Starity

Jón Þór Birgisson

Jón Þór Birgisson Jón Þór Birgisson nemzetisége 13416. 8rajongó 1vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 100%
  • stílus: 100%
  • szimpátia: 100%
  • Születési név
  • Jón Þór Birgisson
  • Becenév
  • Jónsi
  • Születési idő
  • 1975. április 23.
  • Születési hely
  • Izland
  • Foglalkozás
  • énekes, zenész
  • Partner
  • Alex Somers
  • Magasság
  • 170 cm
  • Eredeti hajszín
  • barna
  • Szemszín
  • kék
  • Csillagjegy
  • Bika
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Twitter-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • DJ Tiesto Troye Sivan

Jón Þór Birgisson életrajza

   Jón Þór Birgisson, művésznevén JÓNSI 1975. április 23-án született Izlandon. Jobb szemére születésétől fogva vak, mivel elszakadt egy látóidege. Tizenhárom évesen kezdett el zenélni, pontosabban gitáron játszani; az első dal, amit megtanult, a Wrathchild volt az Iron Maidentől.

ZENEI KARRIER

   Jónsi számos együttest alapított a 90-es években; először a Stoned nevű grunge bandát 1992 és 1993 között, majd 1995-ben a Bee Spiderst, melyben Jonny B néven játszott. Az együttes megnyerte a Legérdekesebb előadó díjat. Hosszú rock dalokat játszottak, stílusukat a The Smashing Pumpkinshoz hasonlították. Frakkur néven szóló munkáit tette közzé, többek között a Kitchen Motors Family Album válogatásalbumban. Nevét a legtöbben azonban a Sigur Rós nevű bandából ismerik.

SIGUR RÓS

KEZDETEK; VON, VON BRIGÐI 1994-98

   A Sigur Rós egy izlandi avant-rock, post-rock együttes Reykjavíkból. Hárman alapították: Jónsi, Georg Hólm basszusgitáros és Ágúst Ævar Gunnarsson dobos. Az együttes neve egy szójáték: a Sigur győzelmet, a Rós pedig rózsát jelent, a kettő együtt viszont nyelvtanilag helytelen; a név Jónsi húgáról, Sigurrósról kapta a nevét, aki néhány nappal az együttes alapítása után született. A Sigur Rós a Bad Taste nevű lemezkiadóval kötött szerződést, akik úgy gondolták, hogy a zenéjük aranyos, és tetszene a tinédzsereknek. Első albumuk, a Von (Remény) 1997-ben jelent meg, ezt követte 1998-ban a Von brigði, ami a Von dalainak remixeit tartalmazza. Ez a cím szintén egy szójáték; a Vonbrigði csalódottságot jelent, a Von brigði pedig azt, hogy a remény változatai. 1998-ban Kjartan Sveinsson csatlakozott az együtteshez; ő az egyetlen olyan tag, aki zenei képzettséggel rendelkezik.

ÁGÆTIS BYRJUN 1999-2001

   A nemzetközi elismerést a második stúdióalbum, az Ágætis byrjun (Egy jó kezdet) hozta meg. Két évig futótűzként terjedt az album híre, a kritikusok is felfigyeltek az együttesre. Három dal, az Ágætis byrjun, a Svefn-g-englar és a Njósnavélin a Vanilla Sky című film betétdalaiként szolgáltak; az első kettő a Queer as Folk sorozat amerikai változatában kapott helyet. A Ný batterí a 24, a Svefn-g-englar a CSI sorozatban csendült fel. Az album a Vonnal együtt Izlandon platina minősítést kapott.

( ) 2001-04

   2001-ben a Sigur Rós új stúdióba költözött, ahol felvettek egy középlemezt, a Rímurt. Az album elkészítésében egy halász, Steindór Andersen segédkezett, akinek hagyományos izlandi rímur versei minden dalon hallhatók. 

    Ágúst kilépett az együttesből, helyét Orri Páll Dýrason vette át. 2002-ben megjelent a ( ), a cím nélküli album. Egyik dala sem kapott címet, csak később, az interneten tették közzé, hogy melyiket hogy hívják. 2003 októberében a Sigur Rós együttműködött a Radiohead-del, a Split Sides című táncelőadáshoz készítettek zenét, ebből három dal a Ba Ba Ti Ki Di Do című középlemezen jelent meg.

   Debütáló albumuk, a Von 2004-ben megjelent az Államokban és az Egyesült Királyságban.

TAKK… 2005-06

   A negyedik album, a Takk… (Köszönöm…) 2005 szeptemberében jelent meg. Ebben az albumban az alternatív vonalról inkább a rock irányába fordultak. Erről származik a legsikeresebb kislemezük, a Hoppípolla, amelyet a BBC felhasznált Planet Earth című sorozatában, de számtalan filmben, sorozatban és sporteseményen hallhattuk, köztük a 2006-os FIFA Világkupán. A Hoppípolla az Egyesült Királyság kislemez listáján a 24. helyet érte el. További kislemezek az albumról a Glósóli és a Sæglópur.

   A Takk... két országban is platinalemez lett; Dániában és az Egyesült Királyságban. Izlandon és Belgiumban arany minősítést kapott.

   A Sæglópur középlemez 2006 júliusában jelent meg. Eredetileg májusra tűzték ki az időpontját, de a Hoppípolla sikere miatt halasztaniuk kellett. A középlemezre három új dalt írtak. Ezt követően az együttes világkörüli turnéra indult, majd hazatérve számos ingyen koncertet adtak izlandi városokban.

HEIMA ÉS HVARF/HEIM 2007

   2007 augusztusában megjelent egy limitált kiadású cd-dvd, melyen a 2002-es Hlemmur című dokumentumfilm zenéje kapott helyet. A Hvarf/Heim november 5-én, az Államokban 6-án jelent meg; ez egy dupla válogatásalbum, amely korábban ki nem adott dalok stúdió változatát tartalmazza, valamint néhány akusztikus verziót. Ugyanezen a napon megjelent a Heima névre hallgató dvd, amin az izlandi turné koncertjei láthatók. A Hvarf/Heim megjelenése előtt egy nappal került piacra a Hljómalind című kislemez.

   Hogy promotálják a Heimát, az együttes a világ több pontján is premier vetítéseket szervezett, előtte egy rövid akusztikus koncerttel, utána pedig kérdezz-felelekkel.

MEĐ SUĐ Í EYRUM VIĐ SPILUM ENDALAUST 2008

   Az együttes ötödik stúdióalbuma, a Með suð í eyrum við spilum endalaust (Egy zúgással a fülünkben amit örökké játszunk) 2008 júniusában került a boltok polcaira. Itt ismét stílust váltottak, kevesebb vonós hangszert és több gitárt hallhatunk, a pop felé hajlottak el. Ezen az albumon található az első angol nyelvű daluk, az All Alright.

   Ebben az évben számos fesztiválon felléptek, kezdve az ausztrál Splendour in the Grass fesztivállal; majd Suffolkba, St. Maloba, Manchesterbe és Tennessee-be is eljutottak. Ősszel újabb világ körüli turnéra indultak; az Államokban kezdtek, az utolsó előadásra Reykjavíkban került sor.

   Az album Festival című dala a 127 Hours filmben hallható, valamint az HBO mini sorozatában, a 24/7 - Flyers-Rangersben. Az Untitled #7 (Dauðalagið) a Dead Space című videojáték trailerében kapott helyet.

SZÜNET; INNI, VALTARI 2009-12

   2009-ben elkezdték felvenni hatodik stúdióalbumukat. Egy pletyka felszínre is került, mely szerint 2010-ben fog megjelenni, de az együttes ezt egy interjúban megcáfolta, mivel újra kellett kezdeniük a munkálatokat. 

   2011. augusztus 11-én jelent meg a trailer az Inni névre hallgató projekthez, ami az együttes londoni koncertjeit tartalmazza. Szeptember 16-án az album elérhetővé vált a hivatalos weboldalukon.

   A négy éves szünetet követően 2012 márciusában az együttes megerősítette, hogy érkezik a következő album. Az első kislemez, az Ekki múkk március 26-án jelent meg. Május 10-én a Dauðalogn a Vámpírnaplók 3. évadának záró epizódjában volt hallható. A teljes album, a Valtari (Kiválasztás) május 23-án érkezett.

KVEIKUR, LIMINAL ÉS VÁLTOZÁSOK 2013-18

   2013. január 24-én az együttes Redditen jelentette be, hogy Sveinsson kilépett, mivel valami újat szeretne csinálni. Hetedik stúdióalbumuk, a Kveikur (Kanóc) június 14-én jelent meg. Egy kislemez előzte meg, a Brennisteinn március 22-én. Az előző albumokhoz képest itt a hangzás sokkal agresszívebb.

   2015 elején újra kiadták Ágætis byrjun című albumukat néhány új dallal, élő felvétellel és személyes anyaggal együtt.

   2017 jelentős részét turnézással töltötték, majd decemberben a Black Mirror című sorozathoz írtak két dalt Alex Somers közreműködésével. Május 8-án egy újabb multimédiás projektet jelentettek be, a Liminalt, ami tulajdonképpen egy végtelenített mixtape. 

   2018 szeptemberében Dýrasont szexuális zaklatással vádolták, emiatt el kellett hagynia az együttest, így már csak Jónsi és Georg Hólm maradtak.

VARIATIONS ON DARKNESS, 22° LUNAR HALO 2019-

2019-ben kettő minialbumot adtak ki, mindkettő csupán két dalt tartalmaz. A Variations On Darkness és a 22° Lunar Halo is április 13-án jelent meg.

VONLENSKA / HOPELANDIC: A SIGUR RÓS SAJÁT NYELVE

  Az együttes egy saját nyelvet hozott létre, a Vonlenskát, angolul Hopelandicet. Nevét onnan kapta, hogy először a Von című dalban használták. Nem minden daluk íródott ezen a nyelven, a legtöbb izlandi, de van, hogy a kettő kombinációját használják.

   A Vonlenskának nincsenek nyelvtani szabályai, sem szókincse, gyakorlatilag érthetetlen beszéd, ami csupán hangokból áll. A hangok között nincsen logikai kapcsolat, és nincsen jelentésük sem; arra koncentrál, hogy az emberi hang miképp képes érzelmeket átadni szavak nélkül. Hasonlít a scathez, a jazzben használt énektechnikához és a Puirt à beulhoz, ami az ír és skót népzenében használatos.

JÓNSI & ALEX

   A Jónsi & Alex Jónsi és Alex Somers közös projektje. Zenéjük ambient és kísérleti, emellett vizuális művészettel foglalkoznak. 2003-ban Riceboy Sleeps címen indítottak egy projektet, ami a Sigur Rósból indult ki. 2006-ban jelent meg egy képeskönyv ugyanezzel a névvel, ami csak Izlandon volt elérhető, és csak 1000 példány. 2007-ben jött egy második változat. Reykjavíkban kapott helyet az első kiállításuk, majd 2007-ben Arkansas-ba és Melbourne-be is eljutottak.

   2009-ben két kislemezzel indították zenei pályafutásukat, az All the Big Trees és a Daníell in the Sea dalaikkal. Debütáló albumuk, a Riceboy Sleeps 2009. július 20-án jelent meg Európában. Az albumról a Stokkseyri a Skins című sorozat negyedik évadának fináléjában volt hallható. Happiness című dalukkal pedig a Dark Was the Night jótékonysági válogatásalbumhoz járultak hozzá.

    2017-ben kiadtak egy középlemezt All Animals címen. Második stúdióalbumukat 2019 októberében digitálisan adták ki, ez volt a Lost & Found.

SZÓLÓ MUNKÁSSÁGA

   Jónsi 2004-ben és 2005-ben együttműködött a The Hafler Trióval három CD erejéig, 2009-ben pedig a holland DJ, Tiësto Kaleidoscope című dalán hallhattuk. Debütáló szóló albuma, a Go 2010. április 5-én jelent meg az XL Recordings kiadó által. 

   2018-ban Troye Sivan közreműködésével megjelent a Revelation, ami a Boy Erased című film egyik betétdala - ezt a dalt Golden Globe díjra is jelölték. Szintén ehhez a filmhez írta Jónsi a Who Are You Thinking Of? című dalt.

    2019-ben Carl Michael von Hausswolff svéd zeneszerzővel közösen megjelent a Dark Morph című album. Érdekessége, hogy nagyon kevés benne a valódi zenei hang, inkább az állatok és a természet zajait próbálták utánozni benne.

MAGÁNÉLET

   Jónsi homoszexuális, Alex Somers zeneszerzővel alkotnak egy párt.

SIGUR RÓS

ALBUMOK

Von (1997)
Ágætis byrjun (1999)
( ) (2002)
Takk… (2005)
Með suð í eyrum við spilum endalaust (2008)
Valtari (2012)
Kveikur (2013)



EGYÉB ALBUMOK

Von brigði (1998)
Hlemmur (2013)

Hvarf/Heim (2007)
In a Frozen Sea: A Year with Sigur Rós (2008)
We Play Endlessly (2009)
Inni (2011)
Route One (2017)
Liminal (2017)
Liminal 2 (2018)
Variations On Darkness (2019)
22° Lunar Halo (2019)

KÖZÉPLEMEZEK

Rímur (2001)
Sigur 1 / Sigur 9 (2003)
Ba Ba Ti Ki Di Do (2004)
Sæglópur Japan Tour EP (2006)
Brennisteinn US Tour EP (2013)

KISLEMEZEK

Svefn-g-englar (1999)
Ný batterí (2000)
untitled #1 (2003)
Glósóli (2005)
Hoppípolla (2005)
Sæglópur (2006)
Hljómalind (2007)
Gobbledigook (2008)
Inní mér syngur vitleysingur (2008)
Við spilum endalaust (2009)
Ekki múkk (2012)
Varúð (2012)
Brennisteinn (2013)
Ísjaki (2013)
Óveður (2016)
Á (2017)

JÓNSI & ALEX

ALBUMOK

Riceboy Sleeps (2009)
All Animals EP (2017)
Lost & Found (2019)

KISLEMEZEK

All the Big Trees (2009)
Daníell in the Sea (2009)

SZÓLÓBAN

ALBUMOK

Go (2014)



KÖZÉPLEMEZEK ÉS EGYÉB ALBUMOK

Go Do (2010)
Go Quiet (2010)
Go Live (2010)
Go Out (2011)
We Bought a Zoo (2011)
Dark Morph (2019) 

KISLEMEZEK

Go Do (2010)
Animal Arithmetic (2010)
Who Are You Thinking Of? (2018)

KÖZREMŰKÖDÉSEK

Tiësto —  Kaleidoscope ft. Jónsi
Revelation with Troye Sivan (2018)

Utolsó frissítés: 2020.03.12. 13:01 bees knees által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace