the Wind, aminek egyik dalát, a "No Matter What"-ot a Boyzone is felénekelte. A dalt egyébként utóbbi sikerre vitte, csak akkor került le a hanganyagot tartalmazó lemez a slágerlistákról top 10-éből, amikor már túl olcsón árulták. A 2005-ös The woman in white sem vitte sokkal többre: összesen 22 hónapot futott a Broadway-en és Londonban együttvéve, a kritikusok pedig vegyes kritikákkal illették.

2007 júliusában musicaleiből adott elő egy csokrot a Wembley Stadionban. A koncerten a 10 éve tragikusan elhunyt Diana walesi hercegné emlékének tisztelegtek. 2008-ban az I'd Do Anything és egy hétig az X-Factor mentoraként tevékenykedett. 2009-ben pedig ismét képviselte hazáját az Eurovízión. Ezúttal nem csak a dal köthető a nevéhez, hanem zongorán kísérte is a végső versenyen az "It's my time"-ot. Még ennek az évnek az októberében debütált a Love Never Dies - A szerelem örök, ami Az Operaház Fantomjának folytatása, Webber tollából. Előzményétől ellentétben ez már nem lett hatalmas siker, hiába játszották olyan közönségkedvenc színészek, mint Sierra Boggess, Ramin Karimloo vagy Hadley Fraser. Az előadásból felvétel is készült, azonban a sokak megrökönyödésére az ausztál verzióból, Anna O'Byrne-nal és Ben Lewisszal.

2011-ben debütált a The Wizard of Oz, 2015-ben pedig a népszerű film, a Rocksuli színpadi változatát mutatta be. 2017 novemberében került bejelentésre, hogy 2018 márciusában megjelenik Webber első saját memoárja, az Unmasked. A csak és kizárólag Webber által írt könyvben feleveníti professzionális és magánéletének egy-egy epizódját, beleértve a korai inspirációit is.

MAGÁNÉLET
Andrewnak három felesége volt. Első felesége Sarah Hugill volt, akit 1972-ben vett el. Két gyermekük született, Imogen és Nicholas. 1983-ban váltak el.

Második felesége a táncos és énekesnő Sarah Brightman volt, akire írta az Operaház Fantomjának, Christine Daaé-nak a főszerepét, amit neki is adott. 1990-ben ugyan elváltak, de a mai napig jó barátságban vannak. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Az Operaház Fantomjának jubileumi 25. előadásán úgy hívta fel énekelni a színpadra, hogy „My angel of music”, vagyis „Az én zenei angyalom”.

Harmadik felesége Madeleine Gurdon, akit 1991-ben vett el és házasságuk a mai napig tart. Három gyermekük született: Alastair, William és Isabella.

WEBBER ÉS MAGYARORSZÁG
Webber elsőként Magyarországon engedélyezte darabjainak bemutatását a hidegháborús időkben. Rendkívül szereti is hazánkat, egyszer így nyilatkozott:

„Bármerre is járok, mindenütt azt hallom, hogy Budapest egyre inkább a zenei színjátszás fővárosává válik.”

2005-ben az akkori miniszterelnöktől, Gyurcsány Ferenctől megkapta a Magyar Köztársaság Érdemrend középkeresztjét a magyar kultúra támogatásáért, hazánk hírnevének öregbítéséért és műveinek magyarra való egyedi átültetésének lehetőségéért. Erről így nyilatkozott:

„Mindig is figyelemmel kísértem a magyar zenét – Bartók és Kodály szerves részei voltak a korai gyerekkoromnak.”

Érdekesség, hogy a magyar Operaház Fantomja-produkció elkészítésekor engedélyezték azt először, hogy úgynevezett non-replica verzióban készítsék el a darabot, vagyis nem az eredetit lemásolva. A Szirtes Tamás által megálmodott rendezés annyira sikeres lett, hogy 2013-ban immáron a 10. évfordulóját ünneplhette. Az évfordulóra maga Webber is küldött egy köszönőlevelet:

"ÜZENET A ZENESZERZŐTŐL:
Gratulálok Szirtes Tamásnak és társulatának Az Operaház Fantomja Madách Szinház-beli produkciójának 10. évfordulóján!
Az Operaház Fantomjának eredeti produkciója 2011-ben ünnepelte a 25. évfordulóját Londonban, New Yorkban és Japánban pedig ebben az évben és nagy öröm számomra, hogy a produkció továbbra is megérinti a hallgatóság lelkét szerte a világon. Remélem, hogy élvezik a show-t!
A legjobbakat kívánva: Andrew Lloyd Webber"

ÉRDEKESSÉGEK
- Van egy saját cége, a Really Useful Group, London egyik legnagyobb színházi szervezete
- 1992-ben II. Erzsébet lovaggá ütötte, 1997-ben pedig megkapta Sydmonton bárói rangját, amely cím nem örökölhető. Bárói nevét családnevével ellentétben Lloyd-Webbernek kell írni.
- 2006-ban a Sunday Times szerint a 87. leggazdagabb brit 700 millió fontos vagyonával (kb. 265,8 milliárd forint)
- A viktoriánus művészet egyik szenvedélyes gyűjtője. 2003-ban a Royal Academy-n gyűjteményének darabjait be is mutatta a Pre-Raphaelite and Other Masters – The Andrew Lloyd Webber Collection című kiállításon
- Politikailag a Konzervatívokhoz tartozik, írt is számukra kampányzenét. Az elmúlt években azonban eltávolodott tőlük.
- Dolgozott Elvis Presley-vel is, számára az It's Easy For You című számot írta, ami a Király Moody Blue című utolsó albumán kapott helyet az utolsó dalként.
- Bár a klasszikus besorolást adták a Requiemnek, a Pie Jesu a pop slágerlista első helyezettje volt az Egyesült Királyságban.
- Idősebbik lánya, Imogen nem csak édesapjának köszönhetően ismert: írónőként és politikai elemzőként tevékenykedik.

Az életrajzot írta: Szandi0820 

MUSICALEK
The Likes of Us (1965)
József és a színes szélesvásznú álomkabát (1968)
Jézus Krisztus Szupersztár (1970)
Két lökött inas (1975)
Evita (1976)
Tell Me On A Sunday (1979)
Macskák (1981)
Song and Dance (1982)
Csillag Expressz (1984)
Az Operaház Fantomja (1986)
A szerelem arcai (1989)
Alkony sugárút (1993)
Fütyüld a szélben (1998)
Volt egyszer egy csapat (2000)
A fehérruhás nő (2004)
Love Never Dies - A szerelem örök (2010)
The Wizard of Oz (2011)
Stephen Ward the Musical (2013)
School of Rock (2015)

FILMZENÉK
Dilettáns zsaroló (1971)
Az Odessa ügyirat (1973)
Jézus Krisztus szupersztár (1973)
Evita (1996)
Macskák (1998)
József és a színes, szélesvásznú álomkabát (1999)
Jézus Krisztus szupersztár (2000)
Két lökött inas (2001)
Az Operaház Fantomja (2004)

EGYÉB
Variations (1978)
Requiem (1985)
Watership Down (1999)

Utolsó frissítés: 2018.09.22. 15:03 Szandi0820 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace