Starity

Prince Harry "Henrik sussexi herceg"

Prince Harry Prince Harry  nemzetisége 1218. 459rajongó 37vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 81%
  • stílus: 86%
  • szimpátia: 90%
  • Születési név
  • Henry Charles Albert David Windsor
  • Becenév
  • Harry
  • Születési idő
  • 1984. szeptember 15.
  • Születési hely
  • London, England
  • Foglalkozás
  • Herceg
  • Családi állapot
  • nős, 1 gyermek
  • Partner
  • Meghan Markle
  • Magasság
  • 189 cm
  • Eredeti hajszín
  • Vörös
  • Szemszín
  • Kék
  • Csillagjegy
  • Szűz
  • Linkek
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Kate Middleton Prince William Lady Diana Meghan Markle

Prince Harry életrajza

Henrik Walesi Herceg (Henry Charles Albert David Windsor) 1984. szeptember 15-én született Londonban a Szent Mária korházban. Édesapja Károly Walesi Herceg, édesanyja Diana Walesi Hercegné, bátyja Vilmos Cambridge-i Herceg. Nagyszülei II. Erzsébet angol királynő, és Fülöp Edinburgh-i Herceg.
Harry a harmadik a trónöröklési sorban apja és bátyja után.

Harry-t a George’s Chapel-ben keresztelték meg a Windsori kastélyban, keresztülei András herceg, és felesége Lady Sarah Armstrong-Jones, Lady Vestey; Mrs. William Bartholomew; Bryan Organ; és Gerald Ward.


KATONAI SZOLGÁLATA
Henrik herceg 2005. május 8-án kezdte meg tiszti tanulmányait a Sandhurst Katonai Akadémia hallgatójaként, ahol "Wales tiszti hallgató" volt a megnevezése és az Alamein századhoz osztották be. 2006. áprilisára Henrik befejezte tiszti kiképzését és zászlósi rangban (angol megnevezése a hagyomány szerint cornet, a brit hadseregben másutt használt second lieutenant helyett) a brit hadsereg Blues and Royalsezredének (hivatalos megnevezése: Royal Horse Guards and 1st Dragoons) tisztje lett. 2008. áprilisban, kétévi szolgálat után hadnaggyá léptették elő.
2007. február 22-én az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma és a walesi herceg szóvivője közös sajtókonferencián bejelentették, hogy Henrik herceg egységét Irakba küldik harci szolgálatra, a brit 3. gépesített hadosztályhoz tartozó 1. gépesített dandár alegységeként. A döntést Henrik is támogatta, illetve sürgette, mivel korábban már kijelentette, hogy leszerelne a hadseregből, hogy ha egységét a frontra vezénylik, de ő nem mehet velük, mint mondta: "Az nem lehet, hogy elvégzem Sandhurst-t és utána csak otthon ülök a hátsómon, amíg bajtársaim a hazájukért harcolnak" ("There's no way I'm going to put myself through Sandhurst and then sit on my arse back home while my boys are out fighting for their country.")
A brit haderő akkori parancsnoka, Sir Richard Dannatt tábornok, 2007. április 30-án még azt mondta, hogy személyesen támogatja a döntést, amely szerint a herceg az egységével szolgálhat Irakban, és hogy Henrik bevetésére 2007. május vagy június hónapban kerül sor az iraki Majszan tartományban.
Azonban május 16-ára Dannatt meggondolta magát és visszavonta korábbi döntését, bejelentve, hogy Henrik herceg nem fog Irakban szolgálni, mivel attól tartottak, hogy Henrik jelenléte kiemelt célponttá tenné őt magát (számos felkelő csoport akkor már bejelentette szándékát Henrik elrablására) és egységét is, mivel egy ilyen kísérlet során bajtársai is meghalhattak vagy megsebesülhettek volna. A walesi herceg szóvivője szerint a herceg csalódottan, de tudomásul vette a döntést.
2007. májusban az Irakban szolgáló brit katonák közül sokan "Én vagyok Henrik ("I'm Harry!") felliratú pólót viseltek, utalva a korábban bemutatott Spartacus című filmre, amelyben a legyőzött rabszolgavezér harcostársainak Marcus Licinius Crassus római hadvezér kegyelmet ajánl, ha vezérüket elárulják, de mindegyik csak ezt kiáltja: "Én vagyok Spartacus!")

2007. júniusban bejelentették, hogy Henrik herceg Kanadába érkezett egységével, hogy kanadai és brit katonákkal együtt további kiképzésen vegyenek részt a kanadai hadserege suffieldi támaszpontján, Alberta közelében. Mivel a többi katonát ezt követően a NATO parancsnoksága alatt Afganisztánba vezényelték, elterjedt az a hivatalosan meg nem erősített hír, miszerint Henrik herceg is Afganisztánban van. A híresztelést 2008. februárban a brit hadsereg erősítette meg, amikor közzé tette, hogy Henriket titokban mint előretolt légi irányítót vetették be Helmand tartományban.
A bejelentést azt követően tették meg, miután a német Bild-Zeitung és az ausztrál New Idea újságok azzal fenyegetőztek, hogy megírják Henrik jelenlétét, amelyet a brit és kanadai hatóságok és a sajtó egészen addig titokban tartott. Afganisztánban Henrik feladatai közé tartozott, hogy a szövetséges erők, elsősorban az amerikai légierő légicsapásaitirányítsa, ezzel is segítve Gurkha katonákat a Talibán felkelők támadásának visszaverésében. Ezen felül járőrfeladatokat látott el ellenséges területen. Afganisztáni bevetésére 735 évvel azután került sor, hogy előde, I. Eduárd angol király (akkor még csak Eduárd walesi herceg) részt vett a 9. keresztes hadjáratban. Nagybátjya, András yorki herceg után Henrik volt az első a Windsor-házból aki frontvonalban szolgált: András az 1982-es falkland-szigeteki háború alatt volt helikopterpilóta (és akkoriban még bátyja után a második volt a trónöröklési sorrendben). Az afganisztáni bevetés után Henrik az Operational Service Medal for Afghanistan kitüntetést kapta nagynénjétől Anna brit királyi hercegnőtől, 2008. májusban a Combermere Barracks katonai támaszponton tartott ceremónia során.
2008. októberben jelentették be, hogy apja, nagybátyja és bátyja példáját követve Henrik herceg is helikoptervezetői tanfolyamra jelentkezett és harci helikoptereket akar repülni. Az alkalmassági vzsgálatok után, 2009 elején kezdődött a kiképzése. Az alkalmassági tesztek során azt vizsgálták, hogy vajon a Apache, a Lynx vagy az Gazelle helikopterekre szerezhet képesítést.
2010. május 7-én a Army Air Corps Base, Middle Wallop csapatrepülőbázison kapta meg a "szárnyait", azaz kitüntetéseit, amelyek a pilótakiképzés első szakaszának teljesítését jelzik. A kitüntetést apja, Károly walesi herceg adta át neki. Henrik ugyaenkkor bejelentette, hogy Apache helikoptereket akar vezetni, amennyiben sikerült elvégeznie a meglehetősen kemény kiképzést és teljesítenie a szigorú vizsgát. A ceremónia során Henrik lecserélte a korábbi alakulata, a Blues and Royals tiszti sapkáját a csapatrepülők (Army Air Corps) kékberetjére, amelyen egy Blues and Royals kitűzőt visel.
2011. március 11-én jelentették be, hogy Henrik herceg letette a helikoptervezetői vizsgát és képesítést szerzett az WAH-64 Apache harci helikopterekre, április 14-én kapta meg kitüntetéseit. Ezt követően a sajtóban olyan híresztelések jelentek meg, hogy még egyszer bevetik Afganisztánban a brit csapatok 2015-re tervezett kivonása előtt. 2011. április 16-án jelentették be, Henrik herceget századossá léptették elő, miután 2008 óta viselte a hadnagyi rendfokozatot.


A BRIT KIRÁLYI CSALÁD
2005-ben Henrik megkapta a Counsellor of State címet, azaz a királynő távolléte során bizonyos események alkalmával helyettesíthette. Első hivatalos szerepléseire 2005-ben került sor, amikor a királynő a Brit Nemzetközösség kormányfőinek tanácskozásán vett részt Máltán. A következő évben Henrik herceg Lesothoba utazott és hivatalos látogatást tett a Mants'ase Children's Home gyermekotthonban, amit 2004-ben már meglátogatott. Seeiso lesothoi herceggel együtt megalapították a Sentebale: The Princes' Fund for Lesotho alapítványt, amely a HIV/AIDS következtében elárvult gyermekekkel foglalkozik. Emellett számos brit szervezet és alapítvány, többek között a WellChild, a Dolen Cymru és MapAction védnöke. A Sentebale alapítvány és a Diana, Princess of Wales Memorial Fund, illetve a Centrepoint alapítványok javára Henrik és bátyja emlékkoncertet rendeztek a Wembley Stadionban 2007. július 1-jén.
A sport is jelentős szerepet játszik jótékony tevékenységeiben: 2004-ben Henrik herceg elvégezte a rugbyedzői tanfolyamot, hogy aztán hátrányos helyzetű diákoknak tartson bemutató edzéseket és arra bátorítsa őket, hogy elkezdjenek játszani. Apjához és bátyjához hasonlóan számos jótékony célú pólómérkőzésen vett részt.
2009. január 6-án Henrik herceg és Vilmos herceg számára II. Erzsébet külön udvartartást engedélyezett. Az udvartartásnak 3 állandó tagja van, akiket egy kisebb csapat segít a hercegek nyilvános szerepléseinek előkészítésében és lebonyolításában. Sir David Manning, aki korábban Nagy-Britannia washingtoni nagykövete volt, a két herceg részidős tanácsadója lett. Ezt megelőzően Henrik és Vilmos nyilvános szerepléseit apjuk, a walesi herceg udvartartása, a Clarence House szervezte. A két herceg udvartartása a közeli St. James's Palace-ban rendezkedett be és onnan fogják szervezni a testvérek nyilvános, katonai és jótékonysági tevékenységeit. A két testvés számára külön mongrammot terveztek, Henriké egy H betűt ábrázol az uralkodó unokájának koronájával ékesítve.


MAGÁNÉLETE
Harry mint magánember az Arsenal nagy rajongója, emellett a kedvenc sportjai közé tartozik a polo, a síelés, és a motocross is.
Harry nyilvános csínytevései 17 éves korában kezdődtek, amikor a paparazzik egy klubból való távozása alkalmával jointtal a szájában fotózták le, illetve kiskorúként többször volt ittas. Emellett talán az egyik legnagyobb port kavart botránya, hogy náci egyenruhában jelent meg egy szülinapi partin – később bocsánatot kért emiatt.

2009. januárban a brit News of the World pletykalap nyilvánosságra hozott egy, három évvel korábban készített videófelvételt, amelyben Henrik herceg egy pakisztáni tisztre úgy utal, mint "a mi kis paki barátunk" ("our little Paki friend"), majd később egy, a fején a muszlimok körében szokás kendőt viselő katonát "rongyfejűnek" ("raghead") titulált. A kijelentéseketDavid Cameron brit miniszterelnök "teljességgel elfogadhatatlannak", a The Daily Telegraph napilap pedig "rasszistának" minősítette. Egy brit muszlim szervezet ekkor a hercegetbanditának nevezte[, bár később ezt a kijelentést visszavonták. A Clarence House ugyanakkor közreadott egy bocsánatkérést Henrik hercegtől, aki kijelentette, hogy kijelentései mögött semmiféle rossz szándék nem húzódott. A brit királyi tengerészgyalogság egykori katonája és parlamenti képviselő, Rod Richards ugyanakkor a herceg védelmére kelt és kijelentette, hogy ezek a kifejezések gyakoriak a bajtársak között: "a seregben engem is mindenki Taffy-nak hívott (walesi származására utalva). Másokat jenkinek, ozzinak vagy kiwinek vagy akárminek hívtunk. Szerintem a Paki egyszerűen csak a pakisztáni rövidítése. Nem gondolom, hogy rosszindulatból használta ezt a kifejezést." Később aztán az is kiderült, hogy Henrik herceg személyesen kért bocsánatot az érintett katonától, aki szintén azt állította, nem tartja Henriket rasszistának.
Bár Henrik magánéletét és kapcsolatait nem övezi akkor médiafelhajtás, mint Vilmos hercegét, de azért jelentős figyelmet szenteltek a Chelsy Davy-vel folytatott kapcsolatának. A 21-ik születésnapjára adott interjúban Henrik úgy utalt Chelsy-re, mint a "barátnőm" és a sajtó ekkor azt közölte, hogy már 18 hónapja jártak ekkor. Henrik és Chelsy együtt jelentek meg a Diana emlékkoncerten, illetve elkísérte unokaöccse, Peter Phillips és Autumn Kelly 2008. májusban tartott esküvőjére, ahol Chelsy-t első alkalommal mutatták be a királynőnek. 2009. elején azonban a hírek szerint szakítottak. Még ugyanabban az évben együtt látták őket egy rögbimérkőzésen, de 2010 közepére a pár ismét szakított és Chelsy visszatért Dél-Afrikába. 2011-ben Harry egy pletykára válaszolva azt nyilatkozta, hogy 100%-ban egyedülálló.

2012 márciusában Harry herceg Belize-be látogatott a királynő gyémántjubileuma kapcsán, tavasszal és nyár elején a királyi család minden tagja elutazott egy-egy angol nemzetközösségi országba. Belize-t Jamaika és a Bahamák követték, ahol az országok előkelőségeivel is találkozott.

Augusztusban Katalin hercegné mellett foglalt helyett az Olimpia záróünnepségén, ahová testvére, Vilmos nem látogatott el.


MEGSZÓLÍTÁSAI
Henrik herceg teljes címe Ő királyi fensége Walesi Henrik Károly Albert Dávid herceg. A brit királyi család tagjaként Henriknek nincs családi neve és II. Erzsébet unokáihoz hasonlóan apja címéből a Walesi-t használja családnévként. Régebben az volt a gyakorlat, hogy a felnőtté válás után ezt elhagyták és felvették a család hivatalos nevét, a Mountbatten-Windsor-t. Henrik herceg azonban, katonai karrierje miatt, továbbra is használja apja címét, mint családnevet és a brit hadseregben mint "Wales százados" ("Capitain Wales") szolgál. Ha és amikor apját megkoronázzák, Henrik megnevezése egyszerűen Ő királyi fensége Henrik herceg lesz (mivel felteheően bátyja kapja a trónörökösnek járól walesi hercegi címet). A birt királyi család hagyományai alapján a királyi hercegek esküvőjük előtt pár órával saját jogon járó hercegi címet kapnak a királynőtől, mint erre Vilmos herceg és Kate Middleton esküvője előtt sor került, amikor a királynő a Cambridge hercege címet adományozta Vilmosnak.

RENDFOKOZATAI
2006. április 13.: 2008. április 13.: zászlós, Blues and Royals
2008. április 13.: 2011. április 16.: hadnagy, Blues and Royals
2011. április 16.: százados, Blues and Royals, az Army Air Corps állományához vezényelve


KITÜNTETÉSEI
2002. február 6: II. Erzsébet királynő Arany Jubileumi Kitüntetés
2008. május 5.: Afganisztáni Hadműveleti Emlékérem


TISZTELETBELI KATONAI RANGJAI
Kanada: 2009. november 10.: kanadai Ranger
Egyesült Királyság: 2008. október 3.: A RAF Honington légitámaszpont tiszteletbeli parancsnoka
2006. augusztus 8.: A kis hajók és búvárok főparancsnoka

 

 

FRISSÍTÉS ALATT

Utolsó frissítés: 2020.06.18. 11:11 LexiCobain által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace