Starity

Michael Gambon

Michael Gambon Michael Gambon nemzetisége 1950. 264rajongó 24vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 99%
  • stílus: 89%
  • szimpátia: 94%
  • Születési név
  • Michael John Gambon
  • Becenév
  • Mich
  • Élt
  • 1940.10.19 – 2023.09.28.
  • Születési hely
  • Dublin, Írország
  • Foglalkozás
  • színész
  • Családi állapot
  • elvált, 3 gyermek
  • Partner
  • Philippa Hart
  • Magasság
  • 183 cm
  • Eredeti hajszín
  • barna
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Mérleg
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Twitter-oldal
  • Facebook-oldal
  • Starity RSS-csatorna
  • Kapcsolódó sztárok
  • Christina Ricci Emma Watson Joan Cusack Alan Rickman Al Pacino Christian Slater Christopher Walken Jeremy Irons Johnny Depp Robin Williams Russell Crowe Tim Roth Michael Caine Colin Firth Helen Mirren Susan Sarandon Bill Nighy Ciarán Hinds Daniel Radcliffe Tom Felton Rupert Grint Maggie Smith Patrick Dempsey Bonnie Wright Evanna Lynch Marlon Brando Alex Kingston Donald Sutherland Laurence Olivier Christopher Plummer

Michael Gambon életrajza

Korai élete

 

Michael John Gambon 1940. október 19-én született az írországi Dublin Cabra nevű külvárosában. Édesanyja, Mary (született Hoare) varrónő volt, míg édesapja, Edward Gambon mérnökként dolgozott a második világháború alatt. Apja úgy döntött, hogy London újjáépítésében keres munkát, és a család a londoni Camden kerületben lévő Mornington Crescent-be költözött, amikor Gambon hatéves volt. Apja elintézte, hogy brit állampolgárrá váljon, ami később lehetővé tette számára, hogy érdemi (és nem tiszteletbeli) lovagi címet kapjon. 

Szigorú római katolikus vallásban nevelkedett, a Somers Town-i St Aloysius Boys' School-ba járt, és ministrált az oltárnál. Ezután a Highgate-i St Aloysius' College-ba ment, amelynek egykori tanítványai közé tartozott Peter Sellers színész is. Később a kenti North End-be költözött, ahol a Crayford Secondary School-ba járt, de 15 éves korában végzettség nélkül hagyta el azt. Ezután szerszámkészítő tanoncnak állt a Vickers-Armstrong-nál. Mire 21 éves lett, már képzett mérnök-technikus volt. További egy évig megtartotta ezt az állást, és egy életre szóló szenvedélyt szerzett az antik fegyverek, órák, karórák és klasszikus autók gyűjtése iránt. 

 

 

Karrier

 

Színház

24 évesen Gambon levelet írt Micheál Mac Liammóir-nak, a dublini Gate Theatre-t vezető ír színházi impresszáriónak, és mellékelt egy önéletrajzot, amelyben leírta gazdag és teljesen képzeletbeli színházi karrierjét: felvették. 

Gambon a Gate Theatre 1962-es Othello című előadásában debütált a színpadon, a 'Második úriember' szerepében, majd európai turnéra indult.  Egy évvel később, amikor a III. Richárd nyitó monológjával szerepelt a meghallgatáson, felkeltette Laurence Olivier figyelmét, aki ígéretes színészeket toborzott az új National Theatre Company számára. Gambon-t Robert Stephens-szel, Derek Jacobi-val és Frank Finlay-vel együtt a "híres lesz" egyikeként szerződtették, és tetszőleges számú kisebb szerepet játszott, a szereposztási listákon pedig "Mike Gambon" néven szerepelt. A társulat kezdetben az Old Vic-ben lépett fel, első produkciójuk az Olivier által rendezett Hamlet volt, Peter O'Toole főszereplésével.  Gambon négy éven át számos NT-produkcióban játszott, többek között a The Recruiting Officer és Az aranybirodalom bukása (The Royal Hunt of the Sun) című darabok neves szerepeiben, William Gaskill és John Dexter rendezőkkel dolgozva. 

Három év után a The Old Vic-ben Olivier azt tanácsolta Gambon-nak, hogy szerezzen tapasztalatot a vidéki repertoárban. 1967-ben elhagyta a Nemzeti Színházat, és a Birmingham Repertory Company-hoz szerződött, ahol először próbálhatta ki az Othello (a kedvenc szerepe), a Macbeth és a Coriolanus címszerepeit. 1974-ben Eric Thompson Greenwich-ben Alan Ayckbourn The Norman Conquests című darabjában a melankolikus állatorvos szerepét adta neki. A West End-re való gyors átköltözés után komikus színészként tűnt fel, aki egy zsúfolt étkezőasztalnál guggol egy aprócska széken, és gyötrődik, ha választania kell a fekete vagy a fehér kávé között.

Visszatérve a National-hez, immár a South Bank-re, a következő fordulópontot a Peter Hall rendezésében színpadra kerülő Árulás (Betrayal) jelentette, amelyet a finomság jellemzett - egy produkciós fényképen Penelope Wilton-t öleli át érzékeny kezekkel és hosszú, karcsú ujjakkal (egy órásmester érintése). Azon kevés színészek közé tartozik, akik elsajátították a hatalmas Olivier Színház követelményeit. Ahogy Simon Callow mondta egyszer: "Gambon vaskos tüdeje és elsöprő karizmája képes egyfajta operai telt torkúságot parancsolni, amely a kemény falakon és a nagy távolságokon is diadalmaskodik".  

Gambon erőteljes hangja és jelenléte jó szolgálatot tett neki John Dexter mesteri rendezésében, Bertolt Brecht Galilei élete (The Life of Galileo) című darabjában, amelyet 1980-ban a National Theatre-ben mutatott be, és amely az első olyan Brecht-darab volt, amely népszerű sikert aratott. Hall "érzéketlennek, veszélyesnek és mérhetetlenül erősnek" nevezte, a The Sunday Times pedig "döntő lépésnek nevezte alakítását a nagy tragédia irányába... nagyszerű színészi játék", színésztársai pedig azt a ritka bókot tették neki, hogy az első estén az öltözőben megtapsolták. 

A National Theatre 1987-ben a Cottesloe Theatre-ben állította színpadra az Egy brooklyni fiú (A View from the Bridge) felújított változatát. A darabot Alan Ayckbourn rendezte, és Gambon Eddie-ként nyújtott elismert alakítást. A The Guardian szerint "Elsősorban azt mutatja, hogy Michael Gambon kezet fog a nagysággal".

Ralph Richardson a Nagy Gambon (The Great Gambon) nevet adta neki, amely elismerés megmaradt, bár Gambon ezt cirkuszi szlogenként utasítja el. De ahogy Sheridan Morley 2000-ben, Nicholas Wright Cressida című könyvének kritikájában élesen megjegyezte: "Gambon különcsége a színpadon most már kezd vetekedni nagy mentora, Richardson különcségével". Richardson-hoz hasonlóan ő is ritkán ad interjút, és több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Gambon nagyon zárkózott ember, "nem sztár", ahogy Ayckbourn nevezte. A színpadon kívül inkább távol tartja magát a rivaldafénytől. Miközben a filmvásznon is elismerést aratott, a Stratford-ban játszott.

Szerepelt még Harold Pinter Old Times című darabjában a Haymarket Theatre-ben és Ben Jonson Volpone című darabjában, valamint a brutális őrmestert alakította Pinter Mountain Language című darabjában. 1995-ben Gambon főszerepet játszott David Hare Skylight című darabjában, Lia Williams-szel, amelyet a National Theatre-ben lelkes kritikák közepette mutattak be. A darabot először a Wyndham's Theatre-hez, majd a Broadway-re vitték át, ahol négy hónapig játszották, és a színész a kimerültség állapotában maradt. "A Skylight-ot tízszer olyan nehéz volt játszani, mint bármi mást, amit valaha is csináltam" - mondta Michael Owen-nek az Evening Standard-ban. "Nagyon jól éreztem magam New York-ban, de vissza akartam térni". Gambon megkapta egyetlen Tony-díj jelölését a legjobb színészi alakításért. 

2001-ben Pinter The Caretaker című művének Patrick Marber által rendezett felújításában játszotta az általa "fizikailag visszataszítónak" nevezett Davies-t, de a próbafolyamatot szerencsétlen élményként élte meg, és úgy érezte, hogy cserbenhagyta a szerzőt. Egy évvel később Daniel Craig-gel szemben játszva egy sor klónozott fiú apját alakította Caryl Churchill A Number című darabjában a Royal Court-ban, amelyről egy fekvő pillanatról maradt meg az emlékezetében, amikor cigarettát szívott, a fényesen világító füstspirál fekete háttér előtt emelkedett fel, ezt a hatást a próbák alatt álmodta meg. 

2004-ben Gambon játszotta a főszerepet (Hamm) Samuel Beckett Endgame című poszt-apokaliptikus darabjában a londoni Albery Theatre-ben. 2005-ben végre megvalósította életre szóló ambícióját, és eljátszhatta Falstaff-ot Nicholas Hytner Nemzeti produkciójában, a IV. Henrik 1. és 2. részében, Matthew Macfadyen-nel együtt, Hal herceg szerepében. 

2006-ban Joe szerepében lépett fel Beckett Eh Joe című művében, két előadást tartva egy este a londoni Duke of York's Theatre-ben. Ugyanebben az évben Henry szerepét játszotta a Stephen Rea rendezésében készült Embers című darabban a Radio 3 számára. 2007-ben Sam volt Harold Pinter Hazatérés (The Homecoming) című darabjában a Radio 3 számára.

2008-ban Gambon Hirst szerepében tűnt fel Harold Pinter No Man's Land című darabjában a dublini Gate Theatre-ben, David Bradley-vel szemben, mint Spooner, a Rupert Goold által rendezett produkcióban, amely átkerült a londoni West End-re, a Duke of York's Theatre-be, amely szerepekért mindketten jelölést kaptak a 2009-es Laurence Olivier Award for Best Actor díjra. Pinter 2008. december 24-én bekövetkezett halála után Gambon felolvasta Hirst monológját, amelyet a drámaíró a 2008. december 31-én tartott temetésén a színpadról, valamint a temetésen és a BBC Radio 3 2009. február 22-én sugárzott Words and Music című műsorban is felolvasta a színészeknek a színpadról elmondott megemlékező beszédei során. 

2009 végén Gambonnak egészségi állapota miatt vissza kellett lépnie a The Habit of Art című darabban W. H. Auden szerepétől (helyét Richard Griffiths vette át). 2010 áprilisában Gambon ismét visszatért a dublini Gate Theatre-be, hogy Samuel Beckett Krapp's Last Tape című darabjában szerepeljen, amelyet 2010 októberében a londoni Duchess Theatre-be vittek át. 2012-ben Eileen Atkins oldalán játszott Beckett All That Fall című rádiójátékának adaptációjában. A rendező, Trevor Nunn az előadást egy rádiójáték stúdiófelvételeként állította színpadra, így a szereplők a forgatókönyvvel a kezükben léptek fel. A premier a Jermyn Street Theatre-ben volt, majd később átkerült az Arts Theatre-be. 2013 novemberében a produkciót átvitték a New York-i 59E59 Theatersbe. 2013-ban Gambon részt vett a National Theatre 50 éves jubileumi ünnepségén. 

2015 elején Gambon bejelentette, hogy mivel egyre hosszabb időbe telik számára a szöveg memorizálása, felhagy a színpadi munkával. Korábban már próbálkozott fülhallgató használatával és azzal, hogy a színházi személyzet súgja neki a szöveget, de ezt nem találta kielégítőnek.

 

Filmek, sorozatok

1965-ben Laurence Olivier Othello című filmjében debütált Maggie Smith és Derek Jacobi oldalán. Filmes debütálása után Cubby Broccoli, a James Bond producere felkérte Gambon-t, hogy 1970-ben jelentkezzen a szerepre, George Lazenby helyére. 1967-ben debütált a televízióban a BBC televíziós adaptációjában, a Much Ado About Nothing című filmben, mint a 4. számú őrszem. Olyan brit műsorokban is szerepelt, mint a Softly, Softly (1967) és a Public Eye (1968). 

1968 és 1970 között a BBC történelmi sorozatában, a The Borderers-ben szerepelt Gavin Kerr szerepében. Emellett visszatérő szerepe volt a The Challengers (1972) című kanadai sorozatban is. Szerepelt még olyan antológiás drámasorozatokban, mint a Play for Today, a Play of the Month és az ITV Playhouse. A színészkedést a Nothing But the Night (1973) és a The Beast Must Die (1974) című brit horrorfilmekben folytatta.  

1985-ben szerepelt a John Irvin rendezte Páncél mögött (Turtle Diary) című brit drámafilmben, amelynek forgatókönyvét Harold Pinter adaptálta. A film főszereplői Glenda Jackson és Ben Kingsley voltak. Rögös külseje hamarosan karakterszínésszé tette. Dennis Potter 1986-os Az éneklő detektív (The Singing Detective) című filmjének főszerepéért elnyerte első legjobb színésznek járó BAFTA-díját. 

1989-ben Gambon szerepelt Peter Greenaway A szakács, a tolvaj, a feleség és a szeretője (The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover) című filmjében, amelyben Helen Mirren is játszott. 1991-ben Tommy Hanbury szerepét játszotta az ITV Minder című sorozatának "Look Who's Coming To Pinner" című epizódjában. Szintén 1991-ben Don Faranzano karakterét alakította a Négykezes géppisztolyra (Mobsters) című filmben. 1992 és 1993 között Jules Maigret nyomozót alakította Georges Simenon tizenkét könyvének ITV-adaptációjában. Az 1995-ös A Széljárta Fűzfa meséi (The Wind in the Willows) és az 1996-os Téli mese (The Willows in Winter) című mesefilmekben Borz hangját kölcsönözte.

1997-ben Fjodor Dosztojevszkijt alakította Makk Károly magyar rendező A játékos (The Gambler) című filmjében, amely Dosztojevszkij A játékos című novellájának megírásáról szól. Az 1990-es években ezek mellett még olyan filmekben szerepelt, mint Barry Levinson Játékszerek (Toys; 1992) című fantasy-vígjátéka, a Pogánytánc (Dancing at Lughnasa; 1998), a Doktor zsiványok (Plunkett & Macleane; 1998) című akciófilm, Michael Mann A bennfentes (The Insider; 1999) című politikai drámája és Tim Burton Az Álmosvölgy legendája (Sleepy Hollow; 1999) című gótikus horrorfilmje. 

Szerepelt a BBC Édesek és mostohák (Wives and Daughters; 1999) című sorozatában is, amely Elizabeth Gaskell azonos című viktoriánus regénye alapján készült. Ő alakította Hamley-t, és megszerezte második BAFTA-díj jelölését és győzelmét a legjobb színész kategóriában. Gambon szerepelt Samuel Beckett Endgame című művének televíziós adaptációjában (2001), és a Titokzatos idegenek (Perfect Strangers; 2001) című filmben is megmutatta tehetségét a vígjátékokhoz. 

Gambon játszotta Lyndon B. Johnson elnököt a Háború a háborúról (Path to War) című televíziós filmben. Az alakításáról a The Washington Post így írt: "Gambon teljes mértékben megfelel annak a feladatnak, hogy egy életnagyságú ikont fájdalmasan - és végül tehetetlenül - emberinek tűnjön. Ez az alakítás tűz és kénkő."  Alakításáért jelölték a legjobb minisorozat vagy film színészének járó Emmy-díjra és a legjobb televíziós minisorozat vagy filmszínésznek járó Golden Globe-díjra. 

A 2000-es években Gambon több filmben is szerepelt, köztük Robert Altman Gosford Park című krimijében. 2003-ban Robert Duvall és Kevin Costner oldalán a főgonoszt alakította a Fegyvertársak (Open Range) című westernfilmben. 2004-ben öt filmben szerepelt, köztük Wes Anderson Édes vízi élet (The Life Aquatic with Steve Zissou) című kultikus vígjátékában, a Torta (Layer Cake) című brit gengszterfilmben és a Csodálatos Júlia (Being Julia) című színházi drámában.  

2006-ban Gambon Michael Apted A szabadság himnusza (Amazing Grace) című történelmi drámájában tűnt fel Ioan Gruffudd, Romola Garai, Benedict Cumberbatch, Albert Finney, Rufus Sewell mellett. A film William Wilberforce-ra összpontosít, aki a rabszolga-kereskedelem elleni kampányt vezette a Brit Birodalomban. A film a Rotten Tomatoes szerint Certified Fresh, a kritikusok egyöntetűen úgy jellemezték a filmet, mint "a kvintesszenciális történelmi életrajzi film: tekintélyes, nemes, és rengeteg villanyos alakítással."  2007-ben főszerepet játszott a BBC Mrs Gaskell Cranford regényei alapján készült Cranford című ötrészes adaptációjában Judi Dench, és Imelda Staunton mellett, valamint Stephen Poliakoff A titkok háza (Joe's Palace) című filmjében. 

A legismertebb szerepe talán Albus Dumbledore, a Roxfort igazgatója J. K. Rowling franchise-jának harmadik részében, a Harry Potter és az azkabani fogoly (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) című filmben, amelyben Richard Harris halála után vette át a szerepet. Gambon újra eljátszotta Dumbledore szerepét a Harry Potter és a tűz serlege (Harry Potter and the Goblet of Fire) című filmben, amelyet 2005 novemberében mutattak be az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban. Az ötödik filmben, a 2007-es Harry Potter és a Főnix rendjében (Harry Potter and the Order of the Phoenix), valamint a hatodik filmben, a Harry Potter és a félvér hercegben (Harry Potter and the Half-Blood Prince) ismét visszatért a szerephez. Feltűnt a hetedik és egyben utolsó filmben; Harry Potter és a Halál ereklyéi első és második részében (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 & Part 2), amely két részben jelent meg 2010-ben és 2011-ben. Gambon egy újságírónak azt mondta, hogy amikor Dumbledore-t alakítja, "nem kell senkit sem igazán eljátszania. Csak felragasztok egy szakállat és eljátszom magamat, szóval nem nagy kunszt. Soha nem lazítok egy szerepben - minden szerep, amit játszom, csak a saját személyiségem egy változata. Igazából egyáltalán nem vagyok karakterszínész"." 

2009-ben szerepelt Jane Austen híres, fékezhetetlen Emma című művének televíziós adaptációjában, egy négyórás minisorozatban, amelyet 2009 októberében mutattak be a BBC One-on, Romola Garai főszereplésével. Ő játszotta Mr. Woodhouse-t, amiért 2010-ben Primetime Emmy-díjra jelölték a Minisorozat vagy film kiemelkedő mellékszereplője kategóriában. 2010-ben Gambon szerepelt Tom Hooper A király beszéde (The King's Speech) című történelmi drámájában, mint V. György király, Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter és Guy Pearce mellett. A film 2011-ben 12 Oscar-jelölést kapott, többet, mint bármely más film abban az évben. A film négy Oscart nyert, köztük a legjobb film, rendező, színész és adaptált forgatókönyv kategóriában. Latható volt a Ki vagy, Doki? (Doctor Who) 2010-es karácsonyi különkiadásában.  

A 2010-es években szinkronmunkáiról is ismert. A Kröd Mändoon (Kröd Mändoon and the Flaming Sword of Fire) brit változatának ő volt a narrátora. 2012-ben szerepet kapott Dustin Hoffman rendezői debütálásában, a Ronald Harwood azonos című színdarabja alapján készült Kvartett - A nagy négyesben (Quartet), amelyben Maggie Smith, Tom Courtenay, Billy Connolly és Pauline Collins játszott. A filmet a 2012-es Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon mutatták be, és kedvező kritikákat kapott. A Rotten Tomatoes kritika-gyűjtő weboldal 80%-os tetszésnyilvánításról számolt be, a konszenzus szerint: "Édes, szelíd és kiszámítható a végletekig, de Dustin Hoffman szeretetteljes rendezése és a tehetséges színészek kedves bája miatt a Kvartett - A nagy négyesnek túl nehéz ellenállni". 

2012-ben Gambon emellett a Luck című HBO lóversenydrámában is együtt dolgozott Dustin Hoffman-nal, de a produkciót 2012 márciusában töröltek, miután három ló elpusztult a forgatáson. 2013-ban Gambon adta a hangját a The Elder Scrolls Online című MMORPG videójáték A Próféta nevű karakterének. Gambon a pingvinekkel együtt a Guinness-reklámok szinkronhangja volt. 

Gambon részt vett a National Theatre Live: 50 Years On Stage (2013) című produkcióban, amely a Nemzeti Színház 50. évfordulójának megünneplésének része volt. Az előadás dokumentumfilmes felvételekkel átszőtt élő előadásokat és archív felvételeket tartalmazott a Nemzeti Színház eredeti produkcióinak élő előadásaiból. Gambon Derek Jacobi mellett Harold Pinter No Man's Land című darabjából adott élő előadást. A következő évben megkapta Howard Mollison szerepét J. K. Rowling Átmeneti üresedés (The Casual Vacancy) című bestsellerének adaptációjában. A BBC One minisorozat, amelyet az HBO-val közösen készítettek, három egyórás részből áll. A forgatás 2014. július 7-én kezdődött Délnyugat-Angliában. 

2015-ben és 2018-ban Gambon Henry Tyson-ként szerepelt a Sky Atlantic Fortitude című sorozatának első és harmadik szériájában. 2016-ban Gambon volt a narrátora a Coen-fivérek Ave, Cézár! (Hail, Caesar!) című hollywoodi vígjátékának, amely az 1950-es évek hollywoodi filmiparát szatirizálta, és amelyben olyan színészek játszottak, mint Josh Brolin, George Clooney, Alden Ehrenreich, Ralph Fiennes, Jonah Hill, Scarlett Johansson, Frances McDormand, Tilda Swinton és Channing Tatum. A filmet a kritikusok kedvezően fogadták, a Rotten Tomatoes-on 86%-os tetszési indexet ért el, és a kritikusok szerint: "A korhű részletekkel teli és tökéletes szereposztással rendelkező Ave, Cézár! a Coen-fivérek egy kellemesen könnyed szerelmes levelet írtak a háború utáni Hollywoodnak." A film Oscar-díjra is jelölték a díszlettervezésért.  

Bill Nighy, Toby Jones és Catherine Zeta-Jones mellett szerepet kapott Az ükhadsereg (Dad's Army) című 2016-os háborús vígjátékban, amely az azonos című televíziós sitcom alapján készült. Gambon a Paddington-filmekben (2014, 2018) Pastuzo bácsi szinkronhangjaként is közreműködött.  2017-ben megkapta Lord Salisbury szerepét a Viktória királynő és Abdul (Victoria & Abdul) című filmben, illetve Arthur-ként látható volt a Kingsman: Az Aranykörben (Kingsman: The Golden Circle)

2018 márciusában bejelentették, hogy Gambon a Breeders című vígjátéksorozatban fog szerepelni. 2019 áprilisában azonban arról számoltak be, hogy kilépett a sorozatból, mivel memóriazavarai miatt nehezen jegyzi meg a szöveget.  2019-ben szerepelt a Judy Garlandról szóló Judy című életrajzi filmben, amelyben Renée Zellweger, Rufus Sewell, Finn Wittrock és Jessie Buckley játszott.  Ugyanebben az évben Gambon szerepelt Adrian Shergold Cordelia című korabeli thrillerében, Johnny Flynn és Catherine McCormack oldalán. 2019 óta nem vállalt szerepet. 

 

Díjak és jelölések

 

1979 - Olivier-díj - Az év legjobb színésze új darabban - jelölt - Árulás 

1980 - Olivier-díj - Legjobb színész egy felújításban - jelölt - Galilei élete 

1983 - Olivier-díj - Legjobb színész új darabban - jelölt - Tales from Hollywood 

1986 - Olivier-díj - Legjobb vígjátéki alakítás - nyert - Kisvárosi komédia

1987 - BAFTA-díj - Legjobb színész - nyert - Az éneklő detektív  

1988 - Olivier-díj - Legjobb színész - nyert - Egy brooklyni fiú 

1990 - Olivier-díj - Legjobb vígjátéki alakítás - nyert - A pillanat embere 

1997 - Olivier-díj - Legjobb színész - jelölt - Skylight 

1997 - Tony-díj - Legjobb színész egy színdarabban - jelölt - Skylight  

1998 - Olivier-díj - Legjobb színész - jelölt - Tom and Clem 

1999 - Olivier-díj - Legjobb színész - jelölt - The Unexpected Man

2000 - BAFTA-díj - Legjobb színész - nyert - Édesek és mostohák  

2001 - BAFTA-díj - Legjobb színész - nyert - A hosszúsági fok 

2001 - Olivier-díj - Legjobb színész - jelölt - The Caretaker 

2001 - SAG-díj - Legjobb szereplőgárda - nyert - Gosford Park

2002 - BAFTA-díj - Legjobb színész - nyert - Titokzatos idegenek   

2002 - Golden Globe-díj - Legjobb színész minisorozatban vagy tévéfilmben - jelölt - Háború a háborúról 

2002 - Emmy-díj - Legjobb férfi mellékszereplő televíziós minisorozat vagy tévéfilm kategóriában - jelölt - Háború a háborúról  

2003 - Olivier-díj - Legjobb színész - jelölt - A Number 

2005 - Olivier-díj - Legjobb színész - jelölt - Endgame 

2009 - Olivier-díj - Legjobb színész - jelölt - No Man's Land 

2010 - Emmy-díj -  Legjobb férfi mellékszereplő televíziós minisorozat vagy tévéfilm kategóriában  - jelölt - Emma

2010 - SAG-díj - Legjobb szereplőgárda - nyert - A király beszéde 

 

Magánélete

 

Gambon 1962-ben, 22 évesen vette feleségül Anne Miller matematikust. A magánéletének védelméről ismert férfi egyszer egy újságíró feleségére vonatkozó kérdésére azt válaszolta: "Milyen feleség?". A házaspár a kenti Gravesend-ben élt. Egy fiuk született, Fergus, aki később kerámia szakértő lett a BBC Antiques Roadshow című sorozatában.

Gambon a 2001-es Gosford Park című film forgatásán a nála 25 évvel fiatalabb Philippa Hart-ot hozta magával a forgatásra, és barátnőjeként mutatta be a színésztársainak. Amikor viszonyuk 2002-ben nyilvánosságra került, Gambon elköltözött a feleségével közös otthonából. Hart-tal 2000 óta van együtt, amikor együtt dolgoztak a Channel 4 Longitude című sorozatában. 2007 februárjában kiderült, hogy Hart terhes Gambon gyermekével, és egy Thomas nevű fiúnak adott életet. 2009. június 22-én Hart életet adott Gambon harmadik gyermekének, William-nek.

 

Az 1998-as újévi kitüntetéseken Gambon-t a színházi életben nyújtott szolgálataiért lovaggá ütötték. 1998. július 17-én Károly herceg a Buckingham-palotában adta át a kitüntetést.

Gambon képzett magánpilóta. Az autók iránti szeretete vezetett ahhoz, hogy 2002 decemberében a BBC Top Gear című sorozatában szerepelt. A Suzuki Liana-val olyan agresszíven versenyzett, hogy az utolsó kanyarban két keréken ment körbe. A Top Gear tesztpálya utolsó kanyarját az ő tiszteletére nevezték el "Gambon Corner"-nek vagy egyszerűen "Gambon"-nak. 2006. június 4-én ismét szerepelt a műsorban, és a Chevrolet Lacetti-vel 1:50,3 perces időt ért el, ami jelentős javulás volt a korábbi 1:55-ös időhöz képest. Másodszor is lecsípte a névadó kanyarját, és amikor Jeremy Clarkson megkérdezte, hogy miért, így válaszolt: "Nem tudom, egyszerűen nem szeretem".    

 

2023. szeptember 28-án, 82 éves korában, tüdőgyulladásban hunyt el a kórházban. 

 

Az életrajzot a Wikipédia és egyéb portálok írásai alapján fordította és fogalmazta: Lil98
A szöveg részben vagy egészben való másolása a szerző megkérdezése nélkül tilos! 

1965 - Othello - szenátor, katona, Cypriot

1967 - Softly Softly - Pete Lucas (1 epizód)

1967 - Much Ado About Nothing - őrszem 

1968 - Public Eye - P.C. Thwaites (1 epizód)

1969 - Fraud Squad - Rex Lucien (1 epizód)

 

1968-1970 - The Borderers - Gavin Ker (26 epizód)

1970 - Confession - Mr. Tennent (1 epizód)

1971 - Eyeless in Gaza - Mark Staithes (5 epizód)

1972 - The Challengers - John Killane (5 epizód)

1972 - The Man Outside - Ralph Kenward (1 epizód)

1972 - Kate - Edward (1 epizód)

1972 - Softly Softly: Task Force - Cranley (1 epizód)

1973 - Nothing But the Night - Grant nyomozó

1973 - Love Story - Paul (1 epizód)

1973 - Menace - Ellis (1 epizód)

1973 - A Picture of Katherine Mansfield - Harry (1 epizód)

1973 - Special Branch - Herr Müller (1 epizód)

1973 - Arthur of the Britons - Roland (1 epizód)

1973 - Six Days of Justice - Mr. Golding (1 epizód)

1973 - ITV Saturday Night Theatre - Kevin testvér (1 epizód)

1973 - Orson Welles' Great Mysteries - Rolfe őrnagy

1974 - Zodiac - Reuben Keiser (1 epizód)

1974 - Second City Firsts - John (1 epizód)

1974 - The Beast Must Die - Jan 

1974 - Masquerade - Stewart (1 epizód)

1975 - The Secret Agent - Tom Ossipon 

1976 - Centre Play - Duncan Harrison (1 epizód)

1976 - ITV Sunday Night Drama - Adam (1 epizód)

1972-1976 - Play for Today - Max; Piers; Robin (3 epizód)

1977 - The Sunday Drama - David Patton (1 epizód)

1977 - Chalk and Cheese - ?

1967-1978 - BBC Play of the Month - több karakter (4 epizód)

1978 - Play for Love - John (1 epizód)

1978 - Premiere - Kenny (1 epizód)

1977-1979 - The Other One - Brian Bryant (13 epizód)

 

1980 - Meghökkentő mesék / Tales of the Unexpected - Andrew (1 epizód)

1982 - La ronde - a férj

1982 - ITV Playhouse - Charles Battle (1 epizód)

1985 - Oscar - Oscar Wilde (3 epizód)

1985 - Tropical Moon Over Dorking - Bill 

1985 - The Holy Experiment - Don Pedro de Miura 

1985 - Páncél mögött / Turtle Diary - George Fairbairn 

1985 - Absurd Person Singular - Geoffrey Jackson 

1986 - Az éneklő detektív / The Singing Detective - Philip Marlow (6 epizód)

1987 - Bergerac - Jarvis McLeod (1 epizód)

1987 - Theatre Night - Manders tiszteletes (1 epizód)

1988 - Paris by Night - Gerald Paige 

1988 - Az utolsó majomember / Missing Link - narrátor

1988 - Mountain Language - őrnagy

1989 - Hódító PC-ABC / The Rachel Papers - Dr. Knowd 

1989 - The Jim Henson Hour - Ultragorgon (1 epizód, hang)

1989 - A szakács, a tolvaj, a feleség és a szeretője / The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover - Albert 

1989 - Forrongó évszak / A Dry White Season - Magisztrátus 

1989 - About Face - Trevor (1 epizód)

1989 -The Heat of the Day - Harrison 

 

1990 - Blood Royal: William the Conqueror - William I 

1991 - The Storyteller: Greek Myths - A Mesélő (4 epizód)

1991 - Négykezes géppisztolyra / Mobsters - Don Faranzano 

1991 - Minder - Tommy Hambury (1 epizód)

1992 - Játékszerek / Toys - Leland Zevo altábornok 

1992-1993 - Maigret - Jules Maigret főfelügyelő (12 epizód)

1993 - Performance  - Archie Rice (1 epizód)

1993 - Mama's Back - Ian Hamilton 

1994 - Tiszta őrület / Clean Slate - Cornell 

1994 - Magánórák / The Browning Version - Dr. Frobisher 

1994 - Faith - Peter John Moreton (4 epizód)

1994 - A Man of No Importance - Ivor J. Carney 

1994 - Az utolsó igaz harcos / Squanto: A Warrior's Tale - Sir George 

1995 - Semmi személyes / Nothing Personal - Leonard 

1995 - Kettős halál / Two Deaths - Daniel Pavenic 

1995 - Ártatlan álom / The Innocent Sleep - Matheson főfelügyelő

1995 - Pekingi kapcsolat / Bullet to Beijing - Alex 

1995 - A Széljárta Fűzfa meséi / The Wind in the Willows - Borz (hang)

1996 - Éjféli ügynök / Midnight in Saint Petersburg - Alex 

1996 - A gonosz csábítása / Mary Reilly - Mary édesapja

1996 - Sámson és Delila / Samson and Delilah - Re Hamun 

1996 - Téli mese /  The Willows in Winter - Borz (hang)

1997 - A galamb szárnyai / The Wings of the Dove - Kate édesapja

1997 - A játékos / The Gambler - Fyodor Dostoyevsky 

1998 - Pogánytánc / Dancing at Lughnasa - Jack Mundy atya

1999 - Doktor zsiványok / Plunkett & Macleane - Lord Gibson 

1999 - Az utolsó ősz / The Last September - Sir Richard Naylor 

1999 - A majmok kastélya / Le château des singes - Martin mester (hang)

1999 - A bennfentes / The Insider - Thomas Sandefur 

1999 - Az Álmosvölgy legendája / Sleepy Hollow - Baltus Van Tassel 

1999 - Édesek és mostohák / Wives and Daughters - Hamley (4 epizód)

1999 - Dead on Time - Maurice 

 

2000 - A hosszúsági fok /  Longitude - John Harrison 

2000 - Endgame - Hamm 

2001 - Shackleton's Antarctic Adventure - Sir Ernest Shackleton (hang)

2001 - Titokzatos idegenek / Perfect Strangers - Raymond (3 epizód)

2001 - Magas sarok, alvilág / High Heels and Low Lifes - Kerrigan 

2001 - Karácsonyi ének / Christmas Carol: The Movie - Idei Karácsony Szelleme (hang)

2001 - Gosford Park - William McCordle 

2001 - Charlotte Gray - Levade 

2002 - Ali G Indahouse - miniszterelnök

2002 - Háború a háborúról / Path to War - Lyndon Johnson 

2002 - Gosford Park: Deleted Scenes - William McCordle 

2003 - Az elfelejtett herceg / The Lost Prince - Edward VII 

2003 - A nagy alakítás / The Actors - Barreller 

2003 - Standing Room Only - Larry 

2003 - Fegyvertársak / Open Range - Denton Baxter 

2003 - Little Wolf's Book of Badness - Bigbad nagybácsi

2003 - Sylvia - Thomas professzor

2003 - Ghost Hunter - Hawksmoor (videójáték, hang)

2003 - Angyalok Amerikában / Angels in America - Walter elődje 

2004 - Sky kapitány és a holnap világa / Sky Captain and the World of Tomorrow - Paley 

2004 - Harry Potter és az azkabani fogoly / Harry Potter and the Prisoner of Azkaban - Albus Dumbledore 

2004 - Csodálatos Júlia / Being Julia - Jimmie Langton 

2004 - Torta / Layer Cake - Eddie Temple 

2004 - Édes vízi élet / The Life Aquatic with Steve Zissou - Oseary Drakoulias 

2005 - Harry Potter és a tűz serlege / Harry Potter and the Goblet of Fire - Albus Dumbledore 

2006 - Ómen / The Omen - Bugenhagen 

2006 - A szabadság himnusza / Amazing Grace - Lord Charles Fox 

2006 - John Duffy's Brother - narrátor

2006 - Az ügynökség / The Good Shepherd - Dr. Fredericks 

2007 - Az álomnő / The Good Night - Alan Weigert 

2007 - Celebration - Lambert 

2007 - The Alps - narrátor

2007 - A pék / The Baker - Leo 

2007 - Harry Potter és a Főnix rendje / Harry Potter and the Order of the Phoenix - Albus Dumbledore 

2007 - A titkok háza / Joe's Palace - Elliot Graham 

2007 - Cranford - Thomas Holbrook (2 epizód)

2008 - Utolsó látogatás / Brideshead Revisited - Lord Marchmain 

2009 - Kröd Mändoon / Kröd Mändoon and the Flaming Sword of Fire - narrátor (1 epizód)

2009 - Harry Potter és a félvér herceg / Harry Potter and the Half-Blood Prince - Albus Dumbledore 

2009 - A fantasztikus Róka úr / Fantastic Mr. Fox - Franklin Bean (hang)

2009 - Emma - Mr. Woodhouse (4 epizód)

 

2010 - Éli könyve / The Book of Eli - George 

2010 - Harry Potter and the Forbidden Journey - Albus Dumbledore 

2010 - A király beszéde / The King's Speech - George V 

2010 - Harry Potter és a Halál ereklyéi 1. rész / Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 - Albus Dumbledore 

2010 - Children in Need - Kazran Sardick (1 epizód)

2010 - Ki vagy, Doki? / Doctor Who - Elliot Sardick; Kazran Sardick (1 epizód)

2011 - Comic Relief: Uptown Downstairs Abbey - narrátor

2011 - Nyolcadik oldal / Page Eight - Benedict Baron 

2011 - Harry Potter és a Halál ereklyéi 2. rész / Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 - Albus Dumbledore 

2012 - Befutó / Luck - Michael (5 epizód)

2012 - Kvartett - A nagy négyes / Quartet - Cedric Livingstone 

2012 - A múlt árnyékában / Restless - Lord Romer 

2013 - National Theatre Live: 50 Years on Stage - Hirst 

2013 - Lucan - John Burke (1 epizód)

2013 - Quartet: Deleted Scenes - Cedric Livingston 

2014 - Quirke - Garret Griffin (3 epizód)

2014 - The Elder Scrolls Online - A Próféta (videójáték, hang)

2014 - Common - Judge / Bíró

2014 - Paddington - Pastuzo nagybácsi (hang)

2014 - On Angel Wings - nagypapa

2015 - Átmeneti üresedés / The Casual Vacancy - Howard Mollison (3 epizód)

2016 - The Nightmare Worlds of H.G. Wells - Egbert Elvesham (1 epizód)

2016 - Ave, Cézár! / Hail, Caesar! - narrátor

2016 - Az ükhadsereg / Dad's Army - Godfrey 

2016 - Churchill's Secret - Winston Churchill 

2016 - Hollow Crown - Koronák harca / The Hollow Crown - Mortimer (1 epizód)

2017 - Az alkirály háza / Viceroy's House - Lord Lionel 'Pug' Ismay 

2017 - Pszichiáter a világ ellen / Mad to Be Normal - Sydney Kotok 

2017 - The Elder Scrolls Online: Morrowind - A Próféta (videójáték, hang)

2017 - Fearless - Sir Alastair McKinnon (6 epizód) 

2017 - Viktória királynő és Abdul / Victoria & Abdul - Lord Salisbury 

2017 - Kingsman: Az Aranykör / Kingsman: The Golden Circle - Arthur 

2017 - Paddington 2 - Pastuzo nagybácsi (hang) 

2017 - Little Women - Mr. Laurence (3 epizód)

2018 - Harry Potter: Hogwarts Mystery - Albus Dumbledore (videójáték, hang)

2018 - The Last Witness - Frank Hamilton 

2018 - Citizen Lane - Lord Ardilaun 

2018 - The Death & Life of John F. Donovan - férfi az étteremben

2018 - A tolvajok királya / King of Thieves - Billy 'The Fish' Lincoln 

2018 - Johnny English újra lecsap / Johnny English Strikes Again - Agent Five (Ötös Ügynök)

2015-2018 - Fortitude - Henry Tyson (10 epizód)

2019 - Judy - Bernard Delfont 

2019 - Cordelia - Moses 

Utolsó frissítés: 2024.03.13. 20:08 Astelia által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace