Starity

Magyar helyesírás - A leggyakoribb téveszmék

3 oldal 1 2 3
Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!
2010. augusztus 25. 14:42 #41
- törölt felhasználó -    
A gáz nem az, ha valaki nem tud helyesen írni, senki sem tökéletes, és én sem szégyellem bevallani, hogy sokszor nekem is utána kell néznem bizonyos szavaknak.

A gáz az, amikor egy egész ország által nézett/olvasott médiatermék van tele helyesírási hibákkal, mert ott azért kellene, hogy erre figyelmet fordítsanak, és nem létezik, hogy pl. a filmek címét, a hírfeliratokat, vagy akár egy középületben a feliratokat ne lehetne valakivel átnézetni, mielőtt kiteszik őket.

Itt egy tipikus példa, mindenhol így írják: "Jóban Rosszban". Elgondolkoztatok azon, hogy ez így mi? Semmi, sem nyelvtanilag, sem helyesírásilag, sem szemantikailag nem értelmezhető, azon kívül, hogy két szó egymás mellé írva. És én javítom is a cikkekben, ha meglátom (hátha az RTL Klub is véletlenül benéz és rájön egyszer, hogy kellene leírni).
2 felhasználónak tetszik: kateblock, szeri thalía
2010. augusztus 25. 14:46 #42
- törölt felhasználó -    
Hát én helyesen írok de általában csak szórakozásból szoktuk rosszul írni. De persze nem mindent tudok biggrin.gif
2010. augusztus 25. 15:07 #43
- törölt felhasználó -    
Idézet (El Mexicano @ 2010.08.25. 14:42)
hátha az RTL Klub is véletlenül benéz és rájön egyszer, hogy kellene leírni.


...helyett a TV2. tongue.gif
1 felhasználónak tetszik: Bessie
2010. augusztus 25. 15:11 #44
Bessie
Bessie
funkcionális ♑
 
Státusz❤ YoonKook ❤
  Csoport: Moderátor
Csatlakozott: 07.04.26.
Hozzászólás: 15792
Csatolások: 67783
Azonosító: 27941
Offline offline
Idézet (Levente1991 @ 2010.08.25. 15:07)
...helyett a TV2. tongue.gif

És tényleg. biggrin.gif Bár én nem nézem, de ott vetítik. biggrin.gif Amúgy az RTL-t sem kell félteni. mad.gif
2010. augusztus 26. 09:59 #45
- törölt felhasználó -    
Idézet (Bessie @ 2010.08.25. 15:11)
És tényleg. biggrin.gif Bár én nem nézem, de ott vetítik. biggrin.gif Amúgy az RTL-t sem kell félteni.  mad.gif


Bocsánat, úgy tudtam, hogy az RTL Klubon ment... blush.gif
2010. augusztus 26. 16:25 #46
- törölt felhasználó -    
Idézet (El Mexicano @ 2010.08.25. 14:42)

Itt egy tipikus példa, mindenhol így írják: "Jóban Rosszban". Elgondolkoztatok azon, hogy ez így mi? Semmi, sem nyelvtanilag, sem helyesírásilag, sem szemantikailag nem értelmezhető, azon kívül, hogy két szó egymás mellé írva.


Azért ennyire nem kéne a dolgot /nyelvtan és helysírás/ komolyan venni. Ez egy sorozat címe, abban pedig ilyeneket keresni hülyeség.
Valakinek a nevében is nyelvtani és szemantikai dolgokat kell keresni?
2010. augusztus 26. 16:33 #47
- törölt felhasználó -    
Idézet (Billy Costigan @ 2010.08.26. 16:25)
Azért ennyire nem kéne a dolgot /nyelvtan és helysírás/ komolyan venni. Ez egy sorozat címe, abban pedig ilyeneket keresni hülyeség. 
Valakinek a nevében is nyelvtani és szemantikai dolgokat kell keresni?


Ez egy óriási tévhit. A cím egy ugyanolyan értelmes mondat/kifejezés kell, hogy legyen (elvileg). Nyilván létezik a költői szabadság, de itt még erről sincs szó, mert ez semmi, egyszerűen két szó leírva egymás mellé. Akármit is próbálok ráhúzni, sehogy sem helyes. Más kérdés, hogy az eredeti cím egy grafika, na de azt is le kell írni valahogy – és nem úgy, ahogy az újságokban írják.
2010. augusztus 26. 18:28 #48
nozso13
nozso13
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 07.12.30.
Hozzászólás: 7208
Csatolások: 72041
Azonosító: 47795
Offline offline
A jóban rosszban, egy trópus. Pars pro toto típusú szinekdoché, és mint ilyen, ez egy költői kép. Lehet, hogy egy sorozat címének használják, de attól még az, bármilyen nyelvész is állítja az ellenkezőjét.
1 felhasználónak tetszik: kateblock
2010. augusztus 26. 18:41 #49
szavy
szavy
    Csoport: Kiemelt tag
Csatlakozott: 05.05.09.
Hozzászólás: 36116
Csatolások: 1853041
Azonosító: 6038
Offline offline
Idézet (Encsy19 @ 2010.08.26. 18:38)
Szerintem egyáltalán nem röhejes. Csak segíteni akar. Szerintem nagyon sok emberre ráférne, hogy lapozgassa kicsit a Magyar helyesírás szabályai című könyvet vagy végigolvassa ezt a topikot. 
Bár akire ráférne egy kis plusz nyelvtanóra, az úgyse néz be ide. wink.gif

Talán már azzal segítene a legtöbbet, ha ezt abbahagyná és nem menne a fél fórum agyára a helyesírási mániájával, nem ő fogja megtanítani helyesen írni az embereket. Én elhiszem, hogy őt ez érdekli, érdekelje is, de nem kell ezzel mások agyára menni!
2 felhasználónak tetszik: Levente1991, Coco Selly
2010. augusztus 26. 18:43 #50
- törölt felhasználó -    
Idézet (El Mexicano @ 2010.08.26. 18:35)
Rajtad nem is csodálkozom, hogy csak ezt tudtad hozzászólni. Itt részemről a vita lezárva.

Felesleges ilyeneket beírni, sőt simán pihentetés járna ezért.
Kár ezen vitatkozni, amiről te beszélsz nem minden esetben igaz ... nem kell ezen görcsölni.
Ez nem börtön, nem csak szabályok vannak ... ezt nem kellene elfelejteni.
4 felhasználónak tetszik: Mia, bajer, .KT., Coco Selly
2010. augusztus 26. 18:47 #51
Strawberry03
Strawberry03
visszatérő vendég
 
Státusz♥Twlight-saga 4ever♥ RPattz&KStew♥ Ja és az örök: Team Edward!!♥
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 10.07.29.
Hozzászólás: 358
Csatolások: 4
Azonosító: 132191
Offline offline
Nem muszáj olyannak olvasni a topikot akinek az agyára megy. Az már tényleg az a röhejes, hogy valaki tizen meg huszon X évesen nem tud írni helyesen magyarul, magyar létére! wink.gif
2010. augusztus 26. 18:55 #52
- törölt felhasználó -    
Idézet (Billy Costigan @ 2010.08.26. 18:43)
Felesleges ilyeneket beírni, sőt simán pihentetés járna ezért.
Kár ezen vitatkozni, amiről te beszélsz nem minden esetben igaz ... nem kell ezen görcsölni.
Ez nem börtön, nem csak szabályok vannak ... ezt nem kellene elfelejteni.


Ne érts félre, nem görcsölök semmin. Egyszerűen felhoztam egy példát rossz helyesírásra, amit mégis mindenhol úgy írnak. Nem vitatémának szántam a dolgot, csak sajnos néhányan nem a jó oldalát nézik. Azt is megtehetném, hogy a rossz helyesírással beküldött cikkeket azonnal törlöm, így kb. lenne összesen 3 cikk naponta a mostani 30 helyett. Nem tudom, a tizenévesek akkor mit szólnának.
1 felhasználónak tetszik: Strawberry03
2010. augusztus 28. 17:22 #53
- törölt felhasználó -    
Idézet (El Mexicano @ 2010.08.25. 11:10)
Tegnap az M1 híradójában is vagy 5 helyesírási hibát számoltam össze a kiírásokban... szóval ők ugyanúgy nincsenek a helyzet magaslatán, hogy mit kellene egybeírni és mit külön, mit kötőjellel.
Kevésbé gáz, de ciki: hétfőn egy rendelőintézetben voltam, a bejárattal szemben egy tájékoztató tábla, rajta hatalmas betűkkel, hogy melyik osztály hol található az épületben. Csak két szót idézek: "Mentálhigénia", "Pszihológia" (sic). Hát ennyi. rohog.gif (Félreértés ne essék, én a sebészetre mentem... laugh.gif)


Na és a papír zsebkendő? blink.gif A termékeken is egybe van írva, pedig külön kell írni, hiszen a papír az anyagnév.
2010. augusztus 28. 17:27 #54
- törölt felhasználó -    
Idézet (Miah008 @ 2010.08.28. 17:22)
Na és a papír zsebkendő?  blink.gif  A termékeken is egybe van írva, pedig külön kell írni, hiszen a papír az anyagnév.


Teljesen jogos. Sajnos az emberek sok mindent megszokásból írnak úgy, ahogy nem jó, mert száz éve úgy írják és soha nem gondolkoztak rajta, hogy jó-e vagy sem. A kereskedelmi feliratokban, cégtáblákon is rengeteg hibát találsz, ha körülnézel, bárhol az országban.
3 oldal 1 2 3
Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!