Starity

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix Jimi Hendrix nemzetisége 2729. 149rajongó 8vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 100%
  • stílus: 100%
  • szimpátia: 100%
  • Születési név
  • Johnny Allen Hendrix
  • Becenév
  • Jimi Hendrix
  • Élt
  • 1942.11.27 – 1970.09.18.
  • Születési hely
  • Seattle, Washington, USA
  • Foglalkozás
  • gitáros, énekes, zeneszerző
  • Családi állapot
  • nőtlen
  • Magasság
  • 178 cm
  • Eredeti hajszín
  • fekete
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Nyilas
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Starity RSS-csatorna

Jimi Hendrix életrajza


A sztáradatlapot jelenleg nem szerkeszti senki, ezért hiányos, helytelen információkat is tartalmazhat.

J I M I  H E N D R I X

Családja

1942. nov. 27-én született Seattle-ben, Washingtonban, az Amerikai Egyesült Államokban Johnny Allen Hendrix néven. Édesapja Al Hendrix, édesanyja pedig Lucille Jeter Hendrix. Kiskorában Busternek becézték, iskolásként Jamesnek vagy Jimmynek szólítótták, korai fellépésein ezek együttesét használta, vagyis akkoriban Jimmy James-ként koncertezett. Később a Jimmy leegyszerűsített változatát, a Jimit kezdte használni (1966).

Apai ágon néger, fehér és cseroki felmenőkkel rendelkezett. Édesapja felőli nagyszülei mind vaudeville zenészek voltak Vancouverben, ahol Al is született - édesanyja, Nora Rose Moore egy cseroki indián és egy mulatt nő lánya volt. Jimi nagyon közel állt nagyanyjához, aki arra nevelte, hogy legyen büszke indián őseire. Ez később Jimi zenéjében is megmutatkozott. Apai nagyapja pedig egy felszabadított fekete rabszolga és fehér gazdájának mulatt gyermeke volt - feleségével négy gyermekük közül Al volt a legfiatalabb (szül. 1920;  † 2002). Jimi anyai nagyapja, Preston Jeter ugyancsak fekete rabszolga és fehér gazdájának fiaként született. A századfordulón a vriginiai Richmondban élt, ám szemtanúja volt egy lincselésnek, így Seattle-be menekült. 1915-ben feleségül vett egy nála sokkal fiatalabb nőt, Clarice Lawsont, aki cseroki és rabszolga felmenőkkel rendelkezett. Nyolc gyermekük született, közülük Lucille volt a legfiatalabb.

Lucille-t és Alt egy közös barátjuk mutatta be egymásnak, majd járni kezdtek. Azon a héten, amikor Lucille megtudta, hogy terhes Jimivel, Al megkapta katonai behívóját, és három nappal az esküvő után bevonult a seregbe, így csak évekkel később tudott találkozni fiával. Ezalatt Lucille komoly magánéleti és anyagi problémákkal küszködött, apja, Preston néhány hónappal Jimi születése után halt meg, több, mint két év telt el, mire Al katonai fizetése eljutott hozzájuk, ráadásul Jeterék háza leégett, és mindezek tetejébe még biztosítva se volt. Amikor Al hazatért, Jimi a kaliforniai Berkeley-ben élt a Jeter család barátainál. Gondviselője felajánlotta, hogy tovább neveli a fiút, de néhány vita után visszavitte Seattle-be. A gyerek nevét megváltoztatta Johnny Allenről James Marshallra, mert úgy gondolta, ez John Page-re, Lucille szeretőjére utal, de Al nem vált el feleségétől.


Jimi a szüleivel

A következő években Hendrixéknek több gyermekük is született: Leon 1948 januárában; Joseph komoly születési rendellenességekkel; Kathy tizenhat héttel előbb a vártnál, ráadásul vakon; Pamela pedig szintén betegen. Jimi mind a négy testvére nevelőotthonba került - szülei lemondtak Kathyről és Pameláról, később pedig Josephről is. Jimi és Leon néha meglátogatták a közelben élő Pamelát és valamikor Joe-val is tudtak találkozni. 1951 decemberében Lucille elhagyta Alt és elváltak, három évvel később pedig Leont a szociális munkások nevelőotthonba küldték hanyag nevelésre hivatkozva, Jimit azonban apjánál hagyták, mert már nem igényelt annyi figyelmet, mint hatéves testvére. Szerencsére Leont csak a pár háztömbnyire lévő otthonba vitték, így bátyja rendszeresen meglátogatta, lényegében együtt nőttek fel.

1957 végén Lucille túlzott alkoholfogyasztása egészségügyi problémákat okozott - kétszer vitték kórházba májzsugorodás miatt. 1958-ban rövid udvarlás után hozzáment egy nyugdíjas dokkmunkáshoz, William Mitchellhez, aki harminc évvel idősebb volt nála. Néhány hét múlva ismét kórházba került hepatitisszel, majd 1958 február 1-jén egy bár mögötti sikátorban találtak rá a Yesler Streeten eszméletlenül. Az orvosok másokkal foglalkoztak, így nem igazán kapott ellátást, végül leszakadt lépe miatt (amit valószínűleg sérülés okozott) elhunyt. Sosem vizsgálták halálának okát.

Al 1966 végén összeházasodott Ayako June Fujitával, lányát pedig magához vette, és átnevezték Janie Jinkáról Janie Hendrix-re.

Korai évek

Ifjúkora

Jimi félénk, érzékeny, zavart gyermek volt, mélyen érintette a szegénység és az, hogy elhanyagolták. Kortársaihoz hasonlóan nagy hatást gyakoroltak rá a szomorú családi események: kilencéves volt, amikor szülei elváltak, tizenhat, amikor anyja elhunyt. Jimi imádta Elvis Presley-t és Little Richardot. Több koncertjükre eljutott, Little Richarddal pedig kezet is tudott fogni egy alkalommal. Korán megismerkedett a blueszal: Muddy Waters és Lightnin' Hopkins-lemezeket hallgatott. Mély benyomást tett rá az 1954-es Johnny Guitar c. western, melynek főhőse fegyver helyett egy gitárt hordott magával.

Tizennégy éves kora körül szerezte első akusztikus gitárját, melyen csupán egy húr volt, egy fiútól, aki eldobta, mert már nem kellett neki. A hangszer ütött-kopott volt, de Jimi - a film hőséhez hasonlóan - büszkén vetette át hátán, egy húrból pedig igyekezett a lehető legtöbb hangot kicsalni. Első elektromos gitárját, egy fehér Supro Ozarkót az apjától kapta. Gyorsan megtanulta, hogyan kell használni, csupán gyakorolt és nézte, mások hogyan játszanak. Imádta T-Bone Walker és Chuck Berry színpadi mozgását.

Első koncertjét egy névtelen zenekarral a zsinagóga alagsorában adta, azonban kirúgták onnan vad stílusa miatt. Első komoly együttese a The Velvetones volt, mely rendszeresen, ingyen játszott a yesler terrace-i Neigbourhood House-ban. Stílusa és az, hogy a jobbkezes gitáron balkézzel játszott, már akkor nagy feltűnést keltett. Gitárját azonban ellopták, mert fellépés után a színfalak mögött hagyta, Al pedig vett neki egy fehér Silvertone Danelectrót. Ám Jimi pirosra festette és középiskolai szerelme után Betty Jeannek nevezte el.

A középiskolát viszonylag jó eredménnyel végezte el, de a Garfield High Schoolt már nem tudta befejezni (az iskolától később egy díszdiplomát kapott).

Szerkesztés alatt. Folytatása következik!

írta: jawbreaker

A filmek között szintén csak a Hendrix-család által elfogadott és az Experience Hendrix, L.L.C. által hivatalosan kiadott filmek vannak feltüntetve. Ezek mindegyike DVD-n jelent meg. 

The Making of Electric Ladyland – 1997
Hendrix: Band of Gypsys – 1999. február 23.
Jimi Hendrix: Live at Woodstock – 1999. július 6.
Experience: Jimi Hendrix – 2001. február 13.
Jimi Hendrix: The Dick Cavett Show – 2002. május 14.
Blue Wild Angel: Jimi Hendrix Live at the Isle of Wight – 2002. november 12.
Jimi Plays Berkeley – 2003. szeptember 16.
A Film About Jimi Hendrix – 2005. június 28.
Jimi Hendrix: Live at Woodstock (dupla DVD) – 2005. szeptember 13.

Stúdióalbumok


First Rays of the New Rising Sun .
South Saturn Delta
Merry Christmas and a Happy New Year
Morning Symphony Ideas
Jimi Hendrix: The Baggy's Rehearsal Sessions
Noel Redding – The Experience Sessions
Martin Scorsese Presents the Blues: Jimi Hendrix
Hear My Music


Koncertalbumok


The Jimi Hendrix Experience: Live at the Oakland Coliseum – 1998. február 27.
Hendrix: Live at the Fillmore East – 1999. február 23.
The Jimi Hendrix Experience: Live at Clark University – 1999. július 6.
Jimi Hendrix: Live at Woodstock – 1999. július 6.
Live in Ottawa – 2001. október 23.
Blue Wild Angel: Jimi Hendrix Live at the Isle of Wight – 2002. november 12.
Blue Wild Angel: „Highlights” – 2002. november 12.
Jimi Hendrix Experience: Paris 1967 / San Francisco 1968 – 2003. április 24.
The Jimi Hendrix Experience: Live at Berkeley (The Second Set) – 2003. szeptember 16.
Live at Woodstock (35th Anniversary Edition) – 2004. szeptember 12.
The Jimi Hendrix Experience: Live at the Isle of Fehmarn – 2005. december 13.

Utolsó frissítés: 2016.01.09. 17:05 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace