Starity

Yuzuru Hanyu

Yuzuru Hanyu Yuzuru Hanyu nemzetisége 5221. 45rajongó 6vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 100%
  • stílus: 95%
  • szimpátia: 97%
  • Születési név
  • Yuzuru Hanyu
  • Becenév
  • Yuzu
  • Születési idő
  • 1994. december 07.
  • Születési hely
  • Sendai, Japán
  • Foglalkozás
  • műkorcsolyázó
  • Családi állapot
  • nőtlen
  • Magasság
  • 174 cm
  • Eredeti hajszín
  • fekete
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Nyilas
  • Linkek
  • Starity RSS-csatorna

Yuzuru Hanyu életrajza

Kezdetek:
Yuzuru Hanyu 1994. december 7.-én látta meg a napvilágot. Négyévesen kezdett el korcsolyázni, miután kiderült, hogy súlyosan asztmás. Eleinte csak a nővérét, Saya-t próbálta utánozni, aki szintén korcsolyázott. De később megszerette ezt a sportágat, és a versenyzés mellett döntött. Tehetsége már egészen kis korában megmutatkozott. Rendkívül nagy technikai tudású. Hihetetlen kombinációkat ugrik gálákon, versenyeken.
2004-ben megnyerte a Japán Novice bajnokság B kategóriáját. Ugyanebben az évben a Sendai jégpálya anyagi okok miatt bezárt. Így egészen a nyitásig 2007-ig, kénytelen volt máshol készülni. Ebben az évben megnyerte a Japán Novice bajnokság B kategóriáját.

Junior karrier:
A 2008-as Japán Junior bajnokságon kvalifikálta magát a 2009-es Junior világbajnokságra, ahol végül a 12. helyen végzett.
A 2009-2010-es szezonban már megmutatkozott az igazi tudása. Megnyerte a két junior Grand Prix versenyét, majd kvalifikálta magát a Junior Grand Prix Döntőbe, amit megnyert. Emellett nem talált legyőzőre a hazai Japán Junior bajnokságon és a 2010-es Junior Világbajnokságon Hágában sem.
A világbajnokságot követően a Japán Műkorcsolya Szövetség bejelentette, hogy a következő szezontól a felnőttek között fog versenyezni.


Senior karrier:
Bár egy kicsit többet vártak tőle, az első senior szezon nem volt teljes csalódás. Miután a Japán bajnokságon csak 4. helyezett lett és ezzel nem kvalifikálta magát a 2011-es világbajnokságra; a Négy kontinens bajnokságon szerzett ezüstéremmel zárta az első felnőtt szezonját.
Mégis 2011 maradandó élmény lett számára. Nem sokkal a Négykontinens bajnokság után Sendai-t is érintette a földrengés és cunami katasztrófa. Hanyu épp edzett, amikor megmozdult a föld. Edzőjével korcsolyacipőben menekültek ki a csarnokból. A jégpálya súlyosan megrongálódott, és nem volt jobb állapotban a házuk sem. Három-négy napot töltött a családjával a helyi iskola tornatermében, mielőtt visszaköltözhettek. A nyáron 60 gálán lépett és gyűjtött adományokat.

A 2011-2012-es szezon volt számára az igazi áttörés. Miután bejutott a Grand Prix Döntőbe, ahol negyedik helyen végzett; a hazai bajnokság bronzérmével kvalifikálta magát a nizza-i Világbajnokságra. A rövid programot követően még a 7. helyen állt, ám egy szenzációs kűrrel sikerült megszereznie a bronzérmet. A világbajnokság után bejelentették, hogy szakít az eddigi edzőjével, Kanadába költözik és Brian Orser mellett folytatja a felkészülést a Szocsi téli olimpiára.
Brian Orser jó választásnak tűnt, hiszen 2010-es Vancouveri olimpián a női versenyzője Yuna Kim szerzett aranyérmet.

A 2012-2013-as szezonban a fejlődése kicsit megtorpant. Bár ismételten bejutott a Grand Prix Döntőbe és megnyerte a hazai Japán bajnokságot, a kanadai Világbajnokságon viszont csak a negyedik helyen végzett.

A 2013-2014-es szezon sem kezdődött igazán jól. A jég a Fukuokában megrendezett Grand Prix Döntőn tört meg. Hanyu a rövid program során új világrekord pontszámot korcsolyázott, majd a kűrben is hasonlóan teljesítve megverte a háromszoros világbajnok kanadai Patrick Chant. Ekkor már nem is volt kérdéses, hogy az ezt követő japán bajnokságot is megnyeri. Így Szocsiba már az egyik legnagyobb esélyesként érkezett.

A 2014-es Szocsi téli olimpián a rövid program során ismételten új világrekordot korcsolyázott. A programjára kapott 101.45 pont ma már hivatalos Guinness világrekord. Emellett ő lett az első férfi korcsolyázó, aki hivatalos ISU versenyen átlépte az álom 100 pontot. A verseny megnyerésével pedig ő lett az első japán férfi olimpiai bajnok és az első ázsiai férfi, aki olimpiát tudott nyerni.
Az olimpiát követően elindult a hazai rendezésű Világbajnokságon is; melynek megnyerésével 2002 óta ő volt az első férfi versenyző, aki egy szezonban nyert Grand Prix Döntőt, olimpiát és világbajnokságot.

A 2014-2015-ös szezon is tartogatott meglepetéseket. A 2014-es Cup of Chinán novemberben, a kűr előtti bemelegítésen csúnyán összeütközött a kínai Han Yan-nal. Fej, áll, hasi, comb és térdsérülést szenvedett, mégis a csapata úgy döntött, ki engedi a jégre. Végül még ilyen állapotban is második tudott lenni. Bő egy hónappal később már második alkalommal nyerte meg a Grand Prix Döntőt, harmadik alkalommal pedig a Japán bajnokságot. December végén műtötték egy veleszületett hasi rendellenesség miatt, de ez nem lett kizáró ok; így elindulhat a 2015-ös kínai Világbajnokságon. Sérülései és bizonytalan fizikai állapota ellenére, mégis második helyen tudott végezni Kínában; a címvédéstől nem egészen három pont választotta csak el.
Egy hónappal később elindult a Japánban rendezett World Team Trophy-n, azaz a Csapat Világbajnokságon is. Ahol már az egyéni férfi versenyt megnyerve, bronzéremhez segítette a csapatát.

2015 nyarán bejelentették, hogy vendégszereplést kapott egy japán történelmi mozifilmben. A Tono, Risoku de Gozaru!  -ban egy daimyo-t Date Shigemurát alakította.
Valamint a világrekordját hivatalos Guinness világrekordnak minősítették.

A 2015-2016-os szezont már a sérülésekből és a műtétből felgyógyulva kezdte. Az első Grand Prix versenyén csak második lett, köszönhetően az elrontott rövid programjának. Ám a második versenyén az NHK Trophy-n már olyat művelt, melyet sokan nem találtak lehetségesnek. Mind a rövid programban, mind a kűrben és a teljes pontszámban világrekordot korcsolyázva ( 322 pont ) ő lett az első férfi korcsolyázó, aki túllépte a 100, 200 és 300 pontot. A verseny megnyerésével pedig kvalifikálta magát a Grand Prix Döntőbe Barcelonába. Mindenki kíváncsian várta, hogy megtudja-e ismételni ezt a barvúrt. Hanyu nem okozott csalódást. A Döntőben újból szenzációsat futott tovább javítva a már így is elképesztő világrekordját 322 pontról 330.43 pontra. Ezzel pedig zsinórban háromszor nyerte meg a Grand Prix Döntőt.
Az ezt követő Japán bajnokságon már nem volt tökéletes, de így is megszerezte a negyedik bajnoki címét.
A 2016-os bostoni világbajnokságon már sokat vártak tőle. A rövid program után úgy tűnt, hogy megint verhetetlen lesz. Ám egy nap pihenő után a kűrben nagyokat hibázott, így ismételten az ezüst éremmel kellett megelégednie.
Közvetlen a világbajnokság után kiderült, hogy 2015 decembere óta sérüléssel küszködik. A diagnózis szerint a keresztszalag sérült a bal lábfejében. Orvosi utasításra több hét edzést kellett kihagynia, másfél hónapig a sétálást is megtiltották neki. Két hónap után visszatérhetett a jégre edzeni, de úgy tűnik, hogy most a 2016-os szezon elején a sérülése még mindig nem teljesen gyógyult meg.

A 2016-2017-es szezont egy kisebb versenyen a Skate Canada Autumn Classicon kezdte meg. Ahol ő lett az első férfi versenyző a világon, aki négyfordulatos Loop-ot tisztán végrehajtott  egy hivatalos ISU versenyen.
A 2016-os Skate Canadán még nem volt teljesen formában. A rontott rövid programja után egy jó kűrrel végül ezüst éremmel zárta a versenyt.  A második GP versenyére már felkészültebben érkezett. Mind a rövid, mind a kűr programjában szezonbeli legjobbját futva megnyerte a versenyt, kvalifikálva magát a 2016-os Grand Prix Döntőre.
A Marseille-ben megrendezett Döntőn, már az volt a tét, hogy vajon képes lesz-e zsinórban negyedik alkalommal győzni. A rövid program során utolsóként lépett jégre. Bár a Quad Loop nem sikerült neki teljesen tisztán, minden más elemét jól végrehajtotta, így 7 pontos előnnyel várta a kűrt. Egy nap pihenő után, kűrök során kicsit felborult az addigi sorrend. Bár ő sem volt tökéletes, de az előnye elég volt ahhoz hogy megnyerje a versenyt. Így ő lett az első férfi versenyző, aki egymásután négyszer nyerte meg a Grand Prix Döntőt.
Két héttel később a Japán Korcsolya Szövetség bejelentette, hogy influenza miatt Hanyu kihagyja a Japán bajnokságot és inkább a teljes felépülésre koncentrál. A japán válogatási kritériumok lehetővé teszik, hogy még így is indulhasson a finn VB-n.
A 2017-es Négykontinens bajnokságot a jövői olimpia helyszínén Dél-Koreában, Phjongcshangban rendezték. A rövid program után egy rontott kombinációnak köszönhetően csak a 3. helyen állt, mindössze 5 ponttal lemaradva a vezetőtől. Ám a kűrt megnyerve végül ezüstérmes lett. A kűr során teljesen átvariálta a programját és most először 4db négyfordulatost ugrott.
A 2017-es Helsinki világbajnokság fontos verseny volt így az olimpia előtt. Hanyu a rövid program után csak az 5. helyen állt, köszönhetően a rontott 4S-3T kombinációjának, amit végül a bírók nem értékeltek. Az első helytől 11 pontra volt lemaradva, amit úgy tűnt, hogy lehetetlen behozni. Ám egy nap szünet után Hanyu mindent megtett, hogy ez sikerüljön. Egy tökéletesen kivitelezett kűrrel, melyben szerepelt 4db 4fordulatos, a kombinációk a program második felében; ahol azok már 10%-al többet érnek. Tökéletes előadással, tűpontos ugrásokkal végül új kűr világrekordot 223.20 pontot korcsolyázott. Összesítésben pedig a 321.59 pontja elég volt a győzelemhez. Ezzel pedig immár kétszeres világbajnoknak mondhatja magát.
Közvetlen a VB után jelentették be,  hogy részt vesz Japánban megrendezett 2017-es World Team Trophy-n. Ahol a Japán csapat ( Yuzuru Hanyu, Shoma Uno, Mai Mihara, Wakaba Higuchi, Muramoto/Reed, Suto/Boudreau-Audet ) 2012 után arany érmet szerzett.


A 2017-2018-as szezonra úgy döntött hogy visszaveszi a régebbi programjait. Rövid programnak Chopin Ballade No.1-ját és kűrnek a Seimei-t. Már a legelső versenyén a Skate Canada Autumn Classic-on világrekordot korcsolyázott a rövid programban. Ezzel 112.72 pontra javította saját addigi legjobb pontszámát.
A legelső Grand Prix versenyén a Rostelecom kupán már újítással állt elő. Most először került be a kűrbe a Quad Lutz, amit sikeresen végre is hajtott. Ám a sok hibájának köszönhetően végül a második helyen fejezte be a versenyt.  A Következő Grand Prix versenye a japán NHK Trophy volt, amire sokan pozitívan tekintettek, hiszen köztudott, hogy Hanyu a legelső versenyein még nincs igazán formában. Azonban az NHK Trophy egyik edzésén esett a Quad Lutz-ból és jobb boka sérülést szenvedett. Aminek következtében kénytelen volt visszalépni a versenytől és hetekig tartó kényszerpihenőt tartott. December közepén amikor visszatérhetett volna a jégre csont gyulladást állapítottak meg nála, így újabb hetekre került távol a jégtől. Tényleges edzést január közepén, az olimpia előtt 3 héttel kezdhetett meg. Így kérdéses volt, hogy mennyire tud felkészülni az olimpiára.

Téli Olimpiai Játékok 2018:
Yuzuru Hanyu az olimpiára mint címvédő érkezett. A sérülése és a kapott minimális információ miatt senki nem tudta biztosan milyen állapotban van. Így senki nem tudta, hogy mire lehet számítani a versenyen. A csapatversenyt kihagyta, mondván, hogy szeretne az egyéni versenyre koncentrálni. Annyi biztos volt, hogy a két legkönyebb négyfordulatossal a Toe-loop-al és a Salchow-al fog versenyezni. A lutz-ot és a Loop-ot kivették a programjaiból.
A rövid programot a sérülése ellenére hibátlanul futotta, 111.69 ponttal állt az élen.
A kűrben már nem volt ilyen tökéletes. Rossz érkezése volt a Quad Toe-loop-ban és a tripla Lutz-ban, ám ennek ellenére esés nélkül megoldotta a programot. Az utána következők már elegendőt hibáztak ahhoz, hogy Hanyu 317.85 ponttal megvédje az olimpiai bajnoki címét. Így 66 év után először ő volt az első akinek sikerült. Legutóbb ez Dick Buttonnak jött össze 1948 és 1952-ben. Kétségtelenül ez volt a modernkori férfi műkorcsolya eddigi legnagyobb eredménye.
Ám a sérülése még mindig nem gyógyult meg. Így a hivatalos orvosi vizsgálatok után a Japán Műkorcsolya Szövetség bejelentette, hogy nem indul a márciusi Olaszországban rendezett világbajnokságon. Két hét pihenés és három hónap rehabilitáció vár rá.

2018-ban Yuzu felkerült az ESPN World Fame 100 vagyis "a világ 100 leghíresebb sportolója" listájára, ahol a 70. helyen rangsorolták.

 

Jótékonykodás:
A Sendai jégpálya nemrég hivatalos közleményt adott ki, hogy Hanyu a két önéletrajzi könyvének teljes bevételét a jégpályának adományozta. Mely megközelítöleg 25 millió yen.
2014-ben pedig az olimpiai aranyérméért járó pénzjutalmat adományozta a városnak, melyből a földrengésben megrongálódott utak és iskolák egyrészét újították fel.


Műkocsolya történelem:
Yuzuru Hanyu az első férfi korcsolyázó a világon, aki a rövid programban megkorcsolyázta a bűvös száz pontot. Valamint az első férfi korcsolyázó, aki a kűrben elérte kétszáz pontot, összpontszámban pedig a háromszáz pontot.
WR:
SP: 112.72
FS: 223.20
Teljes pontszám: 330.43
Az első japán férfi és az első ázsiai etnikumú férfi olimpiai bajnok.
Az első férfi versenyző a világon aki Quad Loop-ot ugrott hivatalos versenyen.
Az első férfi versenyző, aki négyszer nyert zsinórban Grand Prix Döntőt és a második férfi versenyző Evgeni Plushenko mellett, aki négyszer tudott Grand Prix Döntőt nyerni.

Érdekességek:
- Rendkívül hajlékony. Programjaiban szerepel a Biellmann-piruett és a hátrahajlós Ina Bauer.


- Van egy Micimackó alakú zsepkendőtartója, mely minden versenyen ott van vele még a Kiss&Cry-ban is:


- Asztmás


 

 


 

Utolsó frissítés: 2018.05.26. 20:08 japanfs19 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace