Starity

Catherine Deneuve

Catherine Deneuve Catherine Deneuve nemzetisége 5379. 74rajongó 1vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 100%
  • stílus: 100%
  • szimpátia: 100%
  • Születési név
  • Catherine Fabienne Dorléac
  • Becenév
  • Cath
  • Születési idő
  • 1943. október 22.
  • Születési hely
  • Párizs, Franciaország
  • Foglalkozás
  • színésznõ
  • Családi állapot
  • hajadon, 2 gyermek
  • Partner
  • nem publikus
  • Magasság
  • 165 cm
  • Eredeti hajszín
  • eredeti: sötétbarna, állandó: szõke
  • Szemszín
  • zöld
  • Csillagjegy
  • Mérleg
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Virginie Ledoyen Emmanuelle Béart Isabelle Huppert Ludivine Sagnier Gérard Depardieu Daniel Auteuil Vincent Perez Jean-Paul Belmondo Alain Delon Marcello Mastroianni Danielle Darrieux Fanny Ardant Chiara Mastroianni

Catherine Deneuve életrajza

Catherine Deneuve, eredeti nevén Catherine Fabienne Dorléac, színész családból származik. Apja, Maurice Dorléac, színházi, majd filmes színész, késõbb szinkronrendezõ. Anyja, Renée Deneuve, akinek vezetéknevét késõbb felvette, ugyancsak színész volt, nagyanyja pedig színházi súgó. Négy lánytestvére közül õ a harmadik. Idõsebb nõvére, az ugyancsak színészi pályát választó Françoise Dorléac egy tragikus autóbalesetben hunyt el 1967-ben, mindössze 25 évesen.
Karrierjét tinédzserként, 1956-ban kezdte a Les Collégiennes címû filmmel. Az áttörést viszont a Cherbourg-i esernyõk címû filmmusical hozta meg számára 1964-ben. Ezután valóságos diadalmenet vette kezdetét filmes pályáján. A Roman Polanski rendezte 1965-ös Iszonyat címû film, majd Luis Buñuel 1967-es szürrealista mestermûve, A nap szépe egycsapásra világhírûvé és elismertté tették.
Hollywood-ban is felfigyeltek rá, ahol partnerei voltak Jack Lemmon, Burt Reynolds, Susan Sarandon, David Bowie. Soha nem hagyta, hogy az amerikai filmes szakma, s maga Hollywood bekebelezze, mindig is európai színésznõnek vallotta magát és szívesebben szerepelt francia és más európai rendezõk filmjeiben. Olaszországban olyan nagy rendezõkkel forgatott, mint Mauro Bolognini és Marco Ferreri, otthon pedig elsõsorban François Truffaut-val, aki az 1969-es, A Mississippi szirénje szerény közönségsikere után, 1980-ban ráosztotta Deneuve pályájának talán legszebb és elmondása szerint egyik kedvenc szerepét, egy szenvedélyes színésznõét, Az utolsó metróban. A film óriási sikert aratott, Catherine pedig játékáért 1981-ben César-díjat kapott. Ezt követõen André Téchiné, francia filmrendezõ fedezte fel magának és kiálltotta ki kedvenc színésznõjének, s sikeresebbnél sikeresebb szerepeket osztott rá.
Deneuve végleg befutott, és kezdte elfoglalni központi helyét a francia és európai filmek világában. Számára a 80-as évek is egyfajta diadalmenet volt, egyre többen keresték, s egyre több elismerésben részesült. 1992-ben élte karrierje csúcsát, amikoris a Régis Wargnier rendezte Indokína címû filmmel újra magáénak tudhatott egy César-díjat, valamint ezért az alakításáért Oscar-díjra is jelölték, a legjobb nõi fõszereplõ kategóriában. 1994-ben a Cannes-i Filmfesztivál zsûrielnöke volt. 1998-ban a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon Arany Medve életmûdíjat kapott, ezenkívül A Vendôme tér asszonyában nyújtott alakításáért a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon megkapta a legjobb színésznõnek járó Volpi Kupát. A 2000-es évek további elsöprõ sikereket hoztak számára: 2001-ben Bambi-díjban részesült, a 2002-es, François Ozon által rendezett 8 nõ pedig, karrierjének talán egyik legnagyobb és legnépszerûbb közönségkedvenc filmje lett és Catherine elnyerte vele az Európai Filmakadémia Az év európai nõi színésze címét', illetve a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon a Kiemelkedõ Mûvészi Teljesítmény díját. 2005-ben különdíjat kapott Cannes-ban.
Énekesként is megállta a helyét: duettet énekelt Bernadette Lafont-tal, Gérard Depardieu-vel Malcolm McLaren-nel és Alain Souchon-nal, valamint Joe Cocker 1995-ös N'oubliez jamais címû dalának videóklipjében is szerepelt. 1981-ben albumot készített Serge Gainsbourg dalaiból. 1998-ban A Belle maman( Az anyósom) címû filmben énekelte el a Joyeux anniversaire maman címû dalt, amelyet a híres francia rapper Stomy Bugsy írt és szerzett. 2002-ben újra dalra fakadt a 8 nõ címû musical krimiben, a Toi jamais címû dalt énekelte el, amely olyan népszerû lett, hogy késõbb videóklipp is készült belõle. Legutóbb pedig a 2006-os Kék papagáj címû filmben hallhattuk nõiesen mély hangját, ahol a Ho capito che ti amo címû olasz dalt adta elõ.


1985-ben a francia polgármesterek szövetsége Marianne-nak választotta, Franciaország jelképének, arcképe a pénzérmék hátoldalát, bélyegeket, mellszobra pedig a polgármesteri hivatalokat díszítette. 1980-as évek elején a világ legszebb asszonyának választották. 1992-tõl legjobb barátja, a világhírû Yves Saint Laurent termékeinek hivatalos reklámarca lett. 2001-ben megválaszották a L’Oreal hajápolótermékek reklámarcának, majd 2006-ban a világhírû M•A•C kozmetikai cég kérte fel új kollekciójának népszerûsítésére és reklámozására.
"A l'ombre de moi-même" (Saját árnyékomban) címmel közölte naplóját, melyben részletesen beszámolt az Indokina és a Táncos a sötétben címû filmek forgatásáról. Anyanyelvén kívül folyékonyan beszél olaszul, angolul és jól elboldogul németül is. Egy parfümmárka viseli nevét, valamint évekig õ volt a világhírû Chanel No.5 parfürmmárka reklámarca.
Magánélete, igazi francia nõhöz híven igen szenvedélyesnek mondható. A 60-as évek elején együtt élt Roger Vadim filmrendezõvel, akitõl 1963. június 18-án fia született, Christian Vadim, majd 1965. augusztus 19-én feleségül ment David Bailey brit fényképészhez, akitõl 1967-ben vált el. Ezt követõen François Truffaut filmrendezõvel, majd Marcello Mastroianni, olasz színésszel élt együtt, tõle született 1972. május 28-án lánya, Chiara Mastroianni. A 80-as években Pierre Lescure médiaszakemberrel élt együtt. A '90-es és 2000-es évek elején több rövidebb kapcsolata volt, ám ezekrõl soha nem beszélt a nyilvánosság elõtt és magánéletét továbbra is féltve õrizte.
Mint közéleti ember nevét igyekszik felhasználni arra, hogy fontos kérdésekben kampányoljon a közvélemény elõtt, legfõképpen az emberi jogok küzdelmében foglal szerepet. Az UNESCO jószolgálati nagykövete, kampányol a nõk jogaiért és a halálbüntetés eltörlését szorgalmazza. Részt vett a hátrányos helyzetû gyermekek megsegítése programban, ennek keretében látogatott el romániai árvaházakba, valamint az afrikai gyerekek támogatásában is állást foglalt. 2007-ben részt vett Louis Vuitton, híres divattervezõ kezdeményezte ’’The Climate Project’’ elnevezésû környezetvédelmi kampányban.
A sokszor jégcsapnak és jégkirálynõnek titulált Catherine, visszahúzódónak, szégyenlõsnek, sebezhetõnek, mégis erõs és közvetlen férfias jellemnek vallja magát. Diplomatikus, titokzatos, elegáns, méltóságteljes és kedves megjelenésével, valamint kiválló színészi tehetségével és alázatosságával kivívta a közönség tiszteletét, megbecsülését és szeretetét. A színésznõ mindig tudatosan építette a karrierjét. Intimebb jeleneteket nehezen vállal a vásznon, a meztelenkedést kifejezetten elutasítja. A szexualitás kendõzetlen megjelenítését kiábrándítónak tartja, úgy véli ugyanis, hogy ilyen helyzetben a színész kiesik szerepébõl: már képtelen megjeleníteni az adott karaktert. A végeredmény pedig, hogy a nézõk már nem a rábízott, általa életre keltett karaktert látják a vásznon, hanem magát a mûvészt.
Catherine teljesen átlagosnak mondható életet él. Nem rejtõzik el, neve szerepel a párizsi telefonkönyvben, étterembe jár, de nem keveredik botrányokba, magánéletét szigorúan védelmezi a kéretlen betolakodóktól. Ami köztudott róla, hogy szereti a kertészkedést, az állatokat, a gyerekeket, láncdohányos, szeret festeni, olvasni, utazni, moziba járni és a szabadban lenni. Ha nem színészettel foglalkozna festõ vagy lakberendezõ lenne szívesen.
Ma már egész világon úgy tekintenek rá, mint az utóbbi negyven év legnagyobb és legismertebb francia színésznõjére, a gall elegancia megtestesítõjére. Kivételes tehetségével és filmográfiájával nemzetközi hírnévre tett szert. Az összes nagy európai filmrendezõ õt keresi, neve élõ legendaként véglegesen összeforrt a filmkészítés 20. századvégi történetével.
Catherine Deneuve kétségkívül ikon, példakép, bálvány több millió ember számára, s múzsa egy-egy kiváló divattervezõ, parfümkreátor, kivételes tehetségû rendezõ számára. S hogy miért lett az, hogyan vált azzá? Nem csak szépsége és filmjeiben nyújtott kivételes alakítása járult hozzá, hanem a közéletben, a civil emberek között betöltött jelentõs szerepe is. Egyszerre színésznõ, ihletadó nõ, szenvedélyes szerelmes, szeretõ anya egy személyben és sokat tesz a köztársaságért. Törékeny, mégis erõs akaratú, nonkonformista és szabadszellemû asszony.

Magyarországon bemutatott filmjei:
* 1962 – A sátán megnyitja a bált (Et Satan conduit le bal)
* 1963 – Cherbourg-i esernyõk (Les Parapluies de Cherbourg)
* 1964 – Férfivadászat (La Chasse à l'homme), rendezõ Edouard Molinaro
* 1964 – Tökéletes úriember (Un monsieur de compagnie)
* 1964 – Elmaradt vallomás (La costanza della ragione)
* 1965 – Muzsikál a Föld (Le Chant du monde)
* 1965 – Iszonyat (Répulsion)
* 1965 – Élet a kastélyban (La Vie de château)
* 1966 – Teremtmények (Les Créatures)
* 1967 – A Nap szépe (Belle de jour)
* 1968 – Szívdobbanás (La Chamade)
* 1968 – Mayerling
* 1969 – A Mississippi szirénje (La Sirène du Mississippi)
* 1970 – Szamárbõr (Peau d'âne)
* 1970 – Tristana
* 1971 – A szuka (Liza)
* 1972 – Zsaru (Un flic)
* 1973 – Ne nyúlj a fehér nõhöz (Touche pas à la femme blanche)
* 1974 – A piros cipõs nõ (La Femme aux bottes rouges)
* 1974 – Zig-Zig
* 1974 – Agresszió (L'Agression)
* 1975 – A vadember (Le Sauvage)   

* 1975 - Sötét utcák (Hustle)
* 1976 – Elveszett lélek (Anima persa)
* 1977 – Menni vagy meghalni (March or Die)
* 1980 – Az utolsó metró (Le Dernier Métro)
* 1980 – Szeretlek benneteket (Je vous aime)
* 1981 – A fegyverek választása (Le Choix des armes)
* 1981 – Hotel Amerika (Hôtel des Amériques)
* 1983 – Az afrikai (L'Africain)
* 1983 – Az éhség (The Hunger)
* 1983 – Tiszta ügy (Le Bon Plaisir)
* 1984 – A Saganne Erõd (Fort Saganne)
* 1984 – Az élet megy tovább (Paroles et musique)
* 1986 – Ahol a bûn lakozik (Le Lieu du crime)
* 1987 – Zavarodott felügyelõ (Agent trouble)
* 1988 – Fréquence meurtre
* 1991 – A fehér királynõ (La Reine blanche)
* 1992 – Indokina (Indochine)
* 1993 – Legkedvesebb évszakom (Ma saison préférée)
* 1993 – A kisasszonyok 25 évesek (Les demoiselles ont eu 25 ans)
* 1993 – François Truffaut - Ellopott arcképek (François Truffaut: Portraits volés)
* 1995 – A kolostor (O Convento)
* 1996 – A tolvajok (Les Voleurs)
* 1998 – A Vendôme tér asszonya (Place Vendôme)
* 1999 – Pola X
* 1999 – A megtalált idõ (Le Temps retrouvé)
* 1999 – Kelet-Nyugat (Est-ouest)
* 1999 – Az anyósom (Belle Maman)
* 2000 – Táncos a sötétben (Dancer in the Dark)
* 2001 – A muskétás (The Musketeer)
* 2001 – Hüvelyk Matyi (Le Petit poucet)n
* 2001 – 8 nõ (8 Femmes)
* 2002 – Közel a menyországhoz (Au plus près du paradis)
* 2003 – Egy beszélõ film (Un film parlé)
* 2004 – Veszedelmes viszonyok (Les Liaisons dangereuses)
* 2004 – Változó idõk (Les Temps qui changent)
* 2004 – A hercegnõ és Freud (Princesse Marie)
* 2004 – Ha te nem lennél (Rois et reine)
* 2005 - Királyi kalamajka (Palais royal)
* 2006 - Kék papagáj (Le héros de la famille)
* 2006 - A sziklatanács titka (Le concile de pierre)
* 2007 - Persepolis 

* 2007 - Utána (Aprés lui)
* 2008 - Karácsonyi történet (Un conte de Noel)
* 2010 - Született feleség (Potiche)


Egyéb filmjei:
* 1956 – Les Collégiennes
* 1960 – Les portes claquent
* 1960 – L'Homme à femmes
* 1961 – Les Parisiennes
* 1962 – Dossier 1413
* 1962 – Le vice et la vertu
* 1963 – Vacances portugaises
* 1963 – Les Plus Belles Escroqueries du monde
* 1964 – Avec amour et avec rage
* 1965 – Les Petits Chats
* 1965 – Das Liebeskarussel
* 1967 – Les Demoiselles de Rochefort
* 1967 – Benjamin ou les Mémoires d'un puceau
* 1967 – Manon 70
* 1969 – Tout peut arriver
* 1969 – The April Fool
* 1971 – Ça n'arrive qu'aux autres
* 1972 – L'Événement le plus important depuis que l’homme a marché sur la lune
* 1974 – Fatti di gente per bene
* 1975 – La Cité des dangers
* 1976 – Si c'était à refaire
* 1978 – L'Argent des autres
* 1978 – Écoute voir...
* 1978 – Ils sont grands ces petits
* 1978 – Pourvu que ce soit une fille
* 1979 – À nous deux
* 1979 – Courage fuyons
* 1982 – Le Choc
* 1988 – Drôle d’endroit pour une rencontre
* 1994 – La Partie d’éches
* 1995 – Les Cent et une nuits de Simon Cinéma
* 1996 – Court toujours: L'inconnu
* 1997 – Sans titre
* 1999 – Le Vent de la nuit
* 2001 – Je rentre à la maison
* 2001 – Absolument fabuleux
* 2008 - Je veux voir
* 2008 - Mes stars et moi

Catherine Deneuve - Souviens-Toi De M'Oublier

Label: Philips – 536 961-2
Format: CD
Country: France
Released: 1998
Genre: Pop, Rock
Style: Chanson, Pop, Rock

 

 


1 Catherine Deneuve – Digital Delay 3:01
2 Catherine Deneuve – Dépression Au-Dessus Du Jardin 3:18
3 Catherine Deneuve – Epsilon 2:57
4 Catherine Deneuve – Monna Vanna Et Miss Duncan 2:47
5 Catherine Deneuve – Marine Band Tremolo 3:11
6 Catherine Deneuve & Serge Gainsbourg – Ces Petits Riens 2:38
7 Catherine Deneuve & Serge Gainsbourg – Souviens-Toi De M'Oublier 5:05
8 Catherine Deneuve – Overseas Telegram 3:06
9 Catherine Deneuve – What Tu Dis Qu'Est-Ce Tu Say 2:48
10 Catherine Deneuve – Oh Soliman 3:05
11 Catherine Deneuve – Alice Hélas

Utolsó frissítés: 2012.09.15. 00:12 Lau89 által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace