Starity

Honthy Hanna

Honthy Hanna Honthy Hanna nemzetisége 10601. 15rajongó 1vélemény
  • Születési név
  • Hügel Hajnalka
  • Becenév
  • Hannácska
  • Élt
  • 1893.02.21 – 1978.12.30.
  • Születési hely
  • Budapest,Magyarország
  • Foglalkozás
  • operettprimadonna
  • Családi állapot
  • elvált
  • Csillagjegy
  • Halak
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Kabos Gyula Latabár Kálmán Csortos Gyula Rátonyi Róbert

Honthy Hanna életrajza

1893. február 21.-én született Hügel Hajnalka Budapesten. Édesapja Hügel János nyomdász édesanyja Hanrich Emma varrónő. 1896 -ban három éves volt amikor apja elhagyja őket, édesanyja és nagymamája neveli.
1903 -ban négy elemi osztályt végzett amikor tízéves korától az Operaház balettnövendéke lett , Guerra Miklós tanítványa volt. A testalkatát mesterei alkalmatlannak találják komolyabb kihívásokra .
1907 -ben 14 évesen beiratkozott Rákosi Szidi színiiskolájába. 1912 -ben 19 éves végző hallgatóként  Az elvált asszony című operettben olyan sikeresen vizsgázott, hogy  Hajnal Hajnalka néven a Népoperához szerződtették.

1913 -ban  megvált a színháztól és Anthes György operaénekestől énekleckéket vett és színészmesterséget tanult. 1914-ben a Vígszínház szerződtette, tanulmányútra Bécsbe küldték . Még ebben az évben dr. Halmos Géza miniszteri titkár felesége lett.
1915 - ben  Honthy Hanna néven vidékre szerződött. 1920-ban végül Beőthy László színházainak lett a tagja. Első sikerét a Blaha Lujza Színházban a Fifi c. operettben aratta. Beőthy gondol egyet és a Király Színházban lépteti fel, ami Fedák Sári székhelye volt. Kíméletlen harc veszi kezdetét, szó sincs sportszerűségről vagy szolidaritásról.
Közben elvált ,második férje Dr. Pethő Miklós fogorvos.
1925-ben a Fővárosi Operettszínházhoz szerződött. 1927-1929-ig a Belvárosi Színházban prózai szerepeket is kapott. Közben nyaranként a Budai Nyári Színházban (Horváth-kert) vendégszerepelt.
Nagyszerű alakítókészsége, pompás énekhangja, tánctudása, színpadi megjelenése  az élvonalba állították és a közönség kedvence lett, s ezt a pozícióját haláláig megtartotta.
1932-ben A Magyar Rádió első színházi közvetítése Fényes Szabolcs Maya című operettje volt, Honthy Annával a címszerepben.
Magánéletében újabb változás következett be a negyvenes évek elején újból férjhez ment ,harmadik férje Rácz László autokereskedő ,aki a Citroen cég képviseletével volt megbízva.
1949-ben végleg visszatér a Nagymező utcába. Az államosított  Fővárosi Operettszínházhoz Gáspár Margit igazgatónő szerződtette. Felmerült a nyugdíjazása,de a Luxemburg gróf  című operettben  a szövegkönyvet átigazító Békeffy István és Kellér Dezső főszereplővé léptette elő az előkelő viselkedésű félvilági kerítőnőt, Madame Fleuryt és a szerepet Hannára írták. 1953 -ban Lajtai Lajos Három tavasz című operettjét jutalomjátékként kapta, az életét játszhatta el a háromgenerációs szerepben.
1954 -ben amikor a primadonna szerepkörből kiöregedett,  már 61 éves Honthy Hanna számára a Csárdáskirálynő operettben főszereppé növesztették a korábbi Anhilte (Edwin anyja) szerepét, és Cecíliának keresztelték.
Az 1960 -as évektől Soós Szabó Editben (Kollár Edit ) és férjében, Koller Györgyben talált patrónusában talált hűséges, baráti támaszra. A nyolcvanadik születésnapja alkalmából  jutalomjátékot szerveztek. A Csárdáskirálynőben szerepelt 1973. márc. 3.-án.
1978-ban távozott az élők sorából  Emlékét a Honthy Hanna Alapítvány őrzi.

Kitüntetései:

1950 - Magyar Köztársaság Érdemes Művésze
1953 - Kossuth-díj
1953 - Kiváló Művész

 

Sírja a Farkasréti temetőben.

 

 

Érdekességek:

-70 évesen hajnal 5-kor már a színházba érkezett,skálázott,mozgásba hozta önmagát,míg fiatal  kollegái megérkeztek előadás előtt egy egy-fél órával.
-70 éves korában még ének- és táncórára járt
- Amikor kilépett a színpadra,ováció fogadta,olykor akár 10 percre is leállt az előadás,pedig még  meg sem szólalt  a színpadon.
-Fényes Szabolcs neki írta a Maya címszerepét.Lajtai Lajos Három tavasz című operettjét  jutalomjátékként kapta,az életét játszhatta el a háromgenerációs szerepben.
 Öniróniával beszélt a koráról,büszke volt rá,hogy illuziót tudott kelteni.Hatvan évesen játszotta    el a Három tavaszt,amelyben az első felvonásban egy 30 éves primadonnát alakított.
 -A Honthy villa a XII. kerület Deres utcában áll. Tihanyban is volt egy villája amit állítólag egy    rajongójától kapott.
- Híres volt humoráról. 80. születésnapján a Csárdáskirálynő díszelőadását rendezték meg.
  A finálé után Kellér Dezső köszöntötte az ünnepeltet.Miközben Kellér beszélt,Honthy elkezdett
  toporogni.Kellér csodálkozva nézett Rá.
  Mit csinál,Hannuska?-kérdezte a nagy nyílvánosság előtt.
  A nyolcvanadikat taposom
.-felelte Honthy ártalan képpel.
- Lajtai Lajos Honthy Hanna számára írta "Az én mamám" c. dalt
- A operettkedvelő moszkvaiak körében is hatalmas sikert aratott, Nyikita Hruscsov pártvezető
  egy Moszkvics-autóval fejezte ki hódolatát a művésznőnek.
- Nagyon rossz volt a szeme,de a pontos instrukciókat követve közlekedett a színpadon
  szemüveg nélkül.
- " Ha úgy tartotta kedve, megsértődött és délután négykor lemondta az előadást, hogy még véletlenül se tudjunk változtatni a műsoron vagy a szereposztáson. Egyszer-kétszer, amikor beteget jelentett, Fenyvessy Éva ugrott be helyette. Amint meghallotta, azonnal meggyógyult. Ilyen és hasonló cselekkel próbáltuk kivédeni kisebb-nagyobb zsarolásait."


Könyvek róla:

1973 - Gál György Sándor: Honthy Hanna - Egy diadalmas élet regénye
1967 - Molnár Gál Péter: Honthy Hanna és kora

A "Honthy Hanna-díj" odaítélésének szabályairól

A Honthy hagyaték 2004. évi kamata ítélhető oda minden páratlan évben (a hagyaték páros évi kamatából) annak a pedagógusnak, vagy nevelőnek, aki
- árva, illetőleg intézeti vagy állami nevelt gyermekek nevelésére hivatott intézménynél áll alkalmazásban és
- hivatásszeretetével, sőt azon túl is pótolni tudja a szülői gondoskodást, a család és az otthon melegét, és tevékenységével nagyban elősegítette a rábízott gyermekek sikeres pályaindítását, az életbe való beilleszkedését.


Filmekben:

1931 - Budapesti hangos filmkabaré
1941 - Régi nyár - Ria, Marika,primadonna

1951 - Déryné - Cibulkáné
1963 - Csárdáskirálynő
1973 - Nyolcvanéves Cecília
1974 - Bástyasétány '74 - operett istennő

Főbb szerepei:

Hervé: Lili  - Amélia
Kálmán Imre: Csárdáskirálynő  - Vereczkey Szilvia, majd Cecilia hercegné
Jakobi: Sybill  - Sybill, majd Nagyhercegnő
Zerkovitz: Csókos asszony  -  Katóka
Eisemann: Egy csók és más semmi - Amie
Huszka Jenő: Címszerep - Lili bárónő
Offenbach: A gerolsteini nagyhercegnő  - Anna
Csiky-Máder: A nagymama  - Szerémy grófnő
Lehár: A víg özvegy - Glavári Hanna
Fényes Szabolcs: Maya - Maya

Lemezek:

1964 - Honthy Hanna operettekből énekel

1964 - Hol van az a nyár

 

1980 - Kálmán Imre - Csárdáskirálynõ

Utolsó frissítés: 2024.01.11. 20:08 AMaya által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace