Starity

Paksi Endre

Paksi Endre Paksi Endre nemzetisége 4952. 40rajongó 10vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 92%
  • stílus: 87%
  • szimpátia: 90%
  • Születési név
  • Paksi Endre
  • Születési idő
  • 1958. december 10.
  • Születési hely
  • Budapest, Magyarország
  • Foglalkozás
  • énekes, dalszerző
  • Családi állapot
  • nős
  • Partner
  • nem publikus
  • Eredeti hajszín
  • Barna
  • Szemszín
  • Barna
  • Csillagjegy
  • Nyilas
  • Linkek
  • Hivatalos weblap
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Kalapács József Erdélyi Krisztián Szijártó Zsolt Rubcsics Ricsi Maróthy Zoltán Kálozi Gergely

Paksi Endre életrajza


A sztáradatlapot jelenleg nem szerkeszti senki, ezért hiányos, helytelen információkat is tartalmazhat.

Paksi Endre 1958. december 10-én született Budapesten. Jelenleg az Ossian frontembere és dalszerzője.
1980-ban basszusgitárosként és énekesként alapítótagja volt a Pokolgépnek, ahonnan 1984-ben lépett ki. Ezután zenélt a Rockwell-ben, majd 1986-ban Maróthy Zoltánnal közösen megalapította az Ossiant. Énekese és dalszerzője volt akkor a zenekarnak. Az Ossian tagjai folyamatosan változtak, de Paksi és Maróthy 1994-ig a banda tagjai voltak, amikor is feloszlottak. Endre ezután a Wellingtonnal dolgozott, közben Paul Trent álnéven regényeket kezdett írni (7 könyve jelent meg). 1998-ban újra az Ossian énekese lett, de ezúttal egy teljesen új formációval indultak. 2000-ben dolgozott Kalapács Józseffel is - a Pokolgép korai éveiben készült dalokat tartalmazó Az első merénylet című albumot készítették el.

Írói munkássága:
Könyveit a krimi kategóriába lehet besorolni. A könyveket Paul Trent álnéven írta, hogy ne keveredjenek az énekesi munkásságával, de az első pár könyv után lelepleződött az író valódi kiléte. Első könyve, az Angyali szörnyeteg 1994-ben jelent meg. Még ugyanebben az évben két mű is megjelent tőle, a Nyaralás a pokolban és a Démoni karácsony. A következő évben két művet publikáltak tőle, az egyik a Sztárvendég a halál címet viseli, a másik pedig a Lélekharang. '98-ban a Merényletbajnokság került a boltok polcaira. Ezután tartott egy kis szünetet, a könyveit pedig hosszú éveken keresztül nem lehetett kapni. Majd 2011-ben megjelent a Haláljáték című könyve, és az összes addig megjelent műve is a szerző által felújított változatban, vadonatúj borítóval.

Ossian:
1986.: Június 13-án lépett először színpadra az Ossian a budapesti Szabadidő-központban (Almássy tér). Ez a dátum lett a csapat hivatalos szülinapja. Az akkori formáció tagjai az alábbiak voltak: Paksi Endre (ének, zeneszerzés, szövegírás), Maróthy Zoltán (szólógitár), Kovács T. Péter (basszusgitár), Galántai Zsolt (dob). Az Ossian előtt Maróthy és Kovács T. Péter a KMK (Közveszélyes Munkakerülők) tagjai voltak, Galántai pedig a Sirokkóé. Még ebben az évben elkészült az Ossian első demója, melyen 8 dal kapott helyet. Ezután a zenekar rendszeresen koncertezett budapesti klubokban és művelődési házakban.
1987.: Elkészítették a második demót, ami 5 dalt tartalmaz, és folytatták a koncertezést is. Májusban felléptek az Edda előtt, ekkor felbukkant Szabó Endre, aki ezután néhány évig a zenekar ügyeit intézte. Bemutatkozási lehetőséget kaptak a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán, ahol a dán Pretty Maids előtt játszottak. Később a Helloween vendégzenekaraként léptek fel a Kisstadionban, valamint több vidéki helyszínen is koncerteztek. Ősszel sor került első önálló koncertjükre a Petőfi Csarnokban - albumuk ekkor még nem volt -, ennek sikere pedig meggyőzte a Hungaroton illetékeseit, és tárgyalások kezdődtek a debütáló album lehetőségéről.
1988.: Az év elején egy rövid turnén vettek részt az UDO vendégzenekaraként, közben elkezdődtek a lemez felvételei. Kovács T. Péter katonai behívót kapott, így a helyére a dunaújvárosi Pálvölgyi Laci került. Tavasszal megjelent az Acélszív című albumuk, és lezajlott az első önálló országos turnéjuk is. Egy ifjúsági turné keretében a zenekar fellépett Vilniusban (Litvánia). Klipet készítettek az Acélszív és a Sörivók című dalokra. A nyár végén az MTK-pályán az Iron Maiden előzenekaraként léptek fel (az Iron Maiden gitárosa ezután Ossian pólóban nyomta végig a koncertet, ami az Ossian Rock katonái című klipjébe be is lett vágva). Ősszel pedig lemezbemutatójuk volt a Petőfi Csarnokban.
1989.: Tavasszal megjelent a második albumuk, mely a Félre az útból! címet viseli. Erről az albumról a Metal-kezelés című dalnak készítették el a klipjét. A tavaszi turné után a csapat megvált Pálvölgyi Lacitól, vele egyidőben Galántai Zsolt is távozott a zenekarból. Helyüket Nagyfi Zoltán (dob) és Vörös Gábor (basszusgitár) vették át. Nagyfi korábban a Beatrice, majd a Szekeres Tamás Projekt tagja volt, Vörös Gábor pedig szintén a Szekeres Tamás Projekté.
1990.: Megjelent a csapat harmadik albuma, a Rock katonái. Itt az album címadójából, és az Éjféli lány című dalból készült klip. A tavaszi, magyarországi koncertek után lehetőségük nyílt egy erdélyi turnéra - az elsőre. A koncert-sorozat hat állomásból állt, helyszínei a következők voltak: Nagyvárad, Kolozsvár, Arad, Székelyudvarhely, Sepsiszentgyörgy, Marosvásárhely. A nyár folyamán Nagyfi Zoltán átigazolt a frissen megalakult Omen zenekarba, hogy a bátyjával, Nagyfi Lászlóval zenélhessen. Helyére Tobola Csaba került, aki eddig a Triton zenekarban játszott.
1991.: Megjelent az Ítéletnap című album, ami a Mahasz eladási listájának az első helyén nyitott. A Magányos angyalból és az Ítéletnapból készült klip. Utóbbi - a zenekar történetében először - filmszalagra rögzült. Tobola Csaba behívót kapott, de lehetősége nyílt arra, hogy katonai szolgálatai mellett továbbra is részt vehessen a zenekar munkájában. Az év közepén Szabó Endre és a csapat kapcsolata véget ért.
1992.: Megjelent a Kitörés című lemez, amiről a Szenvedély lett a klipes dal. A nagy siker arra ösztönözte a Hungarotont, hogy megjelentessen egy válogatás albumot. A Best of 86-92 a sikerszámok mellett tartalmaz pár újra felvett verziót, és egy vadonatúj dalt, mely a Földöntúli show címet viseli. A Kitörés album a bakelit és műsoros-kazetta mellett már CD-n is megjelent.
1993.: Megjelent az Emberi dolgok című album. Ez az utolsó, ami bakeliten is megjelent, mivel ez a hanghordozó lassan kiszorult a piacról. A lemezbemutató országos turné végére a csapat tagjainak személyes ellentétei kiéleződtek, majd a téli, Petőfi Csarnok-os koncert után az a megállapodás született, hogy a zenekar befejezi a közös munkát.
1994.: Megjelent a Kereszút című album, melyről a klipes dal a Magam útját járom lett. Május 14-én az Ossian teltházas búcsúkoncertet adott a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán.
1995.: Paksi megalapította a Wellingtont, ahol későbbi Ossianos társaival - Rubcsics Ricsi, Hornyák Peti - zenélt, Maróthy, Vörös és Tobola pedig a Fahrenheit-et.
1998.: Június 14-én Paksi egy Ossian dalokból összeállított koncertet adott a budapesti E-klub-ban (az évek óta tartó rajongói nyomásra). A régi tagok nem vállalták a közreműködést, így a zenészek az egykori Seneca és Wellington tagjai voltak: Rubcsics Ricsi (szólógitár), Hornyák Péter (dob), Ivanov Péter (basszusgitár). Két számban felbukkant Cserfalvi Zoltán (gitár) is. A koncert hatalmas sikere miatt sokezer levél, és rengeteg koncert-felkérés érkezett a csapathoz, a rajongók is a folytatást követelték. Ekkor újraindult az Ossian - Paksi Endre, Rubcsics Ricsi, Hornyák Peti, Cserfalvi Töfi, Ivanov Péter felállásban -, ami ősszel egy országos klub-turnét bonyolított le. Néhány koncert után Ivanov Péter helyére Jakab Viktor került. Az E-klubos koncert felvételét a frissen megalakult Hammer Records jelentette meg.
1999.: A Koncert CD pozitív fogadtatása után tavasszal egy speciális anyag készült. Az utolsó lázadó EP további öt dalt tartalmaz a 98-as E-klubos koncertről, valamint két vadonatúj dalt (Az utolsó lázadó, Halálvadász), két újrafelvett klasszikust a demókról (Akció, Legyen rock), és az Acélszíven megjelent Hé, te! különleges változatát, amiben több előadó is közreműködik: Kalapács József, Szekeres András, Sárközi Lajos, Pavelka Gyula. Ősszel megjelent az új formáció bemutatkozó albuma, a Fémzene. Erről az albumról négy dalhoz készült klip: Az utolsó lázadó, Zsoldos, Másnapos dal, A pokolnál hangosabb. A lemez megjelenése után Cserfalvi kilépett a csapatból, helyére Wéber Attila, a Sámán egykori tagja került.
2000.: Megjelent a Gyújtópontban című album. A Rock and Roll démon és az Élő sakfigurák lett a klippel rendelkező nóta. Ezek a mai napig a koncert programok kedvelt dalai. A zenekari munkával párhuzamosan Paksi Endre és Kalapács József felvették Endre régi dalait, melyeket a Pokolgépben írt, és eddig nem jelentek meg. Rubcsics Ricsi és Hornyák Peti segítségével. Az album Az első merénylet címet kapta.
2001.: Elkészült a Titkos ünnep című album, amely a zenekar tagjai, és rajongók véleménye szerint is mérföldkő volt a csapat életében. Ez az első közös munkája az Ossian-nak és Küronya Miklós hangmérnök-társproducernek (Endre vele készítette a 3 Wellington lemezt). Az album igen előkelő helyeket ért el a Mahasz listán, ami azt bizonyítja, hogy egy független kiadó és előadója is lehet sikeres. Ebben az évben a Veszély rabjai című dalból forgatták a klipet. Novemberben volt a 15. éves jubileumi koncertjük, ahol a régi tagok ismételten nem kívántak részt venni, ennek ellenére telt házas koncertet sikerült adniuk. Még ennek az évnek a végén Jakab Viktor kilépett, helyére Erdélyi Krisztián, a Falanx egykori tagja került.
2002.: A Hungaroton megjelentette az Acélszív CD változatát, új borítóval, Küronya Miklós által felturbózott hangzással és bónuszokkal. A kiadvány sikere nyomán a kiadó még korábbi három lemezt (Félre az útból!, Rock katonái, Ítéletnap) adott ki CD-n. Megjelent az Árnyékból a fénybe című album, amiről a 15 perc és a Tél hercegnője című daloknak készült klip. Hosszú évek után ismét meghívást kaptak Erdélyből. Novemberben sor került az Ossianosok I. Nemzetközi Találkozójára, amit azóta minden évben megrendeznek.
2003.: Megjelent a Hangerőmű című album, a turné pedig már nem klubokban, hanem nagyobb méretű helyeken zajlott. Ezúttal a címadó dalhoz  és a Desdemona-hoz készítettek klipet. Ezek még előfordultak néha különböző tévécsatornákon, de fogytak a lehetőségek.
2004.: Megjelent a Tűzkeresztség, ami a Mahasz lista első helyén landolt még a megjelenés hetében. A hazai nagy fesztiválok (Rockmaraton, Stitke, EFOTT, Tokaj-Hegyalja) mellett felkérést kaptak a Székelyföldi Rockmaraton szervezőségétől, a nyár folyamán pedig a Felvidék és a Vajdaság területén is koncerteztek.
2005.: A trianoni határokon túli koncertek inspirálták A szabadság fantomja című album szövegeit, amin helyett kapott Wass Albert verse, a Véren vett ország is.
2006.: Ekkor volt 20 éves az Ossian. A jubileum alkalmából egy díszdobozos box-set látott napvilágot, dupla koncert CD-vel, DVD-vel, valamint (A lélek hangja címmel) egy akusztikus-szimfónikus átdolgozás anyaggal, melynek 11 dala mellé bónuszként egy ballada-válogatás is került. A jubileumi koncert teltházas volt, a régi tagok ezúttal sem vettek részt rajta.
2007.: Megjelent az Örök tűz című album. Az Ossian rekord-mennyiségű koncertet adott határon belül és kívül is. Klip a Fortissimo című dalhoz készült.
2008.: A zenekar Küldetés című albumját Fonogram-díjra jelölték - nem először -, de ezúttal sem nyertek, mivel az Ossian a közönség zenekara, amit a Hammer-újság évenkénti közönség-szavazásainak helyezései is mutatnak. A lemezhez két klipet forgattak, az egyiket (Asszony feketében) Simonkovics Ákos rendezte. Ezeket már nem játszotta le a televízió, a csapat mégis egyre sikeresebb lett.
2009.: A tavaszi turnéval egyidőben kiadták a Best of 1998-2008 válogatásalbumot a májusi Hammer-újság mellékleteként, és rendkívül olcsó (999 Ft) bolti áron is elérhető volt. A válogatás bakelit-verziója a szeptemberben megjelent Egyszer az életben című albummal együtt látott napvilágot.
2010.: Egész évben folyamatosak voltak a koncertek, az év második felében pedig elkezdődtek a 2011-es album előzetes demófelvételei.
2011.: Az Ossian 25. születésnapja. Ekkor indult a hivatalos Facebook oldal is. Az új album (Az lesz a győztes) márciusban jelent meg, a Mahasz lista első helyén nyitott. A negyedszázados jubileumi koncertet május 21-én, a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán adta a banda, ahová olyan vendégelőadókat hívtak, mint Kalapács József (pokolgép, Omen, Hard, Kalapács), és Szijártó Zsolt (Akela, Omen, Kárpátia). A koncertről felvétel készült, ami később meg is jelent. Ezután megjelent Endre összes könyve felfrissítve, a szerző által átdolgozva, és egy eddig nem publikált mű, a Haláljáték is. A teljes sorozat Sallai Péter borítóival látott napvilágot.
2012.: Ebben az évben ismét rengeteg koncertet adott a zenekar. Augusztusban Hornyák Péter távozott a zenekarból, helyét a mindössze 22 éves Kálozi Gergő vette át. Endre azt nyilatkozta vele kapcsolatban, hogy nagyon jó dobos, hamar beilleszkedett a bandába, és elfogadta, hogy kapott pár pótapát a nyakába. November és december folyamán rögzült az új album, a Tűz jegyében, ami már Varga Zoltán hangmérnökkel készült.
2013.: Áprilisban megjelent a Tűz jegyében című album, aminek hatalmas sikere lett. A Ha te ott leszel velem című dal szöveges klipje rövid idő alatt túllépte a százezres nézettséget a YouTube-on. Normális klip nem készült egy dalhoz sem, bár a Ha te ott leszel velemhez még mindig tervezik egy videó rögzítését. Az album a Mahasz lista első helyén nyitott, néhány héten belül pedig aranylemez lett. A megjelenéssel párhuzamosan elindult az országos turné, szeptember 14-én pedig megrendezésre került a lemezbemutató koncert a Petőfi Csarnokban.
2014.: A zenekar felállása novemberben megváltozott, ugyanis Wéber Attus, akivel Endre rengeteg dalt írt, kilépett. Endre úgy döntött, ezentúl négyesben folytatják tovább, nem keresnek új tagot.
2015.: Az Ossian január 7-én stúdióba vonult, hogy felvegyék legújabb albumukat, a Lélekerőt, mely április 13-án jelent meg, és már egy héttel a megjelenés előtt aranylemezzé, három héttel a megjelenés után pedig platinalemezzé vált. Ebben az évben a 2013-mas Ha te ott leszel velem c. dal szöveges klipje a Youtube-on elérte az 1 milliós nézettséget.
2016.: Az Ossian 30 éves. Április 4-én jelent meg új, Fényárban és Félhomályban című albumuk, mely már a megjelenés előtt aranylemez, és tíz nappal a megjelenés után platinalemez lett. A 30 éves jubileum alkalmából az Ossian kiadott egy balladaválogatást, melynek címe 30 év legszebb balladái, 19 dalt tartalmaz, és nem sokkal a megjelenés után elérte az aranylemez státuszt. A Lélekerő album elérte a dupla platina minősítést.  Két korábbi Ossian album is minősítéseket ért el: az Örök tűz album platina, és az Az lesz a győztes album aranylemez lett. 2017.: Április 21-én megjelent a zenekar 22. stúdióalbuma, mely Az igazi szabadság címet viseli, és egy hónappal a megjelenés előtt megszerezte az aranylemez minősítést.

Érdekességek:
Nem szereti a tökfőzeléket és a paradicsomos káposztát.
Kedvenc itala az ásványvíz.
Kedvenc színészei: Mel Gibson, Christian Bale, Robert De Niro, Russel Crowe, Jim Carrey, Joe Pesci, Dörner György
Kedvenc rendezői: Martin Scorsese, Guy Richie, Robert Rodriguez
Kedvenc filmjei: Apocalypto, A Bukás, Katyn, A Rettenthetetlen, A Hazafi, 300, Gladiátor, Sin City, A gépész, Blöff, A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső, Breakhart-szoros, Chato földje, A hét mesterlövész, Börtönvonat Yumába, Szemtől-szemben, Ace Ventura I-II., Nagymenők, Casino, Dark City, Screamers I.-II., Hatodik érzék, Másvilág
Kedvenc dokumentumfilmje: Battlefield (Csatamezők) sorozat
Kedvenc rajzfilmjei: South Park, Family Guy
Kedvenc rajzfilmhősei: Eric Cartman; Brian, a kutya
Kedvenc sorozata: Rém rendes család
Kedvenc írói: Stephen King, Wass Albert, Leo Kessler, Sven Hassel, Raymond Chandler, Ross McDonald, Ed McBain, Agathe Christie, Ruth Rendell, Rejtő Jenő, Moldova György
Kedvenc könyvei: II. Világháborús szakirodalom csakis angol szerzőktől és Földi Páltól, Rejtő-King-Kessler-Chandler-Christie-Hassel-McBain-Wass Albert összes műve, Gasparovich László: A rettegés 50 napja (Budapest ostroma), Moldova György: Hitler Magyarországon
Szabadidejében olvas, filmet néz.
Hobbijai: CD és DVD-gyűjtés, Wargame, makettezés, II. Világháborús terepasztal készítése
Kedvenc zenekarjai: Queen, T.Rex, Sweet, Slade, Bachman Turner Overdrive, Status Quo, Uriah Heep, Journey, Kansas, Judas Priest, Accept, Edguy, Asia, Boston, ELO, Foreigner, Heart
Kedvenc énekesei: Phil Lynott, Freddie Mercury, Dennis DeYoung, Lou Gramm, Marc Bolan, Brian Connolly, Phil Collins, John Farnham, Steve Perry, Steve Walsh, a Wilson-nővérek
Kedvenc gitárosai: Gary Moore, Brian May "és minden érzésből-érzéssel játszó művész".
Kedvenc basszusgitárosai: Phil Lynott, Bob Daisley
Kedvenc dobosai: Cozy Powell, Mick Tucker, Roger Taylor, Phil Collins "és minden olyan dobos, aki zenész is".
Gyerekkora óta szeretett volna terepasztalt készíteni, de csak 2011-ben látott hozzá, hogy megvalósítsa ezt a vágyát. Nagyszerű kikapcsolódásnak tartja ezt a munkát, főleg, hogy mindig érdekelte a történelem, különösen a XX. századi. Mivel ehhez a hobbihoz rengeteget kell olvasni, úgy tartja, két szenvedélye remekül kiegészítik egymást. Az általa választott méretarány rendkívül kicsi, mindössze a valóság 1/72-e (ami annyit tesz, hogy egy ember nagyjából 23-24 mm). 
CD gyűjteménye nagyjából 8000 darabból áll.
Nincs autója.
Naplót vezet az Ossian koncertekről (feljegyzi, hányan voltak egy adott koncerten).
Szokott lelkizni a zenekar tagjaival, különösen a gitárossal, Rubcsics Ricsivel.
Nagyon szereti a sorozatokat, aktuális kedvence az Agymenők.
Ő intézi a zenekar koncertjeit.

Pokolgép:
1983 - Kegyetlen asszony (kislemez)
1995 - Az utolsó merénylet (koncertalbum)

Wellington:
1995 - A döntő lépés
1996 - Szabadon
1997 - Végtelen dal

Kalapács:
2000 - Az első merénylet

Ossian:
1986 - Demo 86
1987 - Demo 87
1988 - Acélszív
1989 - Félre az útból
1990 - A rock katonái
1991 - Ítéletnap
1992 - Kitörés
1992 - Ossian 86-92 (válogatáslemez)
1993 - Emberi dolgok
1994 - Keresztút
1998 - Koncert (koncertlemez)
1999 - Az utolsó lázadó (EP)
1999 - Fémzene
2000 - Gyújtópontban
2001 - Titkos ünnep
2002 - Árnyékból a fénybe
2003 - Hangerőmű
2004 - Tűzkeresztség
2005 - A szabadság fantomja
2006 - Létünk a bizonyíték (koncertlemez)
2006 - A lélek hangja (akusztikus lemez)
2007 - Örök tűz
2008 - Küldetés
2009 - Best of 1998-2008 (válogatáslemez)
2009 - Egyszer az életben
2011 - Az lesz a győztes
2011 - 25 éves jubileumi koncert (koncertlemez)
2013 - A tűz jegyében
2015 - Lélekerő
2016 - Fényárban és Félhomályban
2016 - 30 év legszebb balladái (válogatáslemez)
2017 - Az igazi szabadság
2018 - Nyitott szívvel (válogatáslemez)

Utolsó frissítés: 2018.07.09. 20:08 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace