Starity

Morten Veland

Morten Veland Morten Veland nemzetisége 12800. 12rajongó 0vélemény
  • Születési idő
  • 1977. december 04.
  • Születési hely
  • Stavanger, Norvégia
  • Foglalkozás
  • énekes, gitáros, dalszövegíró
  • Magasság
  • 175 cm
  • Eredeti hajszín
  • szőke
  • Szemszín
  • zöld
  • Csillagjegy
  • Nyilas
  • Linkek
  • Hivatalos weblap
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Ailyn

Morten Veland életrajza

Személyes
Morten Veland 1977 december 4-én született a norvégiai Stavangerben. Magánéleteről csak keveset tudunk.
Tristania
Zenei karrierjének első állomás a Tristania nevű goth-metal banda volt, melyben alapító tag volt. Az 1996-ban alapult banda ma is működik, igaz nélküle. A banda hat nagylemezt adott ki, ebből Morten az első kettőben, illetve egy kislemezben, és egy demóban működött közre.

Sirenia
Talán saját dicsőségre vágyva, vagy a Tristania tagjavial való nézeteltéséres végett szállt ki a bandából, és alapította meg 2001-ben a Sirenia-t, mely ma az egyik legsikeresebb goth banda Európában.
A banda legnagyobb gondja a női vokál volt, melyet nem találtak. A debütáló lemezhez egy francia énekesnőt kértek fel, Fabeinne Gondamin személyében. Az At sixes, and sevens 2002-ben készült el, első képviselője a Sirenia egyre fejlődő goth körökben is egyedi stílusának. A dalok fantasztikus élményt nyújtottak, túlvilági hangzásukkal, és hangulatukkal. Szerkezetük, és zenei elemeik egyediek voltak, a legnagyobb dicséret pedig az énekesnő igen lágy, csengő hangjának, és Morten durva férfivokáljának összeillesztése. Ez a stíluselem jellemző a goth-ra, de a harmónia elérése nem könnyű.

An elixir for existence
A második Sirenia album 2004-ben jött ki, An elixir for existence névvel (jelentése egy elixír a létért). A stílus, és hangulat az előző lemezére alapozott, annál viszont sokkal kidolgozottabb, és mély mélyebb benyomást keltő lett.
Ami könnyítette a banda életét, az, az állandó énekesnő hadba állítása volt. Henriette Birdvik norvég énekesnő, akkor még csak 18 évesen állt a Sirenia élére. Hangi adottságai hasonlóak voltak az előző női énekeséhez, azonban érdekes, egyedi hangszínű.
Morten után, vagy vele párhuzamosan Henriette arcával azonosították a Sireniát, vele érte el a band az első igazi sikereket, és lett például ismert külföldön is. Külseje talán vad, és kemény volt, de tekintete mint fénylő ékkő sugárzott, fémláncok, és bőrruhák alá rejtett nőies alakja pedig illet a banda soraiba.

Nine destininies, and a downfall
A soron következő Sirenia album a Nine destininies, and a downfall volt 2007-ben (kilenc sors, és egy bukás). Henirette 2006-ban hagyta ott a bandát, saját elmondása szerint a zene túl sok időt vett el az életéből, és szeretett volna mással is foglalkozni, így útjára engedték a lányt, aki akkor 21 éves volt, és három évig volt a banda énekesnője. Jelenleg grafikus művészként tevékenykedik.
Az új hanganyagot a dán Monika Pedersennel vették fel, aki már rendelkezett zenei előélettel, ugyanis a dán Simphonia énekesnője volt, és két lemezen is énekelt. Miután a banda feloszlott, Monika első útja a Sirenia-hoz vezetett.
Ő szintén fontos állomása volt a banda történetének, hangja mélyebb, és erőteljes, megjelenése pedig nőiesen telt, hosszú szőke haja pedig összeillet Mortenéval.
A Nine destininies, and a downfall több kritikát is kapott, meglehetősen eltért az előzőekben megismert Sireina stílustól, és színvonaltól. Inkább volt átlagosabb, és közönségbarát, mellyel ugyan el is érték a kívánt médiavisszhangot. A Sirenia-t kontinens szerte ismerték, és szerették, és első két klipjüket is játszották a zenetévék (The other side, és My mind’s eye, 2007). Az album minden száma Monika hangjára alapult, rendes énekhangot hallhatunk, semmi távoli hangzás szerű nem volt bennük, mint az, az előző lemezeken hallható volt, valamint a számok egyformasága sem tetszett az okosoknak, az meg végképp nem, hogy a két klippesített dal még ki is lóg ezek közül.
A videókért azonban mindenesetre dicséretet érdemelnek, mindkettő egyedi, és különleges látványvilágú lett.

The 13th floor
A The 13th floor (a tizenharmadik emelet) a Sirenia 2009-ben megjelent lemeze, mely ezidáig a legnagyobb sikert ért el.
Monika 2008-ban távozott a Sirenia éléről, saját elmondása szerint „zenei ellentétek végett”, és egy interjúban azt ígérte „még hallotok felőlem”. Ehhez képest semmi életjelet nem mutat magáról…
A megüresedd női vokál helyére a banda pályázatot írt ki a twitteren, ahol közel 500 jelentkező közül a szintén komolyabb zenei előélettel rendekező Ailynt választották ki.
A modelszépségű spanyol énekesnő kiskora óta énekel, odahaza anime számokat énekelt egy lánytrióban, több díjat is bezsebelt, valamint részt vett a spanyol x-faktorban, mely végett országszerte ismert lett.
Miután 2008-ban Ailyn hivatalosan is a banda tagja lett, azon nyomban neki is álltak a legújabb lemez munkálatainak. A the 13th floor 2009 január 29-én került a közönség elé, igen pozitív visszajelzésekkel. Ailynnak jobban állt ez a kemény stílus, mint gondolták, két eltérő stílus találkozásának gyümölcséből születte meg a Sirenia aranykora.
A banda az új énekesnővel sikeresebb lett mint valaha, a spanyol szépség származása jóvoltából pedig robbanásszerűen megnőtt a Sirenia iránti kereslet Spanyolországban, és Dél-Amerika spanyolnyelvű országaiban.
Maga az album nagy sikert aratott, a legeladottabb lett az addigiak közül. Egyrészt visszatérést jelentette a gyökerekhez ami a hangzást illeti (valószínű a Nine destinies, and a downfall-t ért kritikák nyomására). Alaphangulatát talán az ártatlan lélek sötét világba való bekerüléseként lehetne leírni, a dalok keményebbek, sötétebbek, és ütősebbek lettek. Felsoroltak jól tükröződnek az album első (és egyetlen) videoklippjében is, melyet a Path to decay c számhoz (A megromláshoz vezető ösvényén) forgattak. Ailyn a szenvedő gyönyör megtestesítője, aki egy kietlen tájon, és zord körülmények között bolyong. A látványvilág is extrém, az énekesnőt tépet ruhával, és hajjal, lemosódott sminkkel, és szenvedő arccal láthatjuk. A videó az addigiak közül a legnézettebb.
Mindezek után a Sirenia nagysikerű Európa turnéra indult, és Dél-Amerikában is koncerteztek.

The enigma of life
A 2011-es év nagy goth zenei megjelenése a The enigma of life, a Sirenia legújabb albuma. A lemez sokban eltér az addigiaktól, egyrészt ezen nem 9 dal van, mint az előző 4 Sirenia albumon, hanem bónuszszámokkal együtt 15. hangzása ugyan gyengült, populárisabb hatást kívántak elérni, illetve alkalmazkodni Ailyn lágyan csengő hangjához.
A lemezhez mind a banda, mind a metal zeneélet sok reményt fűz, a változásoktól pozitív hatást remélnek. Ez egyenlőre az album újdonléte miatt még nem annyira érzékelhető, de a stratégia jó. Például az új lemezen megtalálható a This darkness c. slágergyanús szám spanyol verziója is, mellyel az újdonnan szerzett rajongóknak akartak kedveskedni.

Mortemia
Még 2009-ben Morten Veland új, saját zenei produkciót alapított Mortemia néven. A zeneipari tapasztalatokkal bőven rendelkező zenész egyszemélyes formációjában kiélhette minden alkotói vágyát. A Mortemia számait ő maga írta, hangszerelte, és állította össze, valamint énekelte fel. Az első lemez Misere Mortem címmel 2010-ben jelent meg, csupa pozitív visszajelzést kapott. A lemez valóban az évezred eleji gothból táplálkozott, viszont jócskán továbbfejlődött változata annak. Az inkább metal hangzású albumon 9 szám található (a Sirenia hagyományt őrizendőn), az első videoklip pedig az első számhoz készült, melynek címe The one I once was (Az egy, ami egyszer voltam).

Perils Of The Deep Seas

A Sirenia a 2013-as év elején jelentette be az új album készítését, aminek nemrég jelent meg hivatalosan is a címe, a borítója és a tracklistje. Erről úgy nyilatkoztak, hogy egyrészt Morten az albumon igencsak új dolgokkal fog kísérletezni, másrészt pedig célja hogy visszatérjen az ős-Sirenia-hangzáshoz. A rajongók közül néhányan kétkedéssel, mások örömmel fogadták az új album hírét, mely június 28-án került az európai lemezboltokba. Az első kislemez a Seven Widows Weep címet viseli, melyen helyett kapott a neki címadó dal, és egy másik, igen különleges szám, ami a Ditt Endelikt címet viseli. A Seven Widows Weep-hez klip is készült, melyben először a hét síró özvegyet láthatjuk, majd egy hajót, melyen hét tengerész közelít egy szilkasozorhoz. A tengerben egyszer csak szirének jelennek meg, elcsábítva a férfiakat, be a szorosba, ahol magukkal húzzák őket a vízbe. Eközben a sziklákon láthatjuk az együttes tagjait, köztük magát Ailynt, aki igazi csábító szirénként énekel.

The Seventh Life Path

Az együttes hetedik albuma május elején jelent meg, miután 2014 óta beszéltek már a munkálatokról, de Ailyn sérülése nehezítette a munkát. Az album a Npalam Recordsnál jelent meg, első ízben az együttes számára. A hangszeres részeket szinte teljes egészében Mortem Veland játszotta fel, míg Ailyn énekelt, és Mortem érdeme a zene megkomponálása is. Érdekesség, hogy az album borítóját egy magyar származású művész, Gyula Havancsák tervezte.
 

Dim Days of Dolor

A nyolcadik albumot, Dim Days Of Dolor címmel 2016 tavaszán jelentették be, majd rá nem sokkal Ailín távozását, ami Morten állítása szerint az album munkálatait nem akasztotta meg. Az énekesnő helyére Emmanuelle Zoldan francia mezzoszoprán énekesnő került, aki már korábban is dolgozott a Sireniával, tagja volt a háttérkórusnak, hangja több korábbi számban is hallható.

Videoklipek

Sirenia
Nine destinies, and a Downfall (2007)

The other side (2007)
My mind's eye (2007)

The 13th floor (2009)

The part to decay (2009)

The engima of life (2011)

The end of it all (2011)

Perils Of The Deep Blue (2013)

Seven Widows Weep (2013)

Mortemia
Misere mortem (2010)

The once I once was (2010)

Tristania albumok

Tristania (EP, 1997)
Widow's Weeds (1998)
Beyond the Veil (1999)
Angina (kislemez 1999)

Sirenia albumok

At Sixes and Sevens (2002)
An Elixir For Existence (2004)
Sirenian Shores (középlemez, 2004)
My Mind's Eye (kismelez, 2007)
Nine Destinies and a Downfall (2007)
The 13th Floor (2009)
The End Of It All (kislemez 2011)
The Enigma Of Life (2011)
Perils Of The Deep Blue (2013)
The Seventh Life Path (2015)
Dim Days Of Dolor (2016)

Mortemia albumok

Misere Mortem (2010)

Utolsó frissítés: 2016.09.24. 22:10 nothingcanstopme által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace