Starity

Richard Gere

Richard Gere Richard Gere nemzetisége 1372. 423rajongó 21vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 99%
  • stílus: 96%
  • szimpátia: 98%
  • Születési név
  • Richard Tiffany Gere
  • Születési idő
  • 1949. augusztus 31.
  • Születési hely
  • Philadelphia, Pennsylvania, USA
  • Foglalkozás
  • Színész
  • Családi állapot
  • elvált, 1 gyermek
  • Magasság
  • 167 cm
  • Eredeti hajszín
  • Szõke
  • Szemszín
  • Barna
  • Csillagjegy
  • Szűz
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Cindy Crawford Julia Roberts

Richard Gere életrajza

KEZDETEK
Richard Tiffany Gere 1949. augusztus 31-én született a pennsylvaniai Philadelphiában. A Mayflower bevándorló Francis Eaton, John Billington, George Soule, Richard Warren, Degory Priest, William Brewster és Francis Cooke leszármazottja. Annak idején apai dédapja nevük betűzését Geerről Gerere változtatta. Édesanyja, Doris Ann (született Tiffany, 1924-ben) háziasszony volt. Édesapja, Homer George Gere (született 1922-ben) eredetileg miniszter akart lenni, de ügynök lett a Nationwide Mutual Insurance Company-nál. Richard a legidősebb fiuk és második gyermekük. Richard 1967-ben végzett a North Syracuse Central High School-ban, ahol kitűnően tornázott és trombitázott. Ezután a University of Massachusetts Amherst-re ment sportösztöndíjjal filozófia szakra, de nem fejezte be, mert két év után otthagyta az iskolát.

KARRIER
Profiként először a Cape Cod-i Provincetown Színházban lépett fel, 1971-ben a Rosencrantz and Guildenstern Are Dead-ben. Első jelentősebb színészi szerepét a Grease eredeti londoni előadásában kapta 1973-ban. Az 1970-es években kezdett el hollywoodi filmekben szerepelni, köztük az 1977-es Nappalok és éjszakák című thrillerben és Terrence Malick jól teljesített, 1978-as Mennyei napok-jában. 1980-ban szerepelt a Bent Broadway-változatában. Igazi sztárrá vált az Amerikai dzsigolóval és az azt követő Garni-zóna című romantikus drámában, ami 1982-ben majdnem 130 millió dollárt kaszált.

Néhány 1982 óta beküvetkezett box office-bukástól eltekintve Gere karrierje olyan filmekkel erősödött, mint a Higgy neki, hisz zsaru és a Micsoda nő 1990-ben. Gere főszereplői státusza megszilárdult és a '90-es években olyan filmekben szerepelt, mint az 1993-as Sommersby, az 1996-os Legbelső félelem és az 1999-es Oltári nő, melyben ismét Julia Roberts oldalán játszott. Ezeken kívül láthattuk az 1997-es A sakál című akciófilmben is, ahol Declan Mulqueent alakította.

1999-ben a People magazin a "Legszexibb élő férfinak" választotta. 2002-ben három jelentősebb film is érkezett tőle: a Megszólít az éjszaka horror-thriller, A hűtlen dráma és az Oscar-díjas Chicago filmváltozat, amiért elnyerte a legjobb színésznek járó Arany Glóbuszt is. A 2004-es Hölgyválasz gyengén teljesített a maga 170 millió dolláros bevételvével és következő filmje, a 2005-ös Szavak és érzések kereskedelmi kudarc lett.

2007-ben Jesse Eisenberg oldalán feltűnt Terrence Howard Rókavadászatában, ami egy komikus thriller és Richard egy újságírót alakít Boszniában. Ezt követte Christian Bale, Heath Ledger és Cate Blanchett mellett Todd Haynes önéletrajzi filmje Bob Dylanről, az I'm not there - Bob Dylan életei.

2008-ban Diane Lane partnerét alakította az Éjjel a parton című drámában, ami Nicholas Sparks azonos című regénye alapján készült. A filmet széles körben lehúzták a kritikusok, de 84 millió dollárt kaszált világszerte.

Kései karrierje során kétszer is kitüntették életének munkájáért, először 2010 decemberében kapott díjat a 34. Cairo Nemzetközi Filmfesztiválon, majd ezt követte 2012-ben a 67. The George Eastman-díj filmes karrierjéért és humanitárius munkájáért. 2017-ben Stan Lohmant alakította A vacsora című filmben. 2019-ben Max-et alakította az AnyaApaFiú című sorozatban, amit hazánkban az HBO tűzött műsorára.

MAGÁNÉLET ÉS AKTIVIZMUS
1991-ben összeházasodott Cindy Crawford modellel, akivel 1995-ben elváltak. 2002 vette feleségül Carey Lowell modellt és színésznőt. 2000-ben született egy fiuk, Homer James Jagme Gere, aki egyrészt Gere apja után kapta nevét, másrészt a Jagme egy tibeti név. 2013 szeptemberében a pár 11 évnyi házasság után külön utakon jár életstílusbeli különbségekre hivatkozva és a válást tervezgetik.

Richardot metodista szülők nevelték, buddhizmus iránti érdeklődése a húszas éveiben kezdödött. Zen buddhizmus először Kyozan Joshu Sasakitól tanult. Miután öt-hat évig zent tanult, Richard 1978-ban Sylvia Martins brazíl festővel Nepálba utazott, ahol sok tibeti szerzetessel és lámával ismerkedett meg. Ezután Indiában találkozott a 14. Dalai Lámával és gyakorló buddhista lett a tibeti buddhizmus Gelugpa iskolájában, valamint a Dalai Láma aktív támogatójává vált. Gere gyakran látogat el Dhramsalaba, ami a tibeti kormány emigráns központja.

Ezenkívül Gere a tibeti emberi jogok kitartó szószólója: ő a Tibet House társalapítója, a The Gere Alapítvány alkotója és az International Campaign for Tibet elnöke. Mivel a Tibeti Függetlenségi Mozgalmak erős támogatója, ezért megtiltották neki, hogy belépjen a Kani Köztársaságba. 1993-ban eltiltották attól, hogy az Oscar-gála házigazdája legyen, miután egy másik műsorvezetősége alatt a kínai kormányt kritizálta. 2007 szeptemberében a 2008-as, Kínában tartandó olimpia ellen tiltakozott, hogy a világ inkább Tibet önállósítására koncentráljon. Szerepelt a Lancia Delta egyik "Free Tibet" témájú reklámjában. 2011. június 27-én A Borobudur templomban meditált.

Aktívan támogatja a Suvival Internationalt, egy olyan szervezetet, ami a törzsi népek földjeinek és jogainak való védelméért küzd. Néhány írásával hozzájárult a We Are One: A Celebration of Tribal Peoples című könyvhöz, ami 2009 októberében jelent meg. Gere írásaiban a Jumma törzs üldözését és földveszteségét taglalja, valamint egy olyan történetet is említ, ami különböző kontinenseken újra és újra megtörténik. Felhívja a figyelmet arra, hogy bűnözés helyett inkább a békés kultúrát válasszuk és hogy az miként tükrözi kapcsolatunkat a természettel és a túlélési kapacitással. A könyv jogdíjainak értékesítéséből befolyt összeget a Survival International kapta meg.

Gere a természetvédelem és az AIDS-szel szemeni tudatosság mellett kampányol. Jelenleg a Heling the Divide egyik fő posztjának elfoglalója. Ez a szervezet olyan globális kezdeményezések támogatója, amik békét, igazságot és megértést akarnak. Segített az AIDS Care Home létrehozásában, ami egy lakóotthon Indiában AIDS-szel küző nők és gyermekek számára, valamint támogatja az AIDS-ellenes kampányokat és oktatást az országban. 1999-ben létrehozta a Gere Alapítványt Indiáért, ami különböző humanitárius programokat támogat Indiában.

2007. április 15-én megjelent egy AIDS-ellenes rendezvényen az indiai Jaipurban. Miközben egy élőkonferencián a kamionsofőrök óvszerhasználata mellett kampányolt, a bollywoodi szupersztárt, Shilpa Shettyt ölelgette és többször is arcon csókolta. Ezen gesztusok eredményeként a helyi hatóság letartóztatta Geret és Shettyt közszeméremsértésért. Gere, aki hamar elmenekült az országból, azt mondta, hogy a vitát egy "kis keményvonalú politikai párt hozta létre." Nagyjából egy hónappal később két bíró az indiai főbíra, KG Balakrishnan elé vitte az ügyet, arra kérve őt, hogy az ügyet nyílvánítssa "komolytalanná" és biztosították, hogy ilyen ügyek a híreségekkel szemben csupán az olcsó közönséget szórakoztatják és rossz nevet hoznak az országra. A főbíró úgy döntött, hogy "Richard Gere szabadon beléphet az országba. Ezzel az ügy lezárva."

2008 júniusában Gere feltűnt a Fiat egyik európai reklámjában, amiben egy új Lancia Deltával Hollywoodból Tibetbe vezet. A reklám a következő felirattal futott: "Az új Lancia Delta: erő, hogy más légy." A reklámot leközölték a kínai újságok és a Fiat bocsánatot kért a Kínai Köztársaságtól.

2016-ban Hillary Clintont támogatta az amerikai elnökválasztáson, és 2700 dolláral hozzájárult kampányához is.

KITÜNTETÉSEK ÉS DÍJAK
2012. május 17-én az albán elnök, Bamir Topi a "Hála Medáljával" tüntette ki Richard Gere-t a következő idézettel: "Hálával és tisztelettel a világ művészeti, nagy humanista egyénének és az emberi jogok aktivistájának, aki leleplezte és az amerikai közvélemény tudomására hozta az 1999-ben Koszovóban történt embertelen bűnöket és etnikai tisztogatást, ahol a szerb katonai gépek az albán polgári lakosság ellen küzdött annak saját földjén."
2012. február 16-án a George Eastman House International Museum for Photography and Film kitüntette Richardot a George Eastman-díjjal a művészethez és filmekhez való hozzájárulásáért.

POLITIKAI NÉZETEK
Az iraki invázió

2010-ben Ricahrd azt állította, hogy az iraki háborúba való belépés egy olyan döntés volt, amit az amerikai emberek nem támogattak és hogy a közigazgatás gyakorlatolag belekényszerítette a népet ebbe a döntésbe. A helyzetben szidta a nagyon "rossz elnököt" is.

"Nagyon sajnálom, az USA Irak ellen tett. EZ a háború mindenkinek tragédia volt. Remélem, hogy az iraki emberek újra tudják építeni országukat." - mondta egy sajtókonferencián, amit a 34. Kairó Nemzetközi Filmfesztivál keretein belül tartottak.

Filmek
Three Christs (2017)
A vacsora (2017)
Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer (2016)
A jótevő (2015)
Keleti nyugalom - A második Marigold Hotel (2015)
Time Out of Mind (2014)
Henry & Me (2014)
Movie 43: Botrányfilm (2013)
Végzetes hazugságok (2012)
Álcák csapdája (2011)
Amelia - Kalandok szárnyán (2009)
Hacsi, a leghűségesebb barát (2009)
Brooklyn mélyén (2009)
Éjjel a parton (2008)
Rókavadászat (2007)
A falka (2007)
I'm Not There – Bob Dylan életei (2007)
Beugratás (2006)
Szavak és érzések (2005)
Hölgyválasz (2004)
Chicago (2002)
A hűtlen (2002)
Megszólít az éjszaka (2002)
Dr. T és a nők (2000)
Õsz New Yorkban (2000)
Oltári nõ (1999)
A Sakál (1997)
Vörös sarok (1997)
Legbelső félelem (1996)
Az első lovag (1995)
Vágyak vonzásában (1994)
Mr. Jones - Jogában áll meghalni (1993)
És a zenekar tovább játszik... (1993)
Sommersby (1993)
Dermesztő szenvedélyek (1992)
Augusztusi rapszódia (1991)
Micsoda nő (1990)
Higgy neki, hisz zsaru (1990)
A Roberts testvérek / Távol az otthontól (1988)
Nincs kegyelem (1986)
Hatalom (1986)
Dávid király (1985)
Gengszterek klubja (1984)
Tiszteletbeli konzul (1983)
Kifulladásig Los Angelesben / Eláll a lélegzetem (1983)
Garni-zóna (1982)
Amerikai dzsigoló (1980)
Jenkik (1979)
Testvérszövetség / Vérrokonok (1978)
Mennyei napok (1978)
Nappalok és éjszakák (1977)
Baby Blue Marine (1976)
Erőszakkal (1975)
Jelentés a felügyelőnek (1975)
Chelsea D.H.O. (1973)

Sorozatok
AnyaApaFiú (2019, 8 rész)
Kozmosz: Történetek a világegyetemről (2014, 1 rész)
Freedom: A History of Us (2003, 2 rész)
Kojak (1976, 1 rész)

Producer
Elfelejtett idő (2014)
Hacsi, a leghűségesebb barát (2009)
Dreaming Lhasa (2005)
Mr. Jones - Jogában áll meghalni (1993)
Sommersby (1993)
Dermesztő szenvedélyek (1992)

Filmzenék
2007 - Premio Donostia a Richard Gere ("All I Care About Is Love" előadója)
2002 - A hűtlen (a zongoraszóló írója és előadója)
2002 - Chicago ("All I Care About Is Love", "We Both Reached For The Gun" és a "Razzle Dazzle" előadója)
1990 - Micsoda nő (a zongoraszóló írója és előadója)
1977 - Nappalok és éjszakák ("Nel blu dipinto di blu Volare"előadója)

Utolsó frissítés: 2019.05.25. 15:03 Lindsay019 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace