• Thomas Müller Toni Kroos Mats Hummels Mario Götze Julian Draxler Robert Lewandowski Neven Subotić Marc-André ter Stegen Aubameyang Emre Can Timo Werner Julian Brandt Erling Haaland

Marco Reus életrajza

Magánélete

1989. május 31-én született Németországban, Dortmundban. Angol származású édesapja, Thomas, Németországban, míg német édesanyja, Manuela, Oroszországban nevelkedett. Két nővére van, Yvonne és Melanie. Imádja unokaöccsét, Nico-t. 2009-2013 között Carolin Bohs német műsorvezetővel járt együtt, 2015 decembere óta Scarlett Gartmann modellel alkot egy párt. 2018. október 18-án Instagram oldalán jelentette be, hogy Scarlett kislányukkal terhes.  2019. március 31-én megmutatta újszülött gyermekét a nagyvilágnak. Scarlett és Marco az Instagram oldalukon tudatták, hogy 2019. december 21-én összeházasodtak. Második gyermekük születését 2023. január 12-én erősítették meg.

Karrier

1994-ben kezdett el játszani a Post SV Dortmundban, 1996-ban igazolt a Borussia Dortmundhoz, azonban akkor csak a U19-es csapatig jutott. 2006 nyarán otthagyta a BVB-t a Rot Weiss Ahlen U19-es csapatáért. A klub második csapatában 5 mérkőzésen játszott, mint középpályás. A következő évben felkerült az elsőszámú csapatba, kétszer volt kezdőjátékos, összesen 14 meccsen volt fent a pályán és két gólt is lőtt. Második gólja miatt a csapat felkerült a Bundesliga 2-be. A 2008-09-es szezonban 27-szer játszott és négyszer talált a kapuba.

2009. május 25-én aláírt egy négyéves szerződést a Borussia Mönchengladbachhal. 2009. augusztus 28-án megszerezte első Bundesliga gólját a Mainz 05 ellen. A 2011-12-es szezonban 12 meccsen 7 gólt szerzett. 2015-ig kellett volna maradnia, azonban 2012 januárjában 17,1 millió Euro ellenében visszaigazolt a Borussia Dortmundhoz, az új szerződése 2017 júliusában jár le. Első mérkőzésen betalált a kapuba a Werder Bremen ellen. Szeptember 29-én korábbi csapata, a Borussia Mönchengladbach kapuját kétszer is bevette, a gólokat szerényen ünnepelte.

Első Bajnokok Ligája mérkőzésén döntetlenhez segítette csapatát a Manchester City ellen, majd a Real Madrid kapujába is betalált. November 21-én pedig egy volt a négy góllövő közül az Ajax ellen, s ezen győzelem által a BVB bekerült a legjobb 16 közé. A 2013-as Német labdarúgó-szuperkupa döntőjében kétszer is betalált a Bayern München kapujába, hozzásegítve csapatát a győzelemhez. Augusztus 18-án tizenegyesével a Dortmund legyőzte az Eintracht Braunschweig csapatát a Signal Iduna Parkban a szezon második mérkőzésén. Az SC Freiburg elleni mérkőzés után Reus, aki lenyűgözően kezdte az idényt, megerősítette, hogy ő lövi majd a BVB büntetőit, habár a TSV 1860 München ellen ezt a szerepet átengedte  Aubameyang-nak.

2014. február 25-án Marco gólt lőtt a Zenit Saint Petersburg ellen a Bajnokok Ligája egyik mérkőzésén, csapata 4:2-es győzelemmel zárt. Március 29-én betalált a VfB Stuttgart kapujába, a meccset 3:2-es eredménnyel zárta a Dortmund. Április 8-án két gólt is lőtt a Real Madrid ellen a BL-ben, azonban csapata a visszavágón 3:2-re kikapott az ellenféltől, ezáltal kiesett a Bajnokok Ligájából is. A 2013/2014-es szezont 23 góllal és 18 gólpasszal zárta.

A 2014/2015-ös szezon második meccsén az FC Augsburg ellen Marco egy gólt lőtt és előkészített egy másikat, lehetőséget adva csapatának a győzelem megszerzésére. 2014 szeptemberében bokasérüléssel diagnosztizálták, amelyből október 22-én tért vissza a Galatasaray elleni BL mérkőzésen, melyet egy góllal és egy gólpasszal zárt. Habár a Dortmund elvesztette a meccset, Reus betalált a Bayern München kapujába november elsején.  Benne volt a kezdő csapatban az SC Paderborn elleni mérkőzésen, melynek első félidejében kétszer is eredményes volt. Azonban a mérkőzés második felében le kellett hozni a pályáról, az ellenfél pedig két gólt is szerzett, ezáltal a meccs döntetlennel zárult. Sérülése miatt 2015 januárjáig nem léphetett a pályára. 2015. február 10-én hosszabított a Dortmunddal, új szerződése értelmében 2019-ig a csapat tagja.

2015. augusztus 5-én gólt lőtt a Wolfsberger AC ellen. A Bundesliga szezont egy góllal és egy gólpasszal kezdte korábbi csapata, a Borussia Mönchengladbach ellen. 2015. augusztus 28-án betalált az Odds BK ellen, a Dortmund pedig kvalifikálta magát a 2015/2016-os UEFA Európa Ligába. 2016. április 20-án egyike volt a három gólszerzőnek a Hertha BSC elleni Német labdarúgókupa elődöntőn. A 2015/2016-os szezont 23 góllal és 8 gólpasszal fejezte be, összesen 43 meccs alkalmával tartózkodott a pályán. A 2016/2017-es szezon kezdete előtt ő lett a Borussia Dortmund kapitánya, nem sokkal azután, hogy az addigi kapitány, Math Hummels átigazolt a rivális Bayern Münchenhez.

Egy újabb sérülés miatt az új szezont csak 2016. november 22-én tudta kezdeni. Kétszer betalált, illetve egy gólpasszt is adott a Legia Warsaw elleni történelmi 8:4-es BL mérkőzésén. Reus kapta a meccslabdát, mert eredetileg ő fejelelte be a jelentőséggel bíró utolsó gólt, melyet később öngólnak nyilvánítottak. A december harmadikai Borussia Mönchengladbach elleni mérkőzésen három gólt segített elő. Négy nappal később gólt lőtt a Real Madrid kapujába a BL-ben, a BVB csoportelsőként jutott tovább. December 10-én az FC Köln ellen egyenlített. December 16-án, a 209. Bundesliga mérkőzésén a TSG 1899 Hoffenheim ellen, piros lapot kapott és kiállították, jogtalanul; a meccs 2:2-es döntetlennel zárult. 2017. május 27-én csapatával megnyerte a Német Labdarúgókupát, a 2:1-es győzelem által Marco megnyerte első jelentősebb címét.; habár félidőben le kellett cserélni, az elsődleges vizsgálatok alapján részlegesen elszakadt a keresztszalagja a jobb térdében. 2018. február 10-én tért vissza, a Hamburg elleni mérkőzésen. 2018. március 9-én 2023-ig meghosszabbította a szerződését.

A 2018-2019-es szezont a Borussia Dortmund csapatkapitányaként kezdte. A csapat 2018. augusztus 20-án továbbjutott a Német Kupában, a döntő gólt Marco lőtte a 120. percben. Augusztus 26-án a Lipcse ellen is betalált ezzel beállítva a 4:1-es végeredményt. 2018. szeptember 26-án 2 gólt is lőtt a Nürnberg ellen. 29-én a BVB 2:0-ról fordított 2:4-re a Leverkusen ellen. Október 3-án a Bajnokok Ligájában volt eredményes, a 90+2 percben állította be a 3:0-s végeredményt a Monaco csapata ellen. Az Atletico Madrid ellen is győzedelmeskedett a csapat. 2018. 11. 10-én 3:2-re legyőzték a Bayern München-t. December elsején a Freiburg, 11-én a Monaco, 15-én pedig a Bréma ellen győzedelmeskedett a csapat.

2019. február ötödikén bűntetőkkel vesztettek a Bréma ellen a Német Szuperkupában. Február 13-án a Tottenham 3:0-ra legyőzte a BVB-t a BL-ben, majd a visszavágón is győzedelmeskedni tudott az angol csapat, így a Dortmund kiesett a Bajnokok Ligájából. Egy kisebb mélypont után a csapat március 9-én 3:1-re legyőzte a Stuttgartot, Marco bűntetőből szerzett gólt a 62. percben. 16-án 2:3-ra verték a Hertha Berlin csapatát, Reus a 90+2 percben talált a kapuba. Március 30-án a Wolfsburg csapatát győzték le 2:0-ra. A Klassiker előtt a Borussia Dortmund két ponttal vezette a Bundesligát, azonban végül a Bayern München emelhette magasra a trófeát.

2019. augusztus harmadikán 2-0-ra megnyerték a Német Szuperkupát. Augusztus 9-én legyőzték a KFC Uerdingen 05 csapatát, Marco a 49. percben betalált a kapuba. A Bajnokok Ligájában az Interrel, a Barcelonával és az SK Slavia Prahaval sorsolták össze. Szeptember 14-én 4-0-ra nyertek a Leverkusen-nel szemben, Reus duplázott. Október másodikán legyőzték a Slaviat. Október 30-án győzedelmeskedni tudtak a Mönchengladbach-hal szemben a Német Kupában. Február elején lépett utoljára pályára, izomsérülése miatt. 2020. június 10-én kezdett el újra edzeni a csapattal. 2020. június 13-án a Dortmund legyőzte a Düsseldorfot, majd augusztus 16-án 2-11-re verte az Austria Wien csapatát. Marco szeptember 7-én tért vissza a pályára. Szeptember 14-én győzedelmeskedtek a Duisburggal szemben a Német Kupában, Reus az 58. percben gólt lőtt. Október 20-án vereséget szenvedtek a Lazio ellen a BL-ben, október 28-án azonban legyőzték a Zenitet. November 5-én győzedelmeskedtek a Brugge csapata ellen. November 7-én Marco gólt szerzett a Bayern München ellen, azonban a BVB elvesztette a mérkőzést. 21-én 2-5 arányban nyertek a Berlin ellen. December 12-én elvesztették a Stuttgart elleni meccsüket.

2021. április 10-én nyertek a Stuttgart-tal szembe, Marco az 52. percben gólt szerzett. Április 14-én vesztettek a Manchaster City ellen, s ezzel kiestek a BL-ből. 4 nappal később megverték a Bréma csapatát, majd április 24-én a Wolfsburgot. Május elsején 5-0-ra győzedelmeskedtek a Német Kupa elődöntőjében a Holstein Kiel ellen - Marco a 26. percben betalált a kapuba. Május 8-án legyőzték a Lipcse csapatát, Reus a hetedik percben szerezte meg a vezetést a Dortmund számára. Május 13-án megnyerték a Német Kupa döntőjét, 1-4 arányban győzték le a Lipcsét. Május 16-án megverték a Mainz-ot, Marco a 42. percben volt eredményes. Május 22-én legyőzték a Leverkusen-t.

2021. augusztus 14-én 5-2 arányban nyertek, a 23. percben Marco is betalált a kapuba. Szeptember 11-én legyőzték a Bayer Leverkusen csapatát, majd október negyedikén a győzelem mellett megszerezte a 100. asszisztját is. November hetedikén vereséget szenvedtek az RB Leipzig-gel szemben. November 20-án Marco 85. percben szerzett góljával újra győzedelmeskedni tudtak. 4 nappal később a BL csoportkörben 3-1-re vesztettek a Sportinggal szemben, majd huszonhetedikén megverték a Wolfsburgot. December negyedikén egy góllal ugyan, de vesztettek a Bayern München ellen. Hetedikén azonban győzelmet ünnepelhettek - 5-0-ra legyőzték a Besiktast a BL-ben, Marco kétszer is eredményes volt. A 2021-es év utolsó 3 mérkőzését is győzelemmel zárták.

2022 januárját sikeresen kezdték, azonban 18-án a St. Pauli ellen elszenvedett vereség miatt kiestek a Német Kupából. Az Európa Ligában 6-4-es összesítéssel veszítettek a Rangers ellen. Április 26-án vesztettek a Dinamo Kijevvel szemben.

2022. augusztus hatodikán 1-0-ra legyőzték a Bayer Leverkusen csapatát, majd hat nappal később az SC Freiburg ellen győzedelmeskedtek. Szeptember 6-án a Köbenhavn-t győzték le a BL-ben, majd 14-én vereséget szenvedtek a Manchester City ellen. Október ötödikén 1-4-re legyőzték a Sevilla-t a Bajnokok Ligájában. Október nyolcadikán döntetlent játszottak a Bayern München ellen. Október 11-én újra döntetlen eredménnyel lett végre a Sevilla elleni BL mérkőzésüknek. A Német Kupa második fordulójában piros lappal is eredményesek voltak - 0-2-re megverték a Hannover csapatát. Október 25-én döntetlent játszottak a Manchester City ellen, majd még egy döntetlent a Köbenhavn ellen november másodikán. November 11-én kikaptam a Mönchengladbach ellen, azonban 24-én 2-7-re verték a Lion City-t, majd 4 nappal később legyőzték a Johor FC-t is. Novemberi utolsó mérkőzésüket, a Vietnam ellen, elvesztették.

2023. március 3-án Reus gólt szerzett az RB Leipzig elleni 2-1-es győzelem alkalmával, és ezzel a Borussia Dortmund góllövőlistájának második helyezettje lett Michael Zorc mellett 159 góllal. Március 18-án egy 6-1-es győzelem alkalmával két gólt szerzett az FC Köln ellen, és 161 góllal klubja második góllövője lett, Alfred Preissler mögött, aki 177 góllal áll az élen.  Április 27-én Reus egyéves, 2024-ig szóló szerződéshosszabbítást írt alá.

2023. július 6-án Reus bejelentette, hogy a 2023-24-es szezonban lemond a klub kapitányi posztjáról.

2023. november 4-én Reus a Bayern München elleni Der Klassiker-ben a 400. mérkőzésén lépett pályára a Borussia Dortmund színeiben, ezzel ő lett a hatodik játékos, aki elérte ezt a mérföldkövet - Michael Zorc, Mats Hummels, Roman Weidenfeller, Stefan Reuter és Lars Ricken mögött.

A válogatottban

Németország U21-es válogatottjában 2009 augusztusában debütált, Törökország ellen. 2010. május hatodikán hívták fel a felnőtt csapatba, május 14-én kellett volna pályára lépnie Málta ellen, azonban 11-én le kellett mondania a válogatottságát, mert a Bayer Leverkusen elleni meccsén megsérült a lába. 2011. október 7-én lépett először pályára a német felnőtt válogatott tagjaként, újra Törökország ellen. Első gólját Svájc ellen szerezte 2012. május 26-án. Június 22-én betalált Görögország ellen az EB negyeddöntőjében.

Reus állandó tagja volt Joachim Löw csapatának a 2014-es Világbajnokság selejtező meccseinek során, 5 gólt lőtt és 3 gólpasszt adott. Beválogatták a világbajnokságra utazó csapatba, azonban vissza kellett lépnie, mert június 6-án,az Örményország elleni mérkőzésen bokasérülést szenvedett.

2014. szeptember 3-án tért vissza Argentína ellen, sajnos a meccset elvesztették. A 2016-os EB selejtezői során többször is pályára lépett, azonban a csapatba nem választották be, egy újabb sérülés miatt.

2018-ban bizonyíthatott az Oroszországban megrendezett Világbajnokságon, ám sajnos a Nationalelf már a csoportkörben kiesett. Löw beválogatta a Nemzetek Ligájának keretébe. Reus a kezdőtizenegy tagjaként szinte az egész Franciaország ellen mérkőzést végigjátszotta szeptember 6-án.  2019. március 20-án a Szerbia elleni 1:1-es mérkőzésen pályára lépett, majd 4 nappal később gólpasszt adott a Hollandia elleni meccsen, melyet a Nationalelf 2:3-ra megnyert. 2019. szeptember 9-én legyőzték Észak-Írországot. Október 13-án győzedelmeskedni tudtak Észtországgal szemben. 2021. május 18-án, Instagrammon jelentette be, hogy nem lesz az EB keret tagja.

2021. november 11-én a Liechtenstein elleni világbajnoki selejtezőn Németország 9-0-ra győzött, Marco a 23. percben betalált a kapuba.

Novemberben Reus felmentést kapott Hansi Flick 2022-es FIFA-világbajnokságra készülő keretéből, állítólag egy bokasérülés miatt, amelyből nem sikerült időben felépülnie.

Érdekességek

• Szereti a teniszt, a kosárlabdát és a tollaslabdát. Szabadidejében szeret síugrást nézni.

• Kedvenc étele a pörkölt burgonyapürével és vörös káposztával.

• Szereti Justin Bieber ’Beauty And A Beat’ című dalát.

• Legkedveltebb dala karaoke közben a ’Call Me Maybe’ Carly Rae Jepsen-től.

• Kedveli a super skinny farmerokat.

• Babonás, csak a bal lábával lép pályára, emellett szerencse boxere is van. Először mindig a jobb zokniját, jobb lábszárvédőjét és jobb cipőjét veszi fel.

• Annak ellenére, hogy balkezes, a jobb lábával ügyesebb a pályán.