• Kapcsolódó sztárok
  • Mats Hummels Robert Lewandowski Marco Reus Jakub Blaszczykowski İlkay Gündoğan Shinji Kagawa Neven Subotić Aubameyang Ivan Perišić

Łukasz Piszczek életrajza

Magánélete

Łukasz Piszczek 1985. június 3-án a lengyel Czechowice-Dziedzice városában született, azonban nem itt, hanem Goczałkowice-Zdrój-ban nevelkedett. Édesapja a helyi focicsapat edzője volt, ő szerettette meg fiával ezt a sportot. Két bátyja van, Marek és Adam, akik szintén fociztak. 2009 júniusában vette el feleségül Ewa-t, akitől két kislánya született, Sara 2011. március 3-án, Nel pedig 2016. február 15-én látta meg a napvilágot. Harmadik gyermekük 2018. április 11-én született.

Karrier

Gwarek Zabrze

2001-ben a  Gwarek Zabrze-ban kezdte pályafutását, mint csatár.  2003-ban megnyerte a lengyel fiatal bajnokságot, egy évvel később pedig ő lőtte a legtöbb gólt az U19-es Európa-bajnokságon.

Hertha BSC

A berlini csapat 2004-ben szerződtette, majd egyből kölcsön is adta a Zagłębie Lubin-nak, akikkel megnyerte a 2006/07-es szezont, melyben 11 góllal ő lett a klub második legtöbb gólt szerző játékosa. 2007 őszén a Hertha visszakérte játékosát. Első Bundesliga gólját 2008. április 26-án szerezte a Hannover 96 ellen.

A 2008/09-es szezon első felét ki kellett hagynia csípő probléma miatt, melyet később meg is kellett műteni. 2009 februárjában kezdett edzeni, ám márciusban kisebb térdsérülést szenvedett, emiatt áprilisig nem léphetett pályára.

Borussia Dortmund

A dortmundi csapat 2010. május 19-én igazolta le ingyen a lengyel játékost, szerződése 2013-ig szólt, majd ezt 2016 júniusáig meghosszabbították. Első gólját a csapatban 2011. szeptember 24-én szerezte a Mainz ellen, megszerezve ezzel a BVB-nek a győzelmet. A 2012/2013-as szezonban 12-ből 11 meccsen ott volt a pályán, míg a Dortmund a BL döntő felé menetelt, melyet sajnos Robben 89. percben belőtt gólja miatt elvesztettek. A finálé után megműttette a csípőjét. 2017 áprilisában meghosszabították a szerződését, 2019. júniusának végéig a Borussia játékosa lesz. 2018 januárjában visszatért a pályára. 2018. március 13-án 2020-ig meghosszabbította szerződését.

A BVB jól kezdte a 2018/2019-es szezont, továbbjutottak a Német Kupában, s a Lipcse ellen is győzedelmeskedni tudtak. Piszczek volt a csapatkapitánya annak a csapatnak, amely szeptember hatodikán 6-0-ra verte a VfL Osnabrück-t.  A csapat a BL-ben is jól szerepel, október harmadikán 3-0-ra verte a Monaco-t, 24-én pedig 4-0-ra az Atletico Madridot. A Union Berlin ellen megszerzett győzelmük a Német Kupában való továbbjutást jelentette. Dortmund első vereségét az Atletico Madrid ellen szenvedte. 2018. november 10-én megverték a Bayern München-t a Klassikeren. 2019. február ötödikén bűntetőkkel vesztettek a Bréma ellen a Német Szuperkupában. Február 13-án a Tottenham 3:0-ra legyőzte a BVB-t a BL-ben, majd a visszavágón is győzedelmeskedni tudott az angol csapat, így a Dortmund kiesett a Bajnokok Ligájából. Egy kisebb mélypont után a csapat március 9-én 3:1-re legyőzte a Stuttgartot. 16-án 2:3-ra verték a Hertha Berlin csapatát,  Március 30-án a Wolfsburg csapatát győzték le 2:0-ra. A Klassiker előtt a Borussia Dortmund két ponttal vezette a Bundesligát. A tabella első helyén végül a Bayern München végzett.

2019. augusztus 3-án a Dortmund megnyerte a Német Szuperkupát, majd 9-én továbbjutott a Német Kupában is. November másodikán 3-0-ra legyőzték a Wolfsburg csapatát, 22-én pedig döntetlent játszottak az SC Paderborn ellen. November 30-án 1-2-re verték a Berlin-t, majd december 7-én 5-0-ra a Düsseldorfot. December 10-én 2-1-re nyertek a BL-ben, a Slavia ellen. December 14-én győzedelmeskedtek a Mainz csapatával szemben. Január 18-án legyőzték az Augsburgot, majd január 24-én 5-1-re verték a Köln-t.

2020. június 13-án a Dortmund legyőzte a Düsseldorfot, Łukasz ezen a mérkőzésen kétszázötvenedszerre lépett a pályára. A BVB augusztus 16-án 2-11-re verte az Austria Wien csapatát. Szeptember 14-én győzedelmeskedtek a Duisburggal szemben a Német Kupában. Október 20-án vereséget szenvedtek a Lazio ellen a BL-ben, október 28-án azonban legyőzték a Zenitet. November 5-én győzedelmeskedtek a Brugge csapata ellen. November 21-én 2-5 arányban nyertek a Berlin ellen. December 12-én elvesztették a Stuttgart elleni meccsüket.  Január harmadikán 2-0-ra nyertek a Wolfsburg ellen, majd 9-én 1-3-ra győzedelmeskedtek a Lipcsével szemben. 16-án döntetlent játszottak a Mainz csapatával.

Lengyel Válogatott

Első meccsét 2007. február harmadikán játszotta egy Észtország elleni barátságos mérkőzésen. 2008. június hatodikán bevették az EB-re induló csapatba, miután Jakub Błaszczykowski sérülést szenvedett. Azonban a pályára csak egyszer léphetett Németország ellen, mert a mérkőzés utáni napon edzés közben megsérült. A 2012-es EB-n a csapat mindhárom meccsén a pályán tartózkodott. Válogatottbeli első gólját 2012. március 22-én lőtte Ukrajna ellen, amelyet négy nappal később a második követett. A 2016-os Európa-bajnokságon négy meccsen volt jelen, 50. válogatottságát a torna negyeddötőjében érte el.

Tagja volt Lengyelország 23-as keretének a 2018-as FIFA Világbajnokságra. Országa kiesett, s nem sokkal később Łukasz visszamondta válogatottságát.

Írta és fordította: Lil98

Utolsó frissítés: 2021.01.19. 13:01 Lil98 által