Starity

Humphrey Bogart

Humphrey Bogart Humphrey Bogart nemzetisége 8973. 36rajongó 0vélemény
  • Születési név
  • Humphrey DeForest Bogart
  • Becenév
  • Bogie
  • Élt
  • 1899.12.25 – 1957.01.14.
  • Születési hely
  • New York City, New York, USA
  • Foglalkozás
  • Színész
  • Családi állapot
  • nős, 2 gyermek
  • Partner
  • Lauren Bacall
  • Magasság
  • 173 cm
  • Eredeti hajszín
  • barna
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Bak
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Katharine Hepburn Lauren Bacall Judy Garland Frank Sinatra

Humphrey Bogart életrajza

A KEZDETEK
Humphrey DeForest Bogart 1899. december 25.-én látta meg a napvilágot New Yorkban, Dr. Belmont DeForest Bogart és Maud Humphrey legidősebb gyermekeként. Két húga volt, Frances ("Pat") és Catherine Elizabeth ("Kay") . Mivel édesapja szívsebész volt, édesanyja pedig grafikus, rengeteget dolgoztak. Ez kihatott a családi életükre is, sokat veszekedtek és a gyerekek felé sem mutattak szinte semmi érzelmet.

"Érzelmek nélküli, de nagyon őszinte környezetben nevelkedtem fel. Egy puszi a mi családunkban eseménynek számított."

Fiúként mindig a göndör hajával, a rendszeretetével és a nevével ugratták. Ötödik osztályig egy magániskolában, a Delancey Schoolban végezte tanulmányait, majd szülei beíratták a nagy presztízsű Trinity Schoolba. Meglehetősen közönyös és mogorva diákként írták le tanárai és társai, aki nem sok érdeklődést mutatott az iskola utáni programok után. Később a Phillips Academybe került, amely saját bevallása szerint inkább csak a családi kapcsolatoknak, mint a jó jegyeinek volt köszönhető.

Ennek ellenére szülei remélték, hogy a Yale-en majd megtalálja a helyét. Szülei reményeire 1918-ban foszlottak szét véglegesen, amikor otthagyta az egyetemet. Ennek okáról több teória kering a köztudatban: az egyik szerint megdobta az igazgatót  vagy egy takarítót. A második szerint a cigi, az alkohol és a gyenge tanulmányi teljesítmény volt az oka, de az sem segített, hogy nem tudta féken tartani a nyelvét a személyzettel szemben sem. A harmadik szerint pedig maga az édesapja kérte, miután belátta, hogy fiából soha nem lesz éltanuló. Helyette a Haditengerészetet választotta

KARRIER
Hazatérve a tengerészettől családja nem fogadhatta jó hírekkel: édesapja folyamatosan egészségügyi problémákkal küszködött és a család vagyona is megcsappant, köszönhetően a rossz befektetéseknek. A tengerészetnek köszönhetően ekkorra már kialakult a lázadó, függetlenségre vágyó énje, így a leszerelés után azonnal munkát vállalt. Először hajótulajdonos lett, majd kötvényekkel kereskedett. Nem sokkal később gyerekkori barátjának, Bill Brady Jr.-nak köszönhetően állást kapott annak édesapjánál, William A. Bradynél, aki épp akkor alapította meg új cégét, a World Films-t. Humphrey sok mindent kipróbált: forgatókönyvet írt, rendezett és producerkedett, ám egyikben sem ért el kiemelkedő teljesítményt. Pár hónappal később azonban már színészként is kipróbálhatta magát. A Brady lánya, Alice által rendezett darabban, a Driftingben kellett elmondania egy egysoros szöveget, japán inasként. Először még nehezen bírkózott meg a feladattal, lámpalázas volt, de később már vissza-visszatérő szereplő volt Alice rendezéseiben. 

Ekkor már elkezdte tudatosan építeni filmszínészi karrierjét is. Több kisebb filmszerep után az áttörés 1934-ban jött, amikor A megkövült erdő főszerepét megkapta. 1936-os megjelenésekor mind a kritikusokat, mind a nézőket sikerült meggyőznie úgy, hogy meg sem kellett szólalnia: elég volt hozzá jéghideg tekintete, görnyedt tartása és a gesztusai. Ekkor kötött vele szerződést a Warner Bros. és ezzel elindult azon filmeknek sora, amelyben a Bogart név egyenlő volt a minden hájjal megkent gengszterével. Olyan filmek készültek ebben az érában, mint a Mocskos arcú angyalok (1938) vagy a King of the underworld (1939).

A java azonban még csak ezután következett. A Magas-Sierra (1941) és A máltai sólyom (1941) főszerepével jött az igazi hírnév, amikor B-kategóriás színészből azonnal Hollywood egyik legkeresettebb színésze lett. Ekkor kapta meg első főszerepét romantikus filmben - az örök klasszikussá vált Casablancában Rick Blaineként vette le lábáról a női nézőket. Bár a filmben úgy tűnik, hogy Ingrid Bergman és közte több is lehet, mint munkakapcsolat, valójában nem kedvelték egymást. A kettejük közötti kémia így csak kettejük színészi zsenialitásának eredménye. A film rengeteg díjat és jelölést tudhat magáénak, többek között neki is hozott egy Oscar-jelölést.

Bogart szépfiú-érájában készültek a Bogart-Bacall-filmek, A Sierra Madre kincse (1948), az Afrika királynője (1951), a Sabrina (1954) vagy a Magányos helyen (1950). Noha utóbbit tartják a legnagyobb alakításának ebben a korszakban, ami annak is köszönhető, hogy Dixon Steele áll a legközelebb Bogie komplex karakteréhez, egyetlen Oscar-díját mégis az Afrika királynőjéért zsebelhette be. Utolsó filmje az Annál súlyosabb a bukásuk, amit 1956-ban mutattak be.

BACALL ÉS BOGART
Bogie a Szegények és gazdagok című film forgatásán ismerte meg az akkor 19 Lauren Bacallt, aki addig modellként kereste kereste kenyerét, így fedezte fel őt Howard Hawks rendező felesége az egyik Harper's Bazaar címlapján. Első találkozásukkor így szólt a lányhoz:

"Láttam a próbafelvételedet. Nagyon jól fogjuk érezni magunkat együtt."

Ennél jobban nem is tapinthatott volna rá a lényegre. Közte és Lauren között a 25 év korkülönbség ellenére a forgatások során szerelem szövődött. Kapcsolatukat próbálták titkolni, így mindig a többiek előtt értek a forgatásokra, távollétükben pedig leveleket váltottak egymással. A románcnak csak az állhatta útját, hogy Bogie akkor még házasságban élt  Mayo Methot-val és hogy a rendező szintén szemet vetett a fiatal színésznőre. Hawks megpróbálta meggyőzni a lányt, hogy Bogart valójában csak karakterébe, Slimbe szerelmes, így egész életében azt kellene játszania. A Szegények és gazdagok forgatásának befejezése után így el is váltak útjaik.

Ilyen egyszerűen azonban nem mentek a dolgok. A Warner Bros. látta, hogy kettejük között nagyon erős a kémia és a Szegények és gazdagok bevételeiből pedig azonnal rájöttek, hogy számukra ez nyereséges üzlet lehet. Ezért szerződtették mindkettejüket A hosszú álom című filmre. A forgatások során ismételten pattogtak a szikrák kettejük között, Bogie pedig őrlődött a szerelem és a kötelességtudat között. Végül a szerelem győzött, 1945 februárjában beadta a válókeresetet, május 21.-én  pedig összekötötte életét a pár egy Ohio közeli farmon. Házassági ajándékként Bogart egy sípot ajándékozott Laurennek, utalva első közös filmükre, amelyben a következőt mondja Lauren karaktere Bogarténak:

"Tudod, hogyan kell fütyülni, Steve? Csak zárd össze az ajkaidat... és fújj."

A pár egy 160.000 dolláros, mai árfolyamon számítva 2.100.000 dolláros los angelesi ingatlanba költözött. Házasságuk boldognak bizonyult még úgy is, hogy mindketten elég heves természetűek voltak. Két közös filmet készítettek még ezután, a Sötét átjárót és a Key Largót. Évekkel később már tervezgettek egy új kollaborációt, ám az végül meghiúsult a férfi betegsége miatt.

Mikor Lauren közölte Bogarttal, hogy terhes, a férfi egyáltalán nem örült neki először. Féltette attól, hogy a gyerekszülés közben életét veszti. Szerencsére nem így történt, így 1949. január 6.-án, életének 49. évében megszületette első gyermeke, Stephen Humphrey Bogart. A fiú nevével szintén első közös filmjüknek akartak emléket állítani. Három évvel később pedig lányuk, Leslie Howard Bogart világra jöveteléről tudósíthatták a nagyérdeműt. Leslie nevének eredete szintén megemlítendő, a házaspár ugyanis Bogie barátjáról, a tragikusan elhunyt Leslie Howardról nevezte el a csöppséget.

Sajnos azonban nem csak rózsaszín periódusai voltak a frigynek, a Mezítlábas grófnő című film forgatása során ugyanis Bogart felmelegítette románcát asszisztensével, Verita Petersonnal. Viszonyukat ugyan igyekezték diszkréten kezelni, ám egyszer a forgatásra váratlanul besétált Lauren, így lebuktak. A nő váratlanul jól viselte a dolgot, megbántott szívének gyógyítása céljából inkább tartott egy bevásárlókörutat - amit természetesen a férfi pénzéből fedezett. Ennek ellenére azonban Bacall egészen élete végéig kedvesen és szeretettel beszélt volt férjéről.

HALÁLA
Bogie soha nem beszélt egészségügyi problémiáról. Orvoshoz is már csak akkor ment el, mikor a folyamatos köhögés és a táplálkozási nehézségek révén nyilvánvalóvá vált, hogy baj van. Az orvosok nyelőcsőrákot állapítottak meg nála, ami ekkorra olyan méreteket öltött, hogy a kemoterápia és a műtét ellenére nem volt már mit tenni. Házukban gyakoriak voltak a vendégek, tiszteletét tette többek között Clark Gable, Billy Wilder, Marilyn Monroe, George Cukor és Kirk Douglas. Különösen sokszor látogatta meg őt két jóbarátja, Katharine Hepburn és Spencer Tracy. Utolsó találkozásukról így vallott Katharine:

"Spence a vállára tette a kezét és így szólt: "Jó éjt, Bogie!". Bogie csendesen ránézett, mosolyogva rátette a kezét Spencére és így szólt: "Viszlát, Spence!". Spence szíve megállt egy pillanatra. Megértette."

Nem sokkal ezután Bogart kómába esett, a rá következő nap pedig elhunyt. Csupán három hete töltötte be az 57. életévét és halálakor mindössze 36 kilogrammot nyomott. Egyszerű temetést rendeztek az All Saints episzkopális templomban. A ceremónia során kedvenc zeneszerzőitől, Johann Sebastian Bachtól és Claude Debussytől játszottak le válogatott dalokat. Hollywood olyan nagy nevei biztosították támogatásukról az özvegyet, mint Katharine Hepburn, Spencer Tracy, Judy Garland, Marlene Dietrich, James Cagney, Errol Flynn, Gregory Peck és Gary Cooper. Lauren Tracyt kérte fel a búcsúbeszéd elmondására, aki viszont ehhez túl feldúlt volt, helyette  John Huston hangján szólaltak meg a vigaszt nyújtó szavak.

Hamvait a Forest Lawn temetőben helyezték örök nyugalomra, azzal a síppal, amelyet ő maga adott feleségének nászajándékul.

ÉRDEKESSÉGEK
»  Édesapja részéről holland vér is csörgedezett az ereiben. De büszkélkedhet angol, holland, német, valamint távolról francia és belga ősökkel is. Családneve is egy holland szóból ered (boogard [teljes verziója a boomgard], jelentése "gyümölcsös").
»  Bár édesapja a presbiterianizmus követője volt, a kis Bogiet az episzkopális hit szerint nevelték. Felnőtt korában viszont nem gyakorolta vallását.
»  A születési idejét sokáig megváltoztatták, mert amikor szerződték kötött a Warner Brothersszel, a stúdió úgy gondolta, hogy egy karácsonykor született férfi nem lehet elég kemény a rosszfiú-szerepekhez.
»  Édesapjától örökölte a holtig tartó szerelmét a csónakázás, a horgászat iránt és az erős nőkhöz való vonzódását.
»  Az Empire magazin 1987 októberében minden idők 9. legnagyobb filmsztárjának választotta, az Amerikai Filmintézet szerint pedig ugyanezen listának az első helyét foglalja el.
»  A szája feletti forradás keletkezésének körülményei szintén rejtélyesek. Az egyik história szerint akkor sérült meg, amikor rabot szállított a börtönbe: a bilincsbe vert férfi cigarettát kért és miközben ő keresett neki egy szálat, a rab a szökésben reménykedve megütötte - a bilinccsel eltalálva a száját. 
»  A második világháborúban önkéntesen utazott el Afrikába, hogy az ott állomásozó katonákat szórakoztassa.
»  Távoli leszármazottja a tragikus körülmények között elhunyt Diana walesi hercegné, a család amerikai ágán.
»  Szeretett volna a színpadon szerepelni egy Shakespeare-darabban, ám attól félt, hogy a közönség nem venné őt komolyan a nehézfiú szerepei után. Így erről az álmáról letett.
»  Kiváló sakk- és golfjátékos volt.
» Mielőtt megismerkedett Laurennel, háromszor volt házas. Feleségei: Helen Menken (1926-1927), Mary Philips (1928-1937) és Mayo Methot (1938-1945) voltak.
» A Magas-Sierrában Pardot, a kutyát saját kutyája, Zero játszotta, valamint a filmekben látható ruhadarabjainak nagy része is a saját ruhatárából származik.
» Lauren Bacall egy interjújában elmondta, hogy amikor megnézte a moziban a Casablancát, egyáltalán nem volt lenyűgözve Bogiet vonzerejétől, ellentétben a női nézők többségével. 
» Mivel általában alacsonyabb volt színésztársainál, szinte mindig magasított cipőben kellett forgatnia.

DÍJAK

× 1954 NYFCC Awards - 3. hely, Legjobb színész (Zendülés a Caine hadihajón)
× 1952 Academy Awards - Legjobb Férfi Főszereplő (Afrika királynője)
× 1949 Golden Apple Awards - Legkevésbé Együttműködő Színész
× 1942 NYFCC Awards - 2. hely, Legjobb Színész (Casablanca)

Az életrajzot írta: Szandi0820

1956 The harder they fall / Annál súlyosabb a bukásuk - Eddie Willis
1955 The desperate hours / A félelem órái - Glenn Griffin
1955 The left hand of God - James 'Jim' Carmody
1955 We're no angels / Nem vagyunk angyalok - Joseph
1955 Producers' Showcase (TV Series) - Duke Mantee
1954 The barefoot contessa / Mezítlábas grófnő - Harry Dawes
1954 Sabrina - Linus Larrabee
1954 The Caine mutiny / Zendülés a Caine hadihajón - Lt. Cmdr. Philip Francis Queeg
1953 Beat the devil / Ördögi kör / Afrika kincse - Billy Dannreuther
1953 The Jack Benny Program (TV Series) - Babyface Bogart
1953 Battle Circus - Maj. Jed Webbe
1952 Deadline - U.S.A. / Lapzárta - Ed Hutcheson
1951 The African Queen / Afrika királynője - Charlie Allnut
1951 Sirocco / Sirokkó - Harry Smith
1951 The enforcer / Az igazságtevő - Dist. Atty. Martin Ferguson
1950 In a lonely place / Magányos helyen - Dixon Steele
1950 Chain Lightning - Lt. Col. Matthew "Matt" Brennan
1949 Tokyo Joe - Joseph 'Joe' Barrett
1949 Knock on any door - Andrew Morton
1948 Key Largo - Frank McCloud
1948 The treasure of Sierra Madre / A Sierra Madre kincse - Dobbs
1947 Always Together - Humphrey Bogart (uncredited)
1947 Dark passage / Sötét átjáró - Vincent Parry
1947 The Two Mrs. Carrolls / A két Mrs. Carroll - Geoffrey Carroll
1947 Dead reckoning / Gyanúba keveredve - Capt. 'Rip' Murdock
1946 Never say goodbye - Phil's Bogart impression (hang)
1946 Big sleep / Hosszú álom - Philip Marlowe
1945 Hollywood Victory Caravan (Short) - Humphrey Bogart
1945 Conflict - Richard Mason
1944 I Am an American (Short) - Humphrey Bogart (uncredited)
1944 To have and have not / Szegények és gazdagok / Egyszer fenn, egyszer lenn - Harry Morgan
1944 Passage to Marseilles / Átkelés Marseille-be - Jean Matrac
1943 Thank Your Lucky Stars - Humphrey Bogart
1943 Sahara / Szahara - Sgt. Joe Gunn
1943 Action in the North Atlantic / Ütközet az Észak-Atlanti-óceánon - Lt. Joe Rossi
1942 Casablanca - Rick Blaine
1942 Across the Pacific / Át a Csendes-óceánon - Rick Leland
1942 The Big Shot - Joseph 'Duke' Berne
1941 All through the night - 'Gloves' Donahue
1941 The maltese falcon / A máltai sólyom - Samuel Spade
1941 The Wagons Roll at Night - Nick Coster
1941 High Sierra / Magas-Sierra - Roy Earle
1940 They drive by night / Éjszaka az úton - Paul Fabrini
1940 Brother Orchid - Jack Buck
1940 It All Came True - Grasselli / Chips Maguire
1940 Virginia City / Aranyváros - John Murrell
1939 Invisible Stripes - Chuck Martin
1939 The Return of Doctor X - Marshall Quesne
1939 The roaring twenties / Az alvilág alkonya - George Hally
1939 Dark victory / Sötét győzelem / Későn jött boldogság - Michael O'Leary
1939 You Can't Get Away with Murder - Frank Wilson
1939 The Oklahoma kid / Az oklahomai kölyök - Whip McCord
1939 King of the Underworld - Joe Gurney
1938 Swingtime in the Movies (Short) - Humphrey Bogart (uncredited)
1938 Angels with dirty faces / Mocskos arcú angyalok - James Frazier
1938 Dr. Clitterhouse - 'Rocks' Valentine
1938 Racket Busters - Martin
1938 Men Are Such Fools - Harry Galleon
1938 Crime School - Mark Braden
1938 Swing Your Lady - Ed
1937 Stand-in - Quintain
1937 Dead end / Zsákutca - 'Baby Face' Martin
1937 Kid Galahad / A Galahad kölyök - Turkey Morgan
1937 San Quentin - Joe 'Red' Kennedy
1937 Marked woman - David Graham
1937 The Great O'Malley - John Phillips
1937 Black legion / Fekete légió - Frank Taylor
1936 Isle of Fury - Val Stevens
1936 China Clipper - Hap Stuart
1936 Two Against the World - Sherry Scott
1936 Bullets or ballots - 'Bugs' Fenner
1936 The petrified forest / A megkövült erdő - Duke Mantee
1934 Midnight - Gar Boni
1932 Three on a match - Harve
1932 Big City Blues - Shep Adkins (uncredited)
1932 Love Affair - Jim Leonard
1931 A Holy Terror - Steve Nash
1931 Women of All Nations - Stone (jeleneteit törölték)
1931 The Bad Sister - Valentine Corliss
1931 Body and Soul - Jim Watson
1930 A Devil with Women - Tom Standish
1930 Up the River - Steve Jordan
1930 Broadway's Like That (Short)  - Ruth jegyese
1928 The Dancing Town (Short)  -  Férfi az ajtónál

Utolsó frissítés: 2016.11.23. 16:04 Szandi0820 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace