• Starity RSS-csatorna

Nadia Comăneci életrajza

Nadia Comăneci Onești-ben, Romániában született Gheorghe és Ștefania-Alexandrina Comăneci gyermekeként. Nadia édesanyját egy orosz film inspirálta lánya névadásakor, amelyet terhessége alatt nézett és hősnőjét Nadiának hívták, ami az orosz Nagyezsda kicsinyítő változata és reményt jelent.

Korai tornász karriere

Nadia az óvodában kezdett el tornázni, a helyi Flacăra csapat tagjaként. 6 éves korában Károlyi Béla meglátta amint a kislány barátnőjével cigánykerekezik az iskolaudvaron és elhívta hogy járjon kezdetleges tornásziskolájába. Károlyi épp tornászokat keresett, akiket kiskoruktól edzhetett volna és ekkor látta a lányokat az iskolai szünetben. Mikor becsengettek a lányok befutottak. Károlyi körülnézett az osztályokban a gyerekeket keresve, de nem járt szerencsével. Ezért megkérdezte a gyerekeket hogy ,,Ki szereti a tornát?", erre a lányok felugrottak és azt kiáltották: ,,Mi, mi!". Károlyi azt mondta az egyikük később nagyon ígéretes balerína lett. A másik lány pedig Nadia volt. Nadia 7 éves korában, 1968-ban kezdett el tornázni Károlyi Bélával. A kislány az egyik első tanuló volt az Onești-ben, Károlyi Béla és felesége Márta által alapított iskolában. A többi diákkal ellentétben több évig tudott ingázni a tornásziskola és otthona közt, mert a közelben lakott.

1969-ben Nadia 13. lett az első román tornászbajnokságon, mindössze 8 évesen. Károlyi Béla szerint a verseny szerencsétlenül alakult és adott a lánynak egy babát, emlékeztetve arra hogy többet ne végezzen a 13. helyen. Nadia nem is tette. Egy évvel később, 1970-ben szülővárosa csapatában versenyzett és a valaha volt legfiatalabb román nemzeti bajnok lett. 1971-ben részt vett első nemzetközi versenyén, egy junior találkozón Románia és Jugoszlávia közt, megnyerve első összetett aranyát és a csapat aranyat. A következő pár évben junior kategóriában számos kettős találkozón versenyzett olyan országokkal mint például Magyarország, Olaszország vagy Lengyelország. 11 évesen, 1973-ban összetettben, ugrásban és felemáskorláton aranyat szerzett a Junior Barátságos Bajnokságon, amely egy fontos nemzetközi találkozó fiatal tornászoknak.

Nadia első jelentősebb nemzetközi sikere 13 éves korában jött el. Az 1975-ös Európa Bajnokságon mindenkit lesöpört a pályáról, aranyat nyert minden szeren, talajon pedig ezüstöt. Még ebben az évben összetettben, ugrásban, gerendán és felemáskorláton aranyat szerzett a Román Bajnokságon, a montréali olimpia tesztversenyén szintén nyert összetettben és gerendán, ugrásban, talajon és korláton pedig második lett a rutinos Nellie Kim mögött, aki a legnagyobb versenytársnak bizonyult az elkövetkező 5 évben.

1976 márciusában részt vett az Amerikai Kupán New Yorkban. Tökéletes ugrására 10 pontot kapott az elődöntőben valamint a döntőben, és megnyerte az összetettet. Nadia több 10 pontot is kapott egyéb találkozókon, például a neves Chunichi Kupán Japánban, ahol tökéletes ugrást és felemás korlát gyakorlatot mutatott be.

A közönség is megjegyezte a nevét: 1975-ben a United Press International az év női sportolójának választotta.

A montréali olimpia

14 éves korában Nadia az 1976-os olimpia egyik sztárja lett. Július 18-án a csapatversenyen 10 pontot kapott a felemás korlát gyakorlatára. Ez volt az első alkalom az olimpiák történetében, hogy egy tornász elérte ezt az eredményt. Amikor az Omega AS cég, az eredménytábla gyartója megkérdezte hogy négy számjegy szükséges-e a táblára, azt a választ kapta hogy a tökéletes 10.00 nem lehetséges. Így Nadia pontszáma így jelent meg: 1.00. A tömeg először összezavarodott, de aztán megértette a helyzetet és lelkes éljenzéssel fogatta. Az olimpia folyamán a fiatal további hat 10 pontot kapott, aranyat nyert összetettben, gerendán és felemás korláton, továbbá bronzot talajon. A román csapat a második helyen végzett, ezzel megszerezte az ezüstérmet.

Nadia volt az első román tornász aki megnyerte az olimpia bajnoki összetett címet. Valamint ő tartja a legfiatalabb olimpiai összetett bajnok rekordját is. A felülvizsgált korhatárral a sportban, (a tornászoknak most 16 éven felülinek kell lenniük hogy versenyezzenek az olimpián, míg 1976-ban 14 éves kot volt a határ) ezt a rekordot nem lehet legálisan megdönteni.

Sikerei után Romániában megkapta a Szocialista Munka Hőse kitüntetést. Ő volt a legfiatalabb román aki ilyen elismerést kapott Nicolae Ceauşescu vezetése alatt.