Starity

David Bowie

David Bowie David Bowie nemzetisége 2262. 162rajongó 17vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 96%
  • stílus: 100%
  • szimpátia: 99%
  • Születési név
  • David Robert Jones
  • Becenév
  • Thin White Duke, Ziggy Stardust
  • Élt
  • 1947.01.08 – 2016.01.10.
  • Születési hely
  • Brixton, London, England, UK
  • Foglalkozás
  • Énekes, színész, zeneszerző
  • Családi állapot
  • nős, 2 gyermek
  • Partner
  • Iman Abdulmajid
  • Magasság
  • 178 cm
  • Eredeti hajszín
  • Szőke
  • Szemszín
  • Kék
  • Csillagjegy
  • Bak
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Catherine Deneuve Jennifer Connelly Gary Oldman Annie Lennox Cher Susan Sarandon Freddie Mercury John Lennon Iman Abdulmajid Tina Turner Brian May Roger Taylor John Deacon Paul McCartney Mick Jagger Ringo Starr George Harrison Andy Warhol Iggy Pop Lorde Lou Reed

David Bowie életrajza

 

DAVID BOWIE (1947-2016)


,,Mindig is megmagyarázhatatlan kényszert éreztem azért, hogy több legyek egy egyszerű embernél" - David Bowie


Korai évek
David Robert Jones 1947. január 8-án - napra pontosan tizenkét évvel Elvis Presley után - született Brixtonban, a mai Dél-London területén Margaret Mary 'Peggy' és Haywood Stenton 'John' Jones egyetlen közös gyermekeként. Mindkét szülői ágról volt egy-egy féltestvére: bátyja, Terrence 'Terry' Burns 1937-ben született, nővére, Annette Jones pedig 1941-ben. Egészen 1953-ig éltek Brixtonban, majd Bromley-ba költöztek.

Anyai ágról örökletes a családjában a skizofrénia - három nagynénje, valamint Terry is ebben a betegségben szenvedtek. Terry 1985-ben vonat alá ugrott. David mindig is rettegett attól, hogy előbb vagy utóbb, de ő is a betegség áldozatává válik. Elmondása szerint ittasan néha érezte magában a betegséget.

David tagja volt az iskolai kórusnak, tanárai pedig szokatlanul kreatívnak gondolták. Ekkortájt kezdte komolyabban érdekelni a zene: olyan előadókat hallgatot, mint Elvis Presley, Fats Domino és Little Richard. Amikor először hallotta Little Richard Tutti Frutti című dalát, így jellemezte: ,,Istent hallottam".


A korai tinédzseréveiben többek között zongorán és ukulelén játszott. A középiskolában művészetet és zenét tanult. Féltestvére, Terry hatására élénken érdeklődni kezdett a jazz zene iránt. 1961-ben kapta meg az első szaxofonját.


1962-ben az egyik jó barátjával, George Underwooddal egy lány miatt összeverekedtek. George ököllel ütött David arcába, és a kezén található gyűrűvel felsértette a bal szemét. David szemét emiatt műteni kellett, ám az eredeti állapotba nem sikerült visszaállítani. A bal pupillája emiatt állandóan tág maradt, és a tévhiedelmekkel ellentétben kék maradt továbbra is, csupán optikai csalódás végett látni barnának. Underwood és Bowie továbbra is jó barádtok maradtak: George a korai albumok borítóját is tervezte.


Karrier


Zenészkarrier


A kezdetek (1962-1967)


1962-ben, 15 évesen alapította első bandáját, a Konradsot. Az együttes a rock and roll és a blues műfajokat képviselte. A változatos felállású együttes (csak Bowie és George Underwood voltak állandó tagok) leginkább esküvőkön és hasonló rendezvényeken lépett fel. Amikor David egy évvel később elvégezte az iskolát, közölte a szüleivel: rocksztár akar lenni. David később elhagyta a Konradsot, majd a King Bees tagja lett.

Első önálló dala a King Beesszel a Liza Jane volt 1964-ben. Ekkoriban a Davie Jones nevet használta a színpadon. Később a King Beest is otthagyta, majd a Manish Boys tagja lett. ,,Arról álmodoztam, hogy én vagyok az ő Mick Jaggerük" - nyilatkozta. A Manish Boys után a Lower Third tagja lett, amelynek a zenéje leginkább a The Who hangzásához hasonlítható. Később többek között a The Buzz, majd a Riot Squad tagja lett.

A hatvanas évek végén kezdett befutni a Monkees zenekar, akinek az énekesét Davy Jonesnak hívták. Hogy elkerülendő legyen a vele való összetévesztés, nevét David Jonesról David Bowie-ra változtatta 1967-ben. A Bowie nevet Jim Bowie-tól kölcsönözte.

1967-ben jelent meg az első szólóalbuma, amit önmagáról nevezett el. Az album folk rock és pszichedelikus műfajú elemeket tartalmaz leginkább.

Space Oddity - az első siker (1968-1969)

1969 júliusában jelent meg a Space Oddity című dala, amely egy asztronautáról, Major Tomról szól, aki eltévedt az űrben. Major Tomot gyakran nevezik Bowie első alteregójaként. A karakter az Ashes to Ashes és a Hallo Spaceboy című dalokban is megjelent később.

A Space Oddity volt David első nagy slágere, ami a holdraszállás kapcsán lett ismert. Mivel David előtte éveket töltött a zeneiparban anélkül, hogy különösebb sikert aratott volna, még a saját menedzsere is azzal vádolta, hogy a holdraszállás körüli felhajtás miatt jelentette meg akkor a világűr által inspirált dalt, holott az egész a véletlen műve.

1969. november 14-én jelent meg a második albuma, szintén David Bowie címmel, ám több helyen Space Oddityként jelent meg, hogy ne tévesszék össze az előző albummal. A főként folk- és progresszív rock hangzású album dalai közül az említett Space Oddityn kívül a Memory of a Free Festival jelent meg kislemezként.

Az átmeneti időszak (1970-1971)

Nagy-Britanniában 1970-ben, az Egyesült Államokban egy évvel később jelent meg a The Man Who Sold The World című lemeze. Bowie harmadik albuma már sokkal több hard rock elemet tartalmaz, sokan a műfaj egyik fontos előfutárának tartják ezt a lemezt. Az albumborítón David hosszú hajjal és női ruhában látható. A dalokat nagyban inspirálta a skizofrénia. A lemezről nem származik olyan felvétel, amely a megjelenésének idején akkora siker lett volna, mint a Space Oddity.

Következő albuma Hunky Dory címmel jelent meg 1971. december 17-én. A lemez felvételei 1971 nyarán zajlottak. Kislemezként megjelent a Life On Mars?, valamint a Changes, B oldalán az Andy Warhol című dallal. A Hunky Dory már inkább a glam rock irányába haladó, ám még mindig kísérletező album. Habár szintén nem lett akkoriban nagy siker, a rajongók egyik kedvence.

Ziggy Stardust és a marsbéli pókok (1972-1974)

1972-ben jött meg David számára az igazi áttörés a The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars című lemezének köszönhetően. David az album koncepciójához illően egy fiktív karaktert hozott létre Ziggy Stardust néven, aki egy űrbéli rocksztár. Ziggy karaktere a későbbiek során ikonikussá vált a popkultúrában. Az albumról több ikonikussá vált felvétel is származik, többek között a Starman, a címadó Ziggy Stardust, a Moonage Daydream, a Suffragette City, a Five Years és a Rock n' Roll Suicide.

Egy évvel később, 1973-ban jelent meg az Aladdin Sane, amely ismét egy új alteregót mutatott be. A ,,Ziggy Amerikába tart" néven emlegetett lemezen található dalok mindegyike turnézás közben íródott, leszámítva a Let's Spend The Night Together című, Rolling Stones-feldolgozást. Minden kétséget kizáróan a legikonikusabb albumborító Bowie karrierje során az Aladdin Sane. Az arcán látható piros villám szinte a védjegyévé vált. Szintén 1973-ban jelent meg a Pin Ups feldolgozásalbum.

A Diamond Dogs 1974-ben jelent meg. Eredetileg George Orwell 1984 című regényéhez íródott, három dal (1984, Big Brother, We Are The Dead) konkrétan a könyvről szól. A Diamond Dogshoz ismét egy új személyiség tartozott Halloween Jack néven. Ezen az albumon található a Rebel Rebel, amely a legtöbbet feldolgozott Bowie-dal. Az albumon már hallhatóak a soulous elemek, ám még mindig a glam rock van előnyben.


A soul és a Vékony Fehér Herceg időszaka (1975-1976)

1974-ben az Egyesült Államokba költözött, ahol turnézott. A turné vége után Philadelphiában vette fel a Young Americans című albumot, amelyen immár nyoma sincs a glam rocknak. Ezen az albumon található a Fame, amellyel sikerült az áttörés az USA-ban is. A dalt John Lenonnal írta, az egykori Beatles-tag hangja is hallható a felvételen.

1976-ban jelent meg a Station to Station, amely a Vékony Fehér Herceg karakterét mutatta be. A szóban forgó személyiséget a Földre pottyant férfi (The Man Who Fell To Earth) főszereplőjéről mintázta, amely az első olyan film volt, amelyben David főszerepet játszott. Ekkorra már olyan súlyos mértéket öltött a drogfüggőségge, hogy elmondása szerint nem emlékezett az album felvételeire.


A berlini évek (1977-1979)

*hamarosan*


A pop-éra (1980-1988)

*hamarosan*


Tin Machine (1989-1991)

*hamarosan*


Az elektronikus időszak (1992-1998)

*hamarosan*


A klasszicista Bowie (1999-2012)

*hamarosan*


Az utolsó évek (2013-2016)

*hamarosan*


Színészi karrierje

*hamarosan*

Magánélet


Családja


David első felesége Angela Barnett volt, akivel 1970. március 19-én házasodtak össze Londonban. Az esküvőjüket kis híján lekésték, mivel az azt megelőző éjszaka során egy hölgy ismerősükkel töltötték az estét, és másnap nem keltek fel időben. Közös gyermekük, Duncan Zowie Haywood Jones 1971. május 30-án született, eleinte Zowie Bowie-ként emlegették. Duncan manapság filmrendezőként tevékenykedik. David és Angie 1980. feburár 8-án váltak el.

Másodszorra 1992. június 6-án állt oltár elé, a szomáliai szupermodellel, Iman Abdulmajiddal kötötték össze az életüket. Lányuk, Alexandria Zahra 'Lexi' Jones 2000. augusztus 16-án jött világra. A család New Yorkban élt.

2016. július 10-én, pontosan fél évvel a halála után jött világra első unokája, Stenton David Jones, aki Duncan és Roden Ronquillo gyermeke.


Szexualitás


David egy 1972-ben adott interjúban homoszexuálisnak vallotta magát, ami valójában a Ziggy Stardust karakter népszerűsítése volt. 1976-ban így nyilatkozott a Playboynak: ,,Így igaz - biszexuális vagyok. Nem tagadhatom, hogy ezt nagyon jól kihasználtam. Azt hiszem, ez a legjobb dolog, ami valaha történt velem." Első felesége, Angie az egyik könyvében írta, hogy rajtakapta Davidet Mick Jaggerrel az ágyban, amit több, Davidnek dolgozó személy is mondott. Az érintett felek sosem nyilatkoztak a témával kapcsolatban.


1983-ban azt nyilatkozta, hogy biszexuálisnak mondani magát a lehető legnagyobb hiba volt, és valójában heteroszexuális. Máskor azt mondta, hogy a homo- és biszexualitás iránti érdeklődése inkább a korból fakadt, mintsem a saját érzéseiből.


Egy 2002-es interjúban megkérdezték tőle, hogy még mindig úgy gondolja, hogy a biszexualitásáról való nyilatkozás a legnagyobb hiba volt az életében, amire a következő választ adta: ,,Nem hinném, hogy Európában hiba lett volna, Amerikában viszont igen. Nem zavart, hogy az emberek tudták: biszexuális vagyok. De nem akartam, hogy velem vitessék a zászlót, hogy bármely csoport képviselője legyek."

Spiritualitás és vallási nézetek

David 1967-től kezdve érdeklődést mutatott a buddhizmus iránt. Néhány hónapig Londonban gyakorolta a vallást, majd egy Láma azt mondta neki: ,,Te nem akarsz buddhista lenni... A zenét kéne követned."

*hamarosan*

Politikai nézetek

*hamarosan*

Drogfüggőség

*hamarosan*

Halála

2014 júliusában Davidnél májrákot diagnosztizáltak, ami a hosszú évtizedeken át való kábítószerfogyasztásnak tudható be. David csak néhány emberrel közölte a szomorú hírt: a családjával, Ivo van Hove producerrel és Tony Viscontival. 2015 közepén úgy tűnt, hogy javul az állapota, ám 2015 novemberében közölték vele az orvosok, hogy nem lehet megmenteni. Utoljára 2015. december 7-én jelent meg a nyilvánosság előtt a Lazarus musical bemutatóján New Yorkban.

2016. január 8-án, a 69. születésnapján jelent meg a búcsúnak szánt lemeze, a Blackstar. Két nappal később, 2016. január 10-én otthon, szerettei körében, békésen elhunyt. 2016. január 12-én holttestét elhamvasztották New Jersey-ben, hamvait pedig Bali szigetén szórták szét.

1967: The Image (rövidfilm) ... The Boy

1968: Theatre 625 (TV sorozat - 1 epizód)

1969: The Virgin Soldiers ... Soldier (katona)

1970: Pierrot in Turquoise or The Looking Glass Murders (rövidfilm) ... Cloud

1976: The Man Who Fell to Earth / A Földre pottyant ember ... Thomas Jerome Newton, a földönkívüli.

1978: Schöner Gigolo, armer Gigolo / Csak egy gigolo ... Paul Ambrosius von Przygodski

1982: Baal ... Baal

1982: The Snowman / A hóember ... Older James

1983: Merry Christmas Mr. Lawrence / Boldog Karácsonyt, Mr. Lawrence! ... Maj. Jack 'Strafer' Celliers

1983: Yellowbeard / Sárgaszakáll ... The Shark (cápa)

1983: The Hunger / Az éhség ... John

1984: Jazzin' for Blue Jean (rövidfilm) ... Screamin' Lord Byron / Vic

1985: Into the Night / Ármány és szőke ... Colin Morris

1986: Absolute Beginners / Abszolút kezdők ... Vendice Partners

1986: Labyrinth / Labirintus ... Jareth, a koboldkirály

1988: The Last Temptation of Christ / Krisztus utolsó megkísértése ... Poncius Pilátus

1991: The Linguini Incident / A linguini eset ... Monte

1991: Dream On (TV sorozat - 1 epizód) ... Sir Roland Moorecock

1992: Twin Peaks: Fire Walk with Me / Twin Peaks: Tűz, jöjj velem ... Phillip Jeffries, FBI ügynök

1996: Basquiat / A graffiti Királya ... Andy Warhol

1998: Il mio west / Vadnyugati bosszuállók ... Jack Sikora

1999: Omikron: The Nomad Soul (Video játék) ... Boz/The Dreamers (szinkronhang)

1999: Everybody Loves Sunshine / Mindenki a napra tör ... Bernie

2000: Empty (rövidfilm) ... Man

2000: Mr. Rice's Secret ... Mr. William Rice

1999-2000: The Hunger / Kiéhezve (Tv sorozat - 6 epizód) ... Julian Priest

2006: The Prestige / A tökéletes trükk ... Tesla

2006: Arthur et les Minimoys / Artúr és a villangók ... Maltazard (szinkronhang)

2007: Spongebob SwuarePants / Spongyabob Kockanadrág (TV sorozat - 1 epizód) ... Lord Royal Highness (szinkronhang)

2008: August / Augusztus ... Cyrus Ogilvie

 

VIDEOGRÁFIA


1972: "John, I'm Only Dancing"

1972: "The Jean Genie"

1972: "Space Oddity"

1973: "Life on Mars?"

1977: "Be My Wife"

1977: "Heroes''

1979: "Boys Keep Swinging"

1979: "DJ"

1979: "Look Back in Anger"

1980: "Ashes to Ashes"

1980: "Fashion"

1981: "Wild Is the Wind"

1981: "The Drowned Girl"

1981: "Under Pressure"

1982: "Peace on Earth/Little Drummer Boy"

1983: "Let's Dance"

1983: "China Girl"

1983: "Modern Love"

1984: "Blue Jean"

1985: "Loving the Alien"

1985: "Dancing in the Street"

1986: "Absolute Beginners"

1986: "Underground"

1986: "As the World Falls Down"

1986: "When the Wind Blows"

1987: "Day-In Day-Out"

1987: "Time Will Crawl"

1987: "Never Let Me Down"

1989: "Under the God"

1989: "Tin Machine"

1989: "Maggie's Farm"

1990: "Fame '90"

1992: "Real Cool World"

1992: "Jump They Say"

1993: "Black Tie White Noise"

1993:"Miracle Goodnight"

1993:"Buddha of Suburbia"

1995: "The Heart's Filthy Lesson"

1996: "Strangers When We Meet"

1996: "Hallo Spaceboy"

1997: "Little Wonder"

1997: "Dead Man Walking"

1997: "Seven Years in Tibet"

1997: "I'm Afraid of Americans"

1999: "Thursday's Child"

2000: "Survive"

2003: "New Killer Star"


PRODUCERKÉNT

 

2006: Scott Walker: 30 Century Man (documentary) (executive producer)

1998: Passaggio per il paradiso (executive producer)

1994: Bűvös vadász (executive producer)

 

RENDEZŐKÉNT

 

2002: Best of Bowie (video documentary) (videos "Ashes to Ashes" and "Loving the Alien")

1993: Bowie: The Video Collection (video)

 

ÍRÓKÉNT

 

1984: Jazzin' for Blue Jean (video short)

1970: Pierrot in Turquoise or The Looking Glass Murders (TV short) (creator)

Bowie munkássága során 25 stúdióalumot, 9 koncertalbumot, 5 EP-t, 108 kislemezt, 3 filmzenei albumot, és 47 videoklippet adott ki.

 

STÚDIÓ ALBUMOK

 

1. Love You Till Tuesday (1967)

2. David Bowie (1967)

3. Space Oddity (1969)

4. The Man Who Sold the World (1970)

5. Hunky Dory (1971)

6. The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972)

7. Aladdin Sane (1973)

8. Pin Ups (1973)

9. Diamond Dogs (1974)

10. Young Americans (1975)

11. Station to Station (1976)

12. Low (1977)

13. "Heroes" (1977)

14. Lodger (1979)

15. Scary Monsters (and Super Creeps) (1980)

16. Let's Dance (1983)

17. Tonight (1984)

18. Never Let Me Down (1987)

19. Tin Machine (1989)(Tin Machine album)

20. Tin Machine II (1991) (Tin Machine album)

21. Black Tie White Noise (1993)

22. The Buddha of Suburbia (1993)

23. 1.OUTSIDE (1995)

24. Earthling (1997)

25. 'hours…' (1999)

26. Heathen (2002)

27. Reality (2003)

 

KONCERT ALBUMOK

 

* David Live (1974 #2 UK, #8 US)
* Stage (1978 #5 UK, #44 US)
* Rare (1983 #34 UK)
* Ziggy Stardust - The Motion Picture (1983 #17 UK, #89 US)
* Oy Vey Baby (1992, Tin Machine album)
* Bowie at the Beeb: Best of the BBC Recordings 68-72 (2000 #7 UK, #181 US)
* LiveAndWell.com – (az Earthling turné kivonata 2000)

 

VÁLOGATÁSOK

 

* Images 1966-1967 (1973 #144 US)
* Changesonebowie (1976 #2 UK, #10 US)
* 1980 All Clear (1979)
* The Very Best of David Bowie (1981 #3 UK)
* Changestwobowie (1981, 1982-es kiadás: #24 UK, #68 US)
* Christiane F. (1982 #135 US)
* Golden Years (1983 #33 UK, #99 US)
* Fame and Fashion - David Bowie's All Time Greatest Hits (1984 #40 UK, #147 US)
* Sound plus Vision (1989 #97 US)
* Changesbowie (1990 #1 UK, #39 US)
* The Singles Collection (1993 #9 UK)
* The Best of 1969/1974 (1997 #13 UK)
* The Best of 1974/1979 (1998 #39 UK)
* Best of Bowie (2002 #11 UK)

Utolsó frissítés: 2018.07.18. 17:05 Jacqueline által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace