Starity

Ments életet – Tanulj meg újraéleszteni!

2 oldal 1 2
Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!
2017. május 17. 18:50 #21
Britney Spears Fun
Britney Spears Fun
Fuck you
 
StátuszHinni annyit tesz, mint nem tudni semmit
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 12.12.25.
Hozzászólás: 1534
Csatolások: 0
Azonosító: 192261
Offline offline
Hasznos cikk! Amúgy én tanultam újraélesztést, kb ugyanígy ahogy le van írva de szerintem oké hogy elolvassák és elméletben már tudják hogy kell de azért teljesen más gyakorlatban...nem egy könnyű dolog annyi szent..
2017. május 17. 19:05 #22
- törölt felhasználó -    
Köszönet Beyla az ismeretterjesztő cikkért. Az életmentés vagy az újraélesztés igen is egy fontos dolog, amit nem csak az egészségügyben dolgozóknak kéne tudni. Szerintem hasznos lenne, ha ezeket általános iskolásoknak és gimnazistáknak is egyaránt tanítanák, így talán több esély lenne arra, hogy a vészhelyzetben lévő embereknek segíteni tudjunk. Nagyon örültem, hogy az oldalon még vannak ilyen igényesen megírt cikkek. smileeee.gif
1 felhasználónak tetszik: Beyla
2017. május 17. 19:56 #23
mangalover43
mangalover43
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 14.11.27.
Hozzászólás: 1117
Csatolások: 111
Azonosító: 236525
Offline offline
Na embik. Van pár furiság a cikkben. Laikus elsősegélynyújtó vagyok és két dolog mellett nem tudok elmenni szó nélkül: a mellkasi nyomás és a szájból szájba lélegeztetés. A mellkasi nyomást helyesen úgy kell végezni hogy szorosan a sérül mellé térdelünk és FELFELÉ (vagyis az álla felé) néző ujjakkal, szegycsontra helyezett tenyérrel a másik kezünket a már az eszméletlenen lévőre helyezzük (vagy a csuklónkat fogjuk vele,) 3-5 centi mélyen nyomjuk a mellkast a két mellbimbó vonalában (vagyis a tenyerünk "alsó része" ne legyen lejjebb mint a mellbimbók). A szájból szájba lélegeztetést pedig NEM ajánlatos a fent említett módon végezni hanem a hátraszegett fejnél (és az eszméletlen száját ezzel a mozdulattal befogva)SZÁJBÓL AZ ORRBA fújjuk a levegőt, hacsak azt nem szeretnénk hogy a sérült a nyakunkba hányjon. Egy ismerősöm egészségügyi vizsgán a fentieket csinálta és egy "ismétlés a tudás anyjával" elküldték időpontot kérni a pótvizsgájára.
2017. május 17. 21:44 #24
Beyla
Beyla
carter
 
StátuszÉljen a szabadszólás joga! :)
  Csoport: Kitiltott
Csatlakozott: 12.09.22.
Hozzászólás: 8612
Csatolások: 2491
Azonosító: 186418
Offline offline
Idézet (mangalover43 @ 2017.05.17. 19:56)
Na embik. Van pár furiság a cikkben. Laikus elsősegélynyújtó vagyok és két dolog mellett nem tudok elmenni szó nélkül: a mellkasi nyomás és a szájból szájba lélegeztetés. A mellkasi nyomást helyesen úgy kell végezni hogy szorosan a sérül mellé térdelünk és FELFELÉ (vagyis az álla felé) néző ujjakkal, szegycsontra helyezett tenyérrel a másik kezünket a már az eszméletlenen lévőre helyezzük (vagy a csuklónkat fogjuk vele,) 3-5 centi mélyen nyomjuk a mellkast a két mellbimbó vonalában (vagyis a tenyerünk "alsó része" ne legyen lejjebb mint a mellbimbók). A szájból szájba lélegeztetést pedig NEM ajánlatos a fent említett módon végezni hanem a hátraszegett fejnél (és az eszméletlen száját ezzel a mozdulattal befogva)SZÁJBÓL AZ ORRBA fújjuk a levegőt, hacsak azt nem szeretnénk hogy a sérült a nyakunkba hányjon. Egy ismerősöm egészségügyi vizsgán a fentieket csinálta és egy "ismétlés a tudás anyjával" elküldték időpontot kérni a pótvizsgájára.

A cikk szakmai tankönyvből lett megírva. Philip Jevon tollából Sürgősségi ellátás és elsősegély - gyakorlati útmutató, ráadásul a Medicina adta ki. Szóval elég komoly szakirodalmat használtam és nem gugliból dolgoztam. A kompressziónál azt írtam le, amit te, csak nem írtam le annyira részletesen, hogy pontosan hova is helyezze az elsősegélyt nyújtó a kezét. Talán ezt az egy hibát követtem el. Viszont - mint ahogyan néhány hozzászólással feljebb is írtam - a 2015-ös megújított reanimációs protokoll szerint téged is simán megbuktatnának. Ajánlom, nézz utána a MRT hivatalos honlapján a dolgoknak, ugyanis a legújabb ajánlásban végig szájból-szájba lélegeztetést javasolnak az orr helyett! Háromszor is átolvastam, ami azokat a bekezdéseket amelyek a lélegeztetésről szólnak, és sehol nem állítanak olyat, amit te. Ha mégis találsz erre vonatkozó állítást, akkor elnézést kérek és kijavíttatom a cikket. És félreértés ne essék, de szerintem nem sok gyakorlatod van az újraélesztésben. Szerintem csak tanultad, talán 1x-2x csináltad ambu babán és annyi. Ha gyakorlott elsősegély nyújtó lennél, akkor tudnád, hogy megfelelő reklinálás mellett tök mindegy, hogy orrba vagy szájba fújod a levegőt. Ha túl sokat fújsz be, úgyis hányni fog a sérült. Szóval elég sok butaságot, tévhitet írtál le, aminek nem néztél kellőképpen utána. Ha pedig valaki ezt a cikket veszi alapul 100%, hogy átmegy egy újraélesztési vizsgán. Ezt garantálom.

Szerk.: Nem voltam rest, íme a 2015-ös megújított, érvényes újraélesztési protokoll. Érdemes lenne átolvasnod, mert szerintem e témát illetően rengeteg hiányosságod van. smileeee.gif
2017. május 21. 11:57 #25
ImCaptainIronMan
ImCaptainIronMan
visszatérő vendég
 
StátuszAm I the only one Zen around here? Good Lord!
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 15.07.19.
Hozzászólás: 177
Csatolások: 0
Azonosító: 246794
Offline offline
Egy jó iskolában ezt tanítják is. Mondjuk van pár fura dolog ebben a cikkben, de mindegy
2017. május 21. 19:25 #26
chapshe
chapshe
visszatérő vendég
 
StátuszKérlek titeket tanuljatok meg helyesen írni!!!!!!!!
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 10.04.30.
Hozzászólás: 420
Csatolások: 19
Azonosító: 126090
Offline offline
Én nem rég tanultam. Orrba fújunk és ha az embernek gerinctörése van akkor sehova nem fektetjük,sőt meg sem mozdítjuk!!!!! az meg ritka,hogy épp hanyatt fekve szabályosan terül el az illető pláne egy balesetnél! Azt nem látom leírva de minden esetben úgy nyomkodjuk a másikat,hogy a felső ruházatát levettük,levágtuk.
2017. május 21. 21:29 #27
Beyla
Beyla
carter
 
StátuszÉljen a szabadszólás joga! :)
  Csoport: Kitiltott
Csatlakozott: 12.09.22.
Hozzászólás: 8612
Csatolások: 2491
Azonosító: 186418
Offline offline
Idézet (chapshe @ 2017.05.21. 19:25)
Én nem rég tanultam. Orrba fújunk és ha az embernek gerinctörése van akkor sehova nem fektetjük,sőt meg sem mozdítjuk!!!!! az meg ritka,hogy épp hanyatt fekve szabályosan terül el az illető pláne egy balesetnél! Azt nem látom leírva de minden esetben úgy nyomkodjuk a másikat,hogy a felső ruházatát levettük,levágtuk.

Honnan tudod, hogy a sérültnek gerinctörése van? Nyilván kell egy röntgen, hogy ezt bárki is meg tudja állapítani. A cikkben is benne van (+ a szakirodalomban), hogy gerincsérülés gyanúja esetén, ha a beteg hanyatt fekszik (!!!!!!) az állkapocs előretolásával kell megnyitni a légutakat. Valamint szeretném felhívni a figyelmedet, hogy nem csak trauma sérültnél alkalmazunk újraélesztést. rolleyes.gif Akinek kamra fibrillációja van, simán fektethető hanyatt, és a cikkben nem kifejezetten a traumára, hanem effektíve a keringésösszeomlásra, keringési zavarokra reflektáltam. Nyilván, ha tudjuk, hogy gerincsérült, akkor egyértelműen meg kell várni a rohamkocsit. Az meg szerintem egyértelmű, hogy igyekszünk megszabadítani a felesleges ruhadaraboktól.

Azért az nagyon durva - legalábbis a részemről -, hogy mennyien helytelenül, rosszul ismeritek a reanimációs protokollt. Gondolom egyszer valaki valamit egészségügyi vizsga címen jogsinál megtanított nektek, aki nem néz utána az öt évenként megújított újraélesztési protokollnak, ugyanis ugyanazt az echte baromságot toljátok minden egyes hozzászólásban. Én speckó jobban hiszek az ERT és az MRT hivatalos ajánlásai és a szakirodalmi tankönyveimnek, ami alapján kórházakban történnek újraélesztések. Biztos ezek is helytelenek, úgy ahogyan a cikk is. sad.gif
2017. május 22. 08:55 #28
- törölt felhasználó -    
Látom többen is kiakadtak, na azért én is megszólalok. Értem én, hogy csak magadad véded egy 2015ös akármivel, de én 2017-ben (!!!) tanultam úgy elsősegélyen, hogy egy steril, vekony gezlapot helyezunk a betegre es fej hátra, aztán orrba fújunk. Lehet nekünk tanították rosszul, de nem hiszem. Egy olyan mentős tanított minket, aki nagyon érti a munkáját, rettentő elismert és a két napja kijött jogszabállyal is tisztában volt. Tehát jelezte volna ha nem ugy van. Amugy meg azt mondta, hogy ezzel csak magát védi az ember, hiszen ki tudja milyen betegsége lehet az embernek.
2017. május 22. 09:14 #29
Elody
Elody
Einzelgänger
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 11.07.08.
Hozzászólás: 9492
Csatolások: 674
Azonosító: 154912
Offline offline
lehet, hogy bunkon fog hangzani, de legyunk egy icipicit realistak. szerintetek ha az utcan osszeesne valaki, a tomegbol az emberek hany szazaleka lenne hajlando egyaltalan odamenni hozza es megnezni, ezt meg mi lelte? (egy ritkan lakott teruleten valszeg ez alapbol veszett ugy). a legvaloszinubb, hogy kihivjak a mentot, foglalkozzon az ilyesmivel az, akit ezert fizetnek/szereti/ez a szakmaja stb. nagyon erosen ketlem, hogy egy jarokelonek az az elso gondolat ami felvillan a kis agyacskajaban egy ilyen helyzet soran, hogy vajon orrba vagy szajba kell-e fujni es hany fokos szogben tartsuk a kezfejunk. nem magambol indulok ki, ne erre gondoljatok, altalanositok es leszurok abbol, amit a kornyezetemben latok. de teljesen felesleges ilyeneken tepni egymast vagy almunkban forgolodni, mikor az alapkerdes nem ez, sokkal inkabb maga a hajlandosag, utana mar ugyis menne a tobbi is. irdatlanul sokat csak nem lehet mar a helyzeten rontani. aki pedig ilyen szakmara vallalkozott anno az gondolom fog tapasztalatokat szerezni benne, hogyan is kell helyesen csinalni.
2017. május 22. 17:02 #30
Emi21
Emi21
új tag
    Csoport: Tag
Csatlakozott: 17.05.20.
Hozzászólás: 47
Csatolások: 0
Azonosító: 264401
Offline offline
Én tavaly 2 tanfolyamon is voltam az újra élesztéssel kapcsolatban és ott még úgy tanították, hogy az illetőnek a szajába fújjunk és helyezzünk oda géz lapot, de mivel az emberek nem igazán hordanak maguknál olyat ezért papírzsebkendő is megteszi, de akkor jó tudni hogy már az orrba kell fújjni! smileeee.gif
2017. május 22. 22:32 #31
Beyla
Beyla
carter
 
StátuszÉljen a szabadszólás joga! :)
  Csoport: Kitiltott
Csatlakozott: 12.09.22.
Hozzászólás: 8612
Csatolások: 2491
Azonosító: 186418
Offline offline
Idézet (AliceLiza @ 2017.05.22. 08:55)
Látom többen is kiakadtak, na azért én is megszólalok. Értem én, hogy csak magadad véded egy 2015ös akármivel, de én 2017-ben (!!!) tanultam úgy elsősegélyen, hogy egy steril, vekony gezlapot helyezunk a betegre es fej hátra, aztán orrba fújunk. Lehet nekünk tanították rosszul, de nem hiszem. Egy olyan mentős tanított minket, aki nagyon érti a munkáját, rettentő elismert és a két napja kijött jogszabállyal is tisztában volt. Tehát jelezte volna ha nem ugy van. Amugy meg azt mondta, hogy ezzel csak magát védi az ember, hiszen ki tudja milyen betegsége lehet az embernek.

Nem magamat védem, hanem az újraélesztési protokollt, magát a cikket és nem magamat. rolleyes.gif Meg is írtam néhány hozzászólással feljebb, hogyha valaki linkel vagy lefényképez nekem egy hiteles forrást, ami 2015-nél nem régebbi (!!!) hogy orrba kell fújni, akkor szólok Lexinek, hogy írjuk át, mivel az a célom, hogy tanuljatok, okosodjatok. Úgy gondolom, hogy egy hivatalos, újraélesztéssel foglalkozó társaság protokollja (ami alapján mindenkit tanítanak egyébként Európában) az, ami jelen esetben aktuális, érvényes, friss. Ezt pedig nem én találtam ki, hivatalos oldalon van fent. Lehet hőbörögni meg minden, de akkor is ti tudjátok rosszul és szájból-szájba jelen pillanatban a helyes lélegeztetési módszer. Ez van, a cikk nem informál félre. Pluszban gézlap nincsen mindig nálunk. Én pl. nem járok kocsival, így tehát steril mullap sincsen a zsebemben, úgy ahogy a legtöbb embernél sem. Gondolom, te sem azzal ugrasz le a kis teszkóba, ha gyalog mész.

+ Funfact: A cikkbe beszúrt képeket az ERT (Európai Resuscitatios Társaság) oldaláról töltöttem le. Ott is fent van ugyanez az ajánlás, ami egész Europára vonatkozik reanimálás terén.
2017. május 27. 19:52 #32
Lianda
Lianda
♥♥ chingu ♥♥
 
Státusz✿✿ ASIA ✿✿
  Csoport: Tag
Csatlakozott: 14.09.20.
Hozzászólás: 1443
Csatolások: 354
Azonosító: 233579
Offline offline
Hasznos tudás az újjá élesztést meg tanulni. De a kérdés ott van hogy ha ilyen helyzetben lenne valaki vajon a földbe gyökerezet lábba vagy a megijedés ellenére is tudná gyorsan használ ni a tudást?
2 oldal 1 2
Hozzászólok Nem indíthatsz új témát!