Starity

Neil Gaiman

Neil Gaiman Neil Gaiman nemzetisége 10355. 15rajongó 1vélemény
  • Értékelés
  • tehetség: 100%
  • stílus: 100%
  • szimpátia: 100%
  • Születési név
  • Neil Richard Gaiman
  • Születési idő
  • 1960. november 10.
  • Születési hely
  • Portchester, Anglia
  • Foglalkozás
  • író, forgatókönyvíró, szinkronszínész
  • Családi állapot
  • nős, 4 gyermek
  • Partner
  • Amanda Palmer
  • Magasság
  • 180 cm
  • Eredeti hajszín
  • barna
  • Szemszín
  • barna
  • Csillagjegy
  • Skorpió
  • Linkek
  • IMDB-adatlap
  • Hivatalos weblap
  • Twitter-oldal
  • Starity RSS-csatorna

Neil Gaiman életrajza

KEZDETEK
Neil Richard Gaiman néven látta meg a napvilágot 1960. november 10-én, Portchester-ben, Angliában. Angol író, forgatókönyvíró és szinkronszínész. Családja lengyel-zsidó, illetve egyéb kelet-európai-zsidó származású. Dédapja még 1914 előtt emigrált az Egyesült Királyságba, végül pedig Portsmouth-ban telepedett le, ahol létrehozott egy élelmiszerbolt láncot. Neil édesapja David Bernard Gaiman ebben az áruházláncban dolgozott, édesanyja, Sheila Gaiman pedig gyógyszerész volt. Két fiatalabb lánytestvére van, Claire és Lizzy. Neil születése után Portchesterben éltek, majd később West Sussex-be költöztek, ahol szülei a dianetika (igen elterjedt, bár gyakorta támadott vallás) tanulmányozásába fogtak a Saint Hill Manor szcientológia központban, de továbbra is szoros kapcsolatban maradtak a zsidó vallással. Neil egyik húga később azt nyilatkozta, hogy eléggé zavarba ejtő volt, amikor az emberek gyermekként a vallásáról kérdezték. Ő azt mondaná magáról, hogy zsidó szcientológus. Gaiman viszont saját állítása szerint nem szcientológus. Gaiman már négy éves korára tudott olvasni. Erről így nyilatkozott:

"Az olvasás örömet okozott. Az iskolában nagyon jó voltam a legtöbb tárgyban, és nem azért, mert különleges adottságaim voltak, hanem azért, mert általában a tanév első napján megkaptuk a tankönyveket és én elolvastam őket - vagyis tudtam, mikor mi jön, mert már elolvastam."

Egy mű, ami igazán mély benyomást tett rá, J. R. R. Tolkien A Gyűrűk Ura című könyve volt az iskolai könyvtárban, bár a trilógiának csak az első két része volt meg. Állandóan kivette és elolvasta őket. Később, amikor elnyerte az iskola angol díját és olvasási díját, végre meg tudta venni a harmadik részt is. Hetedik születésnapjára megkapta C. S. Lewis Narnia krónikái című könyvsorozatát. Később úgy emlékezett vissza, csodálta az írót az olvasóhoz intézett zárójeles megjegyzései miatt, melyekkel szinte beszélgetett olvasójával. Azt gondolta: „Ó, Istenem, ez nagyon jó! Én is ezt akarom csinálni! Amikor író leszek, én is használni szeretném ezt a zárójeles megoldást. Tetszett a zárójelbe tett dolgok ereje.” Másik gyermekkori kedvence volt Lewis Carroll Alice Csodaországban című meséje, melyet örök kedvencének nevezett. „Az Alice olyan alapolvasmány volt, melyet már kívülről tudtam.”
Az iskolai tanulmányait több iskolában végezte el, tanult például a Fonthill School in East Grinstead-ben, az Ardingly College-ben (1970-1974), valamint a Whitgift School in Croydon-ban is (1974-1977).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÚJSÁGÍRÁS, KORAI ÍRÁSOK ÉS IRODALMI HATÁSOK
Neil 19 éves volt, mikor felkereste a híres sci-fi írót R. A. Lafferty-t, hogy tanácsokat kérjen tőle az írással kapcsolatban. R. A. Lafferty küldött is neki egy bátorító és irodalmi tanácsokban gazdag levelet. Gaiman egyszer azt nyilatkozta, hogy Roger Zelazny volt az a szerző, aki a legjobban befolyásolta őt és ez megmutatkozik az írásaiban is. Mellette még Moorcock, Ellison, Samuel R. Delany, Angela Carter, Lafferty és Le Guin is nagy hatással voltak rá. Az 1980-as évek elején Neil újságírással kezdett el foglalkozni, illetve több interjút készített, könyveket írt, valamint számos kapcsolatot épített ki, hogy egyszer ezek segítségével megjelentethesse a műveit. 1984 májusában megjelent egy műve az Imagine magazinban, mégpedig a "Featherquest" című fantasy történet. Még 1984-ben egy napon, mikor a Victoria állomáson várt egy vonatot, észrevette az Alan Moore által írt Swamp Thing című mű másolatát, és elolvasta. Moore friss és erőteljes szemléletmódja nagy hatással volt rá.

Még ugyanebben az évben megjelent az első könyve is, ami a Duran Duran című zenekar életrajzi könyve volt, valamint egy Kim Newmannal közösen írt könyv is megjelent, ami a "Ghastly Beyond Belief" címet kapta. Később Neil úgy gondolta, hogy a könyv borzasztóan sikerült és elment, hogy lemodjon a könyvre vonatkozó jogairól, ám ekkor megtudta, hogy a kiadó csődbe ment. Ekkoriban Neil számos interjút és cikket készített a British magazin számára. Néha álnéven jelentette meg a cikkeit, ilyen álnév volt a Gerry Musgrave, valamint a Richard Grey is. 1987-ben úgy döntött, hogy befejezi az újságírói karrierjét. 1990-ben megjelent az első komolyabb könyve, amit Terry Pratchett-el közösen írt meg, a könyv a "Good Omens" (Elveszett proféciák) címet kapta.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KÉPREGÉNYEK
Miután jó barátságot kötött Alan Moore képregényíróval, Neil képregényeket kezdett el írni. Folytatta a "Miracleman" című sorozatot, miután azt Moore abbahagyta. A sorozat több számámban is együtt dolgozott Mark Buckinghammal. Ezt követően a képregény kiadója az Eclipse Comics csődbe ment, így a sorozat befelyezetlen maradt. Első saját kiadott képregénye a négyrészes rövid "Future Shocks" képregény volt. Ezt követően három grafikus regényt írt a barátjával Dave McKeannel, amik a "Violent Cases", a "Signal to Noise", és a "The Tragical Comedy or Comical Tragedy of Mr. Punch" címet kapták. 1987-ben a DC Comics-nál kezdett el dolgozni és megjelentette a korlátozott számú "Black Orchid" című sorozatát. Később Karen Berger lett a DC Comics Vetigójának a vezetője, aki elolvasta a Black Orchid-ot és felkérte Gaiman-t, hogy írjon egy új karakterről, a "The Sandman"-ról. A sorozat 1989 januárjában kezdődött és 1996 márciusában zárult le. A Sandman nyolcadik számában Gaiman és Mike Dringenberg bemutatta a Death nevű karaktert, Dream nagyobb testvérét, aki olyan népszerűvé vállt, mint a sorozat címszereplője. A róla készült képregénysorozat 1993-ban került bemutatásra és 75 száma, valamint 7 rövid különkiadása jelent meg. Ez a sorozat hatalmas sikert aratott és olyan művészek is közreműködtek benne, mint Sam Kieth, Mike Dringenberg, Jill Thompson, Shawn McManus, Marc Hempel és Michael Zulli. Gaiman műveit később megdöbbentőnek nevezték és azt állították, hogy a képregényeiben olyan fantasy, horror és groteszk humor elemek keverednek, amit ez a műfaj még nem látott. Minden kéregénye rendkívüli siker lett.

Ezt követően Gaiman és Jamie Delano a "Swamp Thing" című képregénysorozat társszerzői lettek. 1989-ben két történetet is írt a DC's Secret Origins című sorozatába. 2000-ben megjelent a "Green Lantern / Superman: Legend of the Green Flame" című képregény, amit eredetileg 1989-ben az Action Comics Weekly-nek írt. 1990-ben megírt egy négy részből álló minisorozatot, ami a "The Books of Magic" címet kapta. A történet egy angol tinédzserről szól, aki felfedezi, hogy ő egy hatalmas varázsló. Ezt sokan a Harry Potter előzményének tartják. Ezt követően készített egy "Sweeney Todd" adaptációt is. Később Gaiman két sorozatot is írt a Marvel Comics-ra. Az egyik a "Marvel 1602", a másik pedig a "The Eternals". 2009-ben Gaiman egy két részből álló Batman történetet is írt a DC Comics-nak. Ezután hozzájárult egy tizenkétrészes "Metamorpho" sorozathoz, amelyet Mike Allred készített a Wednesday Comics számára. 2013 októberében a DC Comics kiadta a "The Sandman: Overture" című művet. Gaiman megalkotott egy Angela nevű karaktert, amit először 2013-ban írtak bele az Age of Ultron miniseries egyik kiadásába.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NOVELLÁK
1990-ben Neil és Terry Pratchett megjelentettek egy közös regényt, ami a "Good Omens" (Elveszett próféciák ) címet kapta. 1996-ban megjelent a "Neverwhere" (Sosehol) című novellája. A regényt egy televíziós sorozat formájában is kiadták, de elég sok változtatással. Azóta Gaiman kétszer is átdolgozta ezt a művet. 1998-ban megjelent a "Smoke and Mirrors" (Tükör és füst) című regénye. 1999-ben megjelent a nagysikerű "Stardust" (Csillagpor) című fantasy regénye. A könyvet hagyományos és illusztrált változatban is kiadták. A regényt nagymértékben befolyásolta a viktoriánus kultura. A könyv története: "Falva falva egy aprócska település Angliában. Arról a falról kapta a nevét, amely a falu határában húzódik, és elválasztja az emberi világot a varázslatok birodalmától. Egy hűvös októberi estén a fiatal Tristran Thorn hullócsillagot lát a falon túl a földre zuhanni, és hogy elnyerje a gyönyörűséges Victoria kezét, megígéri a lánynak: elhozza neki a lehullott csillagot. Tristran elindul hát élete nagy kalandjára a falon túli varázslatos világba, amelyet a legfurcsább teremtmények és soha nem látott lények népesítenek be. Hűséges társak, halálos ellenségek várják, és ha Tristran elég kitartó, olyasmit találhat meg, amire egyáltalán nem számított." 2001-ben megjelent egy újabb regénye, ami az "American Gods" (Amerikai istenek) címet kapta. A regényt számos díjjal jutalmazták. Ez lett Gaiman legtöbbet eladott műve. 

Ezt követően egy újabb népszerű regénye jelent meg, ami a "Coraline" címet viseli. A könyv cselekménye a következő: "Coraline családjának új lakásában huszonegy ablak és tizennégy ajtó van. Tizenhárom ajtó nyílik és csukódik. A tizennegyedik zárva van, mögötte csak egy téglafal, amíg egy nap Coraline ki nem nyitja, és egy átjárót nem talál egy másik házba, amely a sajátjuk mása. Csak mégis más… Eleinte a másik lakásban minden csodás. Jobb a kaja. A játékdobozban felhúzható angyal van, amely körbe-körbe repül a szobában, a könyvek képei mozognak, a dinoszaurusz-koponya csattogtatja a fogát. És van itt Coraline-nak másik anyja és másik apja is, akik azt akarják, hogy velük maradjon. Legyen az ő kislányuk. Meg akarják változtatni, és többé el nem engedni. Ebben a lakásban a tükör mögött még más gyerekek is csapdába estek. Coraline az egyetlen reményük. Be kell vetnie minden ravaszságát, hogy megmentse az elveszett gyerekeket, a szüleit és saját, normális életét." 2003-ban megjelent egy illusztrált gyerekkönyve is, ami a "The ​Wolves in the Walls" (Farkasok a falban) címet kapta. 2005-ben megjelent az "Anansi Boys" (Ananasi fiúk) című regénye. Ez a regény a New York Times Best Seller listáján első helyen debütált. 2006-ban egy újabb regénye jelent meg, ami a "Fragile Things" (Törékeny holmik) címet viseli. Egy évvel később Neil egy társerzővel együtt (Michael Reaves) megjelentetett egy sci-fi regényt, ami az "InterWorld" (Köztesvilág) címet kapta. A regény főszereplője egy Joey Harker nevű kamasz.

Egy évvel később megjelent a "The Graveyard Book" (A temető könyve) című gyerekkönyv, ami egy Sen nevű fiú kalandjairól szól. Ezt követően megjelent a Köztesvilág folytatása is, ami a "The Silver Dream" (Ezüst Álom) címet kapta. Ezt Michael Reaves-el, valamint Mallory Reaves-el írta közösen. Még ugyanebben az évben megjelent a "The Ocean at the End of the Lane" (Óceán az út végén) című regénye. Ez megnyerte az év könyve címet a British National Book Awards-on. A regény főszereplője egy férfi, aki sok év után visszatér gyerekkora helyszínére és visszaemlékszik a negyven évvel korábban történtekre. Majd egy újabb gyerekkönyvet, a "Fortunately, the Milk"-et (Szerencsére a tej) jelentette meg. 2015-ben megjelent a Köztesvilág harmadik részi is, ami a "Eternity's Wheel" címet kapta. Ezen ismét Michael Reaves-el dolgozott együtt. 2017 februárjában megjelent a "Norse Mythology" (Északi mitológia) című regénye. "Az ősi történetekből Gaiman regényszerű ívet kovácsol, kezdve a kilenc világ legendás megteremtésével, majd sorra veszi a félistenek, törpék és óriások tetteit. Például Thor pörölyének ellopását, aki ezután kénytelen nőnek öltözni – ez az ő szakállával és étvágyával nem kis feladat –, és úgy visszalopni. De elmeséli a legmeghatóbb történetet is, amikor Kvasir, a legbölcsebb isten véréből megfőzik azt a sört, amely aztán létrehozza a költészetet. A számtalan kaland Ragnarökkel, az istenek alkonyával, új idők és emberek születésével zárul."

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TELEVÍZIÓ, SZINKRONSZEREPEK
Gaiman írta az 1996-ban megjelent "Neverwhere" című fantasy sorozatot, emellett egy régi barátjával részt vett a "MirrorMask" munkálataiban. Ő írta a népszerű Japán "Princess Mononoke" című anime angolnyelvű forgatókönyvét. A "Robert Zemeckis's Beowulf" forgatókönyvét is Neil, illetve Roger Avary készítette közösen. Ezt követően felkérték, hogy írjon egy forgatókönyvet a "Babylon 5" című sorozat 5 epizódjához. Szerepelt a History Channel "Comic Book Superheroes Unmasked" című dokumentumfilmjében. 2007-ben elkészült Neil Stardust című regényének a filmadatptációja. A rendezője Matthew Vaughn volt, és olyan színészek szerepeltek benne, mint Charlie Cox, Robert De Niro, Michelle Pfeiffer és Claire Danes. Még szintén 2007-ben Neil bejelentette, hogy tíz évnyi munka után elkészült a "Death: The High Cost of Living" című film forgatókönyve. A filmet a Warner Independent című filmstúdió készítette el, a producerei pedig Don Murphy, Susan Montford és Guillermo del Toro voltak.

Nem sokkal később megjelent két hangszínházi darabja, amik a "Snow, Glass, Apples", illetve a "Murder Mysteries" címeket kapták. Mindkét hangfelvételt 1998-ban adták ki. 2009-ben bejelentették, hogy Gaiman The Graveyard Book című könyvét megfilmesítik, a rendező pedig Ron Howard lesz. Még ebben az évben megjelent a Coraline című regényéből készült animációs film, ami a "Coraline and the Secret Door" (Coralin és a titkos ajtó) címet kapta. 2011-ben ő volt az írója a Doctor Who című sorozat két epizódjának is. 2011-ben bejelentették, hogy ő lesz a forgatókönyvírója a "Journey to the West" című filmnek. Ezt követően írt egy epizódot a The Simpsons című animációs sorozatnak. Az epizód a "The Book Job" címet kapta és 2011. november 20-án került adásba. 2015-ben megjelent az adaptációja az American Gods című regényének. A sorozatot Bryan Fuller és Michael Green rendezte és jelentette meg.


A Coraline és a titkos ajtó egyik promóképe

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MŰFAJOK, IRODALMI TÉMÁK, IRODALMI HÁTTÉR
Neil munkássága több műfajt is körülölel, ilyenek a regények, képregények, forgatókönyvek, novellák, illetve előszeretettel ír életrajzokat és tanulmányokat is. Az irodalmi témákat tekintve leginkább fantasy regényeket ír. Ezen kívül ír a horror, a tudományos fantasy, illetve a realizmus műfajokban is. Az ifjúsági könyvei leginkább fantasy regények. Gaiman a legtöbb inspirációt Clive Staples Lewis, J. R. R. Tolkien, Michael Moorcock, Ursula K. Le Guin, G.K. Chesterton, Douglas Adams, Ray Bradbury, James Branch Cabell, Lord Dunsany, Alan Moore, Samuel R. Delany, Roger Zelazny, Harlan Ellison, Howard Phillips Lovecraft, Thorne Smith, és Gene Wolfe műveiből merítette. Több írásában is fellelhetőek angolszász, illetve germán népmesei elemek.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BLOG ÉS TWITTER
Mikor 2001 februárjában Neil befelyezte az Amerikai istenek című regényét, a könyv kiadói készítettek egy promóciós weboldalt, ahol Neil leírta a regény átdolgozásának, közzétételének és promóciójának folyamatát. Miután megjelent az oldalt átalakították Neil hivatalos weboldalává, ahol mindenféle információ megtatlálható róla. Gaiman ezen kívül ír egy blogot is, ahol mindenféle dolgot megoszt rajongóival, például az aktuális projektjeit. Emellet olvasói e-maileket is lehet neki küldeni, ő pedig válaszol a kérdésekre. A blog hetedik évfordulójakor ingyenesen le lehetett tölteni az Amerikai Istenek című regényét egy hónapig. Emellett aktív felhasználója a Twitternek is, hol több mint 2 millió követővel rendelkezik. Vezet még egy Tumblr oldalt is, ahol elsősorban a rajongói kérdéseire válaszol.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MAGÁNÉLET
Neil Menomonie-ban, Wisconsin államban él a csalágjával. 1985-ben feleségül vette Mary McGrath-et, akivel három közös gyermekük született, Michael, Holly és Madeleine. A pár 2007-ben elvált. 2009 júniusában megismerkedett Amanda Palmer zeneszerző és előadóművésszel, akivel 2011-ben házasságot is kötött. Az esküvőt Ayelet Waldman és Michael Chabon birtokán tartották. 2015-ben bejelentették, hogy első közös gyermeküket várják, a kisfiú az Anthony nevet kapta.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ELÉRHETŐSÉGEK
Twitter oldala
Hivatalos weblapja
Blogja
Tumblr oldala
Instagram oldala

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KÖNYVEK
1988: Ne ess pánikba! / Don't Panic
1989: Prelűdök ​és noktürnök / Preludes & Nocturnes (Sandman 1.)
1989: A babaház / The Doll's House (Sandman 2.)
1990: Álomország / Dream Country (Sandman 3.)
1990 ... Párák évszaka / Season of Mists (Sandman 4.)
1990: Elveszett próféciák / Good Omens (with Terry Prachett)
1996: Sosehol / Neverwhere
1998: Tükör és füst / Smoke and Mirrors
1999: Csillagpor / Stardust
2001: Amerikai Istenek / American Gods
2002: Coraline
2003: Farkasok a falban / The Wolves in the Walls
2005: Ananasi fiúk / Ananasi Boys
2006: Törékeny holmik / Fragile Things
2007: Köztesvilág / InterWorld (with Michael Reaves)
2008: A temető könyve / The Graveyard Book
2013: Ezüst Álom / The Silver Dream (with Michael Reaves and Mallory Reaves)
2013: Óceán az út végén / The Ocean at the End of the Lane
2013: Szerencsére a tej / Fortunately, the Milk
2015: Az örökkévalóság kereke / Eternity's Wheel (with Michael Reaves and Mallory Reaves)
2015: Felkavaró ​tartalom / Trigger ​Warning
2016: Kilátás ​az erkélyről / The View from the Cheap Seats
2017: Északi mitológia / Norse Mythology

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ALÁÍRÁS

Utolsó frissítés: Ma, 20:35 allisonhale. által


Oszd meg!   iwiw  facebook  twitter  myspace