Starity

Görbicz Anita

Görbicz Anita Görbicz Anita nemzetisége 1030. 480rajongó 30vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 98%
  • stílus: 95%
  • szimpátia: 96%
  • Születési név
  • Görbicz Anita
  • Becenév
  • Görbe, Anita
  • Születési idő
  • 1983. május 13.
  • Születési hely
  • Veszprém, Magyarország
  • Foglalkozás
  • kézilabdázó
  • Családi állapot
  • férjezett
  • Partner
  • Vincze Ottó
  • Magasság
  • 175 cm
  • Szemszín
  • zöld
  • Csillagjegy
  • Bika
  • Linkek
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Kovacsics Anikó Eduarda Amorim Hornyák Ágnes Herr Orsolya Korsós Dorina Bognár-Bódi Bernadett Orbán Adrienn Heidi Löke Szepesi Ivett Anna Sen Csapó Kyra Jelena Grubisic Planéta Szimonetta Susann Müller Vesna Milanovic-Litre Macarena Aguilar Díaz

Görbicz Anita életrajza

Görbicz Anita, becenevén Görbe, (Veszprém, 1983. május 13. – ) a magyar női kézilabda-válogatott irányítója. Eddigi legnagyobb sikerét 2003-ban éri el, amikor a válogatott csapattal a kézilabda-világbajnokságon ezüstérmet szerzett. A világ legjobb női kézilabda játékosának választották 2005-ben.

Pályafutása

10 évesen kezdett kézilabdázni Győrben, a Balázs Béla ÁMK-ban. Fiatalon 17 éves korától játszik folyamatosan az élvonalban. Éppen átlépte a hivatalos felnőttkor küszöbét, amikor Pigniczki Krisztina a Dunaferr NK csapatához igazolt, és ő lett a Győri Audi ETO KC irányítója és klubcsapatával égészen az EHF-kupagyőztesek Európa-kupája kupadöntőbe (2006) küzdötte magát. Válogatottként 2001-ben junior világbajnoki ezüstérmet szerzett, 2002-ben került be a felnőtt válogatott keretébe, majd a decemberi Európa-bajnokságon ötödik helyezést ért el a csapattal és ott lehetett a dániai Európa-bajnokságon is.


Az igazi áttörés karrierjében 

Az igazi áttörést talán a 2003-as zágrábi világbajnokság jelentette számára, ahol rengeteg ember zárta örökre szívébe fineszes, okos játékával és őszinte könnyeivel az elvesztett vb-döntő után. A tehetséges, fiatal játékos rengeteg rajongóra tett szert ebben az időszakban Magyarországon és szerte a világban, beválasztották a torna All Star csapatába is. A 2004. évi nyári olimpiai játékokon meg szerette volna valósítani álmát, az olimpiai bajnoki címet, ám "csak" ötödik hely lett belőle. Év végén, a hazai Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett, majd jött a 2005-ös esztendő. Fantasztikus játékával bajnoki címre és Magyar kézilabdakupa győzelemre vezette a Győrt, az EHF-kupagyőztesek Európa-kupájában pedig a döntőig meneteltek. A vb-n a csapat egyik húzóembereként-bronzérmesként tért haza, és ismét beválasztották az All Star-csapatba. Elismerésképpen az IHF szavazásán 2005-ös teljesítményéért a világ legjobb női kézilabdázójának választották, két nappal 23. születésnapja után hozták nyilvánosságra az eredményt, ilyen fiatalon még senki nem kapta meg ezt a megtisztelő címet. A 2006-os esztendőben a Győr megvédte hazai szinten mindkét elsőségét, Görbe ismét vezéregyénisége volt a csapatnak. A szezont egy KEK-ezüstéremmel zárták. Anita a Svédországban rendezett Európa-bajnokságon ötödik helyezést ért el a válogatottal 2006 decemberében. A 2006/2007-es szezonban a klub történetének nagy sikereként az egyik legnagyobb esélyesnek kikiáltott Larvik HK ellen bejutott csapatával a EHF-bajnokok ligája elődöntőjébe, ahol a későbbi győztes dán sztárcsapat, a Slagelse DT ellen kiestek, Görbe azonban itt is nagyszerű játékot nyújtott. A szezon krónikájához tartozik még a húsvéti Magyar Kupa-győzelem a Ferencváros ellen, valamint a május 27-én, tehát Pünkösdkor rendezett magyar bajnoki "döntő", ahol Görbe 13 gólja ellenére is alulmaradt a Győr a Ferencvárossal szemben, így a bajnokságban ezüstérmesek lettek. A 2007-es évhez kötődik még, hogy Ágai Kis András és Liszkay Gábor Levente a Prexton kiadó jóvoltából könyvet jelentetett meg Anitáról "Anita arcai" címmel. 2007 őszén Görbe talán még sosem látott káprázatos formában játszott. Sorozatosan dobott 10 gól felett, ezek közül is kiemelkedik a Debrecen ellen lőtt 18 gólja, amely új magyar bajnoki rekord. A magyar bajnokságban 9 forduló alatt 89 gólt lőtt (9.89-es átlag), ezzel magabiztosan vezette a listát, csakúgy, mint a Bajnokok Ligájában, ahol 4 meccsen 39-szer talált az ellenfelek hálójába (9.75 gól/meccs) lőtt.

Decemberben a válogatottal Franciaországban vett részt világbajnokságon, ahol a csapat a csalódást jelentő nyolcadik helyen végzett. A játékosok közül azonban messze kiemelkedett (Pálinger Katalinnal együtt) Anita játéka, aki 80 gólt lőtt 10 meccsen (nem nehéz kiszámolni, hogy 8 gólos meccsenkénti átlag), második helyen végzett a németek bombázója, a 85 gólt termelő Grit Jurack mögött a góllövőlistán, gólpasszokban, labdalopásokban is ott volt az elitben, a hetesek lövésében pedig egészen egyszerűen nem tudott hibázni: mindössze két hetest hagyott ki az egész világbajnokság során. Teljesítményét kitűnően tükrözi, hogy a csapat nyolcadik helye ellenére a magyarok világsztár irányítóját is beválasztották az All Star-csapatba, ezáltal sorozatban harmadszor lett a világbajnokság legjobb irányítója. Megérdemelten választották meg harmadszor egymás után Magyarországon az év kézilabdázó nőjének. 2008 tavasza sem volt kevésbé sikeres Görbe számára. A Bajnokok Ligájában tovább menetelt a csapat, azonban szezonbeli 32. mérkőzésén a Győri Audi ETO KC elszenvedte első vereségét az idény során, hazai pályán, egy már az ETO számára tét nélküli mérkőzésen a Lada Togliatti ellenében. Ekkor ugyanis már eldőlt, hogy a győri csapat ott lesz a Bajnokok Ligája elődöntőjében, ellenfele pedig a másik csoport másodikja, a Zvezda Zvenyigorod volt. Mindeközben a magyar bajnokságban továbbra is menetelt a csapat, mindenkit legyőzött, aki az útjába került, s nem volt ez másképp a Magyar Kupában sem, április 12–13-án Győr adott otthont a négyes döntőnek, ahol az elődöntőben a Ferencvárost győzte le a hazai gárda, majd a döntőben tízgólos győzelmet aratott a Dunaferr ellen, így zsinórban negyedszer hódította el a Magyar Kupát. A mérkőzéshez egy szomorú esemény is kötődik, Görbe ugyanis a második félidő közepén egy szerencsétlen mozdulat következtében megsérült, részleges bokaszalag-szakadást szenvedett, a pályáról ölben vitték le a zokogó irányítót, felépülésére 4-5 hetet jósoltak az orvosok. Egy hét múlva az ETO csodával határos módon kétgólos győzelmet aratott Csehovban a Zvezda ellen a csapatkapitány nélkül is. A visszavágón már Görbe is ott volt a pályán, de a mozgásán még látszott a sérülése, a csapat pedig hazai pályán kapott ki a Zvezdától, így a tavalyi évhez hasonlóan most is az elődöntőben búcsúzott a legrangosabb európai kupától. Görbicz Anita a góllövőlista harmadik helyén végzett 102 találattal. A következő mérkőzéseket már sérülés miatt kihagyta, a győri lányok pedig nélküle is hibátlanul meneteltek a hazai bajnokságban, az utolsó két meccsre pedig visszatért Anita is a pályára, és 158 góllal, Mörtel Renátával holtversenyben, az NB1 gólkirálynője lett. A bajnokságot 100%-os mérleggel, 22 meccsből 22 győzelemmel nyerte meg a Győri Audi ETO KC, amelyre 10 éve nem volt példa a magyar élvonalban, utoljára a Dunaferrnek sikerült ez a bravúr.

Peking és utána

A tavasz krónikájához hozzátartozik még a bukaresti olimpiai selejtező, ahol a magyar válogatott Japánt és Lengyelországot megelőzve, Románia mögött második helyen végzett, így kvalifikálta magát a 2008-as pekingi játékokra, Görbe szenzációsan teljesített a selejtezőtorna során is, így újra nekirugaszkodhat olimpiai álma megvalósításának, s meghívást kapott az Európa-válogatottba is (Pálinger Katalinnal és Pádár Ildikóval együtt), amely az MKSZ 75. születésnapja alkalmából Magyarországon vendégeskedik. A Győri Audi ETO KC a bajnoki címmel, kupagyőzelemmel és BL-elődöntővel története legeredményesebb szezonját zárta, amelyben a szezon során végig brillírozó csapatkapitánynak, Görbicz Anitának elévülhetetlen érdemei voltak. A szezon után nem sok pihenőt kaptak a válogatott játékosok, hiszen kezdődött a felkészülés az év legnagyobb érdeklődéssel várt sporteseményére, a Pekingi Olimpiára. A felkészülési időszak nem zajlott eseménymentesen, Görbe többféle sérüléssel küzdött a nyár folyamán, a válogatott pedig a felkészülési meccsek során elmaradt a közvélemény várakozásától, a románokkal döntetlent játszottak itthon, kikaptak Romániában, súlyos verést kaptak Norvégiában, majd a norvég csapattól újabb két mérkőzésen szenvedtek vereséget, ugyanezen a túrán szerezték a felkészülési időszak egyetlen győzelmét is, egy góllal múlták felül Dániát. Görbe a felkészülési időszak mérkőzésein általában jól teljesített, ahogy azt tőle várja mindenki. Majd a Pekingbe utazást követően felettébb meglepő és váratlan módon kikapott a csapat a kazah és a kínai válogatottól - ezúttal Görbe nélkül. A válogatott irányítója ugyanis az olimpia kezdete előtt sajnálatos háztartási balesetben másod-és harmadfokú égési sérüléseket szerzett, kórházba került, folytatandó a felkészülési időszak sérülésszériáját. Kétségessé vált olimpiai szereplése, és a magyar média szinte napi rendszerességgel adott hírt Görbe lábának állapotáról, mondhatni egy ország aggódott érte. Görbe nem lenne azonban Görbe, ha nem bizonyította volna újra, hogy a leglehetetlenebb helyzetekből is talpra tud állni, az olimpia nyitómérkőzésén, 11 nappal a sérülése után Svédország ellen már újra ott volt társai között a pályán. A végül negyedik helyig menetelő válogatott egyik vezére volt, a kanadai táblázat (gól+gólpassz) élén végzett, nagy fölénnyel. A góllövőlistán Ramona Maier mögött második lett, míg a gólpassz listán a koreai Oh Szeong Ok mögött végzett ugyanezen a helyen. Játékán többször lehetett érezni a kihagyott két hetet, elmaradt játéka a saját várakozásaitól, ám ebben az is szerepet játszott, hogy az edzéshiány mellett az olimpián összeszedett kisebb sérülései is akadályozták sem a combja, sem a válla nem volt százszázalékos állapotban. A negyedik helyezéssel pedig bebizonyította a csapat, hogy a nyolcadik helyezés után újra számolni kell a csapattal a világ elitben. Bizonyítja ezt az is, hogy tovább folytatódik a sikerszéria, hiszen az EHF-bajnokok ligája kupadöntőbe (2009) verekszi magát a Győr és eléri a második helyezéssel a legnagyobb klubsikerét. Térdsérülése miatt a döntőben nem lehetett ott és sajnos a dán bajnok Viborgé lett a trófea. Mindezek ellenére ő a mérkőzéssorozaton a góllista második helyén végzett.

Magánélet:

Férjével közös gyermekük 2015 júniusában jött világra Vincze Ottó Boldizsár névvel.

Sikerei:

Válogatott:
Világbajnokság: Ezüstérmes 2003
                              Bronzérmes 2005

Európa-bajnokság: Bronzérmes 2004, 2012

Olimpia: 4. hely 2008
                5. hely 2004

Junior világbajnokság: Ezüstérmes 2001

Klub:
Magyar bajnok: Aranyérmes: 2005, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014
                             Ezüstérmes: 2000, 2004, 2007
                             Bronzérmes: 1999, 2001, 2002, 2003

Magyar kupa: Aranyérmes 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014
                          Ezüstérmes 2000, 2002, 2004


EHF-bajnokok ligája: Aranyérmes 2013, 2014
                                       Ezüstérmes 2009, 2012
                                       Elődöntős 2007, 2008, 2010, 2011


EHF-kupagyőztesek Európa-kupája: Döntős 2006
                                                                   Elődöntős 2003

EHF-kupa: Döntős 2002, 2004, 2005

Elismerések:
A világbajnokság All Star csapatának tagja 2003, 2005, 2007, 2013
Az év magyar kézilabdázója 2005, 2006, 2007, 2013
A világ legjobb kézilabdázónője 2005
Második a világ legjobb kézilabdázónője választáson 2007
BL gólkirálynő 2012, 2014
Junior Príma díj 2008
Prima díj 2009 

Utolsó frissítés: 2015.06.25. 23:11 szuperszőlő által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace