• Starity RSS-csatorna

Yoann Gourcuff életrajza

Yoann Gourcuff 1986. július 11-én született Franciaországban. Édesanyja kosárlabdázó volt, bátyja úszó és kerékpáros, apja pedig profi futballista, aki olyan országokban focizott, mint Svájc, Franciaország és Kanada. A fiatal Yoann kiválóan futballozott és teniszezett, de végül úgy döntött, hogy egyedül a labdarúgásra koncentrál.

Korai évek

Gourcuff az FC Lorientnél kezdte pályafutását, 1992-ben. Egészen 2001-ig maradt a csapatnál, amit ez idő alatt apja menedzselt. Miután 2001-ben apja elhagyta a klubot, Yoann is vele tartott, és a Stade Rennaishez igazolt. 2003-ban gólt szerzett a Strasbourg elleni döntőben(4:1 lett a Rennesnek), ezzel hozzásegítette csapatát az ifjúsági kupa megnyeréséhez.

Ahogy az várható volt, 2003-ban aláírta első profi szerződését és felkerült a Rennes első csapatába. 2004. február 7-én mutatkozott be a bajnokságban, az Auxerre elleni 0:2-re végződött vesztes mérkőzésen a 76. percben állt be csereként. A szezon során még 8 fellépése volt, ami magában foglalja az első mérkőzését amelyen kezdett, a Bordeaux elleni 3:1-es diadalt.

A 2005-06-os idény már jóval sikeresebb volt Gourcuff számára. A 10-es számú mezt viselve, 36 mérkőzésen szerepelt ezeken 6 gólt szerzett, köztük élete első bajnoki gólját a Monaco elleni 2:0-ás győzelem során. Ebben a szezonban az ő segítsége is kellett, hogy a csapat a 7. helyen végezzen a bajnokságban, ezzel indulást nyerve  a 2006-os UEFA Intertotó-kupában.

Milan

Miután 2006-ban több nagynevű klub is érdeklődött utána, köztük az Ajax, a Valencia és az Arsenal, végül az olasz AC Milanhoz igazolt. Körülbelül 3,5 millió euróért szerződtette a milánói alakulat,amellyel a focista 5 évre szóló szerződést kötött. Augusztus 9-én mutatkozott be a klubban a Bajnokok Ligája 3. selejtezőkörében a Red Star Belgrado elleni mérkőzésen. Ezen a meccsen a 81. percben Andrea Pirlot váltotta.

Első gólját a Milán első BL csoportmeccsén szerezte az AEK Athén ellen. A csapatnál eltöltött két év alatt, mindössze 36 mérkőzésen szerepelt, közülük 26-on csupán csereként. Nehezítette a dolgát, hogy a 2007-es Aranylabdás Kakával kellett megküzdeni a kezdőbe kerülésért. A 2006-07-es szezonban BL-t nyert a klubbal, és részese volt a 2007-es Szuperkupa és a klubvilágbajnokság megnyerésének. A következő szezonban, 2008. május 31-én a klub kölcsönadta a Bordeauxnak, hogy több játéklehetőséget kaphasson.

Bordeaux

A Bordeauxnál nagyon jól sikerült a bemutatkozása, az első bajnokiján rögtön gólt szerzett a Caen elleni 2:1-es győzelem során. Ő szerezte a negyedik gólt a Vannes elleni Coupe de Ligue fináléján, ahol a klub 4:0-ás győzelmet aratott.

A Bajnokok Ligájában két mérkőzésen is két gólt szerzett, a Roma és a CFR Cluj ellen. 2009. január 11-én egy fantasztikus gólt szerzett a Paris Sain-Germain elleni 4:0-ás diadalkor, amit a szurkolók az idény góljának választottak.

A következő két hétben megszerezte az 5., illetve 6. gólját, először a Nantes ellen, majd a Lille elleni 2:2 döntetlen során lőtt gólt. Az elkövetkezendő három hétben is tartotta a formáját, gólt lőtt a Sochaux, a Valenciennes és a Le Mans ellen is. A Bordeaux mindhárom meccset megnyerte, így az első helyen várták a szezon utolsó hetét.

Végül megnyerték a bajnokságot, hatodszor a klub történetében. Másodjára sikerült a duplázás, vagyis a Coupe de la Ligue-t is megnyerte a Bordeaux. Gourcuff erőfeszítése elnyerte jutalmát, hiszen megkapta az év játékosa díjat, és az év csapatába is beválasztották a Ligue 1-ben.

A játkos lenyűgöző szezonja után a Milán bejelentette, hogy nyitottak Gourcuff visszatérésére a 2009-10-es idényben. Azonban a Bordeaux igény tartott a kivásárlási jogára. Hiába csábították a Milán vezetői, végül a francia klub megegyezett a játékossal, és négyéves szerződést kötöttek. A tranzakció pontos összegét nem tudjuk, körülbelül 13 és 15 milllió euró között volt.

Yoann számára jól kezdődött a 2009-10-es idény hiszen a Bordeaux szezonnyitó meccsén a Lens ellen rögtön gólt szerzett. Augusztus 23-án ismét gólt szerzett, a Nice elleni 4:0-ás győzelem során talált a kapuba. A Juventus elleni Bajnokok Ligája mérkőzésen gólpasszt adott, ezzel a végeredmény 1:1 lett. Szeptember 30-án a Maccabi Haifa elleni mérkőzésen lágyéksérülést szenvedett, így ki kellett hagynia a következő két bajnoki mérkőzést és egy nemzetközi fellépést.

A Bayern München elleni mérkőzésen Gourcuff visszatért sérüléséből. Ezen a meccsen a francia klub győzött (2:1 lett a végeredmény), ám a Bordeaux irányítója kihagyott egy büntetőt. A visszavágón 2:0-ra győztek a franciák, a második gólt pedig Yoann szerezte, kompenzálva ezzel a kihagyott büntetőt az előző meccsen. Ezzel a győzelemmel a Bordeaux veretlenül jutott tovább a Bajnokok Ligája csoportköréből.

November nagy részében és december elején a középpályás formája kissé hanyatlani kezdett, hiszen nem szerzett gólokat és egyetlen asszisztja sem volt. November 16-án kihagyta a szezonban a második büntetőjét a Montpellier ellen 1:0-ás meccsen, ezután a klub menedzsere, Laurent Blanc kijelentette, hogy hiányzik Gourcuff magabiztossága, mióta visszatért sérüléséből.

Három nappal később Yoann visszanyerte góllövő formáját, hiszen a Lorient elleni 4:0-ás meccsen betalált a kapuba, ráadásul a másik három gólnál is ő jegyezte az asszisztot.

December 20-án 2009 legjobb francia játékosának választotta a France Football magazin.

Február 23-án az Olympiakosz elleni BL meccsen az egyetlen Bordeaux gólnál ő adta a gólpasszt. A visszavágón Gourcuff már az ötödik percben megszerezte a vezetést a francia klubnak. Az eredmény nem változott, így végül 2:0-ás összesítéssel a Girondins Bordeaux jutott tovább.

A klub a negyeddöntőben a Lyonnal találkozott. Az első mérkőzést az Olympique Lyon nyerte 3:1-re, az egyedüli Bordeaux gólnál Gourcuff nevéhez fűződik az assziszt. A visszavágón a Bordeaux már az első félidőben megszerezte a vezetést, de nem tudtak több gólt lőni, így a Lyon jutott tovább 3:2-es összesítéssel.

Április 24-én egy Lorient elleni bajnoki mérkőzésen újból ágyéksérülést szenvedett. A sérülése miatt kénytelen volt kihagyni a klub utolsó öt mérkőzését, amin két győzelem és egy döntetlen mellett két vereséget szenvedett a Bordeaux.

A 2010-11-es szezonban a Bordeaux első három bajnokiján szerepelt. Augusztus 22-én játszotta az utolsó meccsét a csapatban, amikor a Paris Saint-Germain elen egy gólpasszal búcsúzott.

Lyon

2010. augusztus 23-án a Lyon hivatalos honlapján bejelentette, hogy megállapodtak a Bordeaux-val Gourcuff átigazolásával kapcsolatban. Augusztus 25-én, miután a játékos túlesett az orvosi vizsgálatokon, Yoann aláírt egy 5 éves szerződést a klubbal.

A labdarúgó ára 22 millió euró volt, amit a Lyonnak 3 részletben kell befizetni 2012. december 31-ig. Gourcuff új csapatában a 29-es mezt viseli. Augusztus 28-án debütált a Lyonban, ekkor a Lorient elleni 2-0-ra elveszített meccsen lépett pályára csereként. Első gólját a Lille elleni 3:1-re megnyert mérkőzésen szerezte. Nem sokkal később a BL-ben is betalált a csapat színeiben, méghozzá a november 2-án a Benfica elleni 4:3-ra elvesztett találkozón. November közepén kétszer is győzelmet érő gólpasszt adott, először a Nice, majd a Lens ellenében.  2011 februárjában Gourcuff bevallotta, hogy nagyon frusztrált és kiábrándult, mert többet várt magától és nem elégett a támadójátékával. Ezt követően azonban megszerezte harmadik gólját a Lyonnál a Nancy felett aratott 4:0-ás diadal során. Következő találatára április 28.-áig kellett várni, ekkor a Montpellier ellen szerzett gólt a 90. percben, megszerezve ezzel csapata győzelmét. Július 11-én bokasérülést szenvedett, ami miatt több hónap kihagyásra kényszerült.

Utolsó frissítés: 2014.08.27. 09:09 által