Starity

John Lennon

John Lennon John Lennon nemzetisége 941. 506rajongó 39vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 98%
  • stílus: 95%
  • szimpátia: 96%
  • Születési név
  • John Winston Lennon
  • Élt
  • 1940.10.09 – 1980.12.08.
  • Születési hely
  • Liverpool, Egyesült Királyság
  • Foglalkozás
  • énekes-dalszerző
  • Családi állapot
  • nős, 2 gyermek
  • Partner
  • Yoko Ono
  • Magasság
  • 177 cm
  • Eredeti hajszín
  • Barna
  • Szemszín
  • Zöld
  • Csillagjegy
  • Mérleg
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Paul McCartney Ringo Starr George Harrison

John Lennon életrajza


 

KORAI ÉVEK:

John Winston Lennon 1940. október 9-én látta meg a napvilágot az akkor háborús időket élő Angliában, a Liverpooli Maternity kórházban. Nevét apai nagyapjáról, John Jack Lennonról, középső nevét pedig Winton Churchill amerikai elnökről kapta. Édesanyja walesi, míg nagyszülei ír felmenőkkel rendelkeztek. Anglikán vallásban nevelkedett. Édesanyja Julia (születési nevén Stanley) (1914-1958), édesapja Alfred Lennon (1912-1976). Alfred ír származású hajópincér volt, fia születésekor is távol volt. Gyakori távolléte ellenére rendszeresen küldött csekkekett családjának Liverpool-ba, a Newcastle Road 9-re, ahol John élt édesanyjával. 1944 februárjától azonban az édesapa már nem küldött több csekket, nem törődött többé családjával. Miután hat hónap múlva hazatért, újból felajánlotta segítségét és gondoskodását, ám Julia (aki akorriban egy másik férfitől várt gyermeket) visszautasította. Miután az asszony nővére, Mimi kétszer is panaszt tett a Liverpooli Szociális Szolgálatnak, Julia megkapta John felügyeleti jogát. 1946 júliusában az apa meglátogatta őket, majd elvitte a fiút Blackpool-ba, hogy titokban Új-Zélandra szökhessen vele. Az édesanya követte őket akkori párjával, Bobby Dykinsszel, majd egy heves vita után az apa arra kényszerítette a mégcsak öt éves kisfiút, hogy válasszon közte és az anyja közt. John kétszer is az apját választotta, de miután Julia elsétált, a fiúcska sírásba kezdett és édesanyja után szaladt. Mark Lewisohn szerző szerint Lennon szülei egyetértettek abban, hogy Julia elviszi őt, és otthont ad neki, mikor Alfred ismét elment. John csak 20 év múlva került újra kapcsolatba az apjával. Gyermekkorát ezután a Menlove Avenue 251-es számú házában töltötte, Liverpoolban, nagynénjével, Mimivel és annak férjével, George Toogood Smithszel, akiknek nem volt saját gyermekük. Nagynénje rengeteg novellát vásárolt neki, nagybátyja pedig, aki a családi farmon dolgozott, szájharmonikát adott a fiúnak és bevezette őt a keresztrejtvények világába. Julia gyakran meglátogatta őket, s a 11 éves John is gyakran eljárt hozzá a  Blomfield Road 1-re, ahol Elvis Presley számokat hallgattak és megtanult bendzsózni. 14 éves volt, mikor nagybátyja elhunyt, 1955 júniusában, 52 évesen.

John rendszeresen látogatta a helyi mozikat unokatestvérével, Stanley Parkesszel Fleetwoodban. Iskolaidőben Parkes is sokszor eljárt Lennonhoz Leila Harvey-vel, egy másik unokatestvérükkel. Gyakran szerveztek kiruccanásokat hármasban a Blackpool Tower Circus-ba, ahol olyan művészeket tekinthettek meg, mint Dickie Valentine, Arthur Askey, Max Bygraves vagy Joe Loss. John és Staney közös kedvence George Formby volt. Miután Stanley szüleivel Skóciába költözött, az unokatestvérek szinte mindig együtt töltötték az iskolai szünidőket. Parkes nyilatkozata mindezt csak alátámasztja: „John, Leila és én nagyon közel álltunk egymáshoz. Edinburghból rendszeresen leautóztunk Durnessbe a családi házhoz, mióta John kilenc éves lehetett, egészen 16 éves koráig."

Első gitár

1956-ban megkapta az első gitárt. A hangszer egy olcsó akusztikus Gallotone Champion volt, és édesanyja mindösszesen öt fontot és tíz shillinget adott fiának a gitárra, azzal a feltétellel, hogy a hagszert majd az ő házába vigye és ne Mimihez, mert tudta, hogy nővére nem támogatná fia zenei törekvéseit. Mimi szkeptikus volt azzal kapcsolatban, hogy John egyszer majd híres lesz, gyakran mondogatta a fiúnak: „A gitár nagyon jó John, de nem fogsz megélni belőle."

Tanulmányok

A Dovedale Általános Iskola tanulója volt. Később Quarry Bank Középiskolát választotta tobábbtanulásra, ahová 1952 szeptemberétől 1957-ig járt. Gyakran rajzolt rajzfigurákat és képregényeket, melyek a saját maga által létrehozott iskolai magazinban, a The Daily Howl-ban jelentek meg. Tehetsége ellenére nem sok meleget kapott: reménytelennek, az osztály bohócának titulálták és sokak szerint csak más diákok idejét pazarolta.

Johnnak sokáig nem sikerült teljesítenie a vizsgáit. Ezt követőn Mimi megmutatta néhány rajzát a Liverpooli College of Art iskola igazgatójának és elérte, hogy a fiút felvegyék az iskolába. Itt találkozott későbbi feleségével, Cynthia Powellel. A főiskolán elkezdett Teddy Boy ruhákat viselni, és hírnevet szerzett magának a tanítás megzavarásában, a tanárok kifigurázásában. Ennek eredményeképp kizárták a festészeti, majd a grafikai osztályból is. Vizsgája sikertelen volt Cynthia segítsége ellenére is, és utolsó éve előtt kitették az iskolából.

Az édesanya elvesztése

1958. július 15-én (amikor John 17 éves volt) édesanyját elgázolta egy részeg, szolgálaton kívüli rendőr, miközben Julia hazafelé sétált Smithéktől. A fiúnak kellett azonosítania anyja holttestét. Mindezt követően barátsága Paul McCartney-vel még szorosabb lett, ugyanis Paul szintén elvesztette édesanyját mellrákban, mikor ő még csak 14 éves volt. John és Paul korábban egy templomban ismerkedtek meg. Az anya később több dalt is megihletett (Julia - 1968, Mother - 1970, My Mummy’s Dead - 1970). 

 

THE BEATLES (1960-1970):

15 éves korában, az 1956 szeptemberében megalapította első saját skiffle zenekarát, melynek a The Quarrymen nevet választotta középiskolája, Quarry Bank High School neve alapján. Kezdetben „szellemes dalokat” játszottak; a skiffle stílust és a rock&rollt ötvözték. 1957. július hatodikán Wooltonban, a St. Peters templom kertjében adta második koncertjét a zenekar. Fontos eseménynek mondható ez, ugyanis ekkor ismerte meg John Paul McCartney-t, majd felkérte, hogy csatlakozzon hozzájuk. Paul későbbi interjúkban elárulta, hogy Mimi meg volt győződve arról, hogy John barátai kevésbé olyan jók, mint unokaöccse, ezért gyakran pártfogásába vette őt, mikor meglátogatta Johnt. Paul öccse és édesapja sem támogatta az ötletet, miszerint a fiúnak csatlakoznia kéne a bandához, az apa szerint Lennon „bajba keverte volna” fiát. Később azonban engedélyezte, hogy Paul szobájában, a Forthlin Road 20-as számú házban tartson próbákat az újonc banda. Az ekkoriban 18 éves John megírta első dalát, a Hello Little Girl-t. A dal az angol The Fourmost top 10-es lista előkelő helyén tudhatta magát közel öt évvel később.

Gitáros híján Paul közeli barátját, George Harrisont ajánlotta Lennonnak. Az akkoriban 14 éves George-t John túl fiatalnak találta, Paul ezért meghallgatást szervezett egy busz fedélzetén a fiatal fiúnak. Miután sikeresnek bizonyult a performansz és immáron gitáros is volt a csapatban, John felkérte barátját (akit a művészeti iskolából ismert), Stuart Sutcliffe-t, hogy ő legyen a basszusgitáros. 1960 augusztusában Németországba, Berlinbe utaztak (48 éjszakára terveztek), mivel sürgősen szükségük volt egy dobosra. Pete Bestet kérték fel a csatlakozásra. Az 1960-as évekre megalakult a The Beatles nevezetű formáció, s lassacskán elindult a siker útján.

Mikor Mimi tudomást szerzett a berlini útról, könyörgött a 19 éves Johnak, hogy maradjon és fejezze be tanulmányait a művészeti iskolában. Ennek ellenére később, 1961-ben, majd 1962-ben ismételten kiutaztak Berlinbe. Akárcsak a többi bandatag, John is drogokhoz, amfetaminhoz nyúlt hosszúra nyúlt éjszakai fellépéseik végett.

A banda nevének eredete

Nevüket The Quarrymen-ről Buddy Holly Crickets nevű zenekarának emlékére The Silver Beetles-ree változtatták (beetles = bogarak), majd ezt hamarosan The Beatles-re rövidítették.

A zenekar menedzsere 1962-től Brian Epstein volt, egészen korai haláláig, 1967-ig. Brian-nek nem voltak korábbi tapasztalatai a menedszerszakmában, de lenyűgözte őt a banda szereplése, öltözködési stílusa és karaktere a színpadon. Lennon kezdetben ellenezte az ötletet, miszerint profikhoz méltó kell legyen a megjelenésük, végül beadta derekát, mondván „Akár egy véres lufit is viselek, ha valaki fizet nekem érte."
A formáció később kisebb átalakulásokon esett át: McCartney  átvette a basszusgitáros szerepét, miután Sutcliffe úgy döntött, Hamburgban marad, valamint Pete Bestet Ringo Starr dobos váltotta fel. Ez a négyes felállás egészen 1970-ig, a banda megszűnéséig megmaradt. 

1962 októberében debütált a zenekar első dala, a Love Me Do, mely nemsokára a brit listák 17. helyén találta magát. 1963. február 11-én, mindössze 10 óra alatt elkészítették debütáló albumukat, a Please Please Me-t. Ezen a napon John megfázással küszködött, ami jól érezhető a Twist and Shout című dalban, amit aznap utolsó számként vettek fel. Lennon és McCartney tizennégy dalt írt közösen, ám ebből csak nyolc került kiadatásra. Egy 1987-es interjúban Paul elárulta, hogy minden Beatles-tag felnézett Johnra: „Ő volt a mi kis Elvisünk ... mind felnéztünk rá. Idősebb volt és igazi vezéralkat; ő volt a leggyorsabb és a legokosabb."

1963-től: Beatlemánia & világhírnév

1963-ra már sikert sikerre halmozott a The Beatles az Egyesült Királyságban. Lennonnak nem volt oka panaszra, ugyanis ez év áprilisában megszületett első fia is, Julian (Cynthia Powelltől), mikor ő a bandával turnézott. A valódi „Beatlemánia” 1963. október 13-án kezdődött csak el igazán az országban: ekkor adták első jelentős koncertjüket a londoni Palladiumban, melyet televíziók is közvetítettek. S ha a hatalmas rajongótábor nem lett volna elég, a The Beatles lassacskán világméretű szenzáció lett. A mérföldkő 1964 februárja, mikoris Ed Shullivan amerikai showműsorában tiszteletüket tették. Ebben az évben a Billboard 100-as slágerlistáján az öt vezető helyet foglalták el, s ezt a teljesítményt azóta sem sikerült senkinek felülmúlni. Ezt követően két éven át keményen dolgoztak: turnéztak, filmet készítettek, dalszövegeket írtak, sőt John két könyvet is megjelentetett (a szürrealista In His Own Write-t,  valamint a Spaniard in the Works-t).

A Brit Birodalmi Rend kitüntetése

1965-ben az MBE (Member of the Order of the British Empire) érdemrend ötödik osztályával tüntették ki őket, amely bár még nem jár lovagi címmel, így is nagy vihart kavart. Sokak szerint ez a kitüntetés nem nekik, hanem menedzserüknek, Brain Epstein-nek járt volna. 

Lennon aggasztotta, hogy sokan, akik részt vettek a Beatles koncerteken, nem hallották a zenét a rajongók sikításai végett. Lassacskán egyre elkeseredettebbé vált, felszedett pár kilót (ezt később „Fast Elvis” időszakának tekintette), és érezte, hogy kezd kicsúszni kezéből az irányítás. LSD-hez nyúlt, bár először nem saját akaratából. Egy fogorvos, aki vacsorát szervezett nekik, drogot csempészett Lennon, Harrison és feleségeik italába. Mikor távozni szerettek volna, a házigazda elárulta nekik, mit tett és kérte őket, hogy ne hagyják el a házat, mivel nem tudni, hogyan hat majd a drog szervezetükre. Később egy éjszakai klub liftjében mindannyian azt hitték, tűz van. „Mind kiabáltunk ... forró és hisztérikus volt."

„Népszerűbbek vagyunk, mint Jézus"

1966 márciusában az Evening Standard riporterének, Maureen Cleave-nek adtak interjút, ami hatalmas botrányhoz vezetett. John a következőket nyilatkozta: „A kereszténység haldoklik. Összezsugorodik és eltűnik ... Most sokkal népszerűbbek vagyunk, mint Jézus. Nem tudom, melyik fog hamarabb kihalni, a rock and roll vagy a kereszténység." A nyilatkozat heves bírálatokat eredményezett a tengerentúlon, míg Angliában figyelmen kívül hagyták. Amerika déli államaiban nyilvánosan égették el a Beatles-lemezeket, dalaikat tiltólistára tették a rádiók, s mindennek tetejébe olyan szélsőséges csoportoktól kaptak fenyegetéseket, mint a Ku-Klux-Klan. A zenekarnak ennek következtében fel kellett függesztenie turnéját. 

Legutolsó koncertjüket 1966. augusztus 29-én adták, ám Lennon ekkor már kizökkent rutinjából, elveszettnek érezte magát. Már nem érezte úgy, hogy a színpad az otthona, és fontolóra vette, hogy elhagyja a zenekart. Egyre gyakrabban fogyasztott LSD-t, 1967-re szinte már állandóan a drog befolyása alatt volt. Ian MacDonald életrajzíró szerint az állandó drogfogyasztás „az identitás elvesztéséhez vezetett”. Megfigyelhető volt, hogy John 1967-ben megjelent dalai már egyáltalán nem hasonlítottak a Lennon-McCartney időszak egyszerű, szerelmes dalaihoz. A Time magazin Strawberry Field Forever című számukat „megdöbbentően leleményesnek” titulálta.

1967-től: Növekvő feszültségek

Augusztusban, miután a Beatles-tagok megismerkedtek Maharishi Mahesh Yogi filozófiával és a transzcendentális meditációval foglalkozó tudóssal, Bangorba, Walesbe utaztak, hogy részt vegyenek egy hétvégi meditáción, tanításon. A szemináriumon tájékoztatták őket Epstein haláláról. „Tudtam, hogy bajban vagyunk" - mondta később Lennon. „Nem volt kétségünk afelől, hogy a zenén kívül mást nem csinálhatnánk, és megrémültem." Elsősorban John és George Harrison kezdett el érdeklődni a keleti vallás iránt, így a zenekar később Indiába utazott további tanulás céljából. Míg ott tartózkodtak, több dalt is megírtak.

1967 októberében mutatták be a mozik John háborúellenes filmjét, a How I Won the War-t, melyben először szerepelt a többi Beatles-tag nélkül. Az év decemberében megjelent a banda első Epstein nélkül készített filmje, a Magical Mystery Tour. A filmet McCartney írta és rendezte. Habár ez volt első kritikus hangvételű filmjük, Lennon Lewis Carroll inspirálta filmzenéje, az I Am the Walrus nagyon sikeres lett.

Üzleti tevékenységek - Apple Corps

Brian Epstein halála után a zenekar tagjai egyre gyakrabban folytattak üzleti tevékenységeket, s 1968 februárjában megalapították az Apple Corps multimédiás céget, mely az Apple Records-on (lemezkiadó) kívül számos más leányvállalatot foglal magába. Lennon szerint ez tökéletes módja a „a művészi szabadság megteremtésének az üzleti világban”. A tagok azonban képtelenek voltak megegyezni a vállalat irányításában, így igencsak nőtt a feszültség. Egyetértettek abban, hogy az Apple-nek professzionális menedzsmentre van szüksége. John Lord Beeching-et kérte fel, ám ő visszautasította az ajánlatot. Ezután Allen Klein kereste fel Lennont, aki korábban olyan neves bandák menedzsere volt, mint a Rolling Stones. 1969 elején Klein-t kinevezték az Apple ügyvezető igazgatójának, habár McCartney a szerződést sosem írta alá.

1968 végén John Dirty Mac szerepében tűnt fel a The Rolling Stones filmjében, a Rock and Roll Circus-ban. A filmben Yoko Ono hangját is hallhatjuk felcsendülni.

Munkái Yoko Onóval

John és Yoko 1969. március 20-án házasodott össze. Nászútjukon készült Bag One-ra keresztelt 14 litográfiájukból (kőlenyomat) nyolcat nézhetetlennek tartottak, s legtöbbjüket el is kobozták. 1968 és 1969 között három albumot adtak ki Onóval (Unfinished Music No.1: Two Virgins; Unfinished Music No.2: Life with the Lions; Wedding Album). 1969-ben megalapították a Plastic Ono zenekart, majd kiadták Live Peace-t Torontóban. 1969 és 1970 között kiadta Give Peace a Chance (1969-ben vietnami háború ellenes himnuszként fogadták el), Cold Turkey (herionfüggőségét dokumentálja), valamint Instant Karma! (ezzel tiltakozott az ellen, hogy Nagy-Britannia részt vegyen a nigériai polgárháborúban) című kislemezeit. A vietnámi háborúban Amerikát támogatta. Mivel Cold Turkey című dala egyre lejjebb csúszott a slágerlistákon, MBE kitüntetését vissza akarta adni a királynőnek, ám mint kiderült, a státuszt nem lehet visszavonni.

Kilépés a Beatles-ből & feloszlás

A négy tag 1969. augusztus 20-án volt utoljára együtt stúdióban. John és Yoko ekkorra szinte már elválaszthatatlanok voltak, a zenekar utolsó előtti, Abbey Road című albumát is közösen készítették, sőt egy nagyméretű ágyat is betoltak a stúdióba, hogy ne kelljen elválniuk egymástól. 1969 szeptemberében Lennon véglegesen elhagyta a The Beatles-t. Utolsó albumuk, a Let It Be 1970. május 8-an került kiadatásra. Miután John úgy döntött, hogy feloszlatja a zenekart, a tagok ragaszkodtak hozzá, hogy a médiának erről egyelőre semmit ne mondjon. John és Paul között ezérte egyre csak nőtt a feszültség, végül maga McCartney 1970. április 10-én sajtóközleményben tudatta a nyilvánossággal, hogy kilép a Beatles-ből, szólóalbumot ad ki és a zenekar feloszlik. John később a következőket írta: „Elindítottam a bandát. Feloszlattam. Ilyen egyszerű." Rolling Stone-nak adott interjújában kitért arra is, hogy a többi tag mennyire ellenséges volt Yokóval, valamint, hogy Brian halála után szinte egyenes út vezetett a feloszlásig. „Miután Brian Epstein elhunyt, szétestünk." - mondta.

◆ Lennon komoly hatással volt a rock and roll fejlődésére; a 20. század legbefolyásosabb zenészei között tartják számon.

MAGÁNÉLET:

Első feleségétől, Cynthiától született egy fia, de házasságuk 1968-ban véget ért.
1969-ben John elvette Yoko Ono-t feleségül. Sokan Yokót okolják a Beatles feloszlásáért, de igazából a feszültség már menedzserük halála óta növekedett.
Nevét John Ono Lennonra változtatta.

SZÓLÓKARRIER: 

8 saját albuma jelent meg 14 év alatt.

HALÁLA:

1980. október 8-án a Dakota ház előtt állt Mark David Chapman egész nap. Délelőtt a Lennon házaspár elhagyta az épületet, ekkor Chapman aláírattatta egyik albumát Lennonal. Késő este, amikor Lennonék hazaértek, Chapman John után szólt, majd amikor ő megfordult ötször rálőtt.

AZ ÉLETRAJZ FOLYAMATOS FRISSÍTÉS ALATT! KEZDVE: 2018. 2. 24.
  

1977 Fire in the Water

1970 Apotheosis (short)

1970 4-3-2-1 Hot and Sweet (TV series)
Singer

1968 Two Virgins (short)

1967 Hogyan nyertem meg a háborút
Gripweed

1965-1966 Not Only... But Also (TV series)
Guest / Lavatory Attendant

1966 Reflections on Love (short)

1965 Help!
One of The Beatles (uncredited)

1964 Egy nehéz nap éjszakája
John  

The Beatles albumok:

Stúdióalbumok:

Please Please Me – 1963. március 22.
With the Beatles – 1963. november 22.
A Hard Day’s Night – 1964. július 10.
Beatles for Sale – 1964. december 4.
Help! – 1965. augusztus 6.
Rubber Soul – 1965. december 3.
Revolver – 1966. augusztus 5.
Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – 1967. június 1.
The Beatles (White Album) – 1968. november 22.
Yellow Submarine – 1969. január 17.
Abbey Road – 1969. szeptember 26.
Let It Be – 1970. május 8. 

Középlemezek:

Twist and Shout – 1963. július 12.
The Beatles' Hits – 1963. szeptember 6.
The Beatles (No. 1) – 1963. november 1.
All My Loving – 1964. február 7.
Long Tall Sally – 1964. június 19.
Extracts from the Film A Hard Day's Night – 1964. november 6.
Extracts from the Album A Hard Day's Night – 1964. november 6.
Beatles for Sale – 1965. április 6.
Beatles for Sale (No. 2) – 1965. június 4.
The Beatles' Million Sellers – 1965. december 6.
Yesterday – 1966. március 4.
Nowhere Man – 1966. július 8.
Magical Mystery Tour – 1967. december 8.
The Beatles – 1981. december 7.
Baby It's You – 1995. március 6. 

Kislemezek:

"My Bonnie"/"The Saints" – 1962. január 5. (Tony Sheridan & The Beatles)
"Love Me Do"/"P.S. I Love You" – 1962. október 5.
"Please Please Me"/"Ask Me Why" – 1963. január 11.
"From Me to You"/"Thank You Girl" – 1963. április 11.
"She Loves You"/"I'll Get You" – 1963. augusztus 23.
"I Want to Hold Your Hand"/"This Boy" – 1963. november 29.
"Can't Buy Me Love"/"You Can't Do That" – 1964. március 20.
"A Hard Day's Night"/"Things We Said Today" – 1964. július 10.
"I Feel Fine"/"She's a Woman" – 1964. november 27.
"Ticket to Ride"/"Yes It Is" – 1965. április 9.
"Help!"/"I’m Down" – 1965. július 23.
"We Can Work It Out"/"Day Tripper" – 1965. december 3.
"Paperback Writer"/"Rain" – 1966. június 10.
"Yellow Submarine"/"Eleanor Rigby" – 1966. augusztus 5.
"Penny Lane"/"Strawberry Fields Forever" – 1967. február 17.
"All You Need is Love"/"Baby You’re a Rich Man" – 1967. július 7.
"Hello, Goodbye"/"I Am the Walrus" – 1967. november 24.
"Lady Madonna"/"The Inner Light" – 1968. március 15.
"Hey Jude"/"Revolution" – 1968. augusztus 30.
"Get Back"/"Don't Let Me Down" – 1969. április 11.
"The Ballad of John and Yoko"/"Old Brown Shoe" – 1969. május 30.
"Something"/"Come Together" – 1969. október 31.
"Let It Be"/"You Know My Name (Look Up the Number)" – 1970. március 6.
"Back in the USSR"/"Twist and Shout" – 1976. június 25.
"Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band"/"With a Little Help from My Friends"/"A Day in the Life" – 1978. szeptember 30.
"The Beatles Movie Medley"/"I'm Happy Just to Dance with You" – 1982. május 24.
"Free as a Bird"/"Christmas Time (Is Here Again)" – 1995. december 5.
"Real Love"/"Baby's in Black" – 1996. március 6. 

Szólóalbumai: 

John Lennon/Plastic Ono Band - 1970
Imagine - 1971
Some Time in New York City - 1972
Mind Games - 1973
Walls and Bridges - 1974
Rock ’n’ Roll - 1975
Double Fantasy - 1980
Milk and Honey - 1984

Utolsó frissítés: 2018.03.03. 21:09 LeerdammerGirl által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace