Starity

Sid Vicious

Sid Vicious Sid Vicious nemzetisége 2509. 136rajongó 17vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 70%
  • stílus: 100%
  • szimpátia: 94%
  • Születési név
  • John Simon Ritchie
  • Becenév
  • Sid, Sidney
  • Élt
  • 1957.05.10 – 1979.02.02.
  • Születési hely
  • London, Anglia
  • Foglalkozás
  • zenész
  • Családi állapot
  • nőtlen
  • Partner
  • Nancy Spungen
  • Magasság
  • 173 cm
  • Eredeti hajszín
  • barna
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Bika
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • John Lydon Paul Cook Steve Jones (II)

Sid Vicious életrajza

Korai évek

Sid 1957. május 10-én jött a világra a London délkeleti részén található Lewishamben John Simon Ritchie néven John és Anne Ritchie gyermekeként. Édesanyja fiatalon hagyta abba tanulmányait, és csatlakozott a légierőhöz, ahol sor került a nagy találkozásra John Ritchie-vel, aki a Buckingham Palota gárdistájaként dolgozott, valamint harsonásként kereste a kenyérre valót akkoriban. Nem sokkal a kis John születése után anya és fia Ibizára költözött egy jobb élet reményében hátrahagyva kevéssé kényelmes londoni életüket. A tervek szerint az édesapa is csatlakozott volna a családhoz, amint elrendezte ügyes-bajos dolgaikat, azonban az idősebb John mégsem érkezett és egyre csak halogatta az útra kelést, így Anne rájött: párja nem jön utánuk, így 1965-ben hozzáment Christopher Beverly-hez. A család ekkorra visszaköltözött Kentbe, a kis John pedig felvette mostohaapja vezetéknevét.

Sajnos a boldog családi idillt beárnyékolta Christopher betegsége, aki nem sokkal később rákban vesztette életét, így anya és fia ismét a költözés mellett döntött, és Tunbridge Wellsben leltek új otthonra. John az itteni Sandown Court Schoolban végezte tanulmányait a következő költözésig (1971-ig), amikor is Hackney-ben vertek tanyát édesanyjával, ám Somersetben is sok időt töltöttek.

1973-at írtak a naptárak, amikor sor került John Lydonnal való találkozására, ugyanis a két fiatal a Hackney Technical College padjait koptatta. Lydon előszeretettel ugratta barátját azzal, hogy megrögzött David Bowie-rajongónak nevezte, aki úgy öltözködik, mint egy vadászkutya. 

17 éves kora körül kezdett egyre több időt Londonban tölteni: elsősorban a SEX nevű Malcolm McLaren és Vivienne Westwood alapította ruhaüzletben lebzselt. Itt ismerkedett meg Chrissie Hynde-del, mielőtt a lány megalapította volna Pretenders néven futó jelenleg is aktív punk-rock zenekarát. A lány ugyan öt évvel idősebb volt Johnnál, ám amerikai állampolgár lévén a munkavállalási engedélyt a szeme előtt tartva érdekházassági ajánlatot tett az akkor tizenéves srácnak, aki elutasította a kérést. 

Sid Vicious

Ekkorra tehető híres művészneve megalkotása is, melyet barátja, John Lydon (ismertebb nevén Johnny Rotten) Sid névre keresztelt hörcsöge után kapott. Az állatot Lydon mindig úgy írta le barátainak, hogy a legpuhább, legbolyhosabb, leggazosabb és leggonoszabb dolog a Földön. Az ominózus napon a kisállat megharapta Ritchie-t, aki döbbenetében felkiáltott: Sid is really vicious! (Sid valóban ördögi!), mintegy jóváhagyva Lydon Sidről szóló leírását.

Lydon elmondása szerint ekkoriban gyakran jártak Siddel koldulni: ő énekelt, Sid pedig tamburán játszott – leggyakrabban Alice Cooper-feldolgzásokat.

The Flowers of Romance

Sid Vicious zenei tudása és képességei mindig is kényes téma voltak és kérdés tárgyát képezték, hiszen a zenész nem igazán játszott jól egyetlen hangszeren sem. 1976-ban ragadt először hangszert, amikor csatlakozott az ex-The Clash alapítótag, Keith Levene, Palmolive és Viv Albertine által létrehozott The Flowers of Romance névre keresztelt punk-rock csapathoz. Első fellépésére a 100 Club Punk Festival nevű Oxford Street-i rendezvényen került sor, amikor is a dobokat püfölte a háttérben. Érdekesség, hogy mindeközben Sidet meghívták a The Damned zenekar meghallgatására is – a csapat énekest keresett –, ám mivel Vicious nem jelent meg a meghallgatáson, így az azóta is az élen lévő Dave Vanian töltötte be a posztot.

Sex Pistols

A szóbeszéd szerint Sidet 1977-ben kérte fel a Sex Pistols zenekar három tagja – Johnny Rotten, Steve Jones és Paul Cook –, hogy csatlakozzon a zenekarhoz basszusgitárosként, miután Glen Matlock elhagyta a zenekart. A ’Pistols menedzsere, Malcolm McLaren azzal magyarázta a döntést, hogy ha Johnny Rotten a punk hangja, akkor Sid Vicious a hozzáállása, vad külsejének és rendbontó magatartásának köszönhetően pedig tökéletesen beleillik a zenekarba. A menedzser egy korábbi interjúban azt is elárulta, hogy ha hamarabb találkozott volna Viciousszel, akkor valószínűleg ő lett volna a zenekar frontembere, mivel elmondása szerint korábban soha (és azóta sem) találkozott olyan karizmatikus emberrel, mint amilyen Sid volt.

Sid a Sex Pistolsszal közös első fellépésére 1977. április 3-án a londoni The Screen On The Greenben került sor, melyet Don Letts vett videóra, és a képkockák később belekerültek a Don rendezte Punk Rock Movie című Super 8-as kamerával rögzített videókollázsába.

A zenekar fő problémáját az jelentette, hogy Sid nem igazán játszott jól egyetlen hangszeren sem, és egyáltalán nem voltak basszusgitáros tapasztalatai, így a Sex Pistols debütáló albumán, a Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistolson több dalt is Steven Jones gitáros játszott fel helyette. Sajnos az album felvételei nem zajlottak zökkenőmentesen még így sem, mivel Sid kórházi ápolásra szorult Hepatitis miatt, mely betegséget minden valószínűség szerint kábítószer-fogyasztásának „mellékhatásaként” zsebelt be. A kórházban barátnője, a szintén heroinfüggő Nancy Spungen látogatta, akivel 1977-ben ismerkedett meg. A lány sztriptíztáncosnőként és prostituáltként kereste a kenyérre valót, emellett saját elmondása szerint ő ismertette meg Sidet a heroinnal, bár ez valószínűleg téves feltételezés, mivel a zenész édesanyjának köszönhetően tinédzserkora óta rabja volt a keményebb drogoknak.

1978-ban törtek felszínre az érzelmek a zenekaron belül, és kezdetét vette a véget nem érő csatározások időszaka McLaren, Rotten és Vicious között. A srácok két végén égették a gyertyát: a problémák egyik forrása az volt, hogy Johnny azzal vádolta a menedzsert, hogy tönkreteszi azt, ami naggyá tette a zenekart; míg a viták másik fő forrása Sid destruktív életmódja volt. A zenekar utolsó fellépésére a San Franciscó-i Winterland Ballroomban került sor 1978. január 14-én, nem sokkal később a zenekar bejelentette a feloszlást. Sid ekkor már szóló karrierjének építésén dolgozott Nancyvel az oldalán.

Szóló munkássága

Barátnője menedzselése alatt kezdett szóló karrierbe, mely munkásságában olyan előadók segítették, mint a The Clashből ismert Mick Jones, a sex pistolsos elődje, Glen Matlock, a The Damned dobosa, Rat Scabies, valamint a New York Dolls akkori tagjai, Arthur Kane, Jerry Nolan és Johnny Thunders. Legtöbb fellépésére a Max’s Kansas City nevű night klubban került sor, ahol nem csak önmagát, hanem a közönségét is képes volt megsebesíteni.

A legendás szerelem

Sid és Nancy szerelmét méltán emlegetik a punkzene Rómeó és Júliájaként, hiszen elsöprő érzéseik, viharos románcuk és destruktív életvitelük végül a halálba kergették őket. 

Nancy élete sem kezdődött könnyen, megannyi nehézséggel kellett szembenéznie. 1958. február 27-én látta meg a napvilágot Nancy Laura Spungen néven Philadelphiában Franklin és Deborah Spungen lányaként. Már a születése is egyfajta halálközeli élmény volt, ugyanis a nyakára tekeredő köldökzsinór miatt súlyos oxigénhiány lépett fel, így majdnem meghalt. Szerencsére azonban nem esett komoly baja, így nyolc nappal a születése után hazaengedték szüleivel. Zsidó családból származott, édesapja eladóként rengeteget utazott, édesanyja pedig a The Earth Shop névre keresztelt bio élelmiszereket forgalmazó üzlet tulajdonosa volt. Deborah elmondása szerint nehéz természetű baba volt, olyan, aki álladóan sírógörcsöt és/vagy dührohamot kapott és folyamatosan üvöltött; később pedig agresszív, erőszakos viselkedéséről tett tanúbizonyságot. Ötéves korában egy teszt kimutatta, hogy érettebb kortársainál, így előrébb léphetett egy osztálynyit. Bár kiemelkedően okosnak bizonyult, kevés barát vette körül. Erőszakos temperamentuma elsősorban a húga, Susan ellen irányult támadásaiban nyilvánult meg; ezzel szemben öccsét, Davidet nagyon szerette és törődőnek mutatkozott vele szemben. Miután egy ízben azzal fenyegetőzött, hogy egy ollóval megöli a rájuk vigyázó babysittert, pszichológushoz küldték, aki figyelemhiányos viselkedészavart állapított meg a lánynál. 11 éves volt, amikor eltanácsolták az általános iskolából, mivel több, mint két hetet hiányzott. Kiszámíthatatlan és agresszív viselkedése miatt több iskolában is megfordult az évek során, ám 1972 januárjában – miután csuklóereinek felvágásával kísérelt meg öngyilkosságot elkövetni –, megállapították, hogy skizofrén, ám mégis elvégezte a középiskolát és 1974-ben a Lakeside High Schoolban érettségizett. A colorádói egyetem örömmel vette jelentkezését, ahol 16 évesen kezdte meg tanulmányait, ám az első szemeszter elvégzése előtt letartóztatták, miuán marihuánát akart vásárolni egy civilnek öltözött rendőrtől. Nem sokkal később ismét csattant a kezein a bilincs, mivel kollégiumi hálószobájában lopott tárgyat találtak, így az egyetemről is eltanácsolták. 17 évesen végleg felhagyott a tanulással és New Yorkba ment szerencsét próbálni, ahol táncosnőként és prostituáltként dolgozott, valamint abból tartotta fenn magát, hogy a családjától lopott, és illegális kábítószerekkel kereskedett. Természetesen nagy zenerajongó is volt, így olyan zenekarok grupie-ja lett, mint az Aerosmith, a Bad Company, A The New York Dolls vagy a Ramones. 1976-ban Londonba tette át a székhelyét, itt találkozott a Sex Pistolsszal. Miután hiába próbálkozott Johnny Rottennél, aki nem mutatott érdeklődést iránta, elcsavarta a csapat rosszfiújának, Sid Viciousnek a fejét, és hamar össze is költöztek. 

Kapcsolatuk 23 hónapja alatt Sid és Nancy hol szárnyaltak a boldogságtól, hol megőrültek a másiktól, és legszívesebben kiléptek volna a kapcsolatból. Az együtt töltött közel két év alatt egyre súlyosabb méreteket öltött a heroin iránti addikciójuk, mely a Sex Pistols karrierjére is rányomta bélyegét. A zenekar feloszlása után a páros lefoglalta a New York-i Chelsea Hotel 100-as szobáját, ahová Mr. és Mrs. John Simon Ritchie néven jelentkeztek be, habár nem voltak házasok.

Kapcsolatuk végére Nancy tragikus és máig tisztázatlan körülmények között bekövetkezett halála tett pontot: 1978. október 12-én holtan találtak a lányra a szobájukhoz tartozó fürdőszobában. A lánnyal a hasán késsel ejtett seb végzett: elvérzett. A gyilkos tárgy Sid tulajdonát képezte, így joggal feltételezték, hogy a zenész végzett kedvesével, így másodfokú gyilkosság gyanújával letartóztatták. Kihallgatásán elárulta, hogy a Nancy halálát megelőző éjszakán veszekedtek, de ártatlannak vallotta magát, és óvadék ellenében szabadlábra helyezték. 10 nappal barátnője halála után Sid egy villanykörte segítségével felvágta az ereit, ám szerencsésen megmenekült, mivel a Bellevue Kórházban ellátták sérülését. Nem titkolta öngyilkossági szándékát, ugyanis a kórházban ki akart ugrani az ablakból, miközben azt kiáltotta: Az én Nancymmel akarok lenni!, ám az intézmény személyzete visszarángatta a párkányon egyensúlyozó zenészt. 

Egy 1978-ban adott interjújában Vicious elárulta, hogy nem lepte meg Nancy halála, mivel a lány mindig azt mondogatta neki, hogy 21 éves kora előtt fog meghalni, így sorszerű, hogy ez valóban bekövetkezett. Az interjú végén elárulta, hogy barátnőjének halálától függetlenül jól van.

Nancy után

James Merberg – Sid ügyvédje – mindent megtett annak érdekében, hogy távol tartsa a zenészt a börtöntől, ám próbálkozását nem koronázta siker, mivel védence verekedésbe keveredett Todd Smithszel a New York-i Hurrah nevű klubban, így ismét lekapcsolták a rend őrei 1978. december 9-én. Kénytelen volt részt venni egy 55 napos detoxikáló programon, majd 1979. február 1-jén távozhatott 50.000 dolláros óvadék ellenében. Míg Malcolm McLaren gyűjtést szervezett az óvadék összegyűjtésének reményében, addig Johnny Rotten meggyőzte Mick Jaggert, hogy fizesse ki Sid ügyvédjeit.

A tragédia

Sid február 1-jén új barátnője, Michelle Robinson New York-i lakásán ünnepelte újbóli szabadságát. Sid és Michelle novemberben kezdett randizni, miután Sidet hazaengedték a kórházból. Az ominózus estén a zenész egy angol fényképész barátjával, Peter Kodickkal heroint hozatott annak ellenére, hogy Michelle és barátai arra kérték: maradjon tiszta. Azon az estén Sid jövője tervezésével volt elfoglalva: egy új album rögzítése foglalkoztatta, és arra vágyott, hogy élete visszatérjen a rendes kerékvágásba. Éjfél körül rosszul lett a túladagolástól és eszméletét vesztette, mire barátai igyekeztek visszahozni az életbe, ami szerencsére sikerült is nekik. A nagy izgalmat követően hajnali háromkor nyugovóra tért a csapat, ám hajnalban hiába próbálta felébreszteni édesanyja és Michelle is, Sid addigra már halott volt. 

Néhány nappal Sid hamvasztását követően édesanyja egy búcsúlevelet talált fia kabátjának zsebében a következő üzenettel: Volt egy halálra vonatkozó megállapodásunk és tartanom kell magam a szavamhoz. Kérlek, temessetek a drágám mellé a bőrkabátomban, farmerban és motoros bakancsban. Viszlát! Mivel Nancy zsidó volt, Sid pedig nem, így nem temethették a zenészt szerelme mellé. Legs McNeil és Gillian McCain könyve, a Please Kill Me: The Uncensored Oral History Of Punk szerint a Misfitsből ismert Jerry Only elvitte Anne-t és a testvérét, valamint Sid két barátját abba a temetőbe, ahol örök nyugalomra helyezték Nancy-t, és Anne a lány sírjára szórta fia hamvait. 

Utóélet

Kapcsolatuk folytatóinak a Kurt Cobain & Courtney Love párost tartották hasonlóan destruktív és botrányos életmódjuk miatt. Érdekesség, hogy mind Kurt, mind Courtney nagy rajongói voltak a punk szerelmespárnak (Court Nancy stílusáról mintázta megjelenését, és hasonlóan mélyről kezdte munkásságát, mint Spungen). Kapcsolatuk hasonlósága Cobain 1994. április 5-én bekövetkezett tragikus halálakor csúcsosodott ki, ám a kapcsolatból Love szerencsésen megmenekült.

Sid és Nancy címmel 1986-ban film készült a párosról, mely alkotást Alex Cox rendezte. Sidet Gary Oldman, Nancyt pedig Chloe Webb alakította. Érdekesség, hogy egy nyúlfarknyi szerep Courtney-nak is kijárt a filmben: Gretchent, Nancy barátnőjét formálta meg, és ez volt az első szerepe színésznőként.

2006-ban a Sex Pistols tagjaival együtt beiktatásra került a clevelandi Rock & Roll Hírességek Csarnokába, mely esemény érdekessége, hogy a ceremónián a zenekar maga nem vett részt. 

 

Szerkesztette: LexiCobain (2015. 05. 04.)

Sorozatok:

Today Show (1976) - saját maga

 

Dokumentumfilmek:

The Punk Rock Movie (1978) - saját maga

Mr. Mike's Mondo Video (1979) - saját maga

Punk And It's Aftershocks (1980) - saját maga

D.O.A. (1980) - saját maga

The Great Rock 'n' Roll Swindle (1980) - The Gimmick

 

Róla szóló filmek:

Sid és Nancy (1986) - életrajzi ihletéső film, Sidet Gary Oldman alakította

Sex Pistols

Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols (1977)

Holidays in the Sun
Liar
No Feelings
God Save the Queen
Problems
Seventeen
Anarchy in the U.K.
Bodies
Pretty Vacant
New York
EMI 

 

The Great Rock 'n' Roll Swindle (1979)

God Save the Queen
Johnny B Goode
Roadrunner
Black Arabs
Anarchy in the UK
Substitute
Don't Give Me No Lip, Child
(I'm Not Your) Steppin' Stone
L'Anarchie pour le UK
Belsen Was a Gas
Belsen Vos a Gassa
Silly Thing
My Way
I Wanna Be Me
Something Else
Rock Around the Clock
Lonely Boy
No One Is Innocent
C'mon Everybody
EMI
The Great Rock 'n' Roll Swindle
Friggin' in the Riggin'
You Need Hands
Who Killed Bambi? 

 

Some Product: Carri on Sex Pistols  (1979)

The Very Name 
From Beyond the Grave
Big Tits Across America
The Complex World of John Rotten
Sex Pistols Will Play
Is the Queen a Moron?
The Fucking Rotter 

 

Flogging a Dead Horse  (1980)

Anarchy in the U.K.
I Wanna Be Me
God Save the Queen
Did You No Wrong
Pretty Vacant
No Fun
Holidays in the Sun
No One Is Innocent
My Way
Something Else
Silly Thing
C'mon Everybody
(I'm Not Your) Steppin' Stone
Great Rock 'N' Roll Swindle 

 

Kiss This (1992) - best of album

Anarchy in the UK
God Save the Queen
Pretty Vacant
Holidays in the Sun
I Wanna Be Me
Did You No Wrong
No Fun
Satellite
Don't Give Me No Lip, Child
(I'm Not Your) Stepping Stone
Bodies
No Feelings
Liar
Problems
Seventeen
Submission
New York
EMI (Unlimited Edition)
My Way
Silly Thing 

 

The Filth and the Fury (2000) - dokumentumfilm

God Save the Queen 
Shang-A-Lang – Bay City Rollers
Pictures of Lily – The Who
Virginia Plain – Roxy Music
School's Out – Alice Cooper
Skinhead Moonstomp – Symarip
Glass of Champagne – Sailor
Through My Eyes – The Creation
The Jean Genie – David Bowie
I'm Eighteen – Alice Cooper
Submission
Don't Gimme No Lip Child
What'cha Gonna Do About It
Road Runner
Substitute
Seventeen
Anarchy in the UK
Pretty Vacant
Did You No Wrong
Liar
EMI
No Feelings
I Wanna Be Me
Way Over (In Dub) – Tapper Zukie
Looking for a Kiss – New York Dolls
Holidays in the Sun
No Fun 

 

Jubilee (2002) - jubileumi greatest hits kiadás

God Save the Queen
Anarchy in the UK
Pretty Vacant
Holidays in the Sun
No One Is Innocent
My Way
Something Else
Friggin' in the Riggin'
Silly Thing
C'mon Everybody
The Great Rock 'n' Roll Swindle
(I'm Not Your) Steppin' Stone
Pretty Vacant (Live)
EMI (Unlimited Edition) 

 

Sex Pistols Boxed Set  (2002)

Holidays in the Sun
Bodies
No Feelings
Liar
God Save the Queen
Problems
Seventeen
Anarchy in the U.K.
Submission
Pretty Vacant
New York
EMI (Unlimited Edition)
I Wanna Be Me
No Feeling
Did You No Wrong
No Fun
Satellite
Problems
Pretty Vacant
No Feelings
Anarchy in the UK

Pretty Vacant
Submission
Anarchy in the U.K.
Substitute
(Don't Give Me) No Lip
(I'm Not Your) Steppin' Stone
Johnny B. Goode
Road Runner
Watcha Gonna Do About It?
Through My Eyes
Anarchy in the U.K.
No Feelings
No Future
Liar
Problems
New York
God Save the Queen
Satellite
EMI
Seventeen
No Feelings
Submission

Anarchy in the U.K.
I Wanna Be Me
Seventeen
New York
(Don't Give Me) No Lip
(I'm Not Your) Stepping Stone
Satellite
Submission
Liar
No Feelings
Substitute
Pretty Vacant
Problems
Did You No Wrong
No Fun
Understanding
Flowers of Romance #1
Flowers of Romance #2
Belsen Was a Gas 

Vicious White Kids 

The Vicious White Kids featuring Sid Vicious

C'mon Everybody
Steppin' Stone
Don't Gimme No Lip
I Wanna Be Your Dog
Belsen Was a Gas
Chatterbox
Tight Pants (Shake Appeal)
Something Else
My Way
Interview with Glen Matlock and Rat Scabies 

Szóló munkássága

Sid Sings (1979)

Born To Lose 
I Wanna Be Your Dog 
Take A Chance On Me 
(I'm Not Your) Steppin' Stone 
My Way 
Belsen Was a Gas 
Something Else 
Chatterbox
Search And Destroy
Chinese Rocks 
My Way

 

The Idols with Sid Vicious (1993) - élő album

I Wanna Be Your Dog
Take a Chance
Stepping Stone
My Way
Belsen Was a Gas
Something Else
Chatterbox
Search and Destroy
Chinese Rocks
No Lip 

Sid Vicious & Friends (1998)
Better (2001)
Live at Max's Kansas City, NY 1978 (2002)
At the Electric Ballroom (2003)
Too Fast to Live (2004)
Sid Lives (2007)
Chaos and Disorder Tapes (2008)

Utolsó frissítés: 2015.05.04. 18:06 LexiCobain által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace