Starity

Lando Norris

Lando Norris Lando Norris nemzetisége 8486. 21rajongó 1vélemény

Lando Norris életrajza

KEZDETEK
Lando Norris 1999. november 13-án született az angliai Bristolban.  Édesapja, Adam Norris, brit üzletember, Bristol egyik leggazdagabb embere, valamint az ország 501. leggazdagabb embere (2018-as adatok). Édesanyja, Cisca Wauman, Belgium flamand régiójából származik, és üzletasszonyjént tevékenykedik. Három testvére van, akik közül ő a második legidősebb: fiatalabb testvérei Flo és Cisca, valamint idősebb testvére Oliver, aki 2014-ig szintén versenyszinten versenyzett a gokartozásban. Lando brit és belga állampolgársággal is rendelkezik, és beszél egy kis mértékben flamand. Kisgyermekkorában kipróbálta a lovaglást, majd a quadozást és a motorozást, mielőtt a gokartozásra váltott, miután apja hétéves korában elvitte őt megnézni az országos brit gokartbajnokságot. Tanulmányait a somerseti Millfield Schoolban végezte, de az iskolát azelőtt otthagyta, hogy leérettségizett volna. A családja később Glastonburybe költözött, hogy lehetővé tegye számára, hogy nappali tagozatos taunló legyen, de versenyzői karrierjét is folytathassa. F1-es karrierje kezdetén kezdetben Wokingban lakott, a McLaren csapat főhadiszállásának közelében, de később 2022-ben pénzügyi okok miatt Monacóba költözött.

KARRIER

KORAI ÉVEK
Miután kezdetben érdeklődést mutatott a motorversenyzés iránt, Norris figyelme két kerékről négyre változott, miután apja elvitte őt és testvérét, hogy megnézzék a Super 1 Országos Gokart Bajnokság fordulóját a helyi gokartpályáján. Hétéves korában kezdte versenyzői karrierjét, amikor első országos versenyén pole pozíciót szerzett. 2013-ban a KF-Junior osztályban versenyzett, megnyerte a CIK-FIA Európa-bajnokságot és a CIK-FIA Nemzetközi Szuperkupát, valamint a WSK Euro Series-t. A következő évben a Ricky Flynn Motorsporttal megnyerte a CIK-FIA világbajnokságot a KF osztályban, ezzel ő lett a legfiatalabb gokart világbajnok ebben a kategóriában. 

2014-ben debütált az autóversenyzésben a Ginetta Junior Championshipben, amely a Brit Túraautó Bajnokság támogató sorozata. A bajnokságban a harmadik helyen végzett, négy futamot nyert és elnyerte a Rookie-kupát. 2015-re Norris a Carlin Motorsporthoz szerződött, hogy az újonnan létrehozott MSA Formula Championship (ma már F4 British Championship néven ismert) bajnokságban versenyezzen. Norris nyolc győzelmet, tíz pole pozíciót és összesen tizennégy dobogós helyezést szerzett, amivel megnyerte a bajnokságot Ricky Collard és Colton Herta előtt. A Mücke Motorsporttal alkalmanként az ADAC és az olasz Formula 4 bajnokságban is szerepelt, ahol az előbbiben nyolc indulásból hat dobogós helyezést szerzett. 


Lando az MSA Formula versenyén Brands Hatch-ban, április 5-én, 2015-ben

2016 januárjában Új-Zélandra utazott, hogy az M2 Competition csapatával részt vegyen a Toyota Racing Series versenyen. Hat futamgyőzelmet szerzett, köztük az Új-Zélandi Nagydíjat, és megnyerte a bajnokságot Jehan Daruvala előtt. Norris ezután visszatért Európába, hogy a Josef Kaufmann Racinggel a Formula Renault 2.0 kategóriában versenyezzen, és részt vegyen az Eurocupban és az Észak-Európai Kupában is. Mindkét sorozatot megnyerte, összesen tizenegy futamgyőzelmet aratott, és az utóbbiban tíz egymást követő pole pozíciót szerzett. Ezzel egy időben Norris a BRDC Brit Formula 3 Bajnokságban is elindult egy részidős kampányban, és tizenegy versenyéből négy győzelmet aratott. Októberben a novemberi Makaói Nagydíjra való felkészülés jegyében vendégszerepelt a Forma-3-as Európa-bajnokság utolsó fordulójában a Hockenheimringen. Norris a kilencedik helyen végzett a makaói kvalifikáción, de a kvalifikációs futamon kiesett, miután az első körben balesetet szenvedett. A főfutamon a 27. helyről a 11. helyre lépett előre. 

A 2017-es Formula-3-as Európa-bajnokságon teljes munkaidőben versenyzett a Carlin színeiben, és a bajnoki címért Joel Eriksson, Maximilian Günther és Callum Ilott versenyzőkkel kellett megküzdenie. Norris a harminc futamból húszszor végzett a dobogón, köztük kilenc győzelemmel, és nyolc pole pozícióval. Két futammal a vége előtt megszerezte a bajnoki címet, ami négy év alatt az ötödik versenybajnoki címét jelentette. Novemberben másodszor is rajthoz állt a Makaói Nagydíjon. A kvalifikáción a második helyen végzett, de a kvalifikációs futamon a hetedik helyre esett vissza. Az utolsó körben kihasználta az élen állók közötti balesetet, és Dan Ticktum mögött másodikként fejezte be a nagydíjat. A következő hétvégén Norris debütált a FIA Formula 2-ben a Campos Racing színeiben, mikor Ralph Boschung-ot helyettesítette a Yas Marina Circuiton rendezett utolsó futamon. 

A 2018-as FIA Formula-2-es bajnokságban teljes munkaidőben versenyzett Sérgio Sette Câmara mellett a Carlinnál. Norris a Bahreini Nemzetközi Körversenyen a pole pozícióból megnyerte a nyitó futamot, ez azonban a szezon egyetlen futamgyőzelmének bizonyult. Következetes pontokat és dobogós helyezéseket szerzett, így egészen a hatodik fordulóig, a Red Bull Ringen rendezett versenyig vezette a bajnokságot, amikor George Russell megelőzte őt a tabellán. A Szocsi Autodromban megrendezett tizenegyedik fordulóban Norris mindkét futamon kiesett, ami kizárta őt a bajnoki küzdelmekből, és a tabellán a harmadik helyre esett vissza Alex Albon mögé, bár a Yas Marina Circuiton megrendezett utolsó forduló után a második helyre állt vissza.


A Bahreini Nagydíjon szerzett győzelme után, 2018-ban

FORMULA 1
2017 elején Norrist junior pilótaként szerződtették a McLarennél. Később abban az évben Norris tesztelt a McLaren csapatában egy tervezett idényközi teszten. A második leggyorsabb kört tette meg a tesztelés második napján a Hungaroringen. 2017 végén Norris lett a McLaren hivatalos teszt- és tartalékpilótája a 2018-as szezonban. A Belga Nagydíjon vett részt első hivatalos edzésén. Az ülésben 26 kört futott, és 20 autó közül a 18. pozícióban fejezte be a futamot, felülmúlva a másik McLaren autó legjobb köridejét is, amelyet a McLaren főállású pilótája, Stoffel Vandoorne vezetett.

McLaren (2019-)

2019
Norris a McLarenhez szerződött a 2019-es Forma-1-es világbajnokságra, Carlos Sainz Jr. partnereként. Az Ausztrál Nagydíjon való debütálásakor a nyolcadik helyre kvalifikálta magát, és a tizenkettedik helyen fejezte be a versenyt. Első Forma-1-es pontjait a következő futamon, a Bahreini Nagydíjon elért hatodik helyezésével szerezte. A Kínai Nagydíj volt Norris első kiesése ebben a szezonban, miután a Daniil Kvyattal történt első körös ütközéséből eredő sérülések miatt a verseny későbbi szakaszában kiállt. További kiesések következtek a Spanyol Nagydíjon a Lance Stroll-lal történt ütközés után, valamint a Kanadai Nagydíjon, amikor egy féktűz miatt meghibásodott a felfüggesztése. A Francia Nagydíjon a hetedik helyre volt esélyes, de a futam végén hidraulikai problémái támadtak, és végül a kilencedik helyen ért célba. Ezt követte az Osztrák Nagydíjon elért hatodik helyezés, ami addigi legjobb eredményének bizonyult. A Német Nagydíjon hátulról tudott csak rajtolni, mivel büntetést kapott a szezonra engedélyezett motoralkatrészek számának túllépése miatt. Később egy áramkimaradás miatt feladta a versenyt. A Belga Nagydíjon a tizenegyedik helyről az ötödik helyre küzdötte fel magát a verseny korai szakaszában. Ezt a pozíciót megtartotta, és úgy volt, hogy pályafutása legjobb helyezését érte volna el, de az utolsó körben áramszünetet szenvedett, és a tizenegyedik helyen ért be. 

Három egymást követő pontszerző helyezés következett az Olasz, a Szingapúri és az Orosz Nagydíjon. A Japán Nagydíjon Norris az ötödik helyen haladt, mielőtt Alex Albon egy előzési kísérlet során összeütközött vele. Norris a padlósérülést követően visszaesett, és végül a tizenegyedik helyen végzett. A következő futamon, a Mexikói Nagydíjon a hetedik helyről a boxba állva rosszul szereltek be neki egy kereket. Majdnem két percet töltött a boxban, amíg szerelői megoldották a problémát, de végül kiállították a versenyből. A szezont három egymást követő pontszerző helyezéssel zárta. 

Lando a világbajnokságban 49 ponttal, a tizenegyedik helyen végzett debütáló Forma-1-es szezonjában. Csapattársa, Sainz 96 pontot szerzett, azonban Norris a huszonegy futamból tizenegy alkalommal megelőzte őt. Debütáló évében Norris többéves szerződést írt alá, hogy 2022-ig maradjon a McLarennél.


Lando Norris vezet a 2020-as Toszkán nagydíjon

2020

Az ausztriai nyitóversenyen Norris a 4. helyre kvalifikálta magát. Lewis Hamilton rajtrácsos büntetése után a 3. helyen végzett, ami (akkor) karrierje legmagasabb rácspozíciója lett és a McLaren számára a legmagasabb a 2016-os Osztrák Nagydíj óta. Emellett még övé lett a leggyorsabb kör is a futamon. Ezáltal ő lett a harmadik legfiatalabb pilóta, aki a dobogón állhatott a Forma-1 történetében. A stájer nagydíjon Norris a hatodik helyre kvalifikálta magát, de a szabadedzésen történt eset után háromhelyes rács büntetést kapott. Három autót (Daniel Ricciardo, Lance Stroll és Sergio Pérez) előzött meg a verseny utolsó két körében, így ötödik lett, és a harmadik maradt a pilóta bajnokságban. Norris a negyedik pozícióban zárta az Olasz Nagydíjat, két hellyel a csapattársa, Sainz mögött. Ezután Norris a következő toszkán nagydíjat a 6. helyen zárta. Norris ezt követően nem sikerült pontokat szereznie az Orosz és az Eifel Grands Prix-n. A Portugál Nagydíjon ütközött Lance Stroll-lal, amely Norrist arra kényszerítette, hogy az első szárnyat cseréljen, majd egy későbbi defektből származó második boxkiállás mellett a 13. helyet szerezte meg. A következő három versenyen Norris nem tudott pontokat szerezni, de az utána lévő Emilia Romagna Nagydíjon a nyolcadik helyen végzett. A nedves Török Nagydíjon Norris ötös helyezéses rácsbüntetés után a rajtrács 14. helyéről indult, és a leggyorsabb körrel a nyolcadik helyen végzett. A Bahreini Nagydíjon negyedik lett, és fontos pontokat szerzett a konstruktőri világbajnokság harmadik helyéért folytatott küzdelemben. A Sakhir Nagydíjon Norris a 10. helyen végzett. Miután az Abu-Dzabi Nagydíjon negyedik helyezést ért el, 0,25 másodperccel a pole pozíciótól, Norris ötödikként zárta a futamot, Sainz pedig a hatodik helyen végzett, és ez lehetővé tette a McLarennek, hogy az évet a harmadik helyen zárja a konstruktőri bajnokságban.


Lando Norris a mérnökeivel, miután 3. helyen végzett a 2021-es Emilia-romagnai nagydíjon

2021

Norris 2021-ben is a McLarennél versenyez és Daniel Ricciardo jött Carlos Sainz helyére (aki a Ferrarinál folytatja).

A bahreini szezonnyitón Norris a 7. helyre kvalifikálta magát, de egészen a 4. helyre jött fel a verseny végére. Csapattársa, Ricciardo a 7. helyen végzett, vagyis a McLaren 18 pontot szerzett a nyitó versenyen, ezzel a 3. helyet szerezte meg a konstruktőri ranglistán. A következő eseményen, Imolánál, Norris elég gyors volt és a 3. helyre jött volna fel a kvalifikáción, de azt a körét végül törölték, így a 7. helyen zárta a kavlifikációt. Annak ellenérem hogy a verseny esősen telt, feljött a 3. helyre, így ez lett a második dobogója Forma-1-es karrierje során. A szezon harmadik fordulójában, Portugáliában Norris a 7. helyen kvalifikált, de a versenyen az 5. helyen végzett, megtartva a harmadik helyet a pilóta bajnokságban. Spanyolországban Norris a 8. helyen végzett, és egy helyet szerzett a versenyen belül. Norris a versenyzők bajnokságában a 4. helyre esett vissza, míg a McLaren kettős ponttal a harmadik lett a konstruktőri bajnokságban. Norris úgy nyilatkozott, hogy azért estek vissza a poziciókban, mivel új első szárnyat tetszteltek.

Egyéb vállalkozások


Aarav, Ria, Lando, Steve és Niran; a Team Quadrant tagja

Norris 12 000 dollárt gyűjtött a COVID-19 Egészségügyi Világszervezet támogatására az online streaming esemény során a Twitchen. Norris 2020-ban megalapította a Team Quadrant, az eSport csapatát is, amely szintén a Youtube tartalom létrehozására és a ruházatra összpontosít.

F1-ES PÁLYAFUTÁSA RÖVIDEN: (2022-es Abu Dzabi Gp-t követően)

× Állandó rajtszám: 4
× Csapatai: McLaren-Renault (2019–2020), McLaren-Mercedes (2021-)
× Nagydíjak: 82
× VB cím: 0
× Futamgyőzelem: 0
× Dobogós helyezések: 6
× VB pontok: 428
× Pole pozíciók: 1
× Leggyorsabb körök: 5
× Első futama: 2019-es Ausztrál Nagydíj
× Első győzelem: -
× Legutóbbi győzelem: -
× 2019-es VB helyezése: 11. (49 pont)
× 2020-as VB helyezése: 9. (97 pont)
× 2021-es VB helyezése: 6. (160 pont)
× 2022-es VB helyezése: 7. (122 pont)

Írta: Rhyna & szcskristine

Utolsó frissítés: 2023.12.21. 17:05 Selz által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace