Starity

Helen Mirren

Helen Mirren Helen Mirren nemzetisége 2806. 144rajongó 10vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 100%
  • stílus: 100%
  • szimpátia: 100%
  • Születési név
  • Ilyena Lydia Vasilievna Mironov
  • Becenév
  • Popper
  • Születési idő
  • 1945. július 26.
  • Születési hely
  • Chiswick, London, Anglia, Egyesült Királyság
  • Foglalkozás
  • színésznő
  • Családi állapot
  • férjezett
  • Partner
  • Taylor Hackford
  • Magasság
  • 163 cm
  • Eredeti hajszín
  • szőke
  • Szemszín
  • kék
  • Csillagjegy
  • Oroszlán
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Starity RSS-csatorna

Helen Mirren életrajza

Korai évek

 

Helen Mirren Ilyena Lydia Mironoff néven született 1945. július 26-án a londoni Hammersmith kerületben lévő Queen Charlotte's and Chelsea kórházban, egy angol anya és egy orosz apa gyermekeként.  Édesanyja, Kathleen "Kitty" Alexandrina Eva Matilda (született Rogers; 1908-1996), egy West Ham-i munkásosztálybeli nő volt, tizennégy gyermek közül a tizenharmadik. Érdekesség, hogy Mirren anyai nagyapja Viktória királynő hentese volt. Mirren édesapja, Vasily Petrovich Mironoff (1913-1980) egy orosz nemesi család száműzött tagja volt; kétéves korában apja, Pyotr Vasilievich Mironov vitte Angliába. 

Pyotr Mironov, akinek családi birtoka volt Gzhatsk (ma Gagarin) közelében, az orosz arisztokrácia tagja volt. Édesanyja, Mirren dédnagyanyja Lydia Andreevna Kamenskaya grófnő, arisztokrata volt, aki Mikhail Fedotovich Kamensky gróf, a napóleoni háborúk kiemelkedő orosz tábornokának leszármazottja. Pyotr Mironov ezredesként szolgált a császári orosz hadseregben, és harcolt az 1904-es orosz-japán háborúban. Diplomata lett, és épp egy fegyverüzletről tárgyalt Nagy-Britanniában, amikor családjával együtt az 1917-es orosz forradalom miatt zátonyra futott. Angliában telepedett le, és londoni taxisofőr lett, hogy eltartsa családját. 

Vasily Mironoff a második világháború előtt szintén brácsázott a Londoni Filharmonikus Zenekarban. A háború alatt mentőautó sofőr volt, és a villámháború alatt London East End-jén szolgált. 1938-ban házasodott össze Kathleen Rogers-szel Hammersmith-ben, és valamikor 1951 előtt angolosította keresztnevét Basil-ra. Nem sokkal Helen születése után apja otthagyta a zenekart, és visszatért a taxizáshoz, hogy eltartsa a családot. Később vezetői vizsgabiztosként dolgozott, majd a Közlekedési Minisztériumban lett köztisztviselő. 1951-ben a családnevet Mirren-re változtatta egy okiratban. Mirren úgy véli, hogy a neveltetése "nagyon antimonarchista" volt. Három gyermek közül ő volt a második; van egy idősebb nővére, Katherine ("Kate"; született 1942-ben) és volt egy fiatalabb testvére, Peter Basil (1947-2002). Apai unokatestvére Tania Mallet, modell és Bond-lány volt. Mirren az Essex-i Leigh-on-Sea-ban nevelkedett. 

Mirren a Westcliff-on-Sea-i Hamlet Court általános iskolába járt, ahol főszerepet játszott a Jancsi és Juliska című iskolai előadásban, valamint a Southend-on-Sea-i St Bernard's High School for Girls-be, ahol szintén szerepelt iskolai produkciókban. Ezt követően egy tanítóképzőbe, a londoni New College of Speech and Drama főiskolára járt, amely "Anna Pavlova régi otthonában, az Ivy House-ban", a North End Road-on található. Tizennyolc évesen átment a National Youth Theatre (NYT) meghallgatásán; húszévesen pedig Kleopátrát játszotta az Antonius és Kleopátra című NYT-produkcióban az Old Vic-ben, amely szerepről azt mondja, hogy "elindította a karrieremet", és ami miatt Al Parker ügynökhöz szerződött. 

 

Színházi karrier

 

A National Youth Theatre-ben végzett munkája eredményeként Mirren-t meghívták a Royal Shakespeare Company (RSC) társulatához. Az RSC-nél játszotta Castiza-t az 1966-ban, Trevor Nunn rendezésében készült The Revenger's Tragedy-ben, Diana-t a Minden jó, ha vége jó-ban (All's Well That Ends Well; 1967), Cressida-t a Troilus és Cressida-ban (Troilus and Cressida; 1968), Rosalind-ot az Ahogy tetszik-ben (As You Like It; 1968), Julia-t A két veronai nemes-ben (The Two Gentlemen of Verona; 1970), Tatiana-t Gorky Enemies című darabjában az Aldwych-ben (1971), és a Julie kisasszony címszerepét (Miss Julie; 1971) a The Other Place színpadán. Négy olyan produkcióban is szerepelt, amelyeket Braham Murray rendezett a Century Theatre számára a manchesteri University Theatre-ben 1965 és 1967 között. 

1970-ben John Goldschmidt rendező és producer Doing Her Own Thing címmel dokumentumfilmet készített Mirren-ről a Royal Shakespeare Company-val töltött időszaka alatt. A film az ATV számára készült, és az Egyesült Királyság-ban az ITV csatornán vetítették. 1972-ben és 1973-ban Mirren Peter Brook International Centre for Theatre Research (~Nemzetközi Színházkutató Központja) csapatával dolgozott együtt, és csatlakozott a csoport észak-afrikai és amerikai turnéjához, amelynek során elkészítették a The Conference of the Birds színpadi adaptációját. Ezután újra csatlakozott az RSC-hez, ahol 1974-ben Stratford-ban, 1975-ben pedig az Aldwych Theatre-ben Lady Macbeth-et (Macbeth) játszotta. 

1975 szeptemberében a West End Royal Court Theatre-ben egy Maggie nevű rocksztár szerepét játszotta David Hare Teeth 'n' Smiles című zenés darabjában; a következő évben, 1976 májusában a Wyndham's Theatre-ben felújított darabban újra eljátszotta a szerepet.  1975 novemberétől Mirren a West End repertoárjában játszott a Lyric Theatre Company-val, mint Nina a Sirályban (The Seagull) és Ella Ben Travers új bohózatában, a The Bed Before Yesterday-ben ("Mirren felkavaróan érzéki a Harlowesque jómódú lány szerepében" - Michael Billington, The Guardian). 

Az RSC Stratford-ban 1977-ben, majd a következő évben az Aldwych színházban a Terry Hands rendezésében készült háromrészes VI. Henrik-ben (Henry VI) Margit királynőt alakította, míg 1979-ben "kirobbanóan kecses" volt, és elismerést nyert Peter Gill Measure for Measure című darabjában Isabella-ként nyújtott alakításáért a Riverside Stúdióban.

1981-ben visszatért a Royal Court-ba Brian Friel Faith Healer című darabjának londoni bemutatójára. Ugyanebben az évben elismerést kapott John Webster The Duchess of Malfi című darabjának címszerepében nyújtott alakításáért, amely a manchesteri Royal Exchange Theatre produkciója volt, és amelyet később a londoni The Roundhouse-ba, a Chalk Farm-ra vittek át. Francis King a The Sunday Telegraph című lapban így írt az alakításáról: "Miss Mirren soha nem hagy kétséget afelől, hogy még távollétében is ez a lelkes, gyönyörű nő a történet legfontosabb szereplője". Moll Cutpurse szerepében a The Roaring Girl-ben - 1983 januárjában a Royal Shakespeare Theatre-ben, majd 1983 áprilisában a Barbican Theatre-ben - úgy jellemezték, hogy "sugárzó céltudatossággal, sugárzó egyediséggel suhant végig a cselekményen, kitöltve a fény és árnyék olyan területeit, amelyeket még Thomas Middleton és Thomas Dekker is kihagyott" - Michael Coveney, Financial Times.

1989 elején Mirren a Young Vic színházban Bob Peck-kel együtt játszott a Two Way Mirror című Arthur Miller-darab londoni premierjében. Az Elegy for a Lady-ben egy elegáns butik karcsú tulajdonosnőjét alakította, míg a Some Kind of Love Story szőke prostijaként "freudi pólyába öltözött, és könnyedén váltott a csontsovány sebezhetőségtől a szexuális agresszióig, lélegzetelállító monroesi jelleget kölcsönözve a szerepnek". 

A következő színpadi áttörés 1994-ben következett be, amikor Bill Bryden az Yvonne Arnaud Theatre West End-re szánt produkciójában, Ivan Turgenev Egy hónap vidéken (A Month in the Country) című művében Natalya Petrovna-t alakította.  

1998-ban Mirren játszotta Kleopátrát az Antonius és Kleopátra (Antony and Cleopatra) című előadásban a National Theatre-ben. A produkció rossz kritikákat kapott; a The Guardian "nehézkes látványosságnak nevezte, amelyet ritkán táplál erőteljes szenvedély", míg a The Daily Telegraph szerint "a döntő szexuális kémia, amelytől minden nagyszerű produkció végső soron függ, végzetesen hiányzik". 2000-ben Nicholas Hytner, aki Mirren-nel már dolgozott együtt a György király (The Madness of King George) filmváltozatában, Lady Torrance szerepét adta neki Tennessee Williams Orpheus Descending című darabjának felújításában a londoni Donmar Warehouse-ban. Michael Billington a The Guardian kritikájában úgy jellemezte a színésznő alakítását, mint "egy olyan bevándorló nő példás tanulmányát, aki a szívós keménység patinájára tett szert, de lassan elismeri érzékiségét" .

2003 novemberében a National Theatre-ben Christine Mannon szerepében ismét elismerést kapott ("dacosan hűvös, táboros és skicces", Evening Standard; "ragyog az érett szexuális vonzerőtől", Daily Telegraph), Eugene O'Neill Amerikai Elektra (Mourning Becomes Electra) című művének felújításában, Howard Davies rendezésében. "Ez a produkció volt szakmai életem egyik legjobb élménye, A darab négy és fél órán át tartott, és soha nem ismertem még ilyen reakciót a közönség részéről ... Ez egy gyönyörű szereposztású darab szerencsés véletlenje volt, nagyszerű tervezéssel és rendezéssel, Nehéz lesz ennél jobb darabban szerepelni." 2009-ben a National-ben játszotta Jean Racine Phèdre című művének címszerepét Nicholas Hytner rendezésében. A produkciót 2009. július 11-én és 12-én az epidauroszi amfiteátrumban is bemutatták. 

2013. február 15-én a West End-i Gielgud Theatre-ben kezdte meg II. Erzsébet szerepét Peter Morgan The Audience című darabjának világpremierjében, amelyet Stephen Daldry rendezett. Áprilisban az Olivier Awards-on a legjobb színésznőnek választották a szerepéért. 

2015 előtt Mirren-t kétszer jelölték a legjobb színésznőnek járó Tony-díjra: 1995-ben az Egy hónap vidéken című Broadway-debütálásáért, majd 2002-ben a Sir Ian McKellen-nel közös Haláltánc-ért, amelynek feszült próbafolyamata egybeesett a 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadással. 2015. június 7-én Mirren elnyerte a Legjobb színésznőnek járó Tony-díjat a The Audience-ben látható II. Erzsébet királynő megformálásáért (amely alakításáért korábban a legjobb színésznőnek járó Laurence Olivier-díjat is elnyerte). A Tony-díj megnyerésével azon kevés színészek egyike lett, akik elérték az amerikai "színészet hármas koronáját", és olyan elismert színészek sorába lépett, mint Ingrid Bergman, Dame Maggie Smith és Al Pacino.
 

 

Filmes és televíziós karrierje

 

Mirren karrierje során számos filmben szerepelt. Korábbi filmszerepei közé tartozik a Herostratus (1967), a Szentivánéji álom (A Midsummer Night's Dream; 1968), az Age of Consent (1969), A szerencse fia (O Lucky Man!; 1973), a Caligula (1979), a Hosszú nagypéntek (The Long Good Friday; 1980) - meyben Bob Hoskins mellett alakította az áttörést jelentő filmszerepet, az Excalibur (1981), a 2010 - A kapcsolat éve (2010; 1984), a Halálbalett (White Nights; 1985), a Moszkitó part (The Mosquito Coast; 1986), a Pascali szigete (Pascali's Island; 1988) és a When the Whales Came (1989).

Mirren Jane Tennison nyomozó szerepéről is ismert a széles körben nézett, többszörösen díjnyertes televíziós drámasorozatban, az Első számú gyanúsítottban (Prime Suspect), amely magas színvonaláról és népszerűségéről volt nevezetes. Tennison alakításáért 1992 és 1994 között három egymást követő alkalommal nyerte el a Brit Televíziós Akadémia legjobb színésznőnek járó díját (ezzel egyike annak a négy színésznek, aki három egymást követő BAFTA TV-díjat kapott egy szerepért, Robbie Coltrane, Julie Walters és Michael Gambon mellett). 2006-ban, elsősorban az Első számú gyanúsítottnak köszönhetően Mirren a 29. helyen végzett az ITV által a brit közönség által megszavazott, a televíziózás 50 legnagyobb sztárját tartalmazó szavazáson. 

Feltűnt a György király (The Madness of King George; 1994), az Őt is anya szülte (Some Mother's Son; 1996), a Hölgy a képen (Painted Lady; 1997) és az Egyiptom hercege (The Prince of Egypt; 1998) című filmekben. Peter Greenaway A szakács, a tolvaj, a feleség és a szeretője (The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover) című filmjében Mirren Michael Gambon feleségét alakította. A Bosszúból jelesben (Teaching Mrs. Tingle; 1999) a szadista történelemtanárnőt, Eve Tingle karakterét játszotta.

Mirren első filmje a 2000-es években Joel Hershman Kertészek rabruhában (Greenfingers; 2000) című vígjátéka volt, amely igaz történeten alapul, és a HMP Leyhill, egy minimális biztonságú börtön rabjairól szól, akik kertészeti díjakat nyertek. Mirren a filmben egy odaadó növénytulajdonost alakított, aki a Clive Owen által vezetett börtönkertészek csapatát egy rangos virágkiállításon való győzelemre edzi. A projekt langyos kritikákat kapott, amelyek szerint "semmi újat nem tett hozzá a brit feel-good filmek már telített műfajához"

Ugyanebben az évben kezdett el dolgozni Az ígéret megszállottja (The Pledge) című krimin, Sean Penn harmadik rendezésében, amelyben egy gyermekpszichológust alakított. A film kritikai sikert aratott, a kasszasikerek terén azonban megbukott. Szintén ebben az évben forgatta az Ilyen nincs (No Such Thing) című amerikai-izlandi szatirikus drámát Sarah Polley oldalán. A Hal Hartley által rendezett filmben Mirren egy lelketlen televíziós producert alakított, aki szenzációhajhász sztorikra törekszik. A filmet a kritikusok nagyrészt lehúzták. 

Addigi legnagyobb kritikai és kereskedelmi sikere 2001-ben Robert Altman Gosford Park című krimije lett. Az Agatha Christie írónő krimi stílusa előtt tisztelgő film története egy gazdag britekből és egy amerikaiból álló társaságot, valamint szolgáikat követi nyomon, akik egy angol vidéki házban gyűlnek össze egy vadászhétvégére, amelynek során váratlan gyilkosság történik. Mirren-t a szigorúan odaadó főszolga, Mrs. Wilson alakításáért több díjat és jelölést is kapott, köztük a második Oscar-jelölést és az első Screen Actors Guild Award-díjat. Mirren utolsó filmje abban az évben Fred Schepisi Végakarat (Last Orders) című drámája volt Michael Caine és Bob Hoskins oldalán.  

2003-ban Mirren szerepelt Nigel Cole Felül semmi (Calendar Girls) című vígjátékában, amelyet egy yorkshire-i nőkből álló csoport igaz története ihletett, akik a Női Intézetek égisze alatt meztelen naptárat készítettek, hogy pénzt gyűjtsenek a Leukémia-kutatás számára. Mirren kezdetben vonakodott részt venni a projektben, mivel egy újabb középszerű brit filmnek tartotta, de átgondolta döntését, amikor megtudta, hogy Julie Walters is igent mondott a projektre. A filmet a kritikusok általánosságban kedvezően fogadták, és világszerte 96 millió dolláros bevételt hozott, emellett a film Satellite-, Golden Globe- és Európai Filmdíj-jelölést is hozott Mirren számára. Másik filmje abban az évben a Showtime televíziós filmje, a Tavasz Rómában (The Roman Spring of Mrs. Stone) volt Olivier Martinez és Anne Bancroft oldalán, amely Tennessee Williams 1950-es, azonos című regénye alapján készült. 

Ezután szerepelt többek között Az emberrablás (The Clearing; 2004), az Oroszlánbecsület (Pride; 2004), a Kisanyám, avagy mostantól minden más (Raising Helen; 2004) és Az árnyékbokszoló (Shadowboxer; 2005) című filmekben. Mirren adta Douglas Adams Galaxis útikalauz stopposoknak (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy; 2005) című könyvének filmadaptációjában a "Deep Thought" nevű szuperszámítógép hangját.

Pályafutása során három brit királynőt alakított különböző filmekben és televíziós sorozatokban: I. Erzsébetet az Elizabeth (Elizabeth I; 2005) című televíziós sorozatban, II. Erzsébetet A királynő (The Queen; 2006) című filmben, valamint Charlotte-ot a György király (The Madness of King George; 1994) című filmben. Ő az egyetlen színész, aki mindkét Erzsébet királynőt megformálta a filmvásznon. Mirren A királynő címszerepéért számos színészi díjat kapott, többek között BAFTA-, Golden Globe- és Oscar-díjat. Az Oscar-díj átadásán mondott köszönőbeszédében dicsérte és megköszönte II. Erzsébetet, és kijelentette, hogy uralkodása alatt megőrizte méltóságát és sok vihart átvészelt. 

Ezután mellékszerepeket játszott A nemzet aranya 2. - Titkok könyve (National Treasure: Book of Secrets), a Tintaszív (Inkheart), A dolgok állása (State of Play) és az Aztán mindennek vége (The Last Station) - utóbbiban Sofya Tolstoy-t alakította, melyért Oscar-díjra jelölték. 

2010-ben Mirren öt filmben szerepelt. A férje, Taylor Hackford által rendezett Országúti bordélyban (Love Ranch) Grace Bontempo-t alakította, egy házaspár egyik felét, akik megnyitották az Egyesült Államok első legális bordélyházát, a nevadai Storey megyében található Mustang Ranch-ot. Mirren játszotta Prospera, Milánó hercegnőjének főszerepét Julie Taymor The Tempest című filmjében. Ez Shakespeare azonos című színdarabján alapult; Taymor megváltoztatta az eredeti karakter nemét, hogy Mirren legyen a főszereplő. Míg a színésznő erős kritikákat kapott alakításáért, magát a filmet a kritikusok nagyrészt elítélték. 

Mirren egy bátor teázótulajdonost alakított, aki megpróbálja megmenteni egyik fiatal alkalmazottját attól, hogy egy tinédzser gyilkoshoz menjen feleségül Rowan Joffé Brightoni szikla (Brighton Rock) című krimijében, amely lazán Graham Greene 1938-as regényén alapul. 2010 szeptemberében utatták be a film noirt a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon, ahol vegyes kritikákat kapott. Az év legnagyobb kritikai és kereskedelmi sikere Mirren számára Robert Schwentke Warren Ellis képregénye alapján készült Red című akcióvígjátéka volt, amelyben Victoriát, egy volt MI6-os bérgyilkost alakított. Mirren kezdetben habozott aláírni a film grafikai erőszakossága miatt, de meggondolta magát, amikor megtudta, hogy Bruce Willis is részt vesz benne. A pozitív kritikákkal megjelent film világszerte 186,5 millió dolláros bevételt hozott. Szintén 2010-ben a színésznő hangját kölcsönözte Zack Snyder Őrzők legendája (Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole) című számítógépes animációs fantasyfilmjéhez, karaktere, az antagonista Nyra, egy bagolycsoport vezetője volt. A film 140,1 millió dolláros bevételt hozott 80 millió dolláros költségvetésből. 

Mirren következő filmje az Arthur, a legjobb parti (Arthur) című vígjáték volt, az 1981-es azonos című film remake-je, Russell Brand főszereplésével. A film leginkább negatív kritikákat kapott a kritikusoktól, akik "irritáló, szükségtelen remake"-nek nyilvánították. Az adósság (The Debt) című filmben egy nyugalmazott izraeli Moszad-ügynök szerepére készülve Mirren állítólag a héber nyelv, a zsidó történelem és a holokauszt-írás tanulmányozásába merült el, beleértve Simon Wiesenthal életét is, miközben 2009-ben Izraelben tartózkodott a film néhány jelenetének forgatására. A film egy 2007-es, azonos című izraeli film remake-je. 

2012-ben Mirren alakította Alfred Hitchcock feleségét, Alma Reville-t a 2012-es Hitchcock-életrajzi filmben, amelyet Sacha Gervasi rendezett, és amely Stephen Rebello Alfred Hitchcock and the Making of Psycho című nem-fantasztikus könyvén alapul. A film középpontjában a pár kapcsolata áll a Psycho című vitatott horrorfilm készítése során, amely a rendező karrierjének egyik legelismertebb és legnagyobb hatású alkotása lett. A film mérsékelt művészfilmes siker lett, és a kritikusok langyos fogadtatásban részesítették, akik úgy érezték, hogy a film "hangnemi következetlenségtől és az igazán mélyreható visszatekintés hiányától szenved." Mirren-t azonban mindenki dicsérte, Roger Ebert pedig megjegyezte, hogy a film leginkább az ő alakításán múlott, amelyet "melegnek és hatásosnak" talált.  

Másik filmje ebben az évben Az ajtó (The Door) volt, egy klausztrofób drámafilm Szabó István rendezésében, az azonos című magyar regény alapján. Az 1960-as évek Magyarországán, a kommunista uralom csúcsán játszódó adaptáció története annak a dörzsölő befolyásnak a középpontjában áll, amelyet egy titokzatos házvezetőnő gyakorol munkaadójára, eki egyben egy sikeres regényíró, akit Martina Gedeck alakít. Mirren szerint a szerepet "nehéz volt eljátszani", és úgy nyilatkozott, hogy "ez volt az egyik legnehezebb dolog, amit valaha csinált"

A következő évben Mirren szerepet kapott a David Mamet rendezésében készült Phil Spector című életrajzi tévéfilmben. Az HBO filmje Spector és a Mirren által alakított védőügyvédje, Linda Kenney Baden kapcsolatára fókuszál a Lana Clarkson 2003-as haláláért folytatott két gyilkossági per közül az első során, amelyet a kaliforniai villájában elkövetett gyilkosság miatt indított. A Spector nagyrészt vegyes vagy pozitív kritikákat kapott a kritikusoktól, különösen Mirren és társszereplője, Al Pacino alakítása miatt, és tizenegy Primetime Emmy-díjra jelölték, Mirren pedig a 20. díjátadón Screen Actors Guild-díjat is kapott. A film kritikát váltott ki mind Clarkson családja és barátai részéről, akik azzal vádolták, hogy az öngyilkossági védekezésnek nagyobb jelentőséget tulajdonítottak, mint amekkorát megérdemelt volna, mind pedig Spector feleségétől, aki szerint Spectort "mocskos szájú megalomániásnak" és "minotaurusznak" ábrázolták.  

Szintén 2013-ban Mirren adta Abigail Hardscrabble dékánnő karakterének hangját a Pixar számítógépes animációs vígjátékában, a Szörny Egyetem-ben (Monsters University), amely a 200 millió dolláros becsült költségvetésével szemben 743 millió dolláros bevételt hozott, és újra eljátszotta Victoria szerepét a folytatásban a Red 2-ben. Az akcióvígjáték vegyes kritikát kapott a filmkritikusoktól, akik "hiánypótló folytatásnak" nevezték, ennek ellenére azonban újabb kereskedelmi siker lett, világszerte több mint 140 millió dollárt hozott. 

Mirren egyetlen 2014-es filmje Az élet ízei (The Hundred-Foot Journey) című vígjáték-dráma volt, az indiai színész Om Puri oldalán. A Lasse Hallström rendezésében, Steven Spielberg és Oprah Winfrey produceri munkájával készült film Richard C. Morais 2010-es, azonos című regénye alapján készült, és egy francia város két szomszédos étterme közötti viszályról szól. Mirren nagyrészt pozitív kritikákat kapott a sznob étteremtulajdonosnő alakításáért, egy olyan szerepért, amelyet azért vállalt el, mert szívesen játszott francia karaktert, ami tükrözi "szánalmas kísérletét arra, hogy francia színésznő legyen." A film újabb Golden Globe-jelölést hozott neki, és szerény kereskedelmi siker lett, 88,9 millió dolláros bevételt hozott világszerte. 

2015-ben Mirren újra összeállt egykori asszisztensével, Simon Curtis-szel a Ryan Reynolds főszereplésével készült Hölgy aranyban (Woman in Gold) című filmben. A film Maria Altmann zsidó menekült igaz történetén alapult, aki fiatal ügyvédjével, Randy Schönberg-gel együtt harcolt az osztrák kormány ellen, hogy visszakapja nagynénje, Adele Bloch-Bauer portréját, melyet Gustav Klimt festett. A film vegyes kritikákat kapott a kritikusoktól, bár Mirren és Reynolds alakítását sokan dicsérték. A Hölgy aranyban az év egyik legnagyobb bevételt hozó filmje lett. Ugyanebben az évben Mirren szerepelt Gavin Hood Az élet ára (Eye in the Sky) című thrillerében, amelyben egy katonai hírszerző tisztet alakított, aki egy titkos drónküldetést vezet, hogy elfogjon egy terrorista csoportot, amely a kenyai Nairobiban él. Mirren utolsó filmje ebben az évben Jay Roach Trumbo című életrajzi drámája volt, Bryan Cranston és Diane Lane főszereplésével. A színésznő Hedda Hoppert, a híres színésznőt és pletykarovatvezetőt alakította a filmben, amely általánosságban pozitív kritikákat kapott a kritikusoktól, és meghozta számára a 14. Golden Globe-jelölését is. 

Mirren egyetlen filmje 2016-ban a Váratlan szépség (Collateral Beauty) volt, David Frankel rendezésében. A Will Smith, Keira Knightley és Kate Winslet főszereplésével készült dráma egy férfit követ, aki úgy birkózik meg lánya halálával, hogy leveleket ír az időnek, a halálnak és a szerelemnek. A film nagyrészt negatív kritikákat kapott a kritikusoktól, akik "jó szándékú, de alapvetően hibás" filmnek nevezték. 2017-ben Mirren narrátora volt a Cries from Syria című dokumentumfilmnek a szíriai polgárháborúról, amelyet Evgeny Afineevsky rendezett. Szintén ebben az évben egy kredit nélküli cameo szereplést vállalt az F. Gary Gray Halálos iramban 8 (The Fate of the Furious) című filmjében, a Fast & Furious-franchise nyolcadik részében, ahol Magdalene-t, Owen és Deckard Shaw édesanyját alakította. Mirren nagyobb szerepet kapott Paolo Virzì rendező Örömjárgány (The Leisure Seeker) című angol nyelvű debütáló filmjében, amely a 2009-es azonos című regény alapján készült. A forgatáson újra találkozott Donald Sutherland-del, akivel a Bethune: The Making of a Hero óta nem dolgozott újra együtt. A filmben egy halálos beteg házaspárt alakítottak, akik megszöknek az idősek otthonából, és egy utolsó, országot átszelő kalandra indulnak egy veterán furgonnal. A 75. díjátadón Mirren megkapta 15. Golden Globe-jelölését. 

2018-ban Mirren alakította Sarah Winchester örökösnőt a Szellemek háza (Winchester) című természetfeletti horrorfilmben, amelyet a Spierig testvérek rendeztek. 2018-ban a Disney A diótörő adaptációjában, a Lasse Hallström és Joe Johnston által rendezett A diótörő és a négy birodalom (The Nutcracker and the Four Realms) című filmben Mother Ginger-t alakította.

2019-ben szerepelt a Berlin, I Love You című filmben, a Luc Besson által rendezett és írt Anna című francia krimiben, valamint társszerepet vállalt a Halálos iramban spin-offjában, a Hobbs & Shaw-ban. 2021 márciusában megkapta Hespera szerepét a Shazam! Az istenek haragja (Shazam! Fury of the Gods) című filmben, mely 2023-ban került a mozikba.

2022-ben Kendrick Lamar Count Me Out című dalának klipjében is feltűnt terapeutaként. Mirren Golda Meir izraeli miniszterelnököt (1969-1974) alakította a 2023-as Golda című életrajzi filmben. 2022 és 2023 között Cara Dutton szerepében volt látható az 1923-ban. Ő volt a narrátora a nagysikerű Barbie című filmnek 2023-ban. Szintén ebben az évben feltűnt a Halálos iramban 10. (Fast X) részében, majd a White Bird-ben Grandmère-t játszotta. A Moriarty: The Silent Order című filmben Lady Milverton hangját adta. 

 

 Magánélete 

Mirren az 1980-as évek elején Liam Neeson északír színésszel élt együtt; akivel az Excalibur forgatásán találkoztak.

Mirren 1986-ban kezdett randizni Taylor Hackford amerikai rendezővel. 1997. december 31-én házasodtak össze a skót felföldön, az Inverness közelében lévő Ardersier Parish Church-ben. 1985-ben a Halálbalett forgatásán ismerkedtek meg. Ez volt az ő első házassága és a férfi harmadik házassága, akinek két gyermeke van korábbi kapcsolataiból. Mirren-nek nincsenek gyermekei, állítása szerint "egyáltalán nincs anyai ösztöne".

 

Mirren az In the Frame: My Life in Words and Pictures című önéletrajzi könyve 2007 szeptemberében jelent meg az Egyesült Királyságban a Weidenfeld & Nicolson kiadónál.

1990-ben Mirren egy interjúban azt mondta, hogy ateista. Az Esquire 2011 augusztusi számában azt mondta: "Eléggé spirituális vagyok. Gyerekkoromban hittem a tündérekben. Még mindig hiszek valamennyire a tündérekben. És a koboldokban. De Istenben nem hiszek".

2006-ban Mirren kijelentette, hogy soha nem volt tagja egyetlen politikai pártnak sem. 2017-ben amerikai állampolgár lett, és 2020-ban szavazott első amerikai választásán.   

Az életrajzot fordította és írta: Lil98

FILM

 

1967 - The Extravaganza of Golgotha Smuts

1967 - Herostratus

1968 - A Midsummer Night's Dream ... Hermia

1969 - Age of Consent ... Cora Ryan

1970 - Colpo rovente

1972 - Vad messiás (Savage Messiah) ... Gosh Boyle

1972 - Júlia kisasszony (Miss Julie) ... Miss Julie

1973 - A szerencse fia (O Lucky Man!) ... Patricia Burgess

1974 - Bellamira ... Bellamira

1975 - Caesar and Claretta ... Claretta Petacci

1975 - The Philanthropist ... Celia

1976 - Hamlet ... Ophelia / Gertrude

1978 - As You Like It ... Rosalind

1979 - Caligula ... Caesonia

1979 - S.O.S. Titanic ... Mary Sloan

1979 - The Quiz Kid ... Joanne

1980 Hussy ... Beaty Simons

1980 A jó öreg dr. Fu Manchu (The Fiendish Plot of Dr. Fu Manchu) ... Alice Rage

1980 Hosszú nagypéntek (The Long Good Friday) ... Victoria

1981 Excalibur ... Morgana

1981 Szentivánéji álom (A Midsummer Night's Dream) ... Titania

1982 Cymbeline ... Imogen

1984 Cal ... Marcella Morton

1984 2010 - A kapcsolat éve (2010) ... Tanya Kirbuk

1985 Halálbalett (White Nights) ... Galina Ivanova

1985 Coming Through ... Frieda von Richtofen Weekley

1986 Csodák nyomában (Heavenly Pursuits) ... Ruth Chancellor

1986 Moszkitó part (The Mosquito Coast) ... Mother Fox

1987 - Cause célèbre ... Alma Rattenbury

1988 - Pascali szigete (Pascali's Island) ... Lydia Neuman

1989 - When the Whales Came ... Clemmie Jenkins

1989 - A szakács, a tolvaj, a feleség és a szeretője (The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover) ... Georgina Spica

1989 - Red King, White Knight ... Anna

1990 - Idegenek Velencében (The Comfort of Strangers) ... Caroline

1990 - Bethune: The Making of a Hero ... Frances Penny Bethune

1991 - Ahol angyal se jár (Where Angels Fear to Tread) ... Lilia Herriton

1993 - The Hawk ... Annie Marsh

1994 - Jütland hercege (Prince of Jutland) ... Geruth

1994 - György király (The Madness of King George) ... Charlotte királynő

1995 - Prime Suspect: The Lost Child ... Jane Tennison

1995 - Prime Suspect: Inner Circles ... Jane Tennison

1995-  Prime Suspect: The Scent of Darkness ... Jane Tennison

1995 - The Snow Queen ... Snow Queen hangja

1996 -  Losing Chase ... Chase Phillips

1996 - Őt is anya szülte (Some Mother's Son) ... Kathleen Quigley

1997 - Fájó gondviselés (Critical Care) ... Stella

1997 - Hölgy a képen (Painted Lady) ... Maggie Sheridan

1998 - Egyiptom hercege (The Prince of Egypt) ... a királynő hangja

1999 - Egy filozófusnő szerelmei (The Passion of Ayn Rand) ... Ayn Rand

1999 - Bosszúból jeles (Teaching Mrs. Tingle) ... Mrs. Eve Tingle

2000 - Kertészek rabruhában (Greenfingers) ... Georgina Woodhouse

2001 - Az ígéret megszállottja (The Pledge) ... orvos

2001 - Ilyen nincs (No Such Thing) ... főnök

2001 - Happy Birthday

2001 - Végakarat (Last Orders) ... Amy Dodds

2001  - Gosford Park ... Mrs. Wilson

2002 - Házról házra (Door to Door) ... Mrs. Porter

2002 - Georgetown ... Annabelle Garrison

2003 - Tavasz Rómában (The Roman Spring of Mrs. Stone) ... Karen Stone

2003 - Felül semmi (Calendar Girls) ... Chris Harper

2004 - Az emberrablás (The Clearing) ... Eileen Hayes

2004 - Kisanyám, avagy mostantól minden más (Raising Helen) ... Dominique

2004 - Oroszlánbecsület (Pride) ... Macheeba hangja

2005 - Galaxis útikalauz stopposoknak (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy)

2005 - Elizabeth (Elizabeth I) ... I. Elizabeth királynő

2005 - Az árnyékbokszoló (Shadowboxer) ... Rose

2006 - A királynő (The Queen) ... II. Erzsébet királynő

2007 - A nemzet aranya 2. - Titkok könyve (National Treasure: Book of Secrets) ... Emily Appleton

2008 - Tintaszív (Inkheart) ... Elinor Loredan

2009 - A dolgok állása (State of Play) ... Cameron Lynne

2009 - Aztán mindennek vége (The Last Station) ... Sofya Tolstoy

2010 - Országúti bordély (Love Ranch) ... Grace Bontempo

2010 - Az adósság (The Debt) ... Rachel Singer

2010 - The Tempest ... Prospera

2010 - Brightoni szikla (Brighton Rock) ... Ida

2010 - Őrzők legendája (Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole) ... Nyra hangja

2010 - Red (RED) ... Victoria Winslow

2011 - Arthur, a legjobb parti (Arthur) ... Lillian Hobson

2012 - Az ajtó (The Door) ... Emerenc

2012 - Hitchcock ... Alma Reville

2013 - Phil Spector ... Linda Kenney Baden

2013 - Szörny Egyetem (Monsters University) ... Dean Hardscrabble hangja

2013 - Red 2. (RED 2) ... Victoria Winslow

2014 -  Enemy of the Reich: The Noor Inayat Khan Story ... narrátor

2014 - Az élet ízei (The Hundred-Foot Journey) ... Madame Mallory

2015 - Hölgy aranyban (Woman in Gold) ... Maria Altmann

2015 - Az élet ára (Eye in the Sky) ... Katherine Powell

2015 - Trumbo ... Hedda Hopper

2016 - Váratlan szépség (Collateral Beauty) ... Brigitte

2017 - Örömjárgány (The Leisure Seeker) ... Ella Spencer

2017 - Halálos iramban 8 (The Fate of the Furious) ... Magdalene Shaw

2018 - Szellemek háza (Winchester) ... Sarah Winchester

2018 - A diótörő és a négy birodalom (The Nutcracker and the Four Realms) ... Mother Ginger

2019-  Berlin, I Love You ... Margaret 

2019-  Anna ... Olga 

2019 - Halálos iramban: Hobbs és Shaw (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw)  ... Magdalene Shaw

2019 - A hazugság művészete (The Good Liar)  ... Betty McLeish 

2020 - Ivan, az egyetlen (The One and Only Ivan)  ... Snickers  hangja

2020 - The Duke ... Dorothy Bunton 

2021 - Halálos iramban 9 (F9) ... Magdalene Shaw 

2022 - Sniff ... The Spider 

2023 - Shazam! Az istenek haragja (Shazam! Fury of the Gods) ... Hespera 

2023 - Halálos iramban 10. (Fast X) ... Queenie 

2023 - Golda ... Golda Meir

2023 - White Bird ... Grandmère 

2023 - Barbie ... narrátor

2023 - Moriarty: The Silent Order - Lady Milverton (hang)

  

 

 

SOROZAT

 

1971 - Cousin Bette ... Valerie

1974 - Thriller [A Coffin for the Bride] ... Stella McKenzie

1976 - Great Performances [The Collection] ... Stella

1974-1977 - BBC Play of the Month ... Margery Pinchwife / Babbie / Orinthia

1979 - ITV Playhouse [The Quiz Kid] ... Joanne

1979  - Oresteia [Agamemnon] ... Cassandra

1981 - BBC2 Playhouse [Mrs. Reinhardt] ... Mrs. Reinhardt

1979-1982 - Play for Today ... Celia / Angela

1985 - Alkonyzóna (The Twilight Zone [Dead Woman's Shoes/Wong's Lost and Found Emporium]) ... Maddie Duncan

1987 - Faerie Tale Theatre [The Little Mermaid] ... Emilia hercegnő

1991 - Első számú gyanúsított (Prime Suspect) ... Jane Tennison

1992 - Első számú gyanúsított 2. (Prime Suspect 2) ... Jane Tennison

1993 - The Hidden Room [Love Crimes] ... Sarah

1993 - Első számú gyanúsított 3. (Prime Suspect 3) ... Jane Tennison

1996 - The Great War and the Shaping of the 20th Century ... Princess Evelyn Blucher / Margaret Randa

1996 - Prime Suspect 5: Errors of Judgement ... Jane Tennison

1998 - Tracey Takes On... [Culture] ... Professor Horen

1999 - French és Saunders [Witless Silence]

2003 - Prime Suspect 6: The Last Witness ... Jane Tennison

2004 - American Masters [Cary Grant: A Class Apart] ... narrátor

2004 - A dumagép (Frasier [Coots and Ladders]) ... Babette hangja

2005 - Harmadik műszak (Third Watch [Revelations]) ... Annie Foster

2006 - Forró gyanú - A döntő (Prime Suspect: The Final Act) ... Jane Tennison

2019 - Nagy Katalin (Catherine the Great) ... Nagy Katalin

2021 - Solos ... Peg 

2022 - When Nature Calls ... narrátor (1 epizód)

2022 - Human Resources ... Rita St. Swithens (hang, 1 epizód)

2022-2023 - 1923 ... Cara Dutton (8 epizód)

Utolsó frissítés: 2024.02.28. 18:06 Astelia által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace