Starity

Tarkan

Tarkan Tarkan nemzetisége 2323. 165rajongó 16vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 95%
  • stílus: 93%
  • szimpátia: 93%
  • Születési név
  • Tarkan Tevetoğlu
  • Születési idő
  • 1972. október 17.
  • Születési hely
  • Alzey, Németország
  • Foglalkozás
  • Énekes
  • Családi állapot
  • nőtlen
  • Magasság
  • 174 cm
  • Eredeti hajszín
  • Fekete
  • Szemszín
  • Zöld
  • Csillagjegy
  • Mérleg
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Starity RSS-csatorna

Tarkan életrajza


A sztáradatlapot jelenleg nem szerkeszti senki, ezért hiányos, helytelen információkat is tartalmazhat.

Tarkan 1972. október 17-én született a németországi Alzey városában, török bevándorló család 5. gyermekeként. Öt testvére van, édesanyja első házasságából egy bátyja, Adnan és két nővére, Gülay és Nuray, valamint két édestestvére: Hakan és Handan.

Európában és Amerikában is ismert, főleg a Şımarık című dala miatt, amit Sezen Aksu-val közösen írtak. Másik nagy slágere a Şıkıdım. Debütáló dalával mérföldkőnek számít saját műfajában. Több dalát is feldolgozták különböző nyelveken, a Şımarık-ot például több mint húsz nyelven adták már elő; legismertebb feldolgozása a Holly Valance Kiss Kiss

Élete:

14 éves koráig Németországban tanult. 1986-ban családja visszatért Törökországba, Tarkan életében ezzel új fejezet kezdődött. Családja Karamürsel városában telepedett le, Tarkan a Karamürsel Musiki Cemiyeti zeneiskolában tanult, itt ébredt fel benne a zene iránti szenvedély. Később családjának újra költöznie kellett, a célpont ezúttal a török kulturális központ, a lehetőségek városa, Isztambul volt. Tarkan a középiskola mellett az Üsküdar Musiki Cemiyeti zeneiskolában mélyítette tovább klasszikus török zenei tudását.

Karamürsel városában járt középiskolába, mellette pedig előbb a Karamürsel Musiki Cemiyeti majd az Üsküdar Musiki Cemiyeti zeneiskolában kapott hagyományos, komolyzenei nevelést. Ezután Isztambulba ment szerencsét próbálni, itt fedezték fel tehetségét. Tanulmányait később, már ismert énekesként folytatta a New York-i Baruch Főiskola hallgatójaként, ahol angol nyelvtudását tökéletesítette. 

Tehetségére több neves zenész is felfigyelt, ők egyengették az útját karrierje kezdetén. Megismerkedett Mehmet Söğütoğlu producerrel, aki azonnal bizalmat szavazott az ígéretes fiatal zenésznek, így Tarkan megköthette élete első lemezszerződést az Istanbul Plak kiadónál.

Karrier

1992-ben megjelent első albuma, a Yine Sensiz (Újra nélküled). Az album a népszerű pop irányzat jegyében született, törökös zenei motívumokkal tarkítva. A Yine Sensiz 700.00 példányban kelt el, Tarkan nevét egész Törökország megismerte.

1994-ben kezdett együttdolgozni a népszerű török dívával, Sezen Aksuval. Sezen 2 dalt írt Tarkan új lemezére, mely az A-Acayipsin (Különös vagy) elnevezést kapta. Az album több mint 2 millió példányban kelt el, Törökországban kitört a Tarkan-láz. A lemez megjelenését azonban hamarosan egy botrány is követte: A Seviş benimle (Szeretkezz velem) című dalhoz Tarkan hiába akart videót készíteni, a dalszöveg erotikus tartalma miatt erről a tervéről le kellett mondania.

A nemzetközi áttörést az 1998-as Ölürüm Sana (Meghalnék érted) album hozta meg, a lemez közel 4 millió példányban kelt el. Platinalemez lett Mexikóban, aranylemez Franciaországban, Belgiumban, Hollandiában, Németországban, Luxembourgban, Svédországban és Kolumbiában. Ezen a korongon található a szintén Sezen Aksuval közösen írt Şımarık („laza erkölcsű”, elkényeztetett) című dal. Ennek a dalnak a Tarkan és Ozan Çolakoğlu által átírt változata keltette fel egy francia filmrendezőnő figyelmét, és az ő közreműködésével a Şımarıkot Franciaországból kiindulva egész Európában játszani kezdték. A Şımarıknak hosszútávon bérelt helye lett a legnevesebb toplistákon – Tarkan meghódította Európát. Nagy sikerű európai és dél-amerikai turnéra indult. Ugyanebben az évben elnyerte a legtöbb lemezt eladott közép keleti művésznek járó World Music Awards díjat.

A 2001-ben megjelenő Karma című albumával párhuzamosan Tarkan hatalmas változáson esett át: dalai hangzás- és szövegvilága mellett már megjelenésével is az erotikát kívánta hangsúlyozni. Nem meglepő, hogy újabb botrány robbant ki körülötte, a Hüp című dalához készült klipet ugyanis be akarták tiltani a benne látható forró csókjelenet miatt.

Nemcsak a törököket hódította meg zenéivel, hanem az oroszokat is. Az oroszok többször is megválasztották a legjobb előadónak, az összes albuma kapható náluk. 2004 egy koncertet szerveztek eredetileg az olimpiai Luzsnyiki Stadionban, de annyian igényelték a jegyeket, hogy végül két koncertet kellett adnia.. 2006-ban Tarkan ismét fellépett Moszkvában, ezúttal az Olimpijszkij Stadionban, 12 ezer ember előtt. Európában és Amerikában is szép számú rajongótábora van; 2006-ban Dubajban adott hatalmas koncertet, nemrég pedig az indiai Bollywood is felfedezte magának a dalait, átdolgozva őket filmzenévé.

2006-ban jelent meg angol nyelvű Come Closer albuma, mely azonban nem hozta meg a várt sikereket. Nem úgy, mint a rá 2 évvel megjelenő, ismét török nyelvű dalokat összegyűjtő korong, a Metamorfoz. Tarkan ezen a lemezen megint új arcát mutatta meg: a dalok eddigiektől eltérő hangzásvilága mellett az album mellé készült fotókon is egy teljesen új Tarkant láthattak a rajongók – öltönyben, rövid hajjal.

2008-ban Tarkan elnyerte az Első Manavgat Kristályglóbusz Fesztivál díját. A riportok szerint az énekes több turistát vonz Törökországba, mint bármelyik másik török előadó valaha is, a Tarkan-koncertek ideje alatt 15%-kal nő a szállodák foglalási aránya, különösen az orosz turisták látogatnak az országba az énekes kedvéért, hisz mint azt korábban említettük, a törökök mellett az oroszok nagyon kedvelik Tarkant. A díjat június 21-én, Tarkan koncertjén adták át az énekesnek. A koncertre nyolcvanezer nézőt és 250 VIP vendéget dukált.

2008. július 19-én Tarkan hatalmas koncertet tartott a balıkesiri Erdek városában, ahová a helyi önkormányzat hívta meg a turizmus fellendítése céljából, ami sikerült is. A koncerten mintegy 50 000 rajongó jelen volt, több ezer embernek nem maradt jegy, ezért ők a kapukon kívül hallgatták az előadást. Az İhlas Haber Ajansi hírügynökség értesülései szerint több török nagyvárosból külön buszjáratok vitték a rajongókat a márvány-tenger-parti kisvárosba.

2009-ben Rodostóban kiállították Tarkan visasszobrát, amit rajongók ezrei tekintettek meg.

2010-ben került a boltokba legújabb albuma, Adımı Kalbine Yaz (Vésd a szívedbe a nevem) címmel. A lemez több zenei díjat is elnyert, így többek között a legjobb album, a legjobb dal, a legjobb dalszöveg és a legjobb videoklip díját, továbbá Tarkant választották meg a legjobb férfi előadónak.

Médiaterror

Tarkan 2007. december 29-én a Taraf című újságnak adott interjújában elmondta, hogy a török sajtó túl messzire ment. Az énekes a TRT állami televízió szilveszteri műsorának felvétele után indult haza barátnője, Bilge Öztürk, illetve testőrei kíséretével, amikor a török paparazzók autóikkal elzárták az útját, és nem engedték ki Tarkant. Amikor szóvivői közölték, hogy nem ad interjút, a 10-15 fős, riporterekből és fotósokból álló csapat káromkodva csapkodni kezdte az autóját, majd miután végül sikerült elindulnia, egészen a házáig üldözték. A kapu előtt szintén elzárták az utat, így nem tudtak bejutni a garázshoz. Az előadóművész kénytelen volt egy szállodában tölteni az éjszakát, itt adott interjút a Taraf újságírójának, akinek elmesélte, hogy a paparazzók a rajongókat sem kímélték. Pár rajongót még az útról is letaszítottak a sajtósok.

A török énekesnek korábban már volt hasonlóan veszélyes találkozása a paparazzókkal az Antalyától nem messze fekvő Olympos-hegyre vezető úton. Akkor Tarkan mérges kirohanását és testőrének fenyegető nyilatkozatát minden újság lehozta, és hetekig erről zengett a média.

Érdekességek:

• Nevének jelentése: tiszteletreméltó, kiváltságos, vezér
• A 2002-es labdarúgó VB-n Tarkan dala, a Bir Oluruz Yolunda a bronzéremig jutó török válogatott indulója volt
• Törökország mellett legnagyobb rajongói tábora Oroszországban van
Şıkıdım című dalát hallhattuk egy Törökországot népszerűsítő reklámfilmben – nem véletlenül: személye rengeteg turistát vonz az országba koncertjei idején
Şımarık című dalát több mint húsz nyelvre fordították le, legismertebb feldolgozása Holly Valance Kiss Kiss című dala
• Nagy állat- és természetvédő, Uyan (Ébredj) című dalát egy természetvédő szervezet részére írta, a dalszöveg is a természet megóvásának fontosságára hívja fel a figyelmet
•  Kifejezetten rossz kapcsolatot ápol a médiával, magánéletéről nem szívesen beszél, ennek ellenére gyakran válik támadások és találgatások célpontjává

• 2003-ban saját parfümöt dobott piacra, a női és a férfi illat megalkotásában is rajongói segédkeztek
 
  


forrás: tarkan.com, wikipedia.hu, wikipedia.tr 

 

  

Yine Sensiz (1992)
A
-acayipsin (1994)
Ölürüm Sana (1997)
Tarkan (1998)
Karma (2001)
Dudu (2003)
Come Closer (2006)
Metamorfoz (2007)
Metamorfoz Remixes (2008)
Adımı Kalbine Yaz (2010)

Utolsó frissítés: 2017.08.14. 19:07 Gurs által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace