Starity

Benedek Tibor

Benedek Tibor Benedek Tibor nemzetisége 6567. 38rajongó 3vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 90%
  • stílus: 90%
  • szimpátia: 80%
  • Születési név
  • Benedek Tibor
  • Élt
  • 1972.07.12 – 2020.06.18.
  • Születési hely
  • Magyarország, Budapest
  • Foglalkozás
  • Vízilabdázó, Szövetségi kapitány
  • Családi állapot
  • nős, 3 gyermek
  • Partner
  • Benedek - Epres Panni
  • Magasság
  • 190 cm
  • Eredeti hajszín
  • barna
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Rák
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Varga Dénes Kásás Tamás Varga Dániel Szécsi Zoltán Biros Péter Dr. Kiss Gergely Madaras Norbert Benedek Miklós Szivós Márton Hosnyánszky Norbert Hárai Balázs Nagy Viktor (II)

Benedek Tibor életrajza

BENEDEK TIBOR 1972 július 12.-én született Budapesten. Édesapja Benedek Miklós, Jászai Mari-díjas színész, rendező, Érdemes- és Kiváló művész. Apai nagyapja Benedek Tibor, színész, konferanszié. A Rákóczi Gimnáziumban érettségizett, magántanulóként. 1991-ben szerzett edzői oklevelet a Testnevelési Főiskolán. 1993-tól a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának angol–történelem szakos hallgatója volt.

Gerincproblémái miatt szülei ötéves korában beíratták úszásra, de ezt túl egyhangúnak találta, ezért csatlakozott a KSI vízilabda csapatába. Utánpótlás játékosként, serdülő bajnok 1987-ben, 1988 és 1989-ben pedig ifi bajnok. Szintén 1989-ben (korosztályos válogatottakkal) Európa-bajnok, IVB győztes illetve junior vb 5. Harmadik helyezett lett 1990-ben a junior Eb-n, és 1991-ben a junior világbajnokságon is. Az 1988-89-es bajnokságban mutatkozott be az OB I-ben, e szezon végén az Újpesti Dózsába igazolt.

1990 márciusában a Magyar Kupa döntőjébe jutott, de nem sikerült nyernie. 1991-ben ismét a Magyar Kupa döntőben szerepelhetett. A kupában, két mérkőzésen kilenc gólt lőtt, ezzel a döntő legeredményesebb játékosává választották. Júniusban a bajnoki döntőt is megnyerte az UTE, Tibort pedig a finálé legjobb mezőnyjátékosának választották. Az 1992-es Magyar Kupát második helyen zárták, Benedek a döntő legeredményesebb játékosa lett. Nyáron két évvel hosszabbított az Újpesttel. Az 1992-93-as szezonban az UTE bejutott a LEN kupa (Ligue Européenne de Natation) döntőjébe. Kettős győzelemmel hódította el az UTE a trófeát a Pro Reccotól. Ezek után a Magyar Kupában és a bajnoki döntőben is diadalmaskodott a csapat. 1994-ben az UTE a BEK-ben indult (Bajnokcsapatok Európa-kupája). A Magyar Kupa döntőjében a Vasas megverte az UTE-t, az európai Szuper kupát azonban a Miglioli Pescara ellen megnyerték. A szezon végén magyar bajnokok lettek. 1995-ben a BEK döntőben a Catalunya ellen játszott az UTE, ekkor a spanyolok nyertek. A csapat az OB I.-ben megvédte bajnoki címét. Benedek az Eb előtt több meccset is kihagyott, betegségek és egyéb dolgok miatt. 1996-ban is bejutottak a BEK-döntőbe, de kikaptak, ahogy a Magyar Kupa döntőjében is (itt a Vasastól).

Az olimpia után Tibor a Racing Romához igazolt, Olaszországba. Az átigazolás nem volt könnyű, mivel az újpesti szerződése még érvényben volt, felmondta azt. A Magyar Vízilabda Szövetség pedig igazat adva neki, szabadon igazolhatóvá tette.
1997-ben a Racing Romával s KEK döntőig jutott, amit a görögök nyertek meg végül. A KEK-ben indultak, a Ferencvárosnak köszönhetően azonban búcsúzniuk kellett, már az elődöntőben. A júliusi Unicum-kupán, a hollandok elleni meccsen, 250. alkalommal szerepelt a válogatottban.

1999: júniusban az olasz bajnoki döntőbe jutott a csapat, az utolsó mérkőzésen Benedek négy gól lőtt, mellyel hozzásegítette csapatát a bajnoki címhez.
Augusztusban nyilvánosságra került az elődöntő során végzett doppingvizsgálat eredménye, mely Benedeknél pozitív lett. A mintájában kis mennyiségű clostebolt mutattak ki, ő azzal védekezett, hogy ez gombásodás elleni kenőcs útján kerülhetett szervezetébe. Szeptember 1.-jén, a firenzei Eb előtt egy nappal, az Olasz Olimpiai Bizottság az Olasz Úszó Szövetségnek adta az ügyet, Benedeket felfüggesztették, majd nyolc hónapra eltiltották. Novemberben a Nemzetközi Úszó Szövetség doppingbizottsága 15 hónapra növelte az eltiltást. 2000 januárjában a nemzetközi Sport Döntőbíróság mondta ki a végső szót, végül 8 hónapra tiltották el. 2001-ben klubot váltott, átigazolt a szintén olasz Pro Reccohoz.
2002-ben a LEN –kupa döntőjébe jutott új klubjával, de két góllal legyőzte őket a Brescia. 2003-ban olasz csapatával bejutott a BL döntőjébe, ahol első helyen végeztek. Az olasz bajnokságban nem sikerült felül kerekedniük a Leonessa Brescia ellen. 2004 elején bejelentette, hogy hazatér Magyarországra, hároméves szerződést kötött a Domino-BHSE-vel. Az olasz klubcsapatok ez évben nem indultak európai kupákban, Benedek kupa elsőséggel és bajnoki ezüsttel búcsúzott Olaszországtól.

Új klubcsapatával októberben harmadik lett a Magyar Kupában, novemberben megnyerte az európai Szuper kupát. 

2005-ben csapatával bejutottak a BL döntőbe, de kikaptak egyetlen góllal a Posillipotól. (A BHSE októberben megnyerte a Szuperkupát). 2006-ban csapata a BL –ben a negyeddöntőig jutott. 2008-ban visszatért egykori csapatához, az olasz Pro Reccohoz. A 2008-09-es szezontól szigorítottak az olasz idegenlégiós szabályokon, így Benedeknek már nem jutott hely a bajnoki keretben, csak az olasz kupában és az Euroligában szerepelt.
2010-ben ismét játszhatott a bajnokikon, a Recco megnyerte az olasz kupát, a bajnokságot és az Euroligát.
A háromszoros olimpiai bajnok, 2012 május 23.-án, 39 évesen bejelentette, hogy visszavonul a versenyzéstől.

A VÁLOGATOTTBAN

1990 januárjában lehetőséget kapott Konrád János szövetségi kapitánytól, a felnőtt válogatott keretében, februárban már játszhatott is. 1991 nyarán a válogatottal negyedikek lettek a barcelonai világ kupán, az athéni Eb-n pedig ötödikek. Az 1992-es barcelonai olimpián hatodikak lettek a Magyar vízilabda válogatottal, ő lett a gólkirály 21 góljával. Az év végén megkapta az év vízilabdázója címet. A válogatottal az 1993-as athéni világ kupán másodikak lettek, az isztambuli Eb-selejtezőn veretlenül jutottak ki a kontinens viadalra. A sheffieldi Eb-n mind a góllövő listán, mind a bajnokságon második lett. 1993-ban ismét az év magyar játékosának választották, a válogatott pedig az év csapata címet kapta meg.

Az 1994-es római VB-n a válogatottal ötödikek lettek. Annak ellenére, hogy az olaszok elleni meccs végén történt pofozkodás miatt egy mérkőzésre eltiltották, év végén ismét megkapta az év vízilabdázója címet. Az 1995-ös bécsi Eb-n egészen a döntőig veretlen volt a válogatott, ahol az olaszok két góllal legyőzték őket. A válogatott ezután megnyerte az atlantai Világ kupát.
Az 1996-os atlantai olimpián a Magyar válogatott negyedik, Benedek pedig gólkirály lett, 19 góllal. 

A római válogatottal az 1997-es athéni világkupán 3.-ak, a sevillai Eb-n pedig aranyérmet szereztek. 1998-ban a csapat a perthi VB-n második lett.
2000-ben, miután visszatért, (április 28-án) a Sydney olimpián aranyérmet nyert a válogatottal, a döntőben négy gólt lőtt. A decemberben Zágrábban rendezett Európai Nemzetek Ligáját a válogatott megnyerte.
2001-ben a budapesti Eb-n a magyar válogatott harmadik lett, Tibor a Jugoszlávok elleni mérkőzésen 300. alkalommal szerepelt a nemzeti csapatban. A fukuokai VB-n 5 helyen végeztek. 

2002-ben a válogatottal bejutottak a Világliga döntőjébe, a döntőben a csapat aranyéremért játszott, de a FINA komolytalan játékra hivatkozva a magyar-orosz mérkőzés eredményét megsemmisítette és mindegyik csapatot vesztesnek nyilvánította. Benedekék így már csak a bronzéremért játszhattak, amit meg is nyertek. A Világliga utáni Világ Kupán a csapat második lett. 2002-ben Benedek Tibor negyedszer lett az év legjobb magyar játékosa. A magyar válogatottal a 2003-as Eb-n harmadikak, a VB-n és a Világligában első helyen végeztek.

2004 május végén a magyar olimpikonok nevében Nagy Tímeával együtt tették le a sportolók fogadalmát, Athénban. A magyar válogatott a Világliga Long Beach-i döntőjében, majd az olimpián is első lett. Miután a magyar válogatott akkori csapatkapitánya Kósz Zoltán visszavonult, őt választották csapatkapitánynak.

2005 májusában szívritmuszavarai miatt otthagyta a válogatottat. 2007-ben egészségi állapota lehetővé tette, hogy visszatérjen a válogatottba. Az akkori csapatkapitány Kásás Tamás lemondott, Benedek javára. A válogatott 2008-ban Eb harmadik és olimpiai első helyet szerzett (harmadik alkalommal). Az olimpia után visszavonult a válogatottbeli szerepléstől, amely ismért elnyerte az év csapata címet. Még ebben az évben Budapest díszpolgárává választották.

SZÖVETSÉGI KAPITÁNYKÉNT

2013 januárjában Benedeket kinevezték a férfi vízilabda válogatott szövetségi kapitányává, az ő irányítása alatt, az újonnan alakult válogatott a 2013-as barcelonai vizes VB-n (nagy meglepetésre) első helyen végzett. (Benedeket már 2010 áprilisában felkérte az akkor szövetségi kapitány, Kemény Dénes, hogy edzőként segítse nyári felkészülését a csapatnak, ezután Kemény állandó segítője lett. Aktív sportpályafutását befejezve az olasz Serie A-ban szereplő Camogli vezetőedzője lett volna, de gazdasági okok miatt ez meghiúsult. Kemény utolsó 2012-es válogatott mérkőzésén, már Benedek irányította a válogatottat a kispadról.)

A 2014-es júniusi Dubaj-i Világligán a válogatott ezüstérmet szerzett, csakúgy mint a 2014 július 14. és 27. között megrendezett budapesti Európa-bajnokságon, mindkét alkalommal a Szerb válogatott nyerte az aranyat. 2016. októberében lemondott a Magyar vízilabdaválogatott szövetségi kapitányi posztáról. A váratlan bejelentést a riói, nyári olimpia eseményei előzték meg, melyen a csapat nem úgy teljesített ahogyan előzetesen elvárták tőlük.

ÉRDEKESSÉGEK

× Posztja: szélső,
× Hobbija az olvasás és vitorlázás.
× Részt vett az 1956 emlékére készülő, Szabadság, szerelem című filmben, azon színészek felkészítéséről gondoskodott akik vízilabdázókat alakítottak.

DÍJAK, KITÜNTETÉSEK

2008 .... Budapest díszpolgára
2002 .... Az év vízilabdázója Magyarországon
1994 .... Az év vízilabdázója Magyarországon
1993 .... Az év vízilabdázója Magyarországon
1992 .... Az év vízilabdázója Magyarországon
1992 .... Olimpiai gólkirály

MAGÁNÉLETE

Benedek, 1996-tól élt Olaszországban, ahol 1998-ban megnősült, ebből a házasságból született, 1999-ben lánya Genevre. Ezt a házasságot felbontották. 2004-ben hazaköltözött Magyarországra, ahol nem sokkal később találkozott egykori szerelmével, a modell Epres Pannival, akivel 2010-ben össze is házasodtak és akitől 2007. júniusában megszületett kisfia Mór. Két évvel később, 2009-ben megszületett kislányuk, Barka is.

 életrajz: Shenayla

Utolsó frissítés: 2020.06.18. 10:10 Bessie által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace