Starity

Schmiedl Tamás

Schmiedl Tamás Schmiedl Tamás nemzetisége 15661. 2rajongó 1vélemény
  • Születési név
  • Schmiedl Tamás
  • Becenév
  • Smici
  • Születési idő
  • 1964. december 04.
  • Születési hely
  • Sopron, Magyarország
  • Foglalkozás
  • énekes, gitáros, hangmérnök
  • Családi állapot
  • nős, 1 gyermek
  • Partner
  • nem publikus
  • Eredeti hajszín
  • barna
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Nyilas
  • Linkek
  • Hivatalos weblap
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna

Schmiedl Tamás életrajza


A sztáradatlapot jelenleg nem szerkeszti senki, ezért hiányos, helytelen információkat is tartalmazhat.

Schmiedl Tamás 1964. december 4-én született Sopronban. Egy magyar gitáros, énekes és hangmérnök, a Moby Dick, valamint a Bloody Roots zenekarok alapítója, fő dalszerzője, és frontembere.

Pályafutása

Smici 13-14 éves volt, amikor gitározni kezdett egy olyan gitáron, amit édesapja készített, mindezt a The Beatles hatására. Később olyan zenészek voltak a példaképei, mint a Black Sabbath-ból ismert Tony Iommy, Jimmy Page, a Judas Priest két tagja, Glenn Tipton és K. K. Downing, vagy épp a Metallica-ból ismert James Hetfield és Kirk Hammett. Gitározni Tujmer Gézától tanult, hozzá másodunokatestvérével, a később Moby Dick-ben is zenélő Mentes Norberttel járt. A két fiú elhatározta, hogy zenekart alapítanak. Végül 1980-ra találtak társakat, és így megszületett a Moby Dick.

Moby Dick

Smici a Moby Dick-ben nem csak gitáros, de énekes is. A zenekarral kezdetben hard rock és heavy metal stílusú dalokat írtak, ám az 1990-ben megjelent nagylemezük a jóval keményebb thrash metal stílust képviselte, és a Moby Dick ezzel vált országszerte ismertté.

A zenekar 1980-as alakulása után elsősorban soproni általános és középiskolákban játszott, és rögtön az első két évben két doboscseréjük is volt. 1982-ben a zenekarnak megvolt az első komolyabb saját szervezésű fellépése is, ahol 1200 ember előtt játszhattak, és ekkor döntötték el, hogy ezt valóban érdemes tovább csinálni. 1983-ban felvették a Moby Dick első demo anyagát, és ezzel a demo albummal indult a banda a Hungaroton meghódítására, ám ők a tárgyalásokon elutasították a Moby Dick-et. Ez a kudarc azonban inkább a változás felé terelte a zenekart, és mivel a bandán belül tombolt a Judas Priest, Metallica, Iron Maiden és Motörhead láz, a következő dalaik e stíluson belül születtek meg. Kiadták második demojukat, melynek egy kis visszhangja is lett a szakmán belül: a zenekart meghívták a salgóbányai Rocktáborba. E két hét alatt fontos ismertségeket kötöttek már befutott sztárokkal (pl. Pataky Attilával), és még kevésbé ismert társaikkal (Alapi Istvánnal). A tábor végén azonban fájdalmas pofon érte a zenekart, hisz a színtiszta heavy metalt játszó Moby Dick-en kívül mindenki ORI engedélyes zenekarként utazhatott haza.
1986-ban a zenekar egyfajta fordulóponthoz ért, ugyanis megismerkedtek Nagy Feróval, és a zenekar ezek után a Beatrice előzenekara lett. A dolgok ennek ellenére is lassan indultak be, hiszen Smici és Mentes Norbert a seregben szolgáltak, ám mikor ennek vége lett, új korszak köszöntött be a Moby Dick életében.
1988-ban ismét egy tagcsere történt, mégpedig a dobost váltották le. Az új dobossal pedig beindultak a koncertek, azonban teljesen ingyen játszottak mindenhol, és az összes pénzüket a bandába ölték. Még ebben az évben rájöttek, hogy a közönség valóban érdeklődik a Moby Dick iránt, így szeptemberben egy ausztriai stúdióban elkészült a Moby Dick két máig meg sem jelent kislemeze, a Keresztes vitéz és a Prometheus. A zenekar október 15-én debütált a Magyar Televízió Rockstúdió műsorában, valamint Nagy Feró a Garázs című rádióműsorában is sugárzott Moby Dick számokat. Ekkor jött Magyarországra turnézni a német Stormwitch zenekar, melynek a Moby Dick lett az előzenekara.
1989-ben három kiadóval is folytak tárgyalások, melynek eredménye mindössze annyi lett, hogy az MHV által megjelentetett Garázs válogatáson helyet kapott egy Moby Dick nóta is, nevezetesen a Kiválasztott. Ezután a legtöbb koncertjüket már önállóan, főzenekarként adták, ám még augusztusban a Beatrice előzenekaraként léptek fel egy hatezer fős közönség előtt. Mivel a közönségnek tetszett a műsor, a banda közelebb került a lemezszerződéshez, ugyanis a koncerten jelen volt a Proton kiadó tulajdonosa is, akinek szintén tetszett a zenekar. A kiadásról szóló tárgyalásokon Nagy Feró is jelen volt, mely igen sokat segített a zenekarnak az előrejutásban. Végül 1989-ben megkezdődtek az Ugass kutya! album felvételei.
1990-ben, még az album megjelenése előtt kitört a Moby Dick láz Magyarországon. Emiatt a Moby Dick még a lemez megjelenése előtt egy "lemezelőzetes" bulit tartott a Petőfi Csarnokban, ahol 1800 rajongó jelent meg. Ez év második felében megjelent az Ugass kutya! album, és a zenekar csakhamar a csúcsra került.
Az 1991-es Kegyetlen évek című albumukat a mai napig az egyik legagresszívebb metal lemezként tartják számon.
1992-ben a Körhinta album a MAHASZ lista 4. helyéig jutott, e albumról is inkább a Gazember című dal volt az, amiből igazi sláger lett.
'93-ban bejárták nagyjából az egész országot, és egy dupla anyaguk, az Atomtámadás is megjelent, amit a teltházas Körcsarnok koncerten rögzített a csapat.
'94-ben bejárták a környező országokat is, és megjelent a Fejfa helyett című lemezük, és rá fél évre a Mementó című régi demo anyaguk is napvilágot látott.
'95-ben a csapat egy kis pihenőt tartott, mely idő alatt a zenekar két tagja, Mentes Norbert és Hoffer Péter megjelentette a Brazzil nevű projektjének albumát. A 15 éves jubileumukon teltház volt.
1996-ban, közel két évnyi kihagyás után új stúdióalbum született, mely az Indul a boksz! címet kapta. Ebben az évben a zenekar több, akkor induló fesztiválra is meghívást kapott, valamint a Szigeten ismét Nagyszínpadon léptek fel.
'97-ben egy újabb albumuk jelent meg, '98-ban pedig egy válogatáslemez, mellyel elbúcsúzni szerettek volna a közönségtől, és még ez év őszén egy nagyszabású búcsúkoncertet is rendeztek a Petőfi Csarnokban, a koncertnek anyaga 1999-ben jelent meg videón.
2001-ben a zenekar tagjai közt is felmerült a kérdés, mely a rajongókat is foglalkoztatta: vajon mikor lesz újra Moby Dick? 2002-ben aztán négy éves kihagyás után a banda újból színpadra állt.
Ezután a zenekar töretlenül haladt felfelé, rengeteg teltházas koncertjük volt, a Tankcsapda jubileumi koncertjén is játszottak speciális vendégként, és a 2006-os évük a 25 éves jubileumuk jegyében telt. A februári, teltházas PeCsa koncertet egy országos koncertsorozat követte, majd megjelent a 25 éves jubileum kiadványuk is.
A következő években a zenekarnak további albumai jelentek meg, és a rajongás irántuk egyáltalán nem csillapodott. Legutóbbi albumuk 2014-ben jelent meg, most pedig a Kegyetlen évek album 25 éves jubileuma alkalmából újra felveszik az albumot, és várhatóan 2017-ben már a boltok polcaira is kerül.

Érdekesség, hogy a Moby Dick név megszületésének két oka is volt. Az egyik, hogy a már említett gitárórákon a legtöbbször a Led Zeppelin Moby Dick című dalát játszották el a srácok, a másik pedig, hogy az akkor a televízióban vetített Moby Dick című film is nagy hatással volt rájuk.

Bloody Roots

A Bloody Roots ötlete már 2008-ban megszületett Smiciben, ám ekkor még csak dalokat írogatott a projekthez. Smici elképzelése egy tradicionális thrash anyag létrehozása volt, amit nem egy szűk zenekari tagság keretein belül, hanem kibővített zenészgárdával, meghívott vendégekkel szeretett volna megvalósítani. Miután kialakult a közreműködési gárda, elkezdhették a lemez felvételeit. A Hammer Records, mely jelenleg a Moby Dick kiadója is, támogatta Smici elképzeléseit. A Hammer produkciós igazgatójának jóvoltából a projekt koncertlehetőséget is kapott, így a projekt 2009-ben a Kalapács és az Omen társaságában bemutatkozhatott. Végül a koncert miatt egy zenekart kellett építeniük a projektből, ami nem ment zökkenőmentesen, ám a Bloody Roots azóta is aktív.

Moby Dick

Ugass kutya! (1990)
Kegyelen évek (1991)
Körhinta (1992)
Atomtámadás I.-II. (1993)
Fejfa helyett (1994)
Memento (1994)
Indul a boksz (1996)
Tisztítótűz (1997)
Good Bye (Best Of) (1998)
Golgota (2003)
Se Nap se Hold (2005)
BálnaVadÁszok (2005)
Tribute (2005)
25 éves jubileum (2006)
Ugass kutya! újrakiadás (2009)
Kegyetlen évek Live (2009)
A holnapok ravatalán (2011)
Földi Pokol (2014)
Kegyetlen évek (újrafelvett) (2016)

Bloody Roots

Isten kezében (2010)
Ígéretek földjén (2012)

Ossian

Egyek vagyunk (2018) (tribute album)

Utolsó frissítés: 2018.09.01. 08:08 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace